Go to content

„Pod grubą maską przekonywania co do wartości rodzinnych, jest ukryta bolesna prawda – z rodziną najlepiej na zdjęciu”. Akcja „Napisz nam swoją historię”

Fot. iStock / Trevor Hunt

Co mi w duszy dziś gra… myślę, że to taki odgłos targającego się materiału. Moja dusza właśnie się tak rozdziera. Bo im więcej myślę na temat wartości, na temat sytuacji, które sprawiają, że posuwamy się dalej nie jesteśmy w stanie zrobić kolejnego kroku, tym bardziej nie wiem co jest słuszne. 
Patologia ma różne odcienie.

Nasza  ogromna rodzina (tu: rodzice wujkowie, dziadkowie) jest skomplikowana. Nie ma tu rozwodów, zdrad, przemocy czy innych odchyleń. Mogłoby się wydawać – marzenie – rodzina jak z „Klanu” czy jak z „M jak miłość” , kto o tym nie marzył. Ale czy dokładnie tak jest? Pod grubą maską przekonywania co do wartości rodzinnych , tradycji pielęgnowanej z pokolenia na pokolenie, jest ukryta bolesna prawda znana tylko w naszych ścianach – z rodziną najlepiej na zdjęciu.

Bo od tych wartości wyższa w hierarchii była tylko wartość finansowa danego człowieka.

Gdy dobrze Ci się wiodło, nie prosiłeś o pomoc, byłeś w porządku. Gdy jednak los sprawił, że życie potraktowało Cię kopniakiem, każdy stronić zaczynał jak od trędowatego. Rodzina pełna ambicji i aspiracji, każdy doszedł do tego co ma sam, wylewając swoją krew i pot. Każdy był w efekcie końcowym takim samym nieudacznikiem w większym lub mniejszym stopniu przeczołganym przez brutalność zwaną po prostu dorosłością. Mimo wszystko traktował się jak kogoś lepszego wypominając innym każde pomknięcie.

Wychowując się w rodzinie pełnej wypomnień i wielu bolesnych słów nic dziwnego ,że pokolenia młodsze nie mogą lub zwyczajnie w świecie nie chcą zgłębiać korzeni, znając z opowieści na dobranoc tylko ciemne oblicza rodziny M.
Bracia i siostry w efekcie końcowym doprowadzają do sytuacji kiedy dzieci jednych i drugich najzwyczajniej w świecie się nie znają. Przychodzi do spotkania rodzinnego. Wtedy wujek chcąc pokazać jak bardzo jest rodzinny, tłumaczy pokrewieństwo i myli ciocię z kuzynką. Jeszcze większe zaskoczenie  spada na wszystkich, gdy okazuje się ,że dzieci mają te same imię.
Aż przychodzi do momentu, który nas prędzej czy później dotknie. Filar rodziny – mama lub ojciec odpowiedzialny za zaistniałą sytuację choruje i sam potrzebuje pomocy. Wtedy prawda wychodzi na jaw , nie jest już skrywana pod pozorami  Leży tak w połowie sparaliżowany zapomniany przez połowę własnych latorośli,  przez jedną trzecią znienawidzony. Pozostała część próbuj ustalić zasady i nie mogą się dogadać w najprostszych sprawach ale też widać światełko w tunelu bo po latach nienawiści wreszcie ich coś połączyło Wnukowie zaś w obawie wypomnień wujków boją się w ogóle wstąpić do tego mrowiska. I tak oto powoli gaśnie jej światło.

Brzmi jak groteska. Życie. Życie smutne , łzy same cisną się do oczu. Z jednej strony jako wnuczka chciałabym zatrzymać to szaleństwo. Jednak jak pomóc osobie, która mimo wielu lat pomocy miała Cię za nic. Jak pomóc osobie, która nienawidziła Twojej mamy, tylko za to, że nie była jej wymarzoną kandydatką na synową. Zastanawiam się ile bólu, o którym nie wiem, sprawiła ona swoim własnym dzieciom , skoro nawet w takim momencie nie chcą jej znać. Jednak widzę oczy taty, jak opowiada, co się wydarzyło po kolejnym dniu odwiedzin u niej.
Pytam czy mam tam iść. Nie dla niej . Żeby jego wesprzeć bo jestem córką , bo wiem przecież jak bardzo przeraża mnie wizja ,że stracisz kogoś kto Cię wychował. Powiedział : ,,Nie, wystarczy ,ze sam się musiałem przełamać”

Przysięgłam sobie już kiedyś, jako dziecko, że nigdy nie poróżnią mnie z siostrami pieniądze. Nigdy nie wypnę się na nie, gdy będą potrzebować pomocy. Nigdy nie pozwolę , by rodzice spędzali święta sami i przenigdy nie pozwolę by umierali w samotności. Nawet jeśli życie potoczy się tak, że mnie zabraknie pierwszej, moim dzieciom wpoję od maleńkości odpowiednie wartości i pokażę im je jedną po drugiej, a nie tylko o nich opowiem.

Rozdarta

Akcja „Napisz nam swoją historię”

Przez cały miesiąc będziemy czekać na wasze historie pod adresem [email protected] Będzie nam niezmiernie miło, gdy zechcecie się podzielić tym, co wam w duszy gra. Co was boli, a co cieszy, kim jesteście i gdzie byście chciały być. Najciekawsze z historii opublikujemy na łamach portalu, a najlepsze z nich nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

10 x zestaw 7 dwufazowych ampułek POWER EFFECT Bi-Phase serum od KLAPP Cosmetics, idealny jako 7-dniowa intensywna kuracja

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw kosmetyków Kneipp® – W HARMONII Z NATURĄ, składający się z:

Bestseller marki Kneipp®BIO-Olejek do ciała,

BioOel_100ml_Pl_hi_40

Kneipp®Balsam pod prysznic Kwiat migdała Jedwabna skóra,

BC_PSD0308Duschbalsam_Mandelbluete102_hi_40

Kneipp®Olejek do ciała Kwiat migdała Jedwabna skóra,

Hautoel_Mandel_100ml_Pl_hi_40

Kneipp®Olejek do kąpieli Kwiat migdała Jedwabna skóra,

Oelbad_Mandel_20ml_Pl_hi_40


8 x egzemplarz książki „Projekt: Związek”

To książka, która ukazuje wszystko to co ważne i poważne w naszym związku w formie komiksu. Fantastyczna lektura, w której temat najważniejszej dla nas relacji potraktowano w nietuzinkowy sposób.

projekt zwiazek druk


10 x film „Azyl” na nośniku DVD

FILMOSTRADA_logo_bez_tla

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W Polsce, w 1939 roku, Antonina Żabińska (dwukrotnie nominowana do Oscara ® Jessica Chastain) i jej mąż, z powodzeniem zarządzają warszawskim ZOO, gdzie mieszkają wraz z rodziną w idyllicznych warunkach. Jednak ich świat wali się w gruzy, gdy hitlerowcy napadają na Polskę, a oni zostają podporządkowani przybyłemu z Rzeszy zoologowi (Daniel Brühl). Dla odzyskania wszystkiego co stracili, Żabińscy ryzykują życiem, podejmując współpracę z ruchem oporu, wykorzystując klatki i sekretne tunele ZOO do ratowania ludzi przed okrucieństwem nazistów.

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o wstrząsającą książkę Diane Ackerman „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo”.

O samej Antoninie mówiono, że była nie tylko piękną kobietą, ale także mądrym, dobrym, odważnym człowiekiem, który dobro innych stawiał nad własne bezpieczeństwo. W roli Antoniny zobaczymy dwukrotnie nominowaną do Oscara Jessicę Chastain. W pozostałych rolach m.in.: Johan Hendelbergh (w roli Jana Żabińskiego) i Daniel Brühl.

Czas trwania akcji: 05.09.2017 – 05.10.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na www.ohme.pl do dnia 15.10.2017.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.