Go to content

Jaki smartwatch wybrać?

Planujesz zakupy i zastanawiasz się, jaki smartwatch wybrać? Prześledź z nami najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli nie wiesz, jaki kupić smartwatch, nasz artykuł na pewno ułatwi Ci zadanie!

Smartwatch – co to?

Smartwatch to inteligentna, digitalowa wersja zegarka. Ma wyświetlacz zamiast tradycyjnej tarczy ze wskazówkami. Ma własny system operacyjny, ma więc często możliwości porównywalne ze smartfonami, a wymiary zbliżone do tradycyjnych zegarków. Zobaczysz na nim powiadomienia o połączeniach, SMS-ach czy e-maileach. Za pomocą smartwatcha można także łatwo zarządzać aparatem i odtwarzaczem muzyki w smartfonie czy dokładnie obserwować, jak radzi sobie Twój organizm podczas aktywności sportowych. Do dyspozycji masz też liczne aplikacje, choćby do medytacji, treningów, czy odtwarzania muzyki. W prosty sposób możesz zmieniać wygląd tarczy smartwatcha – wybierzesz różne układy, kolory, wzory tarczy.

Aby korzystać ze smartwatcha, należy go sparować ze smartfonem za pomocą Bluetooth (najbardziej optymalny będzie Bluetooth 4.0 i wyżej).

Jaki wybrać smartwatch do telefonu z Androidem i iOS?

Warto dopasować model smartwatcha i zastosowany w nim system do systemu operacyjnego posiadanego smartfona. Z telefonami z Androidem najlepiej współpracują smartwatche z systemem Wear OS (opracowany przez Google), Tizen od Samsunga czy autorskie oprogramowanie stosowane w smartwatchach Xiaomi i Huawei. Posiadacze iPhone’a powinni postawić na smartwatch Apple Watch z systemem Watch OS (integrujący się z systemem iOS) lub Tizen, choć w tym drugim przypadku funkcjonalność będzie nieco ograniczona.

Jaki smartwatch wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki wybrać smartwatch i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Sprawdź  kilka parametrów, które pomogą Ci podjąć decyzję.

  • Wyświetlacz smartwatcha

Rodzaj wyświetlacza decyduje o jakości obrazu, ogólnym wyglądzie zegarka i komforcie użytkowania. Powszechnie stosowanymi technologiami są LCD i AMOLED/OLED, które zapewniają odpowiednią ostrość obrazu, świetne nasycenie kolorów i dobre kontrasty.

Nie bez znaczenia pozostaje też rozmiar tarczy – im mniejsza, tym mniej energii będzie zużywać smartwatch. Zazwyczaj smartwatche mają tarczę o przekątnej 1,2-1,5 cala. Dobierz rozmiar w zależności od preferencji i wielkości nadgarstka – wolisz dyskretny zegarek, czy model, który przykuwa uwagę?

Sprawdź estetyczne damskie smartwatche w Orange – https://www.orange.pl/poradnik/smartfony-i-inne-urzadzenia/damskie-smartwatche-poznaj-kilka-propozycji/.

Warto zastanowić się też, jaki smartwatch będzie bardziej funkcjonalny – z okrągłym, czy prostokątnym wyświetlaczem? Jeśli chcesz, aby inteligentny zegarek służył Ci nie tylko podczas sportowych aktywności, możesz postawić na okrągłą tarczę, która jest bardziej klasyczna. Wymieniając pasek na skórzany, możesz łatwo przekształcić smartwatch z okrągłym wyświetlaczem w elegancki zegarek. Prostokątna tarcza pozwala natomiast na jeszcze lepsze zagospodarowanie ekranu i wyświetlanie nieco większej liczby parametrów. Taki kształt jest bardziej nowoczesny i nadaje sportowego charakteru.

Sprawdź męskie smartwatche w Orange – https://www.orange.pl/poradnik/smartfony-i-inne-urzadzenia/smartwatche-meskie-poznaj-kilka-eleganckich-i-sportowych-modeli/. Znajdziesz zarówno sportowe, jak i eleganckie modele.

  • Bateria

Zazwyczaj smartwatche mają akumulator o pojemności co najmniej 200 mAh. Pojemność baterii wpływa na komfort użytkowania smartfona i częstotliwość ładowania, dlatego warto wybrać model o pojemności 200 mAh lub większej.

Warto wiedzieć, że czynniki, które wpływają na szybkość rozładowywania się sprzętu to: wielkość wyświetlacza, regularne utrzymywanie połączenia Wi-Fi lub LTE czy uruchomione dodatkowe funkcje, takie jak GPS, pulsometr i synchronizacje. Istotna dla działania baterii jest także wersja Bluetooth – im nowsza, tym bardziej optymalne zarządzanie poziomem baterii.

  • Smartwatch z dodatkowymi funkcjonalnościami – z kartą eSIM, płatnościami NFC, sportowy, dla dziecka

Jaki smartwatch wybrać? Taki, który najlepiej dopełni Twój tryb życia i potrzeby. Jeśli chcesz, aby smartwatch był jak najbardziej wielofunkcyjny, możesz postawić na model z eSIM. Dzięki temu rozwiązaniu możesz korzystać z numeru telefonu na dwóch urządzeniach. Nawet jeśli zapomnisz telefonu, pozostaniesz w kontakcie dzięki smartwatchowi, który może samodzielnie służyć do prowadzenia rozmów, wysyłania wiadomości i korzystania z internetu, w tym słuchania muzyki z platform streamingowych.

Modele z NFC pozwalają na płatności zbliżeniowe. To świetne rozwiązanie dla aktywnych osób i wszystkich, którzy cenią minimalizm – smartwatch jako telefon, portfel i zegarek w jednym.

Inny pomysł to wybór smartwatcha z wieloma opcjami monitorowania aktywności fizycznej – zegarek może być Twoim personalnym trenerem. Przekaże Ci komunikaty o wydolności, tętnie, spalanych kaloriach, natlenieniu krwi czy tempie aktywności.

Smartwatche dla dzieci często są wyposażone w GPS, co umożliwia łatwe monitorowanie lokalizacji dziecka.

Wybierz smartwatch lub inteligentną opaskę odpowiednią dla Ciebie lub Twojego bliskiego!

Artykuł partnera