Lifestyle

Gdyby książę Eryk istniał naprawdę… Postacie z bajek Disneya jako ludzie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 lipca 2017
Fot. Screen z Instagram / jirkavinse
 

Jak wyglądałyby postacie z bajek Disneya, gdyby były ludzmi? Ten fiński artysta postanowił nam to pokazać. Projektant, fotograf i ilustrator Jirka Vinse Jonatan Väätäinen stworzył ilustracje przedstawiające księżniczki i przystojniaków, których tak dobrze znamyz z animowanych, klasycznych filmów z dzieciństwa. Nasze serce skradł książę Eryk, ten z „Małej Syrenki”…

1. Jasmina („Alladyn”)

2. Belle („Piękna i Bestia”)

 

 

 

Post udostępniony przez Jirka Vinse Jonatan Väätäinen (@jirkavinse)

3. Moana („Vaiana: Skarb oceanu”)

4. Książę Hans („Kraina Lodu”)

 

 

 

Post udostępniony przez Jirka Vinse Jonatan Väätäinen (@jirkavinse)

5. Getruda („Zaplątani”)

6. Arielka („Mała Syrenka”)

 

7. Kristoff („Kraina Lodu”)

8. Julian („Zaplatani”)

 

9. Książę Eryk („Mała Syrenka”)

10. Anna („Kraina Lodu”)

 

11. Kapitan John Smith („Pocahontas”)

12.Elsa („Kraina Lodu”)

 

13. Herkules („Herkules”)

14. Książę Filip („Śpiąca Królewna”)

 

15. Książę Adam („Piękna i bestia”)

16. Tarzan

 

17. Książę („Kopciuszek”)


Lifestyle

Dzieci, którym ojcowie poświęcają czas, są mądrzejsze i lepiej się rozwijają

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
23 lipca 2017
Fot. iStock / Massonstock
 

Kiedy w waszym domu pojawi się dziecko, nie przejmuj całej opieki nad nim. Pozwól swojemu partnerowi na to, aby cieszył się rolą ojca i wypełniał swoje obowiązki. Niech jak najczęściej bierze w ramiona niemowlę, poświęca mu czas i bawi się z nim. Dzięki temu będzie się ono lepiej rozwijać, a w przyszłości będzie bardziej inteligentne.

Profesor Raul Ramchandani z Imperial Collage w Londynie powiedział: „przesłanie dla młodych ojców jest jasne – należy zakochać się w swoim dziecku i jak najczęściej je przytulać”. W dalszej części wypowiedzi zwrócił uwagę, że kontakt dziecka ze spokojnym i cierpliwym ojcem pozytywnie wpływa na jego rozwój. I to niezależnie od dochodu rodziny czy statusu społecznego. Dlatego także ojcowie powinni pielęgnować dziecko, bawić się z nim oraz poświęcać mu uwagę. To nie powinno być wyłącznie zadaniem matki. Mężczyźni powinni być świadomi, że oni także uczestniczą w wychowaniu człowieka, który dzięki nim może być w przyszłości bardziej inteligentny.

Takie wnioski wysnuto na podstawie przeprowadzonych badań przez naukowców z Imperial Collage w Londynie. Przeanalizowali oni relację 128 ojców z ich 3-miesięcznymi bobasami. Następnie po roku zmierzyli ich rozwój poznawczy. Nagrywali także filmy, na których ojcowie bawią się z dziećmi oraz obserwowali rodziny podczas czytania książek. Po dwóch latach osiągnęli punktację rozwoju dziecka w oparciu o standardowy wskaźnik rozwoju umysłu (MDI), który obejmuje takie umiejętności jak rozpoznawanie kolorów i kształtów.

Odkryli pozytywną korelację pomiędzy stopniem, w jakim angażowali się ojcowie, a wynikami testu. Dzieci niezależnie od płci, którym ojcowie poświęcali czas na początku ich życia, były bardziej rozwinięte. Profesor Ramchandani stwierdził, że „już po interakcji ojca z 3- miesięcznym dzieckiem można przewidzieć rozwój jego zdolności poznawczych po następnych 2 latach, zatem znaczenie tej interakcji dla rozwoju dziecka jest bardzo ważne”.

Doktor Vahestha Sethna, badacz w King’s College w Londynie, która również uczestniczyła w badaniu, zwróciła uwagę także na to, że czytanie może wspierać rozwój poznawczy i zdolność uczenia się u dzieci.

Dlatego, drodzy ojcowie, aktywnie uczestniczcie w życiu waszego dziecka. Będzie się lepiej rozwijać, a wy zbudujecie z nim głęboką więź, która dla was obojga będzie cenna.


 

Źródło: dailymail.co.uk


Lifestyle

Jak wybieramy w miłości? On – „trochę ładniejszy od diabła”, ona – młoda, ładna, jak z okładki cz.1

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 lipca 2017
Na Walentynki - cytaty o miłości i sentencje
Fot. iStock / openeyed11

Jak wybieramy partnera na życie, co urzeka nas w kochankach i co wpływa na nas najmocniej w miłości? Choć każdy szuka swojej drugiej połówki trochę inaczej, okazuje się, że kierują nami pewne wspólne preferencje. Jest jednak coś, co nas w tych wyborach dzieli. Płeć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają pewną wspólną pulę kryteriów do odhaczenia na liście wymarzonego partnera. Czym się różnimy?

Jak wybierają kobiety, a jak mężczyźni? Przeczytajcie.

Jak wybierają kobiety?

Według naukowców, preferencje kobiet podczas wyboru życiowego partnera, powielają kilka stereotypów.

Uroda

Wygląd zewnętrzny nie jest decydującym czynnikiem. Atrakcyjność mężczyzny okazuje się miłym dodatkiem do ważniejszych zalet. Jak mówi stare przysłowie, wystarczy, żeby był „trochę ładniejszy od diabła” – pod warunkiem, że ma coś więcej do zaoferowania. „Inne zalety”, to przede wszystkim gwarantowanie bezpieczeństwa partnerce i potomstwu. Kiedyś – fizycznego, dziś – przede wszystkim ekonomicznego. Partner na całe życie powinien zapewnić swojej rodzinie ochronę.

Jeśli porzucimy stereotypy i skupimy się na obserwacji współczesnych oczekiwań wobec związku, łatwo zobaczymy, że nawet odrzucając aspekt finansowy, wciąż oczekujemy od partnera bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa w emocjonalnym funkcjonowaniu w tworzonym związku, stabilności i pewności.

Uroda staje się istotna dopiero wtedy, kiedy pozostałe warunki są spełnione. Ważne jest również środowisko, w którym żyjemy. W naszej, „zachodniej” kulturze, czynnik finansowy ma dużo mniejsze znaczenie, niż w kulturach, w których kobieta nie może liczyć na „równouprawnienie”. To wpływa bezpośrednio na drugie kryterium wyboru.

Wiek

Pewnie postawicie na model: starszy on – młodsza ona. Jest to bezpośrednio związane z możliwościami zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie. Wiek działa tu na korzyść mężczyzny – straszy samiec, ma więcej czasu na zapewnienie sobie odpowiedniej pozycji (materialnej lub społecznej). Tu znów wiele zależy od kultury, w której żyjemy – w tych opierających się na tzw. tradycyjnym modelu rodziny, będzie to bardzo ważna cecha. W kulturze nowoczesnej, wiek nie ma już tak wielkiego znaczenia. Co ciekawe, status partnera (a co za tym idzie, również jego wiek) mają wpływ na wierność. Im bardziej pod tym względem cenny jest partner, tym bardziej warty zachodu i wierności.

Zapach

To bardzo ciekawa cecha, na którą uwagę zwracają przede wszystkim kobiety. Według antropologów, zapach odgrywa tu dość „pierwotną” rolę. Dzięki niemu kobiety mają się orientować, jak bardzo atrakcyjny jest mężczyzna pod względem genetycznym – chodzi o odmienność ich bagażu genetycznego, w trosce o przyszłe potomstwo.

Zmysł ten może nie działać w ciąży, wtedy kiedy z punktu widzenia reprodukcyjnego ie jest już potrzebny. Zaobserwowano, że w czasie ciąży górę w zapachowych preferencjach biorą podobieństwa.

Fot. iStock / Awispa

Fot. iStock / Awispa

Męskość

Definicja męskości jest bardzo plastyczna, w każdej kulturze będzie wyglądała nieco inaczej. Kiedyś opierała się na czysto fizycznej sile, później na statusie majątkowym i społeczny. Współcześnie najtrudniej odpowiedzieć na to pytanie, bo jest ono bardzo niejednoznaczne. Można jednak śmiało powiedzieć, że dziś najbardziej szkodzi mężczyźnie utrata męskości. Bez względu na to, co dla danej kobiety ona oznacza, niekompetencja w męskości zawsze działa na niekorzyść mężczyzny. Utarta pracy, pieniędzy, zdrowia. Na pierwotną męskość wpływa ujemnie również stres – wzrost kortyzolu powoduje bowiem obniżenie potencji.

Fot. iStock / openeyed11

Fot. iStock / openeyed11

Jak wybieramy kochanka?

Okazuje się, że w zdradzie również mamy swoje preferencje uzależnione od płci. Według dr Bogusława Pawłowskiego z Zakładu Antropologii PAN, działają tutaj dwa mechanizmy.

Kobiety na kochanka lubią wybierać mężczyzn skrajnie odmienny od ich życiowego partnera, mężczyźni zaś wybierają kochanki podobne do swoich żon.

Podczas wyboru mężczyzny na życie, kobiety są bardzo skrupulatne w podejmowaniu racjonalnej decyzji. Ale gdy w grę wchodzi przelotny romans, to zupełnie inna bajka. Potwierdza się stereotyp o bad boyach, dla których panie tracą głowę. Jednak podczas wyboru kochanka poprzeczka również jest ustawiona wysoko –  Pan Na Chwilę musi zapewnić kobiecie coś, czego nie dostaje od swojego życiowego partnera. Kochankowie, zazwyczaj muszą być w czymś lepsi od mężów – powinni być bardziej inteligentni, bardziej atrakcji, bądź zamożni.

Jak wybierają mężczyźni? O tym następnym razem 😉 .

Przeczytaj część drugą: Jak wybierają mężczyźni?


Na postawie: Poradnik psychologiczny „Lepsze życie. Jak być dobrą parą”, GW.


Zobacz także

Rząd walczy z sadystami. Wreszcie wyższe kary za bestialskie znęcanie się nad zwierzętami

Czy trzy kobiety, które łączy były mąż, mogą się zaprzyjaźnić? Czy może połączy ich zemsta na mężu? „Zmowa byłych żon”

Trzy rozwiązania, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo twojego dziecka (nie tylko na wakacjach!)