Go to content

Festiwalowe lato w Polsce, czyli gdzie warto wybrać się na wakacyjny weekend

Fot. iStock/Halfpoint

Nie samym urlopem w wakacje żyjemy. Często liczymy, że oprócz urlopu uda się nam spędzić wyjątkowo letnie weekendy. W Polsce z roku na rok przybywa imprez wakacyjnych. Nad morzem są Dni Ryby, w wakacyjnych kurortach festiwale kulinarne. Nie sposób to wszystko zliczyć. Warto jednak się rozejrzeć, czy gdzieś niedaleko nie odbywa się właśnie jakiś wakacyjny festiwal. My skupiliśmy się na muzycznych, chociaż… nie tylko 🙂 Może zaplanujecie z nami jakiś wakacyjny weekend.

Fot. Flickr / Michal Bielecki / CC BY

Fot. Flickr / Michal Bielecki / CC BY


Open’er Festival

(29.06.-2.07.2016, Gdynia-Kosakowo)

Połączenie świata muzyki, mody i sztuki – to prwadziwe święto, o którym czasem mówi się „polska Coachella”. Festiwal organizowany jest od 14 lat, choć jego pierwsza edycja odbyła się w Warszawie, już po roku organizatorzy przenieśli się na Wybrzeże. W tym roku, przez trzy dni na sześciu scena wystąpi ponad czterdziestu artystów! Głównymi gwiazdami będzie Florance and the Machine, Pharell Williams oraz Red Hot Chili Peppers.

Lech Fire Festival
(1-2.07.2016, Ustka)

Magiczne spektakle co rok przyciągają wielotysięczną publiczność i nie ma się co dziwić! W tym roku dwudniowy festiwal zapełnią pokazy przygotowane przez cztery czołowe firmy z branży widowisk pirotechnicznych, co gwarantuje niepowtarzalne widowisko, kto wie, może nawet lepsze niż te sylwestrowe.  Jak przystało na letnie festiwale, nie zabraknie także gwiazd muzyki. Wzorem ubiegłych lat, przed pokazami pirotechnicznymi wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Golden Life czy Róże Europy.

Jarocin Festiwal 2016
(7-9.07.2016, Jarocin)

Prawdziwe święto rocka, uczczone ponad pięćdziesięcioma koncertami! Różne style muzyczne – od ciężkiego rocka po reggae, zespoły polskie i zagraniczne, gwiazdy i debiutanci, spotkania z ciekawymi ludźmi i mnóstwo dodatkowych atrakcji. Organizatorzy zapowiadają najmocniejszą obsadę w historii festiwalu i zapewniają, że nikt nie pożałuje spędzenia kilku dni właśnie z nimi. Line-up na ten rok to mieszanka zespołów z pogranicza różnych światów, m.in. Five Finger Death Punch, The Prodigy, Sweet Noise.

Fot. Flickr / Monica Kelly / CC BY

Fot. Flickr / Monica Kelly / CC BY

OscypekFest
(
9-10.07.2016, Żywiec)

Nasze dobro narodowe i towar eksportowy – oscypek także zasługuje na swoje święto! W Żywcu już po raz jedenasty górale będą zachęcać do próbowania i kupowania lokalnych produktów, z których sami są bardzo dumni. W programie znalazło się miejsce na koncerty (w tym roku wystąpią Kombii i Kult), ale także na produkcję „Mega Sera Góralskiego” czy pokazy baców. Ogromne oscypki, które powstają w czasie imprezy, są przeznaczane na cele charytatywne; zimą metrowy ser został wylicytowany za 4000 zł, a cały dochód górale przeznaczyli na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Woodstock Festival Poland
(14-16.07.2016, Kostrzyn nad Odrą)

Pomimo wielu kontrowersji, które co roku wybuchają wokół Przystanku Woodstock, festwial trwa i ma się bardzo dobrze! Organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ma być swego rodzaju podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy, który zimą pomagają przy kolejnej edycji finału. W Kostrzynie nad Odrą koncerty będą się odbywały na pięciu scenach: Dużej, Małej, Viva Kultura, scenie ASP i w Strefie Lecha. Przed uczestnikami Festiwalu koncerty takich artystów jak Hey, Luxtorpeda, DragonForce (speed metal), Apocalyptica, Bring Me The Horizon, Inner Circle, Living Colour czy The Hives.

RR150814_421

Solidarity of Arts 2016
(13-27.08.2016, Trójmiasto)

Może to nie do końca muzyczny festiwal, ale nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu z jednego prostego względu: koncertem, który najbardziej interesuje wszystkich jest koncert Radzimira Dębskiego „Jimek+”. Jimek po raz kolejny zagra z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz gwiazdami polskiego hip-hopu, tak jak zrobił to w Katowicach z Miuoshem i zdobył serca całego świata (nie przesadzamy!). Dla miłośników bardziej klasycznej muzyki, organizatorzy proponują widowisko „Kilar+”. Koncert poświęcony muzyce wielkiego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Repertuarowo stanowi przekrój jego twórczości: usłyszymy największe dzieła twórcy obejmujące muzykę klasyczną i filmową, tę drugą również w jazzowych aranżacjach.

OFF Festival
(5-7.08.2016, Katowice)

W tym roku Katowice otrzymały tytuł Miasta Muzyki UNESCO, można wysunąć dość śmiałą tezę, że jest w tym trochę zasługi Artura Rojka i jego festiwalu, który jest jeszcze bardziej śmały niż ta teza. Ponoć żeby wiedzieć, kto wystąpi za dwa lata na Opene’rze, wystarczy sprawdzić line-up katowickiego festiwalu. W Dolinie Trzech Stawów słuchacz zawsze poznaje nowe zespoły, które potem przebojem zdobywają sceny alternatywne. The Kills, Clutch, Goat, Devendra Banhart, Napalm Death, Brodka i Kaliber 44 – dla takiego line-up’u warto spędzić kilka dni na Śląsku, a przy okazji zobaczyć, jak zmieniają się Katowice!

Olsztyn Green Festival
(13-14.08.2016, Olsztyn)

Festiwal powraca po niezwykle udanej zeszłorocznej edycji. Dobra muzyka, piękne okoliczności przyrody i zdrowy styl życia – oto, co czeka nas w Olsztynie. Artyści i zespoły wystąpią na dwóch festiwalowych scenach na terenie plaży miejskiej nad jeziorem Krzywym. Ten festiwal można określić mianem prawdziwego święta polskiej muzyki, które nie jest transmitowane przez żadną stację telewizyjną. Jak inaczej określić dwa dni pełne muzyki, z najlepszymi polskimi wykonawcami? Reni Jusis, Mela Koteluk, Ania Dąbrowska, Kortez, Ørganek, Brodka czy Rebeka – to tylko połowa tych, którzy napełnią pozytywną energią uczestników festiwalu.

Kraków Life Festival
(19-20.08.2016, Kraków)

Gdyby nie pechowy 2014 rok, w tym roku moglibyśmy świętować dziesięciolecie tego krakowskiej imprezy. W zeszłym roku organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a uhonorowaniem ich pracy były nominacje do dwóch europejskich nagród w kategoriach „najlepszy nowy festiwal” i „najlepszy festiwal średnich rozmiarów”. Pora na kolejną edycję i kolejne gwiazdy! W tym roku niezaprzeczalną królową Kraków Life Festival będzie Sia, która od kilku lat nieprzerwanie zachwyca nowymi utworami. Do niej dołączą między innymi Massive Attack, syn Boba Marleya – Damian „Jr. Gong” Marley, Cage The Elephant oraz The Neighbourhood.

Winobranie
(3-11.09.2016, Zielona Góra)

Miłośnicy winnych trunków początek września powinni przeznaczyć na wycieczkę do Zielonej Góry. Największe święto wina w Polsce to już tradycja. Winobusy, jarmark, koncerty, degustacje… a nawet towarzyszące imprezy sportowe! Jeżeli sama produkujesz domowe wina, możesz stanąć do walki o tytuł tego najlepszego, domowego wina w Polsce. W przeciwnym wypadku, możesz liczyć na połączenie idealne – doskonała kuchnia, a do tego świetne (i polskie!) wino.

I jak? Gdzie się wybieracie?