Go to content

Faceci zapuszczają wąsy dla jaj!

fot. materiały prasowe / Movember Polska

Nastał listopad, a wraz z nim na ulicach pojawiają się panowie z wąsami. I choć można by  pomyśleć, że to wszystko zasługa Adama Małysza, który od wielu lat promuje bycie wąsaczem, tym razem powód jest zdecydowanie poważniejszy. Faceci zapuszczają wąsy dla jaj. I to wcale nie na żarty!

Wszystko zaczęło się w 2003 roku w Melbourn. Dwóch przyjaciół, Travis Garone i Luke Slattery, snuli w barze plany, by przywrócić do mody noszenie wąsów. Jak pomyśleli tak zrobili! Kolejnego dnia rozesłali zaproszenia mailowe do swoich znajomych. Przez cały listopad trzydziestka śmiałków zapuszczała wąsy. Garone i Slattery zainspirowani przez mamę znajomego zbierali po 10 dolarów od każdego uczestnika akcji, a następnie przekazywali zebrane fundusze na fundację zajmującą się rakiem prostaty.

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

Rok później w akcji brało udział 450 mężczyzn! Panowie zebrali 54.000 dolarów australijskich na wspieranie instytucji zajmujących się męskimi nowotworami. A wszystko to w listopadzie, który w świadomości wielu ludzi na całym świecie panuje jako ,Movember’, nie ,November’. Aktualnie pod skrzydłami Movember Foundation jest 21 państw, oraz kilka krajów wspierających akcję – w tym Polska, gdzie akcję organizuje Fundacja Kapitan Światełko.

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

Rak kojarzony jest głównie jako choroba osób starszych. Wydaje się nam, że to nas nie dotyczy, dopóki nie zachoruje ktoś nam bliski. Okazuje się jednak, że rak jąder atakuje głownie młodych ludzi, a najbardziej narażoną na zachorowanie grupą są mężczyźni w wieku od 20. do 25. lat. Jednak zdarzają się diagnozy także u chłopców około 14. roku życia. Wbrew wielu mitom, siedzenie z laptopem na kolanach czy spędzanie wielu godzin na podgrzewanym siedzeniu samochodu nie ma wpływu na zachorowanie.

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

Jest jeszcze rak prostaty, który zaraz po nowotworze płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn w Polsce. Po 45. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku realizować kontrolne badania krwi. Warto, aby znalazło się w nich badania poziomu antygenu PSA. Jeśli wykracza on poza normę, dalsza diagnoza pozwoli ustalić kolejne kroki.

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

fot. materiały prasowe/ Movember Polska

Jak w akcję możemy zaangażować my, baby? Przede wszystkim, motywujmy naszych mężczyzn do kontrolnych badań. W tym roku organizatorzy Movember w Polsce organizują darmowe badania usg dla panów, wzorem darmowych badań piersi dla kobiet. Badania będzie można wykonać w wybranych miejscach w Polsce, m.in. w Sopocie, Warszawie, Opolu, Katowicach, Krakowie czy Lublinie. Nierzadko to właśnie my mamy częstszy kontakt z męskimi okolicami intymnymi niż nasi ukochani panowie. To kobiety zauważają pierwsze niepokojące objawy, których mężczyźni nie zauważają lub nie chcą zauważać. Organizatorzy przygotowali specjalne szkolenia dla pań, dlatego kiedy twój facet będzie się badać, ty możesz przejść specjalne szkolenie!  A potem zabrać do domu wodoodporne zawieszki, które będą przypominać twojemu facetowi o samobadaniu.

Może i same nie możemy zapuścić wąsów, ale zawsze możemy wrzucić zdjęcie na swoje media społecznościowe czy wesprzeć akcję finansowo. Zdrowie naszych facetów jest także w naszych rękach!

Więcej informacji na stronie organizatorów –www.movember.org.pl

Mo Sista @megankgale rocking her Seriously Good Moustache for #Movember this year ❤️ @movember @unclejackwatches #MGxUJxMovember

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Molly Hyndman (@melodyhyndman)

Movember means Pablo is back…?#mobros #movember Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Max Brinnich (@maxbrinnich)

 


źródło: informacja prasowa Movember Polska