Go to content

Dzień Matki, kiedy nie ma już mamy…

Fot. Unsplash/Lea Doubedout / CCO

Radosny, wzruszający, długo oczekiwany. Dzień Matki powinien być prawdziwym świętem miłości. Pewnie zdarza wam się właśnie ocierać łzy radości ściskając mocno wybrudzone klejem brokatowym i ozdobione kwiatkami z plasteliny laurki od waszych dzieci. Albo pędzicie z kwiatkiem na spotkanie z mamą. Jest pięknie. Bo macie z kim świętować. Ale co z tymi, którzy nie mają już do kogo zadzwonić, dla kogo kupić bukiecika stokrotek?

Kilka dni temu znalazłam w Internecie rozdzierający serce post Lindsay Harrison. Matka Lindsay odeszła 10 lat temu. Odeszła, bo tak zadecydowała: popełniła samobójstwo.

Od tego czasu Dzień Matki jest dla Lindsay jednym z trudniejszych dni w roku. Jej skrzynka pocztowa wypełnia się komercyjnymi „przypominajkami”, w sklepach niczego nieświadomi sprzedawcy sugerują, jaki podarunek powinna z tej okazji kupić: kwiaty, krem na zmarszczki, zegarek… Jednej rzeczy Lindsay kupić nie może: więcej czasu spędzonego z mamą. A dla wszystkich tych, którzy, tak jak ona nie mają z kim świętować tego dnia, stworzyła krótki poradnik. Przeczytajcie.

To, że mojej mamy już nie ma, nie oznacza, że nie mogę świętować jej dnia. Przez ostatnie 10 lat, wypracowałam kilka niezawodnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, które sprawiają, że święta takie jak to są bardziej „znośne”. Jeśli straciłeś bliską osobę, i ten okres jest dla ciebie po prostu trudny, mam nadzieję, że moje sugestie okażą się pomocne:

1.Czas jest najlepszym podarunkiem.

Jeśli masz to szczęście, że spędzasz ten dzień ze swoją mamą, niech to ona zaplanuje, co chciałaby robić. Czasem nawet zwykła rozmowa przy filiżance herbaty jest czymś bardziej wyjątkowym niż posiłek w zatłoczonej restauracji. No i to zdecydowanie coś więcej niż okolicznościowa kartka.

Skoro nie mogę spędzić dziś czasu z mamą, zadzwonię do innych członków rodziny albo pobędę z przyjaciółmi, którzy stali się moją rodziną „z wyboru”. Znam mnóstwo kobiet, które mają wspaniałe mamy. To święto to dobry moment by przypomnieć sobie i zadbać o ludzi, na których nam zależy. Jeśli chodzi o budowanie i utrzymywanie ważnych relacji, czas jest bardziej wartościowy niż wydane na podarunki pieniądze.

2.Zadbaj o siebie.

Moja mama dbała o wszystkich wokół, tylko nie o siebie. Elementem procesu odzyskiwania równowagi bo jej odejściu było dla mnie przyjęcie do świadomości, że najlepsze co można zrobić dla innych, to przede wszystkim zadbać o siebie. Czy to oznaczałoby poświęcenie chwili na medytację, lekturę lub  jogę, zrób dziś coś dla siebie. Żałoba to ciężka praca, odrobina miłości własnej może złagodzić ból wynikający ze straty. Pamiętaj co mówią stewardessy przed lotem: W razie niebezpieczeństwa maskę tlenową zakładasz najpierw sobie.  

3.Dbaj o wspomnienia.

Odejście mamy nie oznacza, że straciłam również 20 lat, które spędziłyśmy razem. Dzień Matki jest okazją do refleksji na temat tych wszystkich pocieszających wspomnień, które mi po niej zostały. Wyobrażając sobie gorące, letnie dni mojego dzieciństwa i zabawę na starej, drewnianej łodzi z matką u steru, zawsze się uśmiecham. Z czasem stałam się nawigatorem swojego życia bez matczynego „układu kierowniczego”. Dziś jestem w stanie spojrzeć wstecz na te wspomnienia jako coś bardziej słodkiego niż gorzkiego. Wspomnienia są z resztą nieodłączną częścią tego, kim jesteśmy teraz, a refleksja nad nimi pomaga nam zrozumieć, kim się staliśmy.

4.Bądź wdzięczny

Odkąd straciłam mamę, zaczęłam budować życie, którego wcześniej nie umiałam sobie wyobrazić. Powiedziałam sobie, że udało mi się to dlatego, że to ona dała mi umiejętności potrzebne do dalszego rozwoju. Chociaż chciałabym, by mogła dziś zobaczyć jak wygląda moja codzienność, to co osiągnęłam, jestem wdzięczna, że sprawiła, że jestem silna i „elastyczna”. To matki sprawiają, że świat jakoś się kręci, każdego dnia. Mój żal nie gryzie się z poczuciem wdzięczności. Twoja mama prawdopodobnie również uczyła cię, gdy byłeś mały: pamiętaj, aby zawsze powiedzieć „dziękuję”.

Nie da się ukryć, że święta stworzone po to, by uczcić szczególną więź mogą być wyjątkowo trudne, kiedy tej więzi już nie ma. Ja odkryłam jednak, że kiedy mogę spędzić Dzień Matki z bliskimi i pozwolić sobie na te wszystkie niełatwe emocje, jest mi dużo lepiej.


 

Źródło: mindbodygreen.com