Go to content

9 rzeczy, których uczysz swoje dzieci, kiedy dajesz im klapsa

Fot. iStock/Imgorthand

Wydaje się, że na ten temat powiedziano już wszystko. Badania wykazały, że narażanie dzieci na surową karę cielesną może mieć szkodliwy wpływ na rozwój ich mózgu. A jednak, „klapsy” wciąż mają swoich zwolenników. Dlatego warto jeszcze raz przypomnieć dlaczego nigdy, w żadnym wypadku, nie wolno karać w ten sposób dzieci.

Czego dowaduje się twoje dziecko, za kązdym razem, gdy dajesz mu klapsa

1. Osoba „silniejsza” decyduje, co jest słuszne

Kiedy używasz kary fizycznej, aby pokazać dziecku, że zrobiło coś nie tak, wysyłasz komunikat, że ten, kto jest większy i silniejszy decyduje co jest dobre, a co złe.

2. Starsi mogą bić młodszych

Wysyłasz wiadomość, że starsze, większe osoby mają prawo uderzyć te mniejsze, młodsze. Jest to szczególnie mylące, jeśli sam karzesz dziecko za to, że kogoś uderzyło.

3. Przemoc rozwiązuje problemy

Dajesz jasny sygnał: „Jeśli nie podoba mi się to, co robisz, mogę cię uderzyć”.

4. Coś jest nie tak z dzieckiem

Kiedy ten, kto ma chronić, wyrządza krzywdę, dziecko zaczyna uważać, że coś jest z nim nie tak. Poczucie własnej wartości jest fundamentalną sprawą.

5. Masz prawo sprawić, że twoje dziecko czuje się zagrożone emocjonalnie

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Ontario, kara cielesna powoduje zaburzenia funkcji poznawczych i długotrwałe trudności rozwojowe .

6. Dziecko nie może ci zaufać

Czy pamiętasz moment, kiedy sam zostałeś uderzony przez rodzica? Pamiętasz co, o nim pomyślałeś? Było to coś w rodzaju „nienawidzę cię”, prawda?

7. Boi się ciebie, do tego stopnia, że ten lęk może zaburzać pracę części mózgu

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko się czegoś nauczyło, wyciągnęło jakąś lekcję wychowawczą, powinieneś starać się zmniejszyć jego strach, a nie zwiększyć go.

8. Traci dla ciebie szacunek

Bo to więź, ta pozytywna, dobra, jest bazą, na której możesz budować swój autorytet. Kiedy myślisz o ludziach, których chcesz słuchasz, którym ufasz i których porad chętnie szukasz, to są raczej osoby, które cię wspierają i motywują, a nie ci, którzy cię „dołują”.

9. Lepiej kłamać i manipulować, aby uniknąć fizycznej kary

Nikt nie lubi odczuwać fizycznego bólu. Dzieci szybko „dostosowują się” do sytuacji, starając się uniknąć tego, co nieprzyjemne.


 

na podstawie: popsugar.com