Go to content

Twoje dziecko marzy o psie? Zapoznaj go z Kostkiem

Fot. Archiwum prywatne

Kto z rodziców nie przechodził przez etap: „mamusiu/tatusiu chcę mieć psa”? Prędzej czy później każdy z nas staje przed dylematem, czy on/a nie jest jeszcze za mały? I jak przygotować dziecko do tego, by pies nie stał się jedynie zachcianką czy prezentem? Dziś w nasze ręce trafiła genialna i bardzo psia książka, która pomoże wam nieco przygotować grunt.

Praktycznie każdy ma swój pomysł na to, w jaki sposób powinno się z dzieckiem rozmawiać o posiadaniu zwierzaka, powstały setki książeczek edukacyjnych, dlatego my dziś ciut przekornie, odsyłamy was do lektury fajnej książki, która w ogóle nie jest poradnikiem! Bo Kostek, to pies uczłowieczony, taki, który ma swoje przygody, humory, pomysły. Taki, który robi głupoty i dopiero poznaje ludzki świat. Jakim cudem „bajkowy” Kostek ma nam pomóc w rozmowach o prawdziwym zwierzęciu?

Ach, to co zrobicie z tą książką zależy już tylko od was, a pretekst do rozmów o tym, że zwierzęta żyją, czują, kochają i boją się – jest idealny! Do tego Kostek jest bohaterem, który łapie za serce, psiakiem, który poznaje świat, nie wie, szuka i próbuje. Można śmiało powiedzieć, że jest uosobieniem dziecka, które dopiero się uczy.

7 sposobów, na jakie Kostek cudownie pokazuje dzieciom, jak traktować zwierzęta (i o czym muszą wiedzieć):

  1. Pies to więcej niż pies. Choć ten prawdziwy wcale nie będzie nosił swetra czy beretu i jeździł na nartach, to świetna okazja by porozmawiać o szacunku do zwierząt. Każde zwierzę na niego zasługuje. Pies to nie przedmiot.
  2. Pies potrzebuje bliskości, przyjaciela. Tak jak dziecko, kumpel, siostra. Czasem ma ochotę się przytulić, czasem pobawić.
  3. Pies nie lubi się nudzić. To nie tylko radość, ale i obowiązek. Musimy pamiętać – i nauczyć dziecko – że zwierzę w domu jest od nas zależne. Ma swoje potrzeby – bez względu na to, czy my akurat mamy „ochotę” je spełniać.
  4. Pies może nie wiedzieć. Choć Kostek swoją niewiedzą bardzo przypomina niezręczne dziecko, możecie porównać jego zachowanie do zachowania szczeniaka. Piesek, który zagości w domu będzie przecież dość niesforny – zupełnie jak każdy inny człowiek i zwierzę w nowym i nieznanym środowisku.
  5. Pies też robi „głupoty”. Może coś zniszczyć, może mieć zły humor. I nie robi tego specjalnie. Cierpliwości, my też przecież popełniamy błędy.
  6. Pies jest członkiem rodziny. Na dobre i na złe. Tu nie ma miejsca na „ale”. Uczymy się siebie nawzajem i akceptujemy.
  7. Pies ma swoje psie życie. Psie zabawy, czas na zabawę i odpoczynek, swoją zabawkę. Szanujmy to. Zobaczcie, jak aktywny jest Kostek, my też nie chcielibyśmy, żeby ktoś odbierał nam nasze małe przygody.

O książeczce (przeczytajcie, bo jest świetna!):

Oczywiście kostkowe przygody to więcej niż psie, bajkowe wyczyny. W książce sprytnie zostały przemycone różne wiadomości (o nartach, górach i śniegu) i uniwersalne zasady moralne. Czytanie z pewnością przyniesie spoooro korzyści! Tytułowy bohater wybiera się poznawać zimowy świat – a w nim wszystko, absolutnie wszystko, jest ciekawe i nowe! Kostek będzie uczył się i bawił, a wszystko w towarzystwie swojego najlepszego kumpla, który… jest skarpetką 😉 (jest cudowny!).

Bawcie się dobrze!

… i zobaczcie jak ta książeczka jest piękna!

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

PS: Wiecie, dlaczego Kostek jest taki fajny? Bo oprócz wdzięcznej fabuły i bohatera, którego nie da się nie kochać, ta książka jest „technicznie” cudowna. Polecam rodzicom pierwszoklasistów (i starszych dzieci), którzy walczą z oporem przed przeczytaniem choćby jednego zdania. Piękne grafiki i przede wszystkim tekst dostosowany dla początkujących „czytaczy”. Na każdej stronie znajduje się mała porcja tekstu – co ogranicza marudzenie i daje piękne uczucie dumy, gdy dziecko samodzielnie przeczyta tyyyle stron!

Książkę kupicie tutaj: wydawnictwo-debit.pl, to nowość Wydawnictwa Debit

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Tytuł Kostek na nartach
Tytuł oryginalny Claude on the Slopes
Autor Alex T. Smith
Tłumacz Anna Niedźwiecka
Ilustrator Alex T. Smith
Liczba stron 96
Format 130 x180
Oprawa miękka
Data premiery 7 lutego 2018
Wydanie 1

Niezwykły pies i jego niesamowite przygody!

Przeurocza seria o psie, przypominającym nieco naszego Ferdynanda Wspaniałego, zachwyca wyjątkowymi ilustracjami i niezwykle dowcipnym tekstem. Dobra zabawa i dla dzieci, i dla rodziców.

Pewnego zimowego dnia niewinna zabawa śnieżkami i lepienie bałwana przeradza się w potężną lawinę! Kostkowi jak zwykle dzielnie towarzyszy Pan Piętka, jego najlepszy przyjaciel, który jest… skarpetką.

„Ilustracje pełne humoru i elegancji…”
SUNDAY TIMES

Książka nominowana do Waterstones Children’s Book Prize

Dzieło oficjalnego ilustratora Światowego Dnia Książki