Lifestyle Zdrowie

Dr Grzegorz Religa: „Nadal więcej kobiet myśli, że to rak piersi jest pierwszą przyczyną śmiertelności”

Redakcja
Redakcja
12 maja 2017
Fot. iStock / alexkich
 

O chorobach układu krążenia wśród kobiet nadal mówi się niewiele, a pewnie niejedna osoba powiedziałaby, że nie mówi się wcale, jakby temat dotyczyły tylko mężczyzn i ich zawałów serca. Tymczasem wzrasta śmiertelność wśród kobiet spowodowana właśnie chorobą wieńcową, udarem, czy zwałem. O tym, jakich przyczyn nie należy lekceważyć, jak dbać o swoje zdrowie rozmawiamy z doktorem Grzegorzem Religą.

Redakcja: Nie jest trochę tak, że w naszym społeczeństwie panuje stereotypowe przekonanie, że jeśli chodzi o choroby układu krążenia, to problem ten częściej dotyczy mężczyzn? Że kobiety to jednak częściej chorują na nadal nazywane tajemniczo „kobiece sprawy”?

dr Grzegorz Religa: Przez całe dekady waga problemu chorób serca u kobiet była niedoszacowana, z powodu przekonania, że dotyczy on głównie mężczyzn. Jeszcze nie tak dawno kobiety uczyły się, jak pomóc swojemu mężowi, bratu w czasie ataku serca. Takie stereotypowe podejście spowodowało uśpienie czujności, a tymczasem co druga Polka umiera na serce.

 Kobiety lekceważą choroby układu krążenia u siebie? Łapią się częściej za głowę, gdy ich partner łapie się za serce, a same nie przyglądają się sobie?

Kobiety nie tyle lekceważą, co bardziej nie mają świadomości choroby – zwłaszcza, jeśli mowa o zawałach. U kobiet często objawy zawału są mniej specyficzne niż u  mężczyzn. Mężczyzna łapie się za serce, gdyż w okolicy zamostkowej odczuwa ucisk w przypadku zawału. U kobiet nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to nieswoiste objawy mogące sugerować grypę, przeziębienie lub niestrawność. Bóle kończyn górnych, karku, promieniujące do pleców lub żuchwy. Często bóle w nadbrzuszu i wymioty. Dodatkowo uczucie nagłego osłabienia i duszności. Nagłe pojawienie się potów, czy nawet lęk. Dlatego kampanie edukacyjne takie, jak Mary Kay CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI są bardzo ważne – chcemy dotrzeć do Polek z informacją, jakie mogą być oznaki zawału właśnie po to, żeby sprawić, że będą bardziej uważne na to, co mówi ciało. To również dotyczy otoczenia kobiet, rodziny, najbliższych – warto z uwagą przyglądać się temu, co dzieje się wokół, bo możemy przeoczyć rzeczy najważniejsze.

 

Na jakie choroby układu krążenia najczęściej zapadają kobiety?

Choroba wieńcowa i zawał oraz udar i choroby naczyń mózgowych

A jak przedstawia się to w statystykach? Czy zawał nadal dotyka częściej mężczyzn?

Choroby serca częściej dotykają kobiet i stanowią przyczynę ponad połowy zgonów wśród kobiet (ponad 50%). Dziennie około 250 Polek umiera na choroby układu krążenia, z czego co trzecia na zawał i jego powikłania. U mężczyzn zgony z powodu chorób układu krążenia stanowią ok 40% wszystkich zgonów, jednakże zawały stanowią ponad 40 % śmierci z przyczyn kardiologicznych i w liczbach bezwzględnych nieco więcej facetów umiera rocznie na zawał.

Co jest tego przyczyną?

Większy odsetek mężczyzn umiera na zawał i/lub chorobę wieńcową, natomiast więcej kobiet cierpi z powodu chorób naczyń mózgowych i udarów.

Jaka jest wśród nas świadomość zachorowań na choroby układu krążenia?

Świadomość chorób układu krążenia u kobiet jest cały czas bardzo niska. Nadal więcej kobiet myśli, że to rak piersi jest pierwszą przyczyną śmiertelności podczas, gdy to choroby serca są pierwszą przyczyną zgonu Polek.

Jak zadbać o siebie?

Przede wszystkim prowadzić rozsądny i zdrowy tryb życia – ruszać się, nie musi to być intensywny wysiłek, wystarczą codzienne, dłuższe spacery, zbilansowana dieta, niskosolna i bez wysoko przetworzonej żywności, rezygnacja z używek, Oraz regularne badania profilaktyczne – warto poświęcić jeden dzień w roku na badania po to, by dłużej cieszyć się zdrowiem i życiem.

 W jakim wieku powinniśmy przystąpić do kontrolnych badań dotyczących układu krążenia i jakie?

Na pewno zapadalność na choroby układu krążenia  u kobiet wzrasta wyraźnie w okresie menopauzy i ten moment należy uznać za krytyczny jednakże należy pamiętać ze choroby serca dotykają również kobiety młodsze, takie jak Pani w filmie kampanii CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI  – więc badania profilaktyczne powinny dotyczyć wszystkich, nie należy zatem bagatelizować na przykład badań okresowych wymaganych w zakładach pracy.


dr Grzegorz ReligaDr n. med. Grzegorz Religa – kardiochirurg, członek zarządu oraz konsultant kliniczny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii Kardiochirurgii im. Prof. Z. Religi, kierownik oddziału kardiochirurgii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr W. Biegańskiego w Łodzi. Z Fundacją  związany od roku 1999, w którym rozpoczęto w Warszawie stosowanie systemu mechanicznego wspomagania serca. Uczestnik wielu projektów naukowo-badawczych, m. in.  dotyczących polskich sztucznych komór serca, homograftu zastawki mitralnej oraz robota medycznego. W latach 2007 – 2012 brał czynny udział w programie „Polskie Sztuczne Serce“ jako kierownik lub współwykonawca zadań klinicznych i badawczych programu.

Lifestyle Zdrowie

Kilka sposobów, by złapać dystans i odetchnąć głęboko

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 maja 2017
Kilka sposobów, by złapać dystans i odetchnąć głęboko
Fot. iStock / samiola
 

Każdy problem czy konflikt da się rozwiązać. Czasem wymaga to jedynie zdystansowania się do trudnej dla nas sytuacji. Kiedy przewietrzysz swoją głowę z impulsywnych emocji, świat wygląda zupełnie inaczej.

Jak zwykle najtrudniej zrobić to, co wydaje się najprostsze. Jak zdystansować się i ochłonąć, gdy adrenalina aż w nas buzuje? Na szczęście jest kilka sposób na to, by pozbyć się namolnej złości i ocenić wszystko jeszcze raz, tym razem „na chłodno”. Bo kiedy naprawdę „utkniesz” w złych emocjach, potrzebny jest plan działania. Sprawdźcie, te 4. metody na „złapanie” dystansu.

Kilka sposobów, by złapać dystans i odetchnąć głęboko

1. Zamień się w… muchę

Najgorsze, co możemy zrobić w trudnej i emocjonalnej sytuacji, to to, co robimy prawie wszyscy automatycznie: skupiamy się na negatywnych emocjach, które się pojawiły. Skoncetrowanie się na poczuciu krzywdy czy ogarniającej złości, powoduje narastanie tych emocji. Aby się uspokoić i wyciszyć można przeprowadzić proste ćwiczenie tzw. spojrzenie z perspektywy muchy. Należy wyobrazić sobie, że jesteśmy muchą w pokoju, siedzimy sobie gdzieś z boku i z takiego pozbawionego emocji stanowiska obserwujemy całe zdarzenie.

To pewien rodzaj stworzenia psychologicznego dystansu, tyle, że bezpieczną przestrzeń i odległość od emocjonalnej bomby – tworzymy w głowie.

2. Odchyl się na krześle

Brzmi absurdalnie? A to najprostszy sposób, by dosłownie zmienić swoją perspektywę. Odchyl się nieco do tyłu.

Zapewne zauważyliście, że podczas intensywnego skupienia na jakimś zadaniu, zaczynamy się ku niemu fizycznie przybliżać, np. podczas pracy na komputerze, wraz ze wzrastającym zaangażowaniem, coraz mocniej pochylamy się w stronę ekranu. Ta fizyczna „bliskość” wzmaga intensywność emocji, zwykłe odchylenie się na krześle pozwala na  przerwanie tego mechanizmu.

Skuteczność tej metody odkryli badacze Manoj Thomas i Claire Tsai.

3. Pomyśl o przyszłości

Marlone Henderson, Yaacov Trope i Peter Carneval podczas swoich badań odkryli ciekawą metodę, która pomaga w rozgryzieniu naprawdę trudnych problemów. Jeżeli podjęcie decyzji cię paraliżuje, wyobraź sobie, że podejmujesz ją będąc w przyszłości. Taki „przyszły-TY” ma zupełnie inną perspektywę, podchodzi już do sytuacji na chłodno, lepiej kalkuluje, myśli logicznie. Nawet wyimaginowane stworzenie dystansu czasowego ułatwia zmierzenie się z trudną sytuacją.

To metoda ułatwiająca podjęcie decyzji negocjatorom. W ten sposób działa mechanizm czasowego zdystansowania.

4. Idź gdzieś indziej

Najprostszy sposób na ukojenie nerwów: jeśli tylko możesz – wyjdź. Odetchnij, daj sobie chwilę na złapanie równowagi. Jeżeli sytuacja ci to uniemożliwia, spróbuj sobie wyobrazić, że źródło twojego 'problemu’ się od ciebie oddala, aż w końcu jest tak malutkie, że trudno je dostrzec.

Oczywiście nie chodzi o wychodzenie bez słowa, grzecznie będzie zakomunikować, że potrzebujesz chwili na osobności, żeby ochłonąć lub coś przemyśleć.

To mechanizm stworzenia fizycznego dystansu.

Teraz już wiecie, czego spróbować, gdy słynne liczenie do dziesięciu okazało się nieskuteczne.


Na podstawie: mediate.com


Lifestyle Zdrowie

Codziennie na serce umiera w Polsce około 250 kobiet. Kampania „Całym sercem z kobietami”

Redakcja
Redakcja
12 maja 2017
Fot. Materiały prasowe

Mary Kay Polska rozpoczyna kampanię edukacyjną CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI, której celem jest promowanie zdrowych dla serca nawyków oraz podnoszenie świadomości Polek na temat objawów zawału u kobiet.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmiertelności kobiet  w Polsce – na choroby wieńcowo- naczyniowe umiera średnio około 250 kobiet dziennie (około 20 razy więcej niż z powodu raka piersi). Jedna trzecia z nich umiera z powodu zawału.

Zawał może być bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn, przede wszystkim ze względu na trudne do zdiagnozowania objawy jakie mu towarzyszą. Bywają na tyle kłopotliwe do rozpoznania, że kobiety oraz ich otoczenie bagatelizują symptomy, które mogą świadczyć o ataku serca.

Logo_Całym Sercem z Kobietami — kopia

Objawy zawału u kobiet są często niejednoznaczne, mniej specyficzne niż u mężczyzn. Często są to nieswoiste objawy mogące sugerować grypę, przeziębienie lub niestrawność. Może to być ból ramienia lub karku, promieniujący do pleców lub żuchwy. Mogą pojawić się nagłe poczucie osłabienia i duszności oraz potliwość. Symptomy są na tyle niejednoznaczne, że rozpoznanie zawału u kobiety trwa średnio o 30 minut dłużej niż w przypadku mężczyzny – mówi dr Grzegorz Religa, kardiochirurg, członek zarządu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, która jest partnerem merytorycznym kampanii.

Przez całe dekady waga problemu chorób serca u kobiet była niedoszacowana, z powodu przekonania, że dotyczy on głównie mężczyzn. Jeszcze nie tak dawno kobiety uczyły się jak pomóc swojemu mężowi w czasie ataku serca. Takie stereotypowe podejście spowodowało uśpienie czujności a tymczasem co druga Polka umiera na serce. Celem kampanii jest budowanie świadomości – chcemy, aby Polki wiedziały, jakie mogą być objawy zawału i nie ignorowały niepokojących symptomów. To wiedza, która może uratować życie. Dlatego też w kampanii wykorzystujemy głównie media społecznościowe oraz ich zdolność do rozpowszechniania informacji i łatwość w dzieleniu się wiedzą – mówi Anna Kłosowicz, Menedżer ds. Marketingu i Komunikacji Mary Kay Polska

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Specjalnie dla celów kampanii Mary Kay Polska nakręciło film, na którym można zobaczyć mamę i córkę w trakcie beztroskiej zabawy, podczas której mama zaczyna źle się czuć. Ten materiał ma zwrócić uwagę na problem chorób serca u kobiet oraz zachęcić Polki by dowiedziały się więcej na temat objawów zawału.

Poprzez pokazanie relacji mamy i córki chcemy sprawić, żeby oglądający pomyśleli o bliskich im kobietach. Każda i każdy z nas ma kobietę, którą kocha, o którą się troszczy i  z którą może podzielić się wiedzą na temat objawów ataku serca – dodaje Anna Kłosowicz.

Mary Kay to marka z głęboko zakorzenionym poczuciem kobiecej solidarności.  Powstała w wyniku niezgody założycielki Mary Kay Ash na szklany sufit, uniemożliwiający kobietom realizację zawodowych ambicji w latach 60. w USA. Firma od samego początku dąży do pomagania kobietom w osiąganiu zawodowej satysfakcji , jak również inspiruje i motywuje. Zgodnie z tą misją kampania CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI jest nie tylko skierowana do kobiet, ale też realizowana przez kobiety – sieć konsultantek Mary Kay w całej Polsce będzie dzielić się wiedzą na temat chorób serca wśród kobiet i edukować na temat objawów ataku serca.

W ramach programu marka Mary Kay uruchamia stronę internetową www.sercemzkobietami.pl, na której zgromadzono informacje na temat objawów, czynników ryzyka oraz profilaktyki chorób serca u kobiet.

Kampanii towarzyszy produkt Mary Kay – Wypiekany Róż do Policzków (Baked Cheek Powder). Część dochodu ze sprzedaży produktu zasili Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Z. Religii oraz przeznaczony zostanie na realizację celów statutowych Fundacji.

Kampania CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI rozpoczyna się 12 maja, zaś towarzyszący film będzie można obejrzeć na stronie kampanii, Facebooku, Youtube oraz na Instagramie.

Opracowana lokalnie kampania CAŁYM SERCEM Z KOBIETAMI jest częścią ogólnoświatowej kampanii Mary Kay „Beauty that Counts” (Piękno, które się liczy). Celem realizowanej od 10 lat globalnej kampanii Mary Kay jest niesienie pomocy kobietom oraz dzieciom na całym świecie. Co roku firma opracowuje produkt, z którego dochód ze sprzedaży zasila konta wybranych fundacji działających na rzecz kobiet i dzieci na całym świecie.


Zobacz także

Ewa Minge od 11 lat choruje na białaczkę

Britney Spears tuż przed ślubem odstawiła leki stabilizujące nastrój. Czy będzie w końcu szczęśliwa?

11 subtelnych sygnałów świadczących o zaburzeniach odżywiania. Granica jest bardzo cienka…