Lifestyle

Dlaczego bycie smutnym jest zdrowe. Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 grudnia 2017
Fot. iStock/DGLimages
 

Czujesz się smutny, jest ci dziś ciężko, jesteś wobec samego siebie krytyczny? Niespodzianka: emocje negatywne są niezbędne dla twojego zdrowia psychicznego. Smutek również.

Choć wielu z nas czuje się winnych tego, że odczuwa negatywne emocje, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w naszej kulturze jesteśmy „zmuszani” do pozytywnego myślenia. Chociaż bywa ono skuteczne, problemy pojawiają się wtedy, gdy zaczynamy wierzyć, że musimy być optymistami cały czas.

A co jest dobrego w negatywnych emocjach?

Gniew i smutek są ważną częścią naszego życia, a nowe badania pokazują, że doświadczanie i akceptowanie takich emocji ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Próba stłumienia „złych” myśli może obrócić się ku nam, a nawet zmniejszyć naszą życiową radość. Ponadto niesie ze sobą ryzyko ignorowania czyhających na nas niebezpieczeństw.

Gniew i smutek są ważną częścią naszego życia, a nowe badania pokazują, że doświadczanie i akceptowanie takich emocji ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Próba stłumienia „złych” myśli może obrócić się ku nam, a nawet zmniejszyć naszą życiową radość. Ponadto niesie ze sobą ryzyko ignorowania czyhających na nas niebezpieczeństw.

Smutek pomaga nam lepiej zrozumieć własne, życiowe cele i lepiej mierzyć się z przeciwnościami życia. Pamiętajmy, że jednym z głównych powodów, dla których mamy emocje, jest pomoc w ocenie naszych osobistych doświadczeń.


Na podstawie: scientificamerican.com

 


Lifestyle

15 sposobów, by nie przegapić weekendu… Kiedy ostatni raz robiłaś te rzeczy?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 grudnia 2017
Fot. iStock/finwal
Następny

Sprzątanie, zakupy, kino, zadanie domowe dziecka, obiad (razy dwa, bo i sobota i niedziela)… a i jeszcze ciocie odwiedzić, okna umyć, do weterynarza wyskoczyć i zrobić porządek w ubraniach… zapowiada się uroczy weekend. Halo, halo, a kiedy  ostatni raz spędziłaś weekend uważnie? Kiedy po raz ostatni, zajęłaś się odpoczywaniem? Albo chociaż odrobinę przyjrzałaś się temu, co zaplanowałaś?

No tak, wiemy, „nie masz kiedy tego zrobić” – zawsze mamy to z tyłu głowy. Ale jeśli nie dasz sobie choć 30 min. i będziesz zasuwać jak mały parowozik, masz jak w banku, że w poniedziałek pójdziesz do pracy jeszcze bardziej zmęczona, niż w piątek. No to startujemy z listą ratunkową!

Kiedy ostatni raz zrobiłaś, którąś z tych rzeczy, hę?

Lifestyle

11 rzeczy, które świadczą, że twoja inteligencja może być powyżej przeciętnej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 grudnia 2017
Fot. iStock/LuckyBusiness

Zastanawiasz się czasami, czy twoja inteligencja jest powyżej przeciętnej? Niekoniecznie trzeba wykonać test IQ, by potwierdzić jak jest w rzeczywistości. Istnieje kilka rzeczy, część oparta na badaniach naukowców, które wskazują, że to ty możesz być osobą o wysokiej inteligencji.

Czy jesteś pierwszym dzieckiem w rodzinie?

Opublikowane w magazynie Science badanie 250 000 Norwegów ujawniło, że najstarsze z rodzeństwa ma średnią IQ o 2,3 punktu wyższe niż młodsze. Przyczyna jest spowodowana dynamiką środowiska i rodziny, a nie genetyki. Pierworodny w ten sposób korzysta z pełnej uwago rodzicielskiej. w.

Częściej kierujesz się sercem niż rozumem?

Psycholog ewolucyjny Satoshi Kanazawa, uważa, że ludzie inteligentni myślą w sytuacjach, w których powinni się uczyć. Patrząc przez pryzmat ewolucji to właśnie uczucia, intuicja, a nie myślenie, prowadzą do właściwych rozwiązań.

Czy jesteś liberałem?

Według tego samego psychologa ateiści i liberałowie często wykazują się wyższym poziomem inteligencji. Przeprowadzone badanie wykazało, że dorośli, którzy określali siebie jako „bardzo konserwatywnych”, mieli średni iloraz inteligencji równy 95, a ci, którzy mówili o sobie: „bardzo liberalni”, osiągali wynik na poziomie 106.

Czy jesteś leworęczna?

Niektóre z badań wykazały, że ludzie leworęczni posiadają dokładniejsze i bardziej precyzyjne umiejętności przestrzenne, mają lepszą elastyczność umysłową i większą pamięć operacyjną. Charakteryzuje ich swoista kreatywność, która z kolei rodzi zdolność do tworzenia nowatorskich pomysłów.

Czy grasz na jakimś na instrumencie?

Istnieje coraz więcej jest dowodów, które wskazują, że muzycy w porównaniu z „niemuzykami” mają strukturalnie i funkcjonalnie różne mózgi. Badania sugerują, że obszary mózgu używane do przetwarzania muzyki są większe lub bardziej aktywne u muzyków. Już nawet samo rozpoczęcie nauki gry na instrumencie muzycznym może zmienić neurofizjologię mózgu. Co istotne – regiony mózgu zaangażowane w przetwarzanie muzyki są również wymagane do innych zadań – takich jak pamięć lub umiejętności językowe.

Czy późno kładziesz się spać?

Badanie przeprowadzone na madryckim uniwersytecie mówią, że nocne marki mają wyższe IQ niż osoby, które wcześnie zrywają się z łóżka. Podobno też więcej zarabiają i prowadzą wygodniejsze życie.

Czy byłaś dzieckiem karmionym piersią?

W Brazylii przeprowadzono badanie, którym objęto 6 000 osób od urodzenia do 30 roku życia. Na jego podstawie wykazano, że dzieci karmione piersią w swoim dorosłym życiu osiągają więcej sukcesów i zarabiają więcej.

Czy próbowałaś narkotyków?

Hm, to ciekawe, podobno osoby o wyższej inteligencji są bardziej skłonne do spróbowania używek psychoaktywnych niż te o niższym IQ. Naukowcy odkryli także, że u kobiet wyższe wyniki IQ oznaczały większe ryzyko zażywania marihuany, amfetaminy, kokainy i grzybów halucynogennych.

Czy jesteś ciekawska?

Podobno osoby o wyższym poziomie inteligencji niż przeciętna są bardziej dociekliwe, ciekawe, zadają wiele pytań. Faktycznie taka postawa prowadzić może do zdobycia większej wiedzy. Być może dlatego Albert Einstein mówił: „Nie mam specjalnych talentów, jestem tylko namiętnie ciekawy”.

Czy lubisz samotność?

Podobno im częściej inteligentni ludzie spotykają się ze swoimi przyjaciółmi, tym mniej są zadowoleni ze swojego życia. Cóż, odkrycie to kwestionuje przyjętą ideę, że uspołecznienie sprawia, że ludzie są szczęśliwsi. Okazuje się, że szczególnie u osób o wysokiej inteligencji kontakty towarzyskie nie sprawiają, że są bardziej zadowoleni z życia.

Czy ufasz ludziom?

Na podstawie prowadzonych sondaży wysnuto tezę, że osoby inteligentne częściej ufają innym ludziom, być może dzieje się tak dlatego, że osoby o wysokiej inteligencji lepiej oceniają charakter drugiego człowieka.

I jak? Na ile pytań udało ci się odpowiedzieć twierdząco?


źródło: PSYblog

 


Zobacz także

„Pamiętaj, że ludzie są tylko ludźmi i popełniają błędy, Ty też je popełnisz i masz do nich prawo”. Akcja „List do dziecka”

Bezinteresowne lwice. Silne kobiety, które nigdy się nie poddają

Nie obwiniaj innych za to, jak wygląda twoje życie. Weź odpowiedzialność za własne wybory