Go to content

Dermokosmetyki na zimę – sprawdź swoją kosmetyczkę!

Fot. iStock/vadimguzhva

Zimą, skóra wymaga większej pielęgnacji i troski. Mroźna i wietrzna pogoda ma negatywny wpływ na jej kondycję. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio chronić ją przed mrozem i wiatrem. Sprawdź, jakie produkty powinny znaleźć się w twojej kosmetyczce. Najlepiej sięgnij po dermokosmetyki!

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty zawierające w składzie aktywne biologicznie substancje, które posiadają działanie podobne do tych jakie mają leki. To kosmetyki dermatologiczne dedykowane osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Choć dermokosmetyki nie są lekami, mogą wspomagać leczenie chorób skórnych. Wybierając kosmetyki do zimowej pielęgnacji należy dokładnie przeczytać etykietę. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład, działanie i przeznaczenia. Produkty, które zawierają sztuczne barwniki czy substancje zapachowe mogą doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej czy zmian skórnych. Dlatego, głównie ze względów bezpieczeństwa, najlepiej zakupić dermokosmetyki, czyli preparaty opracowywane we współpracy z dermatologami. W ich składzie nie znajdziemy niebezpiecznych dla skóry substancji.

Zobacz również: Wyjątkowe promocje w Douglas w ten weekend!

Dermokosmetyki na zimę

Krem do twarzy

To jeden z ważniejszych kosmetyków, który powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. Zimą, skóra na twarzy narażona jest na działanie wielu czynników atmosferycznych. Mróz czy wiatr niekorzystnie wpływają na jej kondycję. Krem do twarzy na zimę powinien wykazywać działanie mocno nawilżające i odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy naskórka. Dobrze, by posiadał filtr UV – zimą, promienie słoneczne mogą być bardzo intensywne. Najlepiej by posiadał neutralne pH. W jego składzie nie powinny się znaleźć substancje zapachowe, barwniki czy oleje mineralne. Pożądanymi składnikami są: oleje roślinne (np. z orzechów makadamia), witaminy C i E, gliceryna i emolienty.

Krem do rąk

Dłonie, podobnie jak skóra twarzy, narażone są na niekorzystnie działanie warunków atmosferycznych. Na suchą, szorstką i popękaną skórę na rękach skarżą się w szczególności osoby, które nie zakładają rękawiczek. Krem o właściwościach regenerująco – ochronnych, pozostawia na skórze cienką warstwę ochronną. Najlepiej sprawdzi się dermokosmetyk, czyli krem posiadający właściwości lecznicze, który złagodzi podrażnienia, nawilży i wesprze regenerację zniszczonej skóry. W jego składzie powinien znaleźć się panetnol i kompleks multiwitaminowy.

fot. DevMarya/iStock

Pomadka do ust

Zimą nie sposób zapomnieć o ustach, które często są suche i spierzchnięte. Idealna zimowa pomadka powinna bazować na olejach i woskach roślinnych (np. masło shea, olej z orzechów), które dokładnie nawilżają, natłuszczają i chronią usta. Ważne, by w jej składzie znajdowała się również witamina A, E czy B5. W kieszeni każdej zimowej kurtki powinien znaleźć się sztyft, którym przed wyjściem na świeże powietrze smarujemy usta.

Krem do stóp

Choć stopy nie są narażone na bezpośredni kontakt z mroźnym powietrzem to i o nie w szczególny sposób warto zatroszczyć się zimą. Jakich składników szukać w dermokosmetykach do stóp? Najlepiej tych, które w składzie zawierają mocznik i kwas mlekowy, które koją, poprawiają elastyczność, a także zapobiegają utracie wody. Mocznik posiada działanie przeciwbakteryjne, przyspiesza regenerację skóry, leczy rogowacenia i odbudowuje warstwę ochronną skóry.

Zobacz również: Kosmetyki naturalne i ekologiczne – dlaczego warto je stosować?

Krem do ciała

Odpowiednie nawilżenia całego ciała jest bardzo ważne niezależnie od pory roku. Balsam do ciała będący dermokosmetykiem jest „opatrunkiem” dla podrażnionej skóry. Uzupełnia lipid, czyli regeneruje płaszcz hydrolipidowy, koi świąd, natłuszcza i odżywia.