Go to content

„Déjà rêvé” – fenomen snów, które przepowiadają przyszłość

Fot. iStock

Może zdarzyło się to wam w dzieciństwie, może zdarza się i teraz – poczucie, że znajdujecie się w sytuacji, którą znacie z własnego snu. Brzmi to jak bajka, lub może jak mityczna baśń. Pamiętacie legendę o Cassandrzę, księżniczce Troi, na którą rzucono klątwę? Dziewczyna miała otrzymać zdolność przewidywania faktów z przyszłości, ale nikt jej w przepowiednie nie wierzył. Fenomen „déjà rêvé” jest o tyle podobny, że mając prorocze sny zapewne pomyślisz, że rozsądnie jest zachować to uczucie dla siebie, niż zostać wyśmianym.

Zjawisko „déjà rêvé” sprawia, że niektórzy mają wrażenie jakoby rzeczywistość byłą snem. Naukowcy badający ten fenomen podzielili doświadczenia swoich pacjentów jest na trzy kategorie:

  • Epizodyczne

    Osoby doświadczające déjà rêvé wskazywały konkretną noc, podczas której to się wydarzyło. Najczęściej  wiele miesięcy lub wiele lat temu.

  • Wspomnienie

    Osoby mówiły o nieco mglistym wspomnieniu snu w początkowej fazie po wybudzeniu. Obrazy dotyczące przyszłości były niepełne i niekompletne.

  • Sen
    Osoby doświadczające tego rodzaju „déjà rêvé” wiedzą, że śnią (lub przeżywają koszmar)

Opisane tu zjawisko nie jest objawem choroby, czy zakrzywienia czasoprzestrzeni.  Nie doświadczacie magii, która odmieni wasze życie. To raczej jeden z wielu interesujących fenomenów związanych z fizjologią mózgu. Z całą pewnością będzie on nadal analizowany przez naukowców.  Jego poznanie może być kluczowe dla badań nad metodami leczenia stresu pourazowego oraz innych dolegliwości psychicznych.

Odwiedź nas na Facebooku


Na podstawie: curiosity.com