Lifestyle

„Déjà rêvé” – fenomen snów, które przepowiadają przyszłość

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2019
Fot. iStock
 

Może zdarzyło się to wam w dzieciństwie, może zdarza się i teraz – poczucie, że znajdujecie się w sytuacji, którą znacie z własnego snu. Brzmi to jak bajka, lub może jak mityczna baśń. Pamiętacie legendę o Cassandrzę, księżniczce Troi, na którą rzucono klątwę? Dziewczyna miała otrzymać zdolność przewidywania faktów z przyszłości, ale nikt jej w przepowiednie nie wierzył. Fenomen „déjà rêvé” jest o tyle podobny, że mając prorocze sny zapewne pomyślisz, że rozsądnie jest zachować to uczucie dla siebie, niż zostać wyśmianym.

Zjawisko „déjà rêvé” sprawia, że niektórzy mają wrażenie jakoby rzeczywistość byłą snem. Naukowcy badający ten fenomen podzielili doświadczenia swoich pacjentów jest na trzy kategorie:

  • Epizodyczne

    Osoby doświadczające déjà rêvé wskazywały konkretną noc, podczas której to się wydarzyło. Najczęściej  wiele miesięcy lub wiele lat temu.

  • Wspomnienie

    Osoby mówiły o nieco mglistym wspomnieniu snu w początkowej fazie po wybudzeniu. Obrazy dotyczące przyszłości były niepełne i niekompletne.

  • Sen
    Osoby doświadczające tego rodzaju „déjà rêvé” wiedzą, że śnią (lub przeżywają koszmar)

Opisane tu zjawisko nie jest objawem choroby, czy zakrzywienia czasoprzestrzeni.  Nie doświadczacie magii, która odmieni wasze życie. To raczej jeden z wielu interesujących fenomenów związanych z fizjologią mózgu. Z całą pewnością będzie on nadal analizowany przez naukowców.  Jego poznanie może być kluczowe dla badań nad metodami leczenia stresu pourazowego oraz innych dolegliwości psychicznych.

Odwiedź nas na Facebooku


Na podstawie: curiosity.com


Lifestyle

Bezpieczne dziecko to spokojni rodzice. O czym pamiętać, planując wakacje dla dziecka

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Wakacje kojarzą się nam ze słońcem, relaksem i brakiem obowiązków. Dla rodziców mają one jeszcze drugą stronę medalu – stres związany z bezpieczeństwem ich dzieci. Bo wakacje to czas, kiedy dziecko nie siedzi spokojnie w szkolnej ławce, ale znaczną część dnia spędza bardzo aktywnie. To sprzyja różnego rodzaju kontuzjom czy nieszczęśliwym wypadkom. Co zrobić, żeby mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku będzie można liczyć na wsparcie?

Według większości rodziców, na dzieci czyha więcej niebezpieczeństw podczas wakacji niż to miało miejsce za czasów ich dzieciństwa. Taki wniosek płynie z badania zrealizowanego dla PZU. Z tego samego badania dowiadujemy się, że rodzice martwią się, żeby  ich pociechy nie doznały przemocy od innych dzieci. Obawiają się też, że dziecku może zabraknąć wyobraźni i ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. Okazuje się, że troski rodziców dotyczą także samodzielnych wyjazdów wakacyjnych ich pociech. Więcej niż połowa dorosłych zastanawia się, czy ich syn lub córka poradzi sobie samo w trakcie wyjazdu.

Takie zmartwienia mają swoje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki dzieci spędzają swoje wakacje. Dorośli chcą mieć kontrolę nad tym, co wtedy robią ich dzieci i czuwać nad ich bezpieczeństwem, dlatego najczęściej decydują się na wakacyjne wyjazdy całą rodziną. Aż 79 proc. dzieci wyjeżdża z rodzicem jako opiekunem bądź współopiekunem*.

Niezależnie jednak od tego, czy dziecko wyjeżdża na krótkie wyjazdy, czy lato spędza w domu, to jest ono bardzo aktywne. Granie w piłkę, zabawy na podwórku, jazda na deskorolce to wszystko powoduje, że o zwichnięcia czy skaleczenia nie trudno. Kontuzja na skutek nieszczęśliwego wypadku może się przytrafić każdemu. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i już odpowiednio wcześniej przygotować się na taką ewentualność, żeby w razie konieczności móc liczyć na wsparcie.

W tym celu prowadzona jest ogólnopolska akcja „Wakacje z PZU. Bezpieczne Dziecko”. Organizatorem jest PZU Pomoc, który bezpłatnie daje możliwość wszystkim rodzicom w Polsce objęcie dzieci ochroną ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków. Z akcji mogą też samodzielnie skorzystać pełnoletni uczniowie i studenci do 25. roku życia. Osoby chętne mają czas na zgłoszenie do 21 czerwca.

Na co mogą liczyć ci, którzy przystąpią do akcji?

Ubezpieczenie NNW działa 24 godziny na dobę, w domu i na wakacyjnych wyjazdach,  w Polsce i za granicą,  w czasie odpoczynku i w czasie uprawiania sportów – również wyczynowo, niezależnie od innych ubezpieczeń.

Skorzystanie z akcji jest dość proste. Wystarczy, że wejdziemy na stronę wakacjezpzu.pl i wypełnimy odpowiedni formularz deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia i wyrazimy zgody na przetwarzanie swoich danych we wskazanych celach. Rodzice mogą być pewni, że dane dziecka, które podają – tylko imię, nazwisko oraz numer PESEL – posłużą wyłącznie do objęcia dziecka ochroną ubezpieczeniową.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą ogólnopolskiej akcji PZU Pomoc jest konkurs fotograficzny, prowadzony na oficjalnym Facebooku PZU. Osoby, które prześlą zdjęcie z wakacji, i opiszą wspomnienia z nim związane, mają szansę zdobyć vouchery na sprzęt sportowy o wartości 2 000 zł każdy.


*Badanie na próbie N=600 rodziców dzieci w wieku 7-19 lat zrealizowane na panelu internetowym Norstat

Ubezpieczenie w ramach Umowy Grupowego Ubezpieczenia NNW PZU Edukacja zawartej pomiędzy PZU Pomoc SA (ubezpieczający) a PZU SA (ubezpieczyciel). Aby skorzystać z ubezpieczenia, należy wyrazić zgody do wskazanych celów. Akcja obowiązuje do 21.06.2019 r. Szczegóły sprawdź w regulaminie dostępnym na wakacjezpzu.pl. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU SA, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia NNW PZU Edukacja wraz z postanowieniami dodatkowymi i odmiennymi, dostępnych na wakacjezpzu.pl

Artykuł powstał we współpracy z PZU

 

 


Lifestyle

12 zasad bogatych ludzi, które zmienią twoje życie

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2019
Fot. iStock / gilaxia

Jeśli masz poczucie, że mógłbyś w życiu osiągnąć o wiele więcej niż masz, ale „coś poszło po prostu nie tak”, zastanów się, co takiego robisz inaczej niż ci, którym się powiodło. Obserwując najbogatszych ludzi sukcesu, psychologowie biznesu opracowali listę 12 zasad, które pomogą ci osiągnąć życiowy i materialny sukces. To, co wydaje się najprostsze, zazwyczaj jest najtrudniejsze…

12 zasad bogatych ludzi, które zmienią twoje życie

Bogaci ludzie tworzą dobre nawyki

Bo stały punkt w życiu jak nic innego przywraca harmonię nawet podczas najtrudniejszych momentów. Cotygodniowy spacer z rodziną do lasu, wieczorna rozmowa o minionym dniu – cokolwiek, co wprowadza trochę dobrej rutyny do twojej codzienności, pomoże ci konsekwentnie dążyć do celu.

Bogaci ludzie dbają o zdrowie

Po pierwsze, trzeba być w formie, by dotrzeć na szczyt. Po drugie, po co ci ów szczyt, jeśli nie możesz się nim cieszyć, bo cierpisz z powodu choroby?

Bogaci ludzie nie trwonią pieniędzy

Nie znaczy to, że są skąpi, ale o to, że unikają ryzykownych inwestycji i wydatków niepotrzebnych. Bo przecież pieniądze, które się zarobi ciężką pracą i wysiłkiem, muszą

Bogaci ludzie ostrożnie wybierają inwestycje

To znaczy nie polegają jedynie na własnej wiedzy i doświadczeniu, ale również radzą się innych.

Bogaci ludzie (zazwyczaj) dużo czytają

Bogaci ludzie są zazwyczaj oczytani, a 88 procent z nich czyta co najmniej 30 minut dziennie. Oto kilka innych interesujących statystyk:

94 procent czyta regularnie o bieżących wydarzeniach
79 procent czyta na temat swojej pracy
63 procent słucha audiobooków podczas codziennych dojazdów do pracy.

Bogaci ludzie dobrze radzą sobie z emocjami

Jeśli trzeba, uczą się panować nad emocjami.

Bogaci ludzie unikają prokrastynacji

Po co odkładać i zwlekać? Nigdy nie wykorzystasz nadarzającej się okazji na znalezienie lepszej pracy, na lepszą inwestycję, na spotkanie z kimś wartościowym, na naukę.

Bogaci ludzie potrafią słuchać

Bo wiedza i doświadczenie innych to skarby nieocenione i niedoceniane.

Bogaci ludzie nie liczą na szczęście

Rozumieją, że sukces przychodzi zasłużenie do tych, którzy naprawdę ciężko na niego pracują. Nie licz na łut szczęścia, na wygraną na loterii, sprzyjające okoliczności. Oczekiwanie na cud hamuje nasze działania, sprawia, ze tracimy czas. Trzeba działać, by móc cieszyć się sukcesem.

Bogaci ludzie mają swojego mentora

Każdy z nas potrzebuje w życiu jakiegoś autorytetu, kogoś, kto stanowi punkt odniesienia, kogoś, kogo możemy się poradzić i komu możemy zadać nurtujące nas pytania.

Bogaci ludzie są silni psychicznie

Bo muszą być odporni na przeciwności losu, na zawiść innych, muszą radzić sobie z lękam i obawami o przyszłość, a także chwilami zwątpienia, które mogą się pojawić kiedy nic nie idzie tak, jak powinni.

Bogaci ludzie znają swój cel

Nie krążą bezwiednie w nieznanym kierunku, ale precyzują swoje dążenia i konsekwentnie mobilizują siły i zasoby, które pomogą im osiągnąć postawione sobie cele.

Odwiedź nas na Facebooku


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Od oddanego fana, do żarliwego krytyka

Self publishing jako nowe źródło zarobku dla influencerów

Zarządzaj własną energią, podążaj za swoim sercem i ciesz się życiem