Lifestyle

Czym różnią się dzieci? Czasami tylko tym, że urodziły się 4,36 sekund później. Piękny filmik! Obejrzyjcie koniecznie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 czerwca 2017
Fot. Screen/Youtube/Special Olympics
 

Co różni dzieci od siebie? Czasami tylko to, że jedno urodziło się o 4,36 sekund później. I nic więcej. To my tworzymy różnice, szufladkujemy, ograniczamy. To my wyznaczamy podziały i mówimy, kto się do czego nie nadaje. To my, jako dorośli wykluczamy. A dzieci? Dzieci są wszystkie takie same, każde inne, każde ze swoim własnym potencjałem. Najważniejsze, to pozwolić, by wyrosły im skrzydła, by nauczyły się latać wykorzystując jak najlepiej to, kim są.

Piękny film, który właśnie o tym mówi. My oczywiście całą redakcją ocierałyśmy łzy… Bo dzieci nie zasługują na żadne podziały.


Lifestyle

8 cennych pielęgnacyjnych i zdrowotnych właściwości olejku rycynowego

Redakcja
Redakcja
1 czerwca 2017
Fot. iStock / iprogressman
 

Olejek rycynowy jest znanym od dawna naturalnym specyfikiem, który służy zdrowiu i urodzie. Ten roślinny olejek wytłacza się z nasion rącznika pospolitego, rosnącego w naturze w Afryce oraz Indiach. Zawiera duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, białek oraz minerałów.

Z powodzeniem wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry, włosów oraz zdrowia, stosując go jako lek, baza kosmetyków, mydeł czy olejków do masażu.

8 zastosowań olejku rycynowego

Olejek rycynowy ma wiele zastosowań, ponieważ jest bogaty w różne związki aktywne korzystne dla  zdrowia i urody. Należy go stosować go w małych dawkach na twarz. Jego silne nasycenie może zatykać pory, prowadząc do podrażnień skóry i wyprysków.

1. Działa przeczyszczająco

Olejek rycynowy przeciwdziała zaparciom, przyspiesza przemianę materii i pobudza perystaltykę jelit. Wystarczy spożyć 1-2 łyżeczki olejku rycynowego, aby po upływie 3 godzin umożliwić wypróżnienie.

2. Zagęszcza rzęsy i brwi

Pomaga we wzroście osłabionym rzęsom i rzadkim brwiom. Stają się one mocniejsze, grubsze i lśniące, a także bardziej odporne na wypadanie. Już po miesiącu regularnego nacierania włosków przed snem i pozostawiania do wchłonięcia, przynoszą rezultaty. Można zaobserwować także ściemnienie włosów.

3. Poprawia kondycję włosów

Nadaje połysk i chroni je przed uszkodzeniem i rozdwajaniem końcówek. Można kilka kropel dodać do szamponu, ale tak, by nie tłuścił on nadmiernie włosów. Można również wykorzystać jako dodatek do żółtka i oliwy, jako maski silnie nawilżającej i odżywiającej włosy.  Olej rycynowy pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych, przyspieszając wzrost włosów.

4. Zapobiega wypadaniu włosów

Olejek należy pogrzać, aby jego konsystencja była łatwiejsza do aplikacji. Następnie wmasujemy w skórę głowy i pozostawimy na co najmniej kilka godzin.  Na koniec należy spłukać go z użyciem silnie myjącego szamponu, aby pozbyć się tłustej warstwy. Taka kuracja pozwala zahamować nadmierne wypadanie włosów.

Fot. iStock

Fot. iStock

5. Dba o dłonie i paznokcie

Olejek rycynowy nawilża, wzmacnia i nabłyszcza paznokcie oraz całe dłonie. Do ciepłej wody należy wpuścić kilka kropel olejku rycynowego i wymoczyć w nim dłonie. Po zabiegu warto nałożyć odżywczy krem, aby wygładzić szorstką i nawilżyć suchą skórę.

6. Złuszcza zrogowaciały naskórek

Kilka kropel olejku rycynowego warto dodać do ulubionego balsamu do ciała. Zawarte w olejku kwasy tłuszczowe łatwo przenikają przez skórę, co pomaga usuwać płaty suchej skóry i przywraca odpowiednie nawilżenie.

 

7. Pomaga przy bólu stawów i artretyzmie

Olejek rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest on dobrym środkiem do masażu leczniczego w przypadku bólu stawów, zapalenia nerwów oraz bólów mięśniowych. Flanelową lub bawełnianą szmatkę (opatrunek) należy namoczyć w olejku i owinąć nim bolący staw. Taki opatrunek zabezpieczamy folią i kładziemy na niego termofor, trzymając go przez godzinę.

8. Odkaża skórę

W przypadku problemów skórnych twarzy, skóry głowy czy ciała, olejek rycynowy może pomóc, ze względu na właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz antywirusowe. Zwalcza on patogeny i mikroorganizmy, wywołujące problemy. W przypadku oparzeń słonecznych, kurzajek, infekcji grzybiczych, zakażeń drożdżakami czy trądziku, należy nakładać wacik (szmatkę w przypadku większej powierzchni) nasączony olejkiem na godzinę, po czym spłukać. Stosuj rano i wieczorem.

źródło: www.olej.edu.pl, pieknojestwtobie.com


Lifestyle

A ty? Czego byś dzisiaj – tu i teraz, życzyła swojemu dziecku i… sobie?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 czerwca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic

Kiedy oni tak urośli? Obserwuję ich, jak krzątają się po kuchni pakując kanapki do tornistrów, przepychając się, podnoszą głowę w moją stronę: „Mamo, jak myślisz, ubrać bluzę?”. Stoją na progu dorosłości, w miejscu, gdzie już dla nas jest mniej miejsca. Bo są koledzy, bo koleżanki, bo sport, rower i wypad z kolegami na pizzę.

Patrzę na nich z dumą, z rozpierającym mnie szczęściem, że ich mam, że są, tacy jacy są, ze swoimi wściekłościami i dobrociami, ze zniecierpliwieniem i racjonalizacją. To taki moment, kiedy dostrzegamy, że wszystko to, co chcemy, żeby wzięli ze sobą w dorosłość wykorzystują, że ziarenka, które posialiśmy zaczynają rosnąć i kiełkować.

A dzisiaj w ten dzień, który jest Dniem Dziecka życzę im i każdemu innemu dziecku:

– by nigdy nie zabrakło im powodów do radości, by każdego dnia uśmiechali się do siebie, do innych ludzi do świata, by umieli cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy i je doceniać

– by zawsze się zachwycali – żeby nie opuścił ich dziecięcy entuzjazm, żeby nie przykryły go cegły korporacji, odpowiedzialności, sztucznej powagi, żeby byli uważni na to, co przyniesie im każdy dzień

– by pozostawali wdzięczni – by każdego wieczoru kładąc się spać, obojętnie, czy będą mieć 20, 40 czy 60 lat mogli w głowie stworzyć listę rzeczy, za które są wdzięczni

– by zawsze wracali do siebie – by mieli swój własny twardy kręgosłup, system wartości, do którego, nawet gdy popełnią błąd, gdy się pomylą, to jednak będę wracać nie robiąc ostatecznie niczego wbrew sobie

– by mieli przyjaciół – albo jednego przyjaciela, kogoś, dzięki komu nigdy nie będą czuć się samotni, komu będą ufać i na kim będą mogli polegać i kto polegać będzie mógł na nich

– by tworzyli zdrowe relacje – nie dla korzyści, nie dla poklasku, tylko takie, które ich ugruntują, które ich zbudują, aby odróżniali złe relacje – te wyniszczające od dobrych, z których mogą czerpać to, co dla nich najlepsze

– by pielęgnowali pasje – bo to, co czyni nasze życie wyjątkowym, a nas szczęśliwymi to pasje, które może realizować, to marzenia, które chcemy spełniać. Aby nigdy nie zabrakło im marzeń i energii do ich realizacji, by poszukiwali tego, co ich w życiu uszczęśliwia

– by uczyli się na własnych błędach, niech je popełniają, niech im się zdarzają jak najczęściej, bo dopiero refleksja nad tym, co zrobili nie tak pozwoli im się rozwijać, zmieniać, wyciągać wnioski. Tak, życzę im błędów, które sprawiać będą, że będą coraz lepszymi ludźmi, a ich życie będzie pełniejsze

– czerpali z życia garściami – niech nie zamykają się w czterech ścianach swojego mieszkania, niech nie utkną w fotelu za biurkiem swojej pracy, niech pamiętają, że życie, które im daliśmy mają jedno jedyne, że teraz i tutaj jest ich czas, więc niech nie boją się sięgać po to, o czym marzą, czego chcą

– by się nie bali – a raczej, by się bali, ale by ten strach nie kierował ich życiem, by lęki nie ograniczały ich samych. Aby zrozumieli, że strach jest emocją, jak każdą inną, a co z nim zrobimy i na ile mu pozwolimy, zależy od nas samych

– by wierzyli w siebie – zawsze, choć inni będą im mówić, że są nic nie warci, że nic nie znaczą, że są lepsi od nich – nie ma co się łudzić, że takich ludzi nie spotkają w swoim życiu. Dlatego tak ważne jest, aby pomimo i wbrew wiedzieli, że stać ich na wiele, że pomimo swoich słabości, a także dzięki nim są silni, by znali swoje mocne strony i nie bali się nigdy powiedzieć: „Wiem, jak dużo jestem wart!”.

– by kochali najpierw siebie, byli dla siebie dobrzy, a później innych, bo tylko tak kochać będą szczerze, bezwarunkowo, a nie po coś. By miłość nigdy nie stała się dla nich substytutem uzupełnienia własnych braków, by nie wierzyli, że od miłości drugiego człowieka zależy ich szczęście, by mieli świadomość własnej sprawczości, wpływu na swoje życie i na szczęście

– by byli pięknymi ludźmi – tak, tego im życzę z całego serca, by pozostali tacy piękni, jak są teraz. By zawsze zachwycali się zapachem kwitnącego rzepaku, by zauważali, że kwitnie bez, by zjadali prosto z krzaka truskawki, by lubili ludzi, by ich entuzjazm i apetyt na życie nie ustał. By dążyli do tego, co dla nich dobre, by mieli zawsze czas się zatrzymać, zapłakać, wzruszyć się i powiedzieć, co gdzieś tam w głębi duszy czują.

By zawsze jak najczulej opiekowali się dzieckiem, które w nich pozostanie. Tego też życzę nam wszystkim dzisiaj – byśmy przytulili dziecko mieszkające w nas, które się boi, które płacze, które czasami jest pogubione, bo nie chcemy go wysłuchać. Dajcie mu dzisiaj przestrzeń, oddajcie głos, usiądźcie z nim na waszych ulubionych lodach i posłuchajcie, co ma wam do powiedzenia!


Zobacz także

Tego możesz o niej nie wiedzieć, czyli za co dziennikarki Oh!Me lubią swoją szefową

List do chorej matki

Księżniczki mogą być, kim chcą! Reklama, która łamie stereotypy. Zobaczcie, koniecznie z córkami!