Lifestyle

Czy wiecie, że… Fantastyczna kampania Barbie. Każdy powinien ją zobaczyć

Redakcja
Redakcja
17 października 2018
Fot. Screen z Facebooka/Barbie
 

Czy wiecie, że…

dziewczynki już w wieku pięciu lat przestają wierzyć, że zostaną prezydentami, inżynierami, naukowcami, prezesami?

dziewczynki trzy razy rzadziej dostają zabawki związane z nauką?

rodzice w Google dwa razy częściej pytają czy ich syn jest utalentowany, a nie córka?

Fantastyczna kampania Barbie, która w prosty sposób odsłania stereotypy, które nadal funkcjonują w naszym świecie i które my często nieświadomie pogłębiamy.

Obejrzyjcie i podajcie dalej, bo to ważne! Brawo dla Barbie.


Lifestyle

Co się dzieje, gdy empata zakocha się w narcyzie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 października 2018
Fot. istock/YakobchukOlena
 

Kiedy czujesz całym sobą emocje innych, zdarza się, że wchodzisz w relacje, które nie powinny mieć racji bytu. Pochłaniasz złą energię i chcąc nie chcąc karmisz się nią. Gdy pokochasz narcyza, tworzycie związek unikalny, ale bardzo trudny. Oto, co dokładnie się dzieje…

Empata wchodzi w związek, w który pragnie głębokiej, bezwarunkowej miłości. Czuje, że jego potrzeba miłości jest spełniona, nawet jeśli narcyz nie robi nic, aby upewnić swojego partnera.

Empata zaczyna wierzyć, że jego relacja jest wyjątkowa, jedyna. Narcyz zdaje się to potwierdzać.

Wydaje się, że narcyz pragnie tego związku tak samo jak empata. W rzeczywistości narcyz nie chce niczego, prócz ciągłej adoracji, a osoba, która zawsze jest gotowa to zrobić, idealnie do niego pasuje.

W miarę upływu czasu empata będzie czuł się coraz bardziej niekompetenty, niedoskonały. Nawet jeśli nie zostanie to bezpośrednio powiedziane, narcyz zacznie to sugerować, udowadniając na każdym kroku, że lepiej radzi sobie z rachunkami, organizacja itd. . To sprawi, że empata zacznie wierzyć, że bez narcyza sobie nie poradzi.

Gdy ich więź będzie coraz silniejsza, empata uzna, że jest to nie do zniesienia, gdy narcyz cierpi – z jakiegokolwiek powodu.

Gdzieś po drodze empata zaczyna czuć, że boi się bronić swoich prawdziwych potrzeb.

Im więcej miłości, troski, poświęcenia, uczucia i pracy, którą empata wkłada w sprawianie, że związek działa, tym potężniejszy staje się narcyz. W tym momencie może być trudno zauważyć, że istnieją rzeczywiste problemy w związku.

W końcu empata zaczyna przyjmować cechy narcyza. Ponieważ jego potrzeby emocjonalne nie są zaspokajane, mocno deklaruje: „Moje uczucia są ważne”, a narcyz tego nie lubi. To on miał być w centrum, to nie tak miał wyglądać ten związek.

Czy na tym kończy się miłość? Nie. Jeszcze przez chwilę empata miota się, walczy, wraca. Ma poczucie winy, ale jednocześnie coraz lepiej rozumie, widzi, że to się nie uda. Cierpi, bo pokochał szczerze. Jak to się jednak często w jego wypadku zdarza, nie pokochał konkretnej osoby, lecz emocje z nią związane. Pokochał wizerunek, w który uwierzył. Rozczarowanie boli, ale również leczy.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Lifestyle

Masz moc dawania sobie tego, czego naprawdę potrzebujesz i dokonywania korekt w swoich wyborach, decyzjach, działaniach

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 października 2018
Fot. iStock / FilippoBacci

Pomyśl o sobie jak o dwóch osobach: jedna to dziecko wymagające opieki; druga – rodzic, który ma przywilej opiekowania się tym dzieckiem. To przywilej, a nie konieczność, chodzi o to, by zaopiekować się sobą na wielu poziomach.

Możemy również o troszczeniu się o siebie pomyśleć jak o warstwach. Jedna warstwa, być może pierwsza, obejmuje rozpieszczanie: pachnące kąpiele, manicure, pedicure i dni SPA. Pozostałe warstwy: dwa, trzy i 23, odnoszą się do troski o naszą duszę i serce.

Dlaczego o tym piszę? Bo każda z nas zasłużyła na to, by opiekować się sobą, by się o siebie troszczyć i by dawać sobie to, co najlepsze. Jak to zrobić?

Zaakceptuj wszystkie swoje uczucia

Nawet te, które wydają się nieodpowiednie, złe lub okropne. Ciesz się nimi, nie krytykując siebie. Dlaczego jestem smutna w każdą niedzielę? Dlaczego teraz jestem taka zła? Dlaczego jestem niespokojna? Co czuję, gdy jestem niespokojna? Co moje emocje próbują mi powiedzieć?

Pamiętaj, że nie musisz lubić tego, jak się czujesz. Ale ważne jest, aby to zaakceptować, zamiast walczyć i stawić opór. To są moje uczucia. Możesz być zdenerwowana, bo jesteś przestraszona, ale możesz też docenić, że to jest twoja rzeczywistość, twoja prawda.

Umów się na wizytę do lekarza

Większość z nas nie lubi chodzić do lekarza, co jest całkowicie zrozumiałe. Ale pomyśl o tym, jak o miłosnym sposobie dbania o swoje zdrowie. Pomyśl o tym ponownie, jako rodzic, który chroni i nadaje priorytet dobru dziecka.

Nie ignoruj swojej wyobraźni

Za każdym razem, gdy mówimy o naszej wyobraźni, mamy skłonność do myślenia, że jest frywolna, głupia i nieważna, ale często dzięki niej żyjemy, ona ubarwia nasze życie. Rysuj, maluj, śpiewaj, czytaj książki dla dzieci, chodź na spacery, do muzeum nauki. Nieustannie rozwijaj swoją wyobraźnie nie bój się marzyć.

Pozbądź się rzeczy, które cię obciążają

Wyrzuć ubrania, które nie pasują, książki, których nie planujesz czytać, sprzęt do ćwiczeń, z którego nie skorzystasz. Pomyśl, co cię irytuje w twoim domu i po prostu się tego pozbądź.

Zapytaj siebie, czego potrzebujesz

Znajdź sposób na zaspokojenie swoich potrzeb. Może potrzebujesz trochę czasu na odpoczynek po powrocie z pracy? Poproś członków rodziny, by dali ci 30 minut na złapanie oddechu, niech to będzie twój rytuał. Może potrzebujesz, by ktoś posprzątał ci dom, bo tobie nie starcza na to czasu, przez co jesteś sfrustrowana? Być może musisz wiedzieć, że nie jesteś jedyną osobą, która zmaga się z depresją lub lękiem, więc znajdź i dołącz do grupy wsparcia. Określ, co cię stresuje. Co przytłacza? Co sprawia, że czujesz się zmęczona? Może to niektórzy ludzie. Może to twój sposób pracoholizm. Poszukaj odpowiedzi, jak sobie z tym poradzić.

Dostosuj życie do siebie

Nie udawaj nikogo. Może jesteś bardzo wrażliwą osobą, która potrzebuje przestrzeni, ciszy i spokoju? Zadbaj o to. Może jesteś ekstrawertykiem, który się rozwija wśród ludzi, potrzebuje ich do działania? Zastanów się, kim jesteś. Pomyśl o tym, kiedy masz w sobie najwięcej chęci, by coś zrobić, kiedy jesteś podekscytowana. Zastanów się, w jakich sytuacjach jesteś autentyczna, jesteś sobą. Pamiętaj, że często trzymamy się dobrze znanej rutyny. Przylgnęliśmy do pewnych ludzi automatycznie, ale może czegoś ci brakuje, jakiegoś bodźca, który cię obudzi, wyrwie z marazmu.

Nie możesz zapominać, że masz moc dawania sobie tego, czego naprawdę potrzebujesz. Masz moc dokonywania korekt w swoich wyborach, decyzjach, działaniach. Masz moc szanowania swoich granic. Dbaj o siebie, bo jesteś dla siebie najważniejsza.


Zobacz także

Pierwszy na świecie test ciążowy online. Tylko u nas polska wersja językowa!

Spraw, by dziecko po rozwodzie cierpiało jak najmniej. Zaskakująca reklama – zobaczcie koniecznie

Ściśnięty żołądek i złamane serce? Sprawdź, dlaczego ostatnią rzeczą, o której myślisz podczas rozstania jest jedzenie