Lifestyle

200 krajów na świecie, 25 miast w Polsce uczestniczyło w obchodach Międzynarodowego Dnia Jogi

Redakcja
Redakcja
30 czerwca 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Na całym świecie, już po raz trzeci, wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Jogi, w tym roku hasło przewodnie to Joga na stres. Główne obchody w Polsce odbyły się 25 czerwca na warszawskim Polu Mokotowskim – ponad 20.000 osób świętowało podczas całodniowego pikniku rodzinnego.

Tegoroczny Dzień Jogi w Polsce, pod hasłem „Joga na stres” świetnie, więc wpisuje się w aktualne potrzeby szybkiego życia i szukania coraz to nowych sposobów na uwolnienie się od stresu. Okazuje się, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie (wg badania „The Workforce View in Europe 2017”, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę ADP). Więcej niż co piąty z nas doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. Przeprowadzone badanie przez portal Bosonamacie.pl wskazało, co czerpie z jogi: 86% badanych wskazało, że ćwiczy jogę dla poprawy i utrzymania kondycji fizycznej, rozciągnięcia i wzmocnienia ciała, 73% motywuje dobre samopoczucie, jakie odczuwają po jodze, 72% joga uspokaja i wycisza, redukuje stres, 59% dla poprawy zdrowia fizycznego i lub redukcji bólu, 58% dla zachowania równowagi i harmonii, 54% dzięki jodze lepiej funkcjonuje z życiu codziennym, 18% dla zwiększenia koncentracji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Joga na świeżym powietrzu, szczególnie o tej porze roku to wspaniały sposób na relaks, ale także świetny pomysł na plany wakacyjne. Dzięki jodze możemy się skupić, wyciszyć i znaleźć wewnętrzną równowagę, tak cenną w dzisiejszym szybkim, wymagającym świecie.  Amerykańskie Kolegium Medycyny Sportowej, organizacja zajmująca się badaniami nad wydolnością fizyczną oraz aktywnością sportową, w opublikowanych w 2015 r. badaniach potwierdziło, że spośród 20 najpopularniejszych dyscyplin fitness, joga zajmuje pierwsze miejsce pod względem dobroczynnego wpływu na ciało i kondycję fizyczną. 3 lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi, uznając, że praktykowanie jogi korzystnie wpływa na zdrowie ludzi na całym świecie. Tysiące ludzi celebruje ten dzień, nie tylko ćwicząc w szkołach jogi czy parkach, ale nawet na ulicach wielkich miast, np. Times Square w Nowym Jorku, pod wieżą Eiffla, na Placu Poczdamskim.

W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Jogi odbywają się dzięki Jego Ekscelencji Ajay Bisaria, Ambasadorowi Republiki Indii, który objął to wydarzenie patronatem honorowym oraz czynnie bierze udział. Wydarzenie wspierają Ambasadorki Jogi: Agnieszka Cegielska, Edyta Herbuś, Paulina Holtz Małgorzata Pieczyńska, Natalia Przybysz od lat ćwiczące jogę i propagujące zdrowy styl życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jak co roku, organizatorzy przygotowali bogaty program obchodów wydarzenia. Niedziela, 25 czerwca: Piknik rodzinny na warszawskim Polu Mokotowskim oraz wydarzenia w ponad 25. miastach Polski. Na sympatyków jogi czekał całodzienny program poświęcony jodze i dziedzictwu kultury indyjskiej. 20 sesji jogi w plenerze dla: zdrowia, kręgosłupa, stawów i bioder, zapracowanych, kobiet w ciąży, dzieci, seniorów. Koncert RagaBoy Live Act, muzyczny chillout z The Frozen Heart oraz muzyczna kąpiel w dźwiękach gongu. Pokazy Acro Yogi oraz stylów jogi, pokazy i warsztaty tańca indyjskiego. Warsztaty malowania henną (mehendi). Strefa zdrowego jedzenia, pokazy kulinarne: „Daj sobie spokój” Karoliny i Maćka Szaciłłów oraz „Relaks i harmonia, bo Tefal Companion gotuje za Ciebie” Grzegorza Łapanowskiego. Specjały kuchni indyjskiej, wegańskie i wegetariańskie przekąski, vegan sushi, naturalne lody, tłoczone soki, mango na wiele sposobów, aromatyczna kawa i oczywiście słodkości.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W Strefie relaksu: odpoczynek na leżaku, kocyku, matach, rozmowy z przyjaciółmi, przy ulubionym smaku ajurwedyjskich herbat Yogi Tea i masaży ajurwedyjskich. A w Strefie wystawców kolorowo: najnowsze kolekcje ubrań, mat, akcesoriów do jogi, książek i naturalnych kosmetyków, unikatowych produktów kulinarnych, mebli oraz biur podróży i linii lotniczych. Porady zdrowotne medycyny konwencjonalnej („Mobilny gabinet Zdrowia”) oraz ajurwedy. Liczne spotkania z autorkami książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu m.in. z Kasią Bem i oraz z Iną Rybarczyk, z autorami wydawnictwa Zwierciadło Anetą Łańcuchowską-Jeziorowską oraz Karoliną i Maciejem Szaciłło.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dzień Jogi na Polu Mokotowskim był niepowtarzalną okazją zarówno dla osób już ćwiczących i praktykujących jogę, jak i sympatyków,  tych, którzy dopiero chcieli dowiedzieć się i spróbować, czym jest joga. Każdy, niezależnie od wieku, płci czy kondycji znalazł podczas tego dnia aktywności dla siebie – dostosowane do różnorodnych potrzeb i możliwości. Również najmłodsi byli zadowoleni, korzystając z licznych atrakcji, animacji, zajęć jogi dla dzieci.

Wydarzenie prowadzili Dominika Łakomska oraz  Michał Niewęgłowski.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Organizatorzy tego wydarzenia to: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL).

Partnerzy Wydarzenia: Indian Association of Poland oraz Fundacja Life Change, Media Connect.

Sponsorzy: Tefal Companion, Yogi Tea, Qatar Airways, Tranquini, Indigo Decor, Buddha, FLEX Poland, Indorama Ventures, Weco-Travel, Belbin Polska, Bollywood, Rival Group, DrukMax.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: dzien-jogi.pl oraz na oraz na Facebooku https://www.facebook.com/events/822299097927797 – polub nas!

Krótki film z pikniku:

A więcej informacji na temat jogi na: Bosonamacie.pl


Lifestyle

Ziemia, woda, ogień czy powietrze? Sprawdź, jakim jesteś żywiołem

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 czerwca 2017
Fot. iStock / gremlin
Następny

Choć astrologię i horoskopy traktujemy z przymrużeniem oka, czasem chwila poświęcona na niewinną zabawę może mocno podbudować. Bo dlaczego by nie wyłuskać z tych wszystkich gwiezdnych „cudów” czegoś, co wzmocni nasze poczucie własnej wartości, rozbawi lub zwyczajnie sprawi, że na chwilę porzucimy szablonowe myślenie o sobie, świecie, możliwościach.

Zastanawialiście się, jakim jesteście astrologicznym żywiołem i co dobrego może to oznaczać? Zadanie na dziś, żeby dobrze przeżyć weekend – znajdźcie swój żywioł i zobaczcie, co fajnego się w nim ukrywa. Pomyślcie, jak to, co „zapisane w gwiazdach” możecie wykorzystać dla siebie.

PS: Tylko żadnego marudzenia, że „nudne” albo „a ja chciałam coś innego” 😉 , pobudzamy kreatywność. Napiszcie, czy opisy waszych żywiołów zgadzają się z rzeczywistością.

Ziemia: Byk, Panna, Koziorożec

Woda: Rak, Skorpion, Ryby

Ogień: Baran, Lew, Strzelec

Powietrze: Bliźnięta, Waga, Wodnik


Na podstawie: przewodnikduchowy.pl

Lifestyle

7 największych mitów dotyczących cellulitu. Nie powinnaś w nie dłużej wierzyć

Redakcja
Redakcja
30 czerwca 2017
Fot. iStock / dolgachov

Cellulit to jedna z tych rzeczy, o której zdecydowanie kobiety nie marzą. Jest to zazwyczaj problem urodowy, który wynika z nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w skórze. Najczęściej spowodowany jest zaburzeniami poziomu żeńskich hormonów, a także niezdrowym trybem życia.

Z cellulitem można walczyć, choć z różną skutecznością.

7 największych mitów dotyczących cellulitu

Mit 1: Cellulit dotyczy tylko kobiet

Nie jest to prawdą, choć przede wszystkim cierpią z jego powodu panie. Ta przypadłość dotyka również mężczyzn, najczęściej w momencie, gdy cierpią oni na zaburzenia hormonalne lub zażywają leki z dużą ilością żeńskich hormonów.

Mit 2: Cellulit dotyka tylko starsze osoby

Fakt, że cellulit rozwija się z wiekiem nie gwarantuje, że nastolatka nie dostrzeże u siebie pierwszych objawów cellulitu. Na jego pojawienie się ma wpływ genetyka, hormony oraz tendencja do gromadzenia nadmiaru tłuszczu. Starsze kobiety są bardziej narażone na powstanie cellulitu z powodu utraty integralności i grubości skóry, powstających uszkodzeń i wiotkości skóry.

Mit 3: Cellulit pojawia się tylko u osób otyłych

Cellulit dotyka także szczupłe kobiety, które nie mają swojej figurze nic do zarzucenia. Przyczyną powstania cellulitu u szczupłej osoby może być zaburzona gospodarka hormonalna lub przestój limfy w organizmie, który powoduje tak zwany cellulit wodny. Zbyt wolne krążenie krwi i zatrzymanie wody oraz toksyn w komórkach, dają efekty skórki pomarańczowej.

Fot. iStock / Voyagerix

Fot. iStock / Voyagerix

Mit 4: Cellulit dotyczy wyłącznie nadmiaru tłuszczu

Istnieją dwa rodzaje cellulitu: tak zwany cellulit lipidowy (tłuszczowy), który występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i tkanki łącznej oraz cellulit wodny, który wynika z przesunięcia wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej.

Mit 5: Odchudzanie sprawi, że cellulit zniknie

Cellulit nie jest zależny od typu sylwetki, ale od wielu innych czynników. Rygorystyczne diety, które powodują szybką utratę masy ciała, prowadzą do odwodnienia i niedoborów pokarmowych, czego efektem jest osłabienie skóry i nawet bardziej widoczny cellulit. W tym przypadku, bardziej niż o dietę, chodzi o eliminację podskórnej tkanki tłuszczowej w obrębie tkanki łącznej, czyli zastosowanie treningu ćwiczeń aerobowych. Wzmocnienie włóknistej tkanki łącznej pod skórą pomaga odzyskać elastyczność i cellulit jest mniej widoczny.

Mit 6: Kosmetyki redukujące cellulit zwalczą problem

Niestety nawet najlepsze kosmetyki nie usuną samodzielnie cellulitu. W dodatku, jeśli sięgasz po mniej znane i podejrzane kosmetyki, ryzykujesz reakcją alergiczną na skórze. Jedynie produkty zawierające retinol (pochodna witaminy A), który stymuluje skórę do odnowy i zapobiega procesom starzenia, mogą mieć wpływ na zmniejszenie cellulitu.

Mit 7: Opalanie sprawia, że cellulit znika

Promienie słoneczne mogą uszkadzać skórę poprzez rozbicie sieci kolagenu i elastyny, co z kolei powoduje, że cellulit jest bardziej widoczny. Cellulit, zamiast opalać, lepiej ukrywać poprzez samoopalacz, który wyrównuje koloryt skóry i może zatuszować w pewnym stopniu widoczne zmiany.


 

źródło: www.grandparents.comcellulitowo.pl


Zobacz także

Świat się zatrzymał. Może to dla nas jakaś szansa?

Żadnych wymówek! Ile razy użyliście, któregoś z tych zdań podczas wożenia dzieci (lub je usłyszeliście)?!

Nowy trend w piercingu

Jak gwiazdy na niebie – nowy trend w piercingu. Przepiękne