Lifestyle Psychologia Związek

Czego może nas nauczyć miłość w starszym wieku? Tego, że na niej nie kończy się świat

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 czerwca 2017
Fot. iStock/courtneyk
Następny

Zachwycamy się miłością, kiedy jest młoda i piękna, ale wzruszamy się nią najbardziej wtedy, gdy ma pierwsze lub kolejne siwe włosy i zmarszczki, nie tylko w kącikach ust. Miłość dojrzała może nas  nauczyć wielu pięknych rzeczy. Możemy dzięki niej spojrzeć inaczej na siebie i na naszego partnera. Miłość dojrzała to pozbycie się egoizmu – tego, który nie pozwala nam stworzyć dobrego związku i nauka miłości własnej – przekonanie, że w relacji z najbliższą osobą my też jesteśmy ważni.

Miłość dojrzała to wreszcie świadomość siebie i swoich potrzeb, oraz przekonanie, że w byciu razem chodzi o zaufanie i o to, że możemy na sobie wzajemnie polegać. Czego jeszcze może nas nauczyć miłość w starszym wieku?

Lifestyle Psychologia Związek

Hej, nie poddawaj się, nawet jeśli myślisz, że jesteś w najtrudniejszym momencie swojego życia!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 czerwca 2017
Fot. iStock / miljko
 

Znacie to uczucie, kiedy już prawie stoicie pod murem i nic nie idzie po waszej myśli. Gdy sytuacja zakładana, jako najgorszy scenariusz, jednak się zdarzyła, a my jesteśmy w jeszcze ciemniejszym lesie niż zakładaliśmy? Bez względu na to czy bezskutecznie szukasz pracy, naprawiasz związek lub próbujesz go zakończyć, walczysz z własnymi celami.

W rzeczywistości, gdy już uda nam się uporać z trudną sytuacją (bo przecież w końcu się uda) z czasem wszystkie te wydarzenia nie wydają się takie straszne, jak na początku.

To tylko frustracja

Kiedy nas dopadnie, szybko ulegamy jej złym czarom. Frustracja to chyba najgorsza z emocji, jakie mogą się nam przydarzyć. Skutecznie odbiera motywację i siły, wpędza w poczucie beznadziei i buduje w nas przekonanie, że nie mamy zbyt wielkiego (o ile w ogóle) wpływu na nasze życie. W pewnych sytuacjach, takich jak szukanie pracy – nie ma zbyt wielu możliwości ucieczki, nie da się uniknąć tego zadania. Im dłużej pozwolimy frustracji nas oplatać, tym trudniej będzie nam poruszać się z coraz większym emocjonalnym balastem.

Są w życiu momenty, w których lepiej odpuścić i takie, których nie da się ominąć. Jeśli ich nie rozwiążemy  – prędzej czy później wrócą. Jeśli spotkasz na swojej drodze olbrzymi kamień czy głaz, którego nie potrafisz przeskoczyć, możesz go swobodnie obejść, jednak jeśli zamiast kamienia trafisz na mur – możesz albo znaleźć klucz do jego bramy, albo nauczyć się wspinać.

Jest kilka sposobów, by nauczyć się pokonywać trudności, jakie napotykamy.

Jak pomóc i się nie poddawać?

1. Dowiedz się, czego ci brakuje.
Znajdź swoje narzędzie potrzebne do pokonania trudności, zdobądź je lub stwórz.

2. Bądź cierpliwy.
Nie od razu Rzym zbudowano, rzadko kiedy ludzie pokonują trudności bez żadnych porażek.

3.  Bądź dumny z każdej małej wygranej.
Być może pomyślisz, że to błahostka, że to za mało. Pomyśl jednak, że każdy mały krok składa się na całą twoją drogę. Nie rozwiązałeś jeszcze całego problemu, ale jesteś już w połowie drogi – a to już wiele.

4. Pamiętaj, że nie ty pierwszy czujesz się w ten sposób.
I nie ostatni. To naturalne, że niektóre sytuacje w życiu nas przerastają. Poszukaj wsparcia, porozmawiaj z bliskimi. Zapewne okaże się, że wiele osób było w podobnej sytuacji, może wśród ich rad i opowieści dostrzeżesz tę najważniejszą dla ciebie radę.

5. Każdy postęp sprawi, że będziesz się rozwijać.
Niech to będzie twoją najważniejszą motywacją. Nawet jeśli dojdziesz w zupełnie inne miejsce niż planowałeś, warto wybrać się w tę podróż.

6. Pamiętaj, że masz wybór.
Zawsze. Nawet gdy życie rzuca ci najgorsze wyzwania, na które pozornie nie masz wpływu, to, co zrobisz w danej sytuacji, jest zawsze twoim wyborem.

Powodzenia!


 

Na podstawie: lifehack, psychologpisze.plselfication.com


Lifestyle Psychologia Związek

5 powodów, dla których warto jeść jogurt. Dobre samopoczucie i mniej kilogramów to nie jedyne korzyści

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
28 czerwca 2017
Fot. iStock/tashka2000

Lekarze potwierdzają, że jedzenie jogurtu naturalnego korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dieta bogata w produkty mleczne przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu. Przede wszystkim wpływa na stan mikrobiomu. A jak to mówią naukowcy, zdrowa flora bakteryjna, to zdrowszy człowiek – zdrowszy, czyli jednocześnie szczęśliwszy. Jednak zalet spożywania jogurtu jest więcej. Czym więc jeszcze charakteryzują się osoby, które sięgają codziennie po minimum jeden kubeczek mlecznego produktu?

Mają mniej kilogramów

Osoby, które jedzą jogurt, są szczuplejsi. I jest to udowodnione naukowo. Zajęli się tym badacze z hiszpańskiej Nawarry, którzy przez 6 lat obserwowali grupę ponad 8 tysięcy ochotników. Sprawdzali, jaki wpływ na wagę mają ich nawyki żywieniowe. Okazało się, że ci, którzy codziennie jedli 125 g jogurtu, byli mniej narażeni na ryzyko pojawienia się otyłości aż o 19 proc. I co ważniejsze, nie były to produkty typu light, lecz tradycyjne.

Poza tym wapń w nim zawarty wysyła sygnał do komórek, aby wydzielały mniej kortyzolu, który jest odpowiedzialny za powstawanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

Ich ciśnienie krwi jest niższe

Jedzenie jogurtu wpływa na ciśnienie krwi, co często potwierdzają badania. Regularne spożywanie mlecznego produktu zmniejsza ryzyko nadciśnienia nawet o 30 proc. Odpowiedzialne są za to bakterie, które znajdują się w naszym organizmie. Mają one bezpośredni wpływ na poziom cholesterolu oraz na to, w jaki sposób trawimy, na pracę jelit i gospodarkę hormonalną organizmu. A to wszystko reguluje ciśnienie krwi.

Fot. iStock/tashka2000

Fot. iStock/tashka2000

Mają ładniejszy uśmiech

Jogurty w swoim składzie mają cukry, jednak nie wpływają one negatywnie na stan zębów. Naukowcy z Uniwersytetu Marmara w Turcji postanowili sprawdzić produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, ale zawierające w swoim składzie cukier pod postacią dodatków owocowych. Okazało się, że nie powodowały erozji szkliwa, która jest główną przyczyną powstawania próchnicy. Jako wyjaśnienie podali zawartość kwasu mlekowego i jego właściwości ochronnych na zęby poprzez unieszkodliwienie bakterii próchniczych.

Są w lepszym nastroju

Mikrobiom wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Kiedy układ pokarmowy dobrze pracuje i stosujemy dobrą dietę, czujemy się szczęśliwsi. Przyjmowanie zdrowych produktów, do których zalicza się jogurt, oddziałuje na poziom neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie.

Szybciej się regenerują

Zamiast po wysiłku sięgać po napoje energetyzujące i sztuczne środki, zjedz jogurt. Ma on dobre proporcje białka do węglowodanów, dlatego świetnie regeneruje organizm – białko wpływa na mięśnie, a węglowodany uzupełnią deficyt energetyczny.

Jeden kubek jogurtu dziennie potrafi zmienić jakość naszego życia. Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze produktu kierować się jego składem i najlepiej wybierać jogurt naturalny. Prawdziwy i wartościowy produkt mleczny powinien składać się wyłącznie z mleka i bakterii. I przede wszystkim powinien być pozbawiony dodatku aspartamanu, który jest szkodliwy.

Źródło: hellozdrowie,kalorynka,laboratoria


Zobacz także

Czasem słońce, czasem deszcz… Modowy must have malucha i starszaka na lato

Po treningu idziesz na imprezę? Zobacz, jak to się może dla ciebie skończyć

Pięć kłamstw, które lubimy i w które wierzymy, bo tak nam wygodnie