Lifestyle

Co za występ! Płaczemy ze smutku i zachwytu jednocześnie. „Masz piękny uśmiech, blask – nikt by nie podejrzewał…”

Redakcja
Redakcja
25 czerwca 2021
 

„It’s OK” to tytuł piosenki, z którą do amerykańskiej edycji „Mam talent!” przyszła 30-letnia Jane. Przed występem tradycyjnie jurorzy zadawali mnóstwo pytań – skąd jest, czym się zajmuje, o czym będzie piosenka. Z minuty na minutę wiemy o Jane coraz więcej. Okazuje się, że od kilku lat nie pracuje zawodowo, ponieważ… walczy z rakiem. Jurorzy z każdym jej zdaniem wpadają w coraz większe osłupienie – słowa, zachowanie i wygląd Jane kontrastują z tym, o czym opowiada. „Masz piękny uśmiech, blask – nikt by nie podejrzewał…”

„Ostatnie badania wykazały obecność nowotworu w kręgosłupie, wątrobie i płucach – mówi Jane i dodaje: – To ważne, żeby wszyscy wiedzieli, że definiuje mnie więcej niż tylko złe rzeczy, które mi się przytrafiły”

Posłuchajcie jej piosenki:

 

a

a


Lifestyle

Apel do mam: Przestańcie być złe. Pozwólcie dzieciom kochać i być kochanymi przez ich ojców.  

Listy do redakcji
Listy do redakcji
25 czerwca 2021
Photo by Marcos Paulo Prado on Unsplash
 

Z okazji dnia ojca na naszych łamach ukazały się dwa teksty, które wzbudziły wśród Was ogromne emocje. Oba opisujące walkę ojców o kontakty z dziećmi: Przejmujący list ojca do dzieci: dziś życzenia złożę sobie sam oraz „Kocham cię, córeczko” mówiłem. Teściowa przerywała: nie wierz w to, twój tata jest zły. Dziś publikujemy jeden z listów, który przyszedł do redakcji Oh!me w odpowiedzi na te teksty.

Na wstępie muszę to powiedzieć – jestem kobietą. Kobietą, samotną matką z dwójką dzieci. Jest to ważne, żeby to zaznaczyć bo nie chcę wyjść w tym, co chcę napisać, na „skrzywdzonego samca”.  

Żyjemy w szalonych czasach. Rozwodników spotykamy na każdym rogu. Gdy oprócz małżeństwa nie łączyło nas nic więcej to nie ma problemu. Każdy idzie w swoją stronę po rozwodzie i tyle. Problem pojawia się, gdy oprócz ślubowania „miłości i wierności” w naszym wspólnym życiu pojawiły się dzieci. Przy rozwodzie rodziców, albo po prostu przy rozstaniu, to one cierpią najbardziej. To właśnie ten aspekt rozstań chciałabym poruszyć.

Typowa sytuacja: rodzice się rozstają, dzieci zostają przy matce. Klasyka. Czy aby na pewno to dobrze dla tych dzieci?

Scena I

Rozwód rodziców. Podział majątku. Opieka nad dziećmi. Niby wszystko w porządku, jednak w trakcie życia „po rozwodzie” okazuje się, że ex małżonka za nic w świecie nie ułatwi ojcu kontaktów z dziećmi. A nie daj Bóg rozwód z jego winy. Co z tego, że kocha dzieci? Co z tego, że zrobi dla nich wszystko? Skoro dla matki tych dzieci jest największym potworem i ona zrobi wszystko by mu dopiec, nawet jeśli kosztem własnych dzieci? Większość się podda, dla dobra dzieci. Nieliczni będą walczyć, też dla dobra dzieci.

Scena II

Rozwód rodziców. Ewidentna wina matki. Oprócz niewierności małżeńskiej zaniedbała i dom i dzieci. Co się dzieje w sądzie? Znowu walka. Bo ona jest matką. Bo dzieci powinny być z nią. Co z tego, że zapominała je nakarmić bo upiła się kolejną flaszką wódki. Ona jest matką i ona musi sprawować władzę rodzicielską nad dziećmi. A kochający ojciec? Kochający ojciec poświęca ostatnie pieniądze na adwokatów, żeby walczyć o dzieci, żeby walczyć z niesprawiedliwym systemem. Na koniec wygrywa? Niekoniecznie bo nawet jeśli uzyskuje opiekę nad dziećmi to przez kolejne lata chodzi z nimi na terapię.

Scena III

Rozwód rodziców. Podział majątku. Ustanowienie opieki. Oprócz dwóch weekendów w miesiącu, dwóch tygodni wakacji i co drugich świąt ojciec poświęca każdą wolną chwilę dzieciom. Płaci alimenty. Zawsze na czas. Dodatkowo zawsze zapewnia rozrywki dzieciom. Jak trzeba kupi dodatkową parę butów czy spodni. A matka? Matka na zasiłku „bo ona nie może pracować bo zajmuje się dziećmi”. Tak zajmuje, odprowadzając je skoro świt do przedszkola i zabierając je stamtąd jako ostatnie. Wnosi o podwyższenie alimentów. Bo przecież tipsy i rzęsy muszą być zrobione.

***

Te sceny, niestety, ale są prawdziwe. Każde rozstanie jest dla obu stron trudne. To oczywiste. Wiązaliśmy z drugim człowiekiem swoje życie, planowaliśmy przyszłość, mamy dzieci. Niestety, życie to nie bajka i nie zawsze wychodzi. Czasami ktoś zawodzi. Tylko dlaczego przy tym zawsze muszą cierpieć dzieci? Uważamy się za rozsądnych, dojrzałych ludzi. Bądźmy więc nimi. Każde dziecko zasługuje by mieć oboje rodziców. To nasze dzieci, po rozstaniu rodziców, ponoszą największą karę z możliwych za zbrodnie, której nie popełniły. Pozwólmy im więc się cieszyć i kochać po równo oboje rodziców.

Niestety nasze społeczeństwo wciąż jest głęboko przekonane, że dzieci powinny pozostać przy matce. Nie jest to prawda. Nie powinno być społecznej zgody na to by matki nastawiały dzieci przeciwko ojcom. Zdradził Cię? Powiedz przyjaciółce jaki z niego złamas! Ale niech dla dzieci zawsze będzie kochającym tatą. Być może Ciebie już nie kocha, ale je na pewno. Dzieci zasługują na poczucie bezpieczeństwa. To im się po prostu należy. Nie zabieraj im tego.

Ten tekst to apel. Apel do matek, które w żądzy zemsty odbierają dzieciom możliwość kochania ojca. Do matek, które do swoich dzieci mówią „Wasz ojciec to drań”. Do matek, które zatopione we własnym egoizmie i zawiści zapominają, że dzieci to też ludzie. Do matek, którym po czasie się przypomniało, że nie mają instynktu macierzyńskiego, a dziecko traktują jak maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Przestańcie być złe. Pozwólcie dzieciom kochać i być kochanym przez ich ojców.


Lifestyle

Wybieramy najlepszą szczoteczkę soniczną dla dzieci – opinie blogerów

Redakcja
Redakcja
25 czerwca 2021

Zdrowy i zadbany uśmiech to piękny uśmiech. Niestety, znaczny odsetek naszego społeczeństwa cierpi na problemy z próchnicą, co jest dowodem na to, że nie dbamy o nasze zęby tak kompleksowo jak powinniśmy. Pamiętajmy, że większość nawyków kształtuje się u nas jeszcze w dzieciństwie, dlatego tak ważne jest, by od małego dbać o prawidłową higienę jamy ustnej naszych dzieci. Nie trzeba od razu uczyć dzieci nitkowania zębów czy stosowania płynów do płukania jamy ustnej, ale warto wyrobić w nich nawyk systematycznego szczotkowania. Oprócz odpowiednio dobranej pasty do zębów, w codziennej pielęgnacji istotną rolę odgrywa również właściwie dobrana szczoteczka do zębów. Biorąc pod uwagę fakt, iż u dzieci technika mycia zębów pozostawia wiele do życzenia, najlepszym wyborem jest szczoteczka soniczna. Na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jakie modele są najbardziej polecane?

Higiena jamy ustnej dziecka – dlaczego jest taka istotna?

Choć wielu rodziców nie przejmuje się, że ich niemowlak nie chce dać sobie umyć zębów, tak naprawdę nie powinniśmy tego problemu bagatelizować, nawet jeśli jest to dla nas spore wyzwanie. Do kształcenia prawidłowych nawyków należy dążyć od samego początku, zwłaszcza że wśród niektórych wciąż panuje błędne przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba specjalnie dbać skoro i tak wypadną. To mit, ponieważ próchnica jest chorobą bakteryjną, która powoduje dyskomfort i uciążliwy ból zęba. Co więcej, może ona przyczyniać się do przedwczesnego wypadania zębów mlecznych, co w efekcie powoduje u dzieci częste wady zgryzu. Sam proces próchniczy toczący się w obrębie zębów mlecznych skutecznie osłabia też wyrastające pod nimi zęby stałe. Dlatego warto nie tylko od pierwszych miesięcy życia dziecka przyzwyczajać go do codziennego mycia zębów, ale również po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia, udać się z nim na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Optymalnie powinno się ją powtarzać co pół roku, tak by nie tylko oswoić dziecko z fotelem dentystycznym i samym lekarzem, ale również możliwie jak najwcześniej dostrzec ewentualne nieprawidłowości.

Szczoteczka soniczna dla dziecka – jak działa?

Na rynku znajdziemy zarówno klasyczne modele szczoteczek sonicznych dla dzieci, o podłużnej główce, wykorzystujących fale dźwiękowe i ruch wymiatający, jak i innowacyjne, i bardziej zaawansowane, szczoteczki soniczno-rotacyjne, z których wiele wykonuje ruchy 3D, czyli oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Dzięki emisji fal dźwiękowych o częstotliwości 200-400Hz szczoteczki soniczne dla dzieci są w stanie wytworzyć wraz z pastą i śliną chmurę bąbelków, efektywnie i wyjątkowo dokładnie czyszczącą nie tylko zęby, ale również dziąsła i całą jamę ustną. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usunięcie resztek jedzenia nawet z trudno dostępnych miejsc, takich jak wąskie przestrzenie międzyzębowe czy zakamarki aparatów ortodontycznych. Stosowanie szczoteczek sonicznych pozwala również na uniknięcie tworzenia się płytki nazębnej.

Szczoteczki soniczne dla dzieci wykonujące ruchy 3D posiadają okrągłą główkę, która idealnie obejmuje całą powierzchnię zęba, dzięki czemu nie wymagają specjalnej techniki szczotkowania.

Szczoteczki soniczne dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szczoteczki soniczne dla dzieci mogą być stosowane u wszystkich maluchów powyżej 3-ego roku życia, choć ograniczenie to wynika przede wszystkim z faktu, iż niektóre z nich są zasilane bateriami i istnieje ryzyko ich połknięcia. Dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenie odnośnie wieku na opakowaniu, które może mieć związek z innymi parametrami, takimi jak:

 • wielkość główki,
 • rodzaj i stopień twardości zastosowanych włókien,
 • ilość ruchów oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych wykonywanych na minutę,
 • wielkość korpusu szczoteczki.

Większość modeli posiada ciekawą szatę graficzną, często z bajkowymi motywami, które zachęcają dzieci do mycia zębów. Posiadają także liczne usprawnienia i przydatne funkcje, które pomagają w nauce prawidłowego mycia zębów. Mogą to być między innymi:

 • wbudowany timer,
 • zróżnicowane tryby pracy,
 • kontroler siły nacisku,
 • możliwość połączenia z aplikacją pomagającą doskonalić prawidłowe nawyki, stanowiącą jednocześnie dla dziecka atrakcyjny i zabawny dodatek.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto również zwrócić uwagę na czysto praktyczne aspekty, takie jak:

 • sposób zasilania i długość pracy urządzenia na jednym ładowaniu,
 • automatyczne wyłączanie,
 • możliwość i cenę wymiany końcówek na nowe.

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci – poznaj opinie blogerów i wybierz najlepszą

Jeżeli chodzi o szczoteczki soniczne i szczoteczki soniczno-rotacyjne dla dorosłych, na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych modeli, z mniej lub bardziej zaawansowanym wyposażeniem i w różnych kategoriach cenowych. Jeżeli celem naszego zakupu jest szczoteczka soniczna dla dzieci, wybór jest już zdecydowanie mniej obszerny, choć wciąż do sprawdzenia mamy co najmniej kilka różnorodnych opcji. W przypadku szczoteczek soniczno-rotacyjnych, zdecydowanym liderem, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, jest marka Oral-B. W portfolio firmy znajdziemy szczoteczki dopasowane wyglądem i technologią do wieku użytkownika, takie jak seria Kids dla dzieci od 3. roku życia, z zębami mlecznymi, Junior powyżej 6. roku życia dla dzieci, które przechodzą stopniową wymianę zębów z mlecznych na stałe, a także Teen dla nastolatków, które często borykają się z problemami ortodontycznymi.

Każda szczoteczka soniczna dla dziecka Oral-B dostępna jest w różnych kolorach, a także posiada możliwość personalizacji za pomocą dołączonych do zestawu naklejek z ulubionymi motywami lub bajkowymi bohaterami, które nadają szczoteczce niepowtarzalny charakter.

Co ważne i podkreślane przez wielu blogerów, szczoteczki wykonane są z wysokiej jakości materiałów i dopasowane odpowiednio do rozmiaru jamy ustnej. Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt wygodnie leży w dziecięcej dłoni i zapewnia komfort użytkowania. Są one w pełni bezpieczne i nie powodują podrażnień dziąseł ani uszkodzeń delikatnego szkliwa mleczaków. W razie konieczności, końcówkę szczoteczki możemy odpowiednio dobrać do potrzeb naszego dziecka. Co więcej, ruch 3D pozwala na proste i przyjemne dla użytkownika, a jednocześnie skuteczne pod względem higieny jamy ustnej mycie zębów. Jeśli połączymy je dodatkowo z treningiem w ramach aplikacji Disney Magic Timer (dla mniejszych dzieci) lub Oral-B Fun Zone (dla nastolatek), będzie ono stanowiło niezłą zabawę.

Szczoteczki soniczne dla dzieci marki Oral-B polecane są przez wiele mam, między innymi w polskiej blogosferze. Blogerka z podrozujacarodzina.pl wraz ze swoimi dzieckiem przetestowała model szczoteczki soniczno-rotacyjnej Oral-B Junior, zwracając uwagę m.in. na prostotę użytkowania i ciekawe rozwiązania, jak np. aplikacja Disney Magic Timer, który mobilizuje i nagradza dziecko za sumienne mycie zębów. Podkreśla ona również korzyści wynikające z pojemnej baterii szczoteczki, która świetnie sprawdzi się na wyjazdy rodzinne poza miasto.

Z kolei właścicielka bloga jednospojrzenie.pl podkreśla, że szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci Oral-B to doskonały wybór dla dziecka, które chce naśladować rodziców i mieć „szczoteczkę dla dorosłych”. Dzięki bajkowym motywom ze znanych animacji takich jak Kraina Lodu czy Auta, dzieci samodzielnie ochoczo sięgają po szczoteczki, oszczędzając rodzicom zmartwień. Wystarczy tak niewiele, by codzienna higiena jamy ustnej stała się super zabawą, a nie tylko przykrym obowiązkiem.


Zobacz także

Do odważnych świat należy! 8 sygnałów świadczących o tym, że pora na zmiany

kolory

Ubrania w tych kolorach odejmują nam lat

Walentynkowo – o cnocie wszystkich cnót! Felieton z cyklu „Przychodzi baba do lekarza”