Lifestyle Psychologia

4 typy emocjonalnych szantażystów – prokurator, biczownik, cierpiętnik, kusiciel. Którego z nich miałaś pecha spotkać?

Redakcja
Redakcja
6 lutego 2018
Fot. iStock/g-stockstudio
 

Przez nasze życie przewija się niezliczona ilość ludzi. Jedni towarzyszą nam przez długie lata, a inni wchodzą w naszą orbitę tylko na chwilę, by następnie zniknąć na zawsze. W życiu nie zawsze mamy szczęście, bo mimo posiadania intuicji, natrafiamy na osoby, które działają na naszą szkodę, choć kreują się na tych, którzy chcą jedynie naszego dobra.

Toksyczni ludzie, energetyczne wampiry i emocjonalni szantażyści to osoby, od których każdy trzyma się z daleka. To oni żerują na naszej naiwności bądź chwilowego ignorowania podszeptów intuicji. Szkody, jakie wyrządzają są ogromne i mogą skutkować wielkim zawodem, który będzie rzutował na resztę  naszego życia.

Emocjonalny szantaż

Szantaż emocjonalny to zło, którego często nie zauważamy. To swego rodzaju presja, którą wywiera na nas szantażysta, byśmy spełnili jego oczekiwania. Nie ma tu jawnie użytej siły, za to są działania dobrane idealnie do naszej osobowości, które po cichu oddają nas we władanie emocjonalnego szantażysty. Mogą pojawiać się emocjonalny chłód i ukryte groźby, których powagę odbieramy podświadomie, lecz nim z tym nie robimy.

Być może spotkałaś na swojej drodze ten niebezpieczny typ człowieka, a jednak nie umiałaś go zidentyfikować. Poznaj cztery typy emocjonalnych szantażystów, od których należy trzymać się z daleka.

4 typy emocjonalnych szantażystów:

Prokurator

To najczęstszy typ emocjonalnego szantażysty, który działa wręcz klasycznie — jeśli nie spełnisz jego oczekiwań, możesz spodziewać się konsekwencji. Np. ojciec grozi ucięciem kieszonkowego, gdy dziecko nie zdecyduje się na wybrany przez niego kierunek studiów dla dziecka. Tu nie liczy się to, czego pragnie dana osoba, ale czego chce szantażysta. On wręcz zmusza do dokonania wskazanego wyboru, bez szans na rozpatrzenie innej opcji. Prokurator najczęściej jest przeświadczony, że najlepiej wie, co jest dobre dla innej osoby i wierzy w słuszność swoich działań.

Biczownik

Biczownik jet szantażysta, który najczęściej grozi zrobieniem sobie krzywdy za nieposłuszeństwo drugiej osoby. Biczownik wpędza w poczucie winy i powoduje wyrzuty sumienia u ofiary, która dla własnego spokoju spełnia postawione żądania. Często jest znakomitym aktorem, który posuwa się do ogrywania scenek towarzyszących wstawianym wymaganiom. Wystarczy podać przykład osoby, która wieszczy, że jeżeli ktoś nie zrobi tego, na co ona liczy, z pewnością np. jej serce tego nie wytrzyma.

Cierpiętnik

Kolejny typ emocjonalnego szantażysty to cierpiętnik, który każe domyślać się, co mu dolega i co powoduje daną niedyspozycję. Wymaga, by inni czytali w jego myślach, trzyma w szachu, odwołując się do uczuć bliskich, którzy nie chcą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, wykonują jego prośby. To znakomici aktorzy, którzy nie wstydzą się ciągnąć swoich dramatów w nieskończoność.

Kusiciel

Ostatni typ emocjonalnego szantażysty, kusiciel, obiec wszystko, co chcesz usłyszeć, o ile ty spełnisz jego oczekiwania. W jego świecie nie ma nic za darmo, za miłość i uwagę również trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Na pewno usłyszysz od niego „ok, pójdziemy, ale najpierw ty …”, „zrobię tak, jeśli…”

Życie z takimi osobami u boku nie jest satysfakcjonujące, wręcz przeciwnie, odbiera radość i zwykłą energię. Trudno zmienić samodzielnie taka osobowość, bo oni ze sobą czują się dobrze i nie widzą powodu do zmiany. Czasem więc lepiej zrezygnować z relacji, by odnaleźć szczęście i utraconą równowagę.

źródło: psychologiazycia.com


Lifestyle Psychologia

„Jak nie zobaczę pierścionka, to się pożegnamy”. Dlaczego nie należy sobie w związku stawiać ultimatum

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 lutego 2018
Fot. istock/Mkovalevskaya
 

„Jeśli tego nie zrobisz, z nami koniec, odchodzę” – mówimy partnerowi i nazywamy to obroną naszych przekonań i potrzeb. Wybieraniem swojego szczęścia. Siłą i pewnością. Nie boimy się zawalczyć o siebie, zażądać tego, czego nam trzeba. Równie często radzimy naszym przyjaciołom, żeby postąpili w podobny sposób, kiedy w ich związku pojawiają się choćby drobne problemy.

Jednak okazuje się, że stawianie ultimatum jest w rzeczywistości destrukcyjne dla relacji i może mieć poważne, negatywne konsekwencje. Stawianie warunków sprawia, że twój partner czuje się zmuszany i „uwięziony” w waszej relacji. Jakiekolwiek działania podejmuje pod presją, a nie z odpowiednich pobudek. Trudno czuć się kochanym i akceptowanym przez kogoś, kto nam grozi lub czegoś żąda. Dodatkowo, szantażując swojego partnera, podnosisz poziom napięcia między wami jeszcze bardziej, w sytuacji, która mogłaby być okazją do pielęgnowania wzajemnego zrozumienia i zaufania.  Jeśli uda ci się postawić na swoim – wygrałeś, ale nie wygrał twój związek.

Stawiamy ultimatum, ponieważ nie rozumiemy do końca na czym polega asertywność.  Zapominamy, że szantaż i żądanie czegoś od partnera to nie to samo co prośba o zaspokojenie naszych potrzeb.  Różnica między tymi dwoma pojęciami polega na tym, że każde z nich wyrażamy inaczej. Zamiast stawiać warunki, powinniśmy ze sobą prowadzić szczere, uważne, pełne szacunku, spokojne rozmowy, dzielić się ze sobą swoją perspektywą i starać się zrozumieć swój punkt widzenia.

Kluczowa jest uczciwa, wspierająca,  i ukierunkowana na wzajemną ciekawość siebie samych komunikacja. Kochaj swojego partnera na tyle, by nie stawiać mu ultimatum. Rozmawiaj z nimi, pracuj nad waszym związkiem. I pamiętaj, że choć  konflikt może być bolesny, oferuje nam możliwość rozwoju jako parze, a nawet wzmocnienia więzi między nami.


Na podstawie: psychcentral.com

 


Lifestyle Psychologia

Kiedy kochamy, w sercu na samą myśl robi się ciepło. Poczuj, powiedz, napisz – uwolnij słowa. Akcja #ListdoNiego

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 lutego 2018
Akcja #ListdoNiego
Fot. iStock / GeorgeRudy

Luty, choć bardzo zimowy, to miesiąc miłości. I nawet jeśli zarzekamy się, że Walentynki to święto, którego obchodzić nie zamierzamy, to jednak magia Amora dosięga choć na chwilę każdego. Wokół serca robi się jakoś cieplej, topimy lody, odkładamy na bok nasze złości i czujemy, że kochamy.

Przyjęło się mówić, że „same słowa to za mało”, że to czyny mogą być dowodem miłości. I z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, ale z drugiej… zdecydowanie nie! Przecież sami powtarzamy, jak wielką moc mają właśnie słowa! Ba! wiemy, że mogą ranić, niszczyć i zabijać, ale i budować, koić, dawać nadzieję. A słowa w miłości, są równie ważne, co czyny i emocje.

Dlatego serdecznie zapraszamy was do wspólnej zabawy. Przywróćmy moc naszym słowom. Pokażmy, jak ogromną i dobrą moc mogą mieć. Jak mogą zaklinać rzeczywistość i przenosić góry. Ta moc nie zawsze jest oblana różowym lukrem z posypką, bywa szara, nieco poszarpana, ale niesie ze sobą prawdę, oczyszczenie, przebaczenie.

Bywa, że pewnych słów boimy się wypowiedzieć, innych się wstydzimy. Są też takie, których nie zdążyliśmy, a bardzo byśmy chcieli i te uwięzły nam gdzieś w gardle, w emocjach. Miłość ma wiele barw – bywa podszyta wdzięcznością, wzruszeniem, ale też złością, wiemy o tym doskonale. Stawia nam wymagania, czasami niesłusznie także oczekiwania. Chciałybyśmy, abyście podzieliły się z nami swoimi historiami, niewypowiedzianymi słowami, właśnie w tym zimowym, choć pełnym miłości miesiącu.

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected], w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Zobacz także

trzecie Royal Baby

Witamy trzecie Royal Baby! Księżna Kate urodziła syna!

Jak rozstać się z klasą

Jak rozstać się z klasą? Tak, to dla Ciebie moja eks

Ciekawy design, wygoda, użyteczność i mnóstwo dobrej zabawy. Oto propozycje pod choinkę od marki Hama