Go to content

Co ci się dzisiaj śniło? To może świadczyć o twoim zdrowiu

Fot. iStock/BraunS

Choć śnimy codziennie, nie zawsze udaje nam się zapamiętać nasze sny. A szkoda, bo okazuje się, że ich treść może nam sporo powiedzieć o naszym… zdrowiu. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy i przedstawiają dowody.

Bycie chorym może rzeczywiście wpłynąć na twoje marzenia senne. Powszechnie uważa się, że sny są mózgową interpretacją wspomnień przenoszonych z pamięci krótko- i długoterminowej podczas fazy snu REM. Jak się okazuje, proces ten mogą regulować zmiany w twoim zdrowiu psychicznym lub fizycznym. Sprowadza się do jednego ważnego faktu: w naszym organizmie wszystko jest ze sobą ściśle połączone.

Jedną z największych przyczyn wpływu zdrowia fizycznego na nasz sen jest związek pomiędzy cyklem snu a temperaturą ciała. Pod koniec cyklu snu temperatura ciała powinna być niższa, ale jeśli masz przeziębienie lub grypę, to wpłynie to na zdolność twojego organizmu do regulacji temperatury i może wpłynąć na treść snu lub go zaburzyć.

Innym ważnym czynnikiem są twoje myśli na jawie – szczególnie bezpośrednio przed zaśnięciem. Jeśli ostatnio martwisz się o stan zdrowia, to prawdopodobnie w jakimś stopniu odbije się to na treści twoich marzeń sennych. Na przykład, jeśli boli cię dolna części pleców, miewasz sny,  w którym coś (jakiś uraz, wypadek) staje się przyczyną twoich dolegliwości.

Dość spektakularny jest przykład bezdechu, który sprawia, że przestajemy oddychać podczas snu. Gdy tak się dzieje, często śnimy, że toniemy, lub że ktoś nas dusi.

Warto obserwować swoje sny, może się zdarzyć, że naprowadzą nas na trop jakiegoś poważnego schorzenia.


Na podstawie: bustle.com