Lifestyle Psychologia

Chcesz czuć się lepiej? Nie czytaj poradników

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 października 2016
Fot. iStock / princegarik
 

Jaka jest prawda z tymi wszystkimi poradnikami, które pisze każdy. O tym, jak się ubrać, co jeść, jak żyć, jak się kochać, jak być kochanym. W końcu po to ktoś właśnie pisze poradniki, żeby udzielić porad na lepsze życie, lepsze macierzyństwo, lepszy związek, a z drugiej strony ktoś je kupuje, szukając wskazówek idealnych dla siebie. Pytanie, co jeśli to nie działa tak, jak powinno, a poradniki, które mają pomóc, wypełniają nas raczej niezadowoleniem, a co gorsza poczuciem winy, że nie jesteśmy w stanie podołać…?

Poradniki dobre na wszystko

Tak może się wydawać, sądząc po tytułach poradników stojących równymi rzędami na półkach księgarni. Dowiemy się z nich, jak złożyć prześcieradło z gumką, przesadzić kwiaty, uszyć sukienkę czy naprawić cieknący kran. Samotni odnajdą drugą połowę, biedni się wzbogacą, a nieasertywni poznają wreszcie moc słowa „nie”. Poradnik, to genialna propozycja dla tych, które nie mają ochoty podzielić się swoimi problemami z innymi lub też nie mają komu się zwierzyć, ale potrzebują zmian. Poradnik jest stały i bezpieczny, pozwala chętnym wrócić setny raz do tej samej rady, której 99 razy nie udało się wdrożyć w życie. Odpowiedzi na pytania, jak żyć, szukamy w nich bez ustanku, traktując jak drogowskaz.

O czym świadczy łatwość w sięganiu po gotowe recepty?

Ci, którzy chętnie sięgają po poradniki mające pomóc im w samorozwoju, są bardziej wrażliwie na stres i częściej wykazują objawy depresyjne niż osoby, które nie czytają tego rodzaju publikacji. Takie wnioski w wyniku przeprowadzonych badań sformułowali psychologowie z University of Montreal.

Naukowcy przebadali 30 osób pod kątem osobowości i zdrowia psychicznego, a w szczególności wykazywania cech takich jak: reaktywność na sytuacje stresowe (skłonność do reagowania na stresora, mierzonej poziomem hormonów stresu obecnych w ślinie), otwartość, samodyscypliny, ekstrawersji, współczucia, stabilność emocjonalna, poczucie własnej wartości, oraz skłonności do objawów depresyjnych.

Połowa uczestników odpowiedziała, że czytają poradniki dotyczące samorozwoju, a połowa nie. Tych, którzy czytają poradniki podzielono na dwie kategorie:

  • książek, które kierują w przypadku osobistych wyzwań takich jak rozwód, czy utrata pracy, a także wskazują na sposób rozwiązania tych problemów,
  • poradników służących jako inspiracje dla życia w szczęściu. 

Naukowcy określili, że czytelnicy poradników z pierwszej grupy, szukających rady jak wykaraskać się z problemu, mieli największe objawy depresji. Z kolei ci, którzy sięgają po poradniki ułatwiające rozwój osobisty, radzili sobie lepiej ze stresem niż pozostali. Niestety, naukowcom nie udało się odpowiedzieć na pytanie, czy tendencja ludzi do depresji prowadzi do czytania poradników z zakresu samopomocy, czy też czytanie książek z tego zakresu sprawia, że ludzie stają się bardziej zestresowani i przygnębieni. Cóż…

Nie ufaj wszystkiemu, co czytasz

Jeśli jesteś zwolenniczką tego typu porad, musisz pamiętać o kilku sprawach przy wyborze najlepszego tytułu. Poradnik ma za zadanie pomóc, nakierować, jednak zanim ślepo podążysz za radami, warto zweryfikować, czy one są cokolwiek warte. Na początku ich popularności, pisali je przede wszystkim specjaliści w danej dziedzinie. Obecnie każdy może wydać własny poradnik, z garścią nie zawsze sprawdzonych rad.

Ponadto tkwi tu niebezpieczeństwo dla tych, którzy na własną rękę sięgają po poradniki, licząc na ich skuteczność, podczas gdy bardziej przyda się im pomoc fachowca — psychiatry, psychologa. Nie można zapominać, że część z obiecujących rewolucję życiową tytułów, to jedynie chwyt marketingowy i zachęta do zakupu. Trudno będzie zostać milionerem w miesiąc, o ile nie zaplanuje napadu stulecia na bank, albo nie otrzyma w spadku fortuny. Poza tym poradnik nie zastąpi szczerej rozmowy z przyjacielem albo konsultacji u specjalisty. Ale nie można całości demonizować — w licznych poradnikach, których autorzy są specjalistami w danej dziecinie, faktycznie mogą oferować chętnym gotową receptę na wyjście z opresji. Poradniki z zakresu samopomocy, napisane przez pracowników służby zdrowia, badaczy naukowych i naukowo udowodnione, zawierają cenne informacje, które mogą być pomocne w uzyskaniu wartościowej rady.

źródło: www.huffingtonpost.com

 


Lifestyle Psychologia

Uważajcie na swoje dzieci! Pianki do kąpieli uszkadzają dzieciom wzrok!

Redakcja
Redakcja
15 października 2016
Fot. iStock/fotostorm
 

Brzmi to trochę jak z okładki codziennych tabloidów, ale piszemy w trosce o dzieciaki. Otóż okazuje się, że w jednej z popularnych sieci sklepów z produktami dla dzieci – od zabawek, przez ubrania aż po kosmetyki, sprzedawane są pianki do kąpieli. Słysząc o przypadku – sprawdzonym, uszkodzenia rogówki oka u chłopca bawiącego się w kąpieli taką pianką, przekopałyśmy internet w poszukiwaniu jakichkolwiek informacji, bo podobno takie przypadki miały miejsce, były zgłaszane, a produktu jak widać ze sklepu nie usunięto. Próżno jednak szukać.

Za to można znaleźć w komentarzach do artykułów o produktach do kąpieli dla dzieci, także tych z popularnych marketów – ostrzeżenia rodziców, którzy po zabawie dziecka takimi produktami, trafili do szpitala. Mowa tu zwłaszcza o tych, które mają pomóc dziecku w stworzeniu podczas kąpieli jak największej ilości piany

Piekące oczy, zapalenie rogówek, a nawet częściowa utrata wzroku to może być efekt zabawy produktami niesprawdzonym wcześniej przez nas, rodziców. Produktami, które dzieci mają dostarczyć przyjemności i urozmaicić kąpiel, a niestety poważnie szkodzą zdrowiu. Słysząc w ostatnich dniach o przypadku dziecka, które doznało bardzo poważnego uszkodzenia rogówki – nie chcemy siać paniki, ale będąc same mamami, ostrzegamy po prostu. Lepiej dwa razy się zastanowić niż sięgnąć po coś, co może naszemu dziecku wyrządzić krzywdę.


Lifestyle Psychologia

Rozwiązanie konkursu „Złóż nam życzenia na roczek”

Redakcja
Redakcja
14 października 2016

Kochani, bardzo wam dziękujemy. Wasze życzenia dostarczyły nam wielu wzruszeń i nie raz wywołały uśmiech na naszych twarzach. Zdradzimy wam tajemnicę. Wiecie, kto jest naszą największą inspiracją? Właśnie wy. I kiedy komentujecie, to co piszemy, kiedy lajkujecie nasze artykuły, to zawsze jest dla nas sygnał, że tak, że trzeba jeszcze bardziej, i jeszcze więcej, i lepiej. To miejsce nigdy by nie powstało bez was. To dzięki wam istnieje. To dzięki wam codziennie mamy ochotę do pracy. I za to dziękujemy. I za wszystkie życzenia, które dodają nam skrzydeł. W chwilach zwątpienia będziemy do nich wracać. 🙂

Spośród złożonych nam życzeń wyłoniliśmy 10 nagrodzonych – co nie było łatwe, uwierzcie, ale wybrać musiałyśmy.

Laureatami konkursu „Złóż nam życzenia na roczek” zostają:

Magdalena Lipkowska

Marta Gawrońska

Renata Weronika

Moni Babi

Anna Michalska

Teresa Gniazdowska

Marlena Hanelik

Patrycja Tomaszewska

Patrycja Kurczak

Ewa Mierzejewska

Nagrodzone Panie prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres: [email protected] do dnia 21.10.2016.

Każdy z laureatów otrzyma przydzielony drogą losową zestaw kosmetyków: 8 zestawów kosmetyków marki Kneipp – 3 kosmetyki w zestawie oraz 2 zestawy kosmetyków marki Nova Kosmetyki  „Aksamitne SPA dla dłoni (peeling solny+ krem do rąk) GoCranberry”).

Wśród kosmetyków z pewnością znajdą się:

Kneipp® Ujędrniający olejek do ciała – Piękne ciało na poprawę kondycji skóry, szczególnie partii problematycznych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kneipp® – Olejek do ciała Tajemnica piękna – nieoceniony w pielęgnacji ciała, wygładza, regeneruje, nawilża i odżywia dzięki kompozycji 4 wartościowych, naturalnych olejków: arganowego, maruli, rącznika i oliwy z oliwek.

Knejpp Tajemnica piekna all

Aromatyczne płyny pielęgnujące do kąpieli Radosna chwila relaksu i Na dobranoc to inspiracje kąpielowe Kneipp®

400ml_Pflegeschaumbad_GluecklicheAuszeit_PL_hi_40

Płyn do kąpieli NA DOBRANOC Kneipp 400ml_101_PL_hi

2 x zestaw Kosmetyków Nova Kosmetyki  „Aksamitne SPA dla dłoni (peeling solny+ krem do rąk) GoCranberry”

 

 


Zobacz także

Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą. Zależy od nas więcej niż nam się wydaje

Co robi mężczyzna, gdy już dłużej nie chce być w związku? Czeka, aż go zostawisz

„Nie chciałam jego picia, rodzinnej fikcji. Odeszłam. Po latach przyszła nagroda”. Historia samotnej matki