Lifestyle

Brawo JOHNSON’S! Jeszcze nikt nie zrobił takiej reklamy! Bo każde dziecko – zdrowe, czy chore jest najważniejsze dla swojej mamy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 maja 2017
Fot. Screen/ You Tube
 

Właściwie to nie ma co komentować. Tę reklamę, która powstała w Brazylii z okazji Dnia Mamy obchodzonego tam 14. maja po prostu trzeba zobaczyć i trzeba pokazywać! W końcu ktoś odważnie sięgnął po to, co czym nie chcemy mówić, o czym nie chcemy słyszeć!

W reklamie, która kojarzy się z rozkosznymi zdrowymi dziećmi, bohaterem jest równie cudowne dziecko, tyle, że z Zespołem Downa. Podajcie dalej. Niech idzie w świat! Niech pokazuje, że każde dziecko dla swojej mamy jest najważniejsze!

 


Lifestyle

Najpiękniejsze kwiaty na balkon. Jakie wybrać? Zapytałam o to kwiaciarki

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
11 maja 2017
fot. Don White/iStock
Następny

Moja przyjaciółka powtarza, że nie wyobraża sobie balkonu bez kwiatów – bez nich jest pusty i nieprzyjemnie się na nim spędza czas. To doniczki z kolorowymi roślinami tworzą wyjątkowy klimat, taki domowy, ciepły i przytulny. Sprawiają, że nawet w mieście możesz mieć swój magiczny ogród, w którym będziesz mogła się odprężyć po ciężkim dniu oraz zrelaksować czytając książkę i popijając kawę. I choć możesz nie być miłośniczką kwiatów, nie mieć do nich ręki – nie rezygnuj z nich. Wybierz rośliny, które są banalne w uprawie, a przy tym wyglądają dekoracyjnie i kolorowo. Oraz pięknie pachną. Zwłaszcza, gdy zawieje wiatr.

W celu znalezienia kwiatów, wybrałam się do miejsca, w którym spotykają się ich najwięksi miłośnicy. Pojechałam na giełdę. Po rozmowie z osobami pełnymi pasji, którzy w uprawę kwiatów wkładają całe serce, wróciłam do domu ze zwisającą niebieską lobelią. Ale zaraz, zaraz… przecież ja nie mam balkonu…

Pokierowałam się wyglądem. Jednak wybór kwiatów nie może być tak całkowicie przypadkowy. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na podstawową kwestię. – Trzeba ocenić, czy nasz balkon jest z ekspozycją południową, czyli jest nasłoneczniony, czy może jednak jest bardziej zaciemniony. Warto zwrócić też uwagę, czy jest wietrzny – radzi Dominika, która sprzedaje kwiaty od 15 lat i jest ich wielką miłośniczką.

Zobaczcie, jakie kwiaty polecili mi sprzedawcy. Jestem pod wrażeniem tego, jak o nich opowiadali. I wiem jedno – jeśli masz kiepski nastrój, o co teraz nietrudno, rozmowa z hodowcami kwiatów może być skutecznym lekarstwem.

Lifestyle

Skandal w Sejmie. O pigułce znowu chce się decydować bez nas, kobiet

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 maja 2017
Fot. iStock/egorr

„Nic o nas bez nas”, ta podstawowa zasada demokracji, nasze święte i niepodważalne prawo, niestety coraz mniej dotyczy kobiet. Coraz częściej chce się decydować w sprawach ważnych dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, a także naszego dobrostanu, bez naszego udziału, rady i opinii. Podczas ostatniego czytania ustawy o pigułce „dzień po” Straż Marszałkowska uniemożliwiła przedstawicielkom środowisk kobiecych wejście do Sejmu. Udało się dopiero po interwencji kilku posłów PO. Na czytanie dostało się wówczas 6 z ponad 30 delegowanych tam pań…

Jak czytamy w oświadczeniu rzecznika koalicji Mam Prawo, blokada okazała się jednak skuteczna – dyskusja plenarna nad projektem ustawy została wcześniej zakończona.

„Rząd proceduje propozycje nowych przepisów wbrew opiniom ekspertów oraz stanowiskom organizacji społecznych – pisze rzecznik Mam Prawo. – Zgodnie z prawem obowiązującym od 2015 roku w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, ellaOne jest sprzedawana bez recepty. Komisja Europejska zezwoliła bowiem na bezpośredni dostęp do leku ellaOne na podstawie pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków. Obecnie ellaOne sprzedawana jest bez recepty w 26 krajach europejskich. Inaczej jest jedynie na Węgrzech.

Zdaniem ekspertów brakuje również przesłanek medycznych, aby zakwalifikować tabletkę ellaOne do leków wydawanych na receptę.

– „Komisja Europejska zadecydowała, że lek ten powinien mieć status OTC. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych również nie wniósł w tej sprawie sprzeciwu. Oznacza to, że organy europejskie i polskie powołane do badania bezpieczeństwa leków, mając dostęp do badań klinicznych, raportów bezpieczeństwa oraz danych medycznych uznały, że jest to lek bezpieczny w grupie pacjentów, którzy osiągnęli okres dojrzewania płciowego. Decyzja więc o zmianie kategorii dostępności tabletki ellaOne i umieszczenia jej wśród leków, które wymagają uzyskania recepty nie jest podyktowana względami klinicznymi” – wskazywało ponad dwudziestu ginekologów w liście skierowanym do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, którego resort odpowiadał za przygotowanie projektu ustawy.
Zdaniem ekspertów ograniczenie dostępności do środków antykoncepcji awaryjnej może również stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiet, które z uwagi na długi czas oczekiwania na wizytę u ginekologa, w wyjątkowych sytuacjach mogą szukać środków tego typu poza oficjalnym obiegiem. Konsekwencją braku dostępu do „pigułki dzień po” może być również wzrost liczby nielegalnych aborcji.”

Walczmy o to, by decyzje dotyczące naszego zdrowia, szczęścia i bezpieczeństwa, nie zapadały za zamkniętymi drzwiami, po cichu i byle jak, bez naszego udziału. Róbmy wszystko, by nie podejmowali ich ludzie, dla których dobro kobiet pozostaje pojęciem abstrakcyjnym.


 

Na podstawie materiałów prasowych przesłanych przez Rzecznika Koalicji Mam Prawo


Zobacz także

5 „typów” bratniej duszy. O ludziach, którzy pojawiają się w naszym życiu nie bez powodu

Biegnąc pomagam

Rozwiązanie akcji "List do męża"

Rozwiązanie akcji „List do męża”