Lifestyle Zdrowie

Boli cię rano głowa? Poznaj 8 możliwych przyczyn problemu

Redakcja
Redakcja
14 maja 2018
Fot. iStock
 

Wstajesz z samego rana i czujesz, że dzień już kiepsko się zaczyna? Poranny ból głowy to coś, co skutecznie potrafi popsuć humor i odebrać energię do działania. Jeżeli taki scenariusz pojawia się często, a nawet codziennie, warto przyjrzeć się temu, co może powodować ból głowy. 

Notoryczny ból głowy może, ale nie musi zwiastować czegoś poważniejszego. W wielu wypadkach wystarczy wprowadzić drobne zmiany, aby od razu lepiej się poczuć.

Boli cię rano głowa? Poznaj 8 możliwych przyczyn problemu

1. Nieodpowiednia ilość snu

Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen, mogą powodować ból głowy. Według amerykańskich naukowców 50% pacjentów skarżących się na częste bóle głowy, cierpi z powodu zaburzeń snu. Osoby, które sypiają nie więcej niż 6 godzin w ciągu doby, najczęściej cierpiały na ostre bóle głowy. Zbyt długie spanie powyżej 9 godzin, zmniejsza poziom serotoniny oraz przepływ krwi do mózgu i również powoduje bóle głowy. Zazwyczaj odczuwamy je w weekend, gdy odsypiamy po całym tygodniu pracy i wcześniejszego wstawania.

2. Niski poziom endorfin

Zbyt niski poziom endorfin powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu i ogranicza przepływ krwi, co może skutkować bólem głowy. Codzienna dawka ruchu może zapobiec problemom.

3. Zgrzytanie zębami

Bruksizm wydaje się być niewinnym nawykiem, a jednak nie licząc ścierania szkliwa, zgrzytanie zębami przyczynia się do powstawania bólu głowy. Jest to ból charakterystyczny, dotyczący zębów, okolicy uszu i karku. Wynika on z przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Warto odwiedzić stomatologa, który zleci wykonanie odpowiednich szyn zabezpieczających zęby.

4. Przyjmowane leki

Najczęściej kwas acetylosalicylowy, paracetamol i leki psychotropowe wpływają na powstawanie bólów głowy. Należy uważać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych specyfików.

5. Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze może się rozwijać bez wyraźnych sygnałów, a poranny ból głowy może być pierwszym konkretnym alarmem. Gdy ból pojawia się w okolicy potylicy i towarzyszy mu szum w uszach, warto przeprowadzić kontrolę ciśnienia.

6. Zaburzona gospodarka hormonalna

Migrena poranna najczęściej dotyczy kobiet i związana jest ze zmianami w poziomie żeńskich hormonów płciowych. Ponadto aż 30% osób cierpiących z powodu niedoczynności tarczycy również skarży się na bóle głowy.

7. Chore zatoki

Stan zapalny błony śluzowej zatok powoduje wystąpienie obrzęku i ucisku na zakończenia nerwowe. To wywołuje w ból, który nasila się przy pochylaniu głowy.

8 Odwodnienie

Już ubytek 2% wody z organizmu może skutkować gorszym samopoczuciem i powstaniem bólu głowy. Mniejsza ilość wody zwiększa napięcie w naczyniach krwionośnych w głowie i krew nie jest odpowiednio dotleniona, więc ból głowy w się nasila.

źródło:  www.hellozdrowie.pl


Lifestyle Zdrowie

Jak medytować, żeby w 5 minut pozbyć się uczucia niepokoju. Kilka wskazówek

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 maja 2018
Fot. iStock/kieferpix
 

Badania pokazują, że medytacja ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. Regularnie praktykowana, obniża tętno i rozluźnia mięśnie. To zachęca twoje ciało do zaprzestania uwalniania hormonów kortyzolu.

Kilka praktycznych wskazówek dla początkujących

1. Znajdź sobie kawałek przestrzeni

Osobom początkującym zaleca się zorganizowanie sobie spokojnego i wygodnego kąta do medytacji. W ten sposób będzie ci się łatwiej skoncentrować i zebrać myśli, gdy jesteś sam. Możesz przygotować sobie taki kąt w domu. Możesz ozdobić to rzeczami, które są dla ciebie ważne lub dostarczają ci inspiracji.

2. Usiądź prosto

Taka pozycja pomoże ci się skupić się. Możesz to zrobić, siadając na poduszce, która pomaga utrzymać kręgosłup w prostej linii. Zrelaksuj się, aby złagodzić niepokój.

3. Zacznij od małych kroków, ale bądź systematyczny

Rozpoczęcie praktyki medytacyjnej nie oznacza, że musisz poświęcać jej ogromnych ilości czasu. Szczególnie na początku, zacznij od małych kroków. 5 – 10 minut- tyle potrzebujesz, by przyzwyczaić się do „wyciszania”.

4. Zastąp swoje nerwowe myśli, myślami uspokajającymi

Medytacja działa, kiedy próbujesz zastąpić niepokojące myśli myślami uspokajającymi, spokojnymi. Ktoś, kto cierpi z powodu lęku, będzie miał wiele myśli, które zakłócają jego wewnętrzny spokój. Nerwowość sprawia, że ​​niepotrzebnie się niepokoisz. Podczas medytacji zawsze skupiaj się na zastępowaniu niepokojących myśli spokojnymi i pozytywnymi myślami.

5. Nie ulegaj pokusie, aby myśleć, że nie jesteś wystarczająco dobry

Kiedy zaczynasz medytować, możesz zbyt szybko oczekiwać efektów i czuć się gorzej, gdy nie nadejdą tak szybko, jak byś chciał. Staraj się panować nad takimi myślami i zastępować je myślami o samoudoskonalaniu się.

Kilka minut medytacji dziennie pozwoli ci wyzbyć się niepokoju.


Na podstawie: powerofpositivity

 


Lifestyle Zdrowie

Mydło do mycia pędzli do makijażu – wiedziałyście, że istnieje takie cudo? Boskie!

Redakcja
Redakcja
14 maja 2018
Mydło do mycia pędzli
Fot. Materiały prasowe

Masz problem ze skutecznym wyczyszczeniem pędzli do makijażu? Chcesz uchronić swoją skórę przed zgromadzonymi na nich zarazkami i bakteriami? Oczekujesz, że pędzle będą Ci służyły jak najdłużej? A może zaplamiłaś ubranie podkładem lub szminką i potrzebujesz skutecznie te ślady usunąć? Jeśli tak, najnowszy produkt marki Hania Beauty – specjalistyczne mydło do mycia pędzli do makijażu – to twój must have nadchodzącego sezonu. Oparte o naturalne oleje: oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado oraz olej z pestek winogron mydło, skutecznie doczyści twoje ulubione pędzle przedłużając ich żywotność. 

Delikatny nude, niezwykle modny w tym sezonie wariant z użyciem nasyconych kolorów lub brokatu, a może twój ulubiony sprawdzający się w każdej okazji „klasyk”? Co łączy każdy z tych makijaży? Oczywiście pędzle, którymi go aplikujesz mające codziennie kontakt z twoją skórą.

Czy jesteś pewna, że dbasz o nie w odpowiedni sposób? Jak często usuwasz z nich resztki produktów do makijażu? Co z bakteriami, które gromadzą się na pędzlu po aplikacji kosmetyków? Czy jesteś pewna, że produkt, którym to wykonujesz jest odpowiedni dla włosia pędzla?  A co z plamami z podkładu na twoich bluzkach i zabrudzeniami z innych kosmetyków kolorowych? Marka Hania Beauty ma odpowiedź na wszystkie te pytania!

Mydło do mycia pędzli

Fot. Materiały prasowe

Mydło do mycia pędzli do makijażu

Mydło dedykowane pędzlom do makijażu marki Hania Beauty zostało stworzone po to by jak najskuteczniej oczyszczać pędzle z resztek produktów kosmetycznych oraz bakterii jakie gromadzą się na nich na co dzień. Żeby efektywnie oczyszczać pędzle, a równocześnie pozostać w zgodzie z naturą, mydło ma naturalny i delikatny skład. Hania Beauty oparła go o wartościowe oleje roślinne, słynące z działania oczyszczającego, nawilżającego i odświeżającego. W składzie mydła znalazły się bowiem m.in. oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado, olej z pestek winogron, a także ożywcza woda. Dzięki temu utrzymane w czystości pędzie będą nam służyły nie tylko lepiej, ale jednocześnie o wiele dłużej.

Sugerowana cena mydła: 25 pln

Mydło dostępne na www.sklep.hania.com.pl/


Artykuł powstał we współpracy z marką Hania


Zobacz także

Przysięgłam sobie, że nigdy nie pozwolę ci się poddać. Bo dopóki ty walczysz, wierzę, że ja też mogę

5 nawyków, które sprawiają, że budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć

Ograniczenie węglowodanów może opóźnić menopauzę nawet o pięć lat – twierdzą naukowcy