Lifestyle

„Bo my dziewczyny, przy was wciąż zapominamy. Że co? Że trzeba słuchać mamy”. 5 lekcji o miłości, których nauczyła mnie moja matka

Karolina Krause
Karolina Krause
15 stycznia 2017
Fot. iStock
 

Czego nauczyły was wasze matki? Ja zapytałam ostatnio swoją, czy przypadkiem nie żałuje dziś tego, że gdy zaszła w pierwszą ciążę, rzuciła karierę księgowej i została w domu, by nigdy już do niej nie wrócić. Szeptem, tak żeby nikt nie słyszał, powiedziała mi wtedy, że szczerze to żałuje, bo naprawdę była w tym dobra…

Ciągle zadaję jej takie pytania i nieustannie zaskakują mnie jej odpowiedzi. Chyba nigdy nie przestanie zdumiewać mnie jej cierpliwość i ogromna miłość jaka z niej bije. Bo matki o miłości wiedzą wiedzą bardzo wiele. To od nich pochodzą najbardziej wartościowe lekcje, jakie dostajemy w życiu, jeśli chodzi o sprawy sercowe. Oto 5 lekcji o miłości, których nauczyła mnie moja mama:

1. Zasługujesz na to, co najlepsze

Nie wiem jak u was, ale moja mama bardzo ciężko pracowała na to, by wpoić mi do głowy, że zasługuję w życiu tylko na to co najlepsze. Dlatego myślę, że tego samego powinniśmy oczekiwać także od swego partnera. Jeśli ten on nijak się ma do twojego księcia z bajki, nie zdaje sobie sprawy z twojej wartości i do tego nie szanuje cię tak, jak na to zasługujesz, uprzejmie pokaż mu drzwi. Kiedy wreszcie zdasz sobie sprawę z tego, ile naprawdę jesteś warta, przyciągniesz tym uwagę mężczyzn, którzy na ciebie zasługują.

2. Możesz odejść kiedy tylko zechcesz

Na pytanie dlaczego moim rodzicom udało się wytrzymać ze sobą przez tyle lat, moja mama odpowiedziała mi klasycznym:„bo kiedyś się naprawiało, a nie wyrzucało”. Widząc jednak, jak mimowolnie przewracam oczami, dodała z uśmiechem: „ale to były inne czasy, nie mieliśmy zbyt dużego wyboru. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś szczęśliwa, to możesz odejść kiedy tylko zechcesz”. Dzisiejszy świat pędzi do przodu jak huragan. I mimo, że średnia wieku mocno pnie się w górę, to zwiększający się wprost proporcjonalnie pęd życia, sprawia, w ogólnym odczuciu staje się ono przerażająco krótkie. Nie ma w nim czasu na nieszczęśliwe związki. Jeśli jest ci z nim źle – po prostu odejdź. Jeśli nie jesteś szczęśliwa – zmień to. Prościej nie umiem tego wytłumaczyć.

 3. Nie zapominaj o całym świecie

Tę lekcję pamiętam bardzo dobrze. Miałam jakieś 16 lat, kiedy na horyzoncie pojawił się mój pierwszy poważny chłopak. Za każdym razem, kiedy pytała, gdzie idę, zgodnie z prawdą odpowiadałam, że widzę się z nim. Po kilku miesiącach takiej samej odpowiedzi złapała mnie w drzwiach: „A co z Olką? Co z Kamą? Kiedy się widzicie? Pamiętaj, że faceci przychodzą i odchodzą, ale przyjaciele zostają na zawsze”. Wtedy to zignorowałam. Wkrótce miałam się jednak boleśnie przekonać, ile w tym prawdy. Dziś już wiem, że nie ma powodu, by zapominać o bożym świecie tylko dla tego, że nagle zakochałyśmy się po uszy. W końcu nie wszystkie miłości w naszym życiu będą trwały wiecznie. Warto mieć wówczas przy sobie kogoś, kto nas wesprze.

4. Sprawdź grunt zanim zapuścisz korzenie

Jeśli nie czujesz motyli, jeśli nie traktuje ciebie tak jak powinien, jeśli nie jest szczery albo po prostu dobry, nie zapuszczaj korzeni. Nie szukaj wymówek i nie targuj się ze sobą dla dobra waszego związku. Nigdy nie przystawaj na coś, co jest poniżej twoich pragnień i oczekiwań. Jeśli chcesz być z kimś, kto do ciebie dzwoni, całuje na dobranoc i lubi odwiedzać twoją rodzinę, nie wychodź za mąż za kogoś, kto tego nie robi. Nie bój się szukać. Twój wymarzony pakiet, gdzieś tam na ciebie czeka i nie ma powodu, by zgadzać się na ten bez internetu.

5. Pieniądze nie mają znaczenia

Za każdym razem, gdy mój ojciec ze zgryzoty opowiada jakiś złośliwy żarcik, głośno i wyraźnie pytam matki, jak mogła wyjść za tego człowieka. „Zrobiłam to dla kasy” – odpowiada z najszczerszym uśmiechem (bo doskonale wiemy, ile w tym prawdy). Jej ukochany Marek, kiedy go poślubiła, był biedny jak mysz kościelna, ale za to miał poczucie humoru. To wystarczyło. Dziś jest szanującym się panem biznesmenem, a ona nieustannie w żartach lubi mu przypominać, że bez niej nie miałby niczego (potwierdzam). Nauczyło mnie to pokory, że pieniądze to nie wszystko. Liczą się przede wszystkim ludzie. Niektórzy będą w stanie zabrać cię w podróż dookoła świata ale to nie wynagrodzi ci braku miłości czy uwagi. Pieniądze nie kupią ci szczęścia, a już na pewno nie dadzą ci miłości.


 

Źródło: lifehack.org


Lifestyle

Abyśmy nigdy nie zapominali, co jest w życiu ważne. Wzruszający filmik. Obejrzyjcie koniecznie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
15 stycznia 2017
Fot. Screen/You Tube/
 

Spłakałam się… Ja wiem, że 8 minut filmu w internecie to straaasznieee długo. Ale ten warto obejrzeć. Warto zatrzymać się w niedzielne przedpołudnie, rozejrzeć się… By dostrzec to, co naprawdę jest w naszym życiu ważne.

Obejrzyjcie – z rodziną, z dziećmi. Wzruszajcie się wspólnie, a później… może wyjdźcie razem na spacer.

Cudowny film z przepięknym przesłaniem.

 


Lifestyle

10 kroków do wzmocnienia swojej siły psychicznej

Karolina Krause
Karolina Krause
15 stycznia 2017
Fot. iStock / PeopleImages

Nie wiem jak wy, ale ja każdego roku na samej górze moich postanowień noworocznych, zapisuję sobie, że w końcu schudnę. I pewnie nie jestem w tym sama. Po pierwszych dwóch miesiącach (a czasami tygodniach) nachodzi mnie jednak moment zwątpienia i prędzej czy później w końcu się poddaję. Amy Morin, psycholog i autorka książki „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie”, jest zdania, że gdybyśmy zamiast skupiać się na poprawie naszej kondycji fizycznej, poświęcili więcej uwagi na budowaniu swojej siły psychicznej, łatwiej byłoby nam spełniać wszystkie inne marzenia.

Siła psychiczna mobilizuje nas do działania, sprawia, że stajemy się bardziej wytrwali, uparci, zdyscyplinowani, ale przede wszystkim czujemy się spełnieni w tym, co robimy, bo wiemy, że robimy coś, co jest dla nas dobre. Dzięki niej możemy dokonywać wyborów w sposób świadomy i wolny od ukrytych lęków. To daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala nam żyć w zgodzie z samym sobą. Jak więc wzmocnić swoją siłę psychiczną lub na nowo ją odbudować? Skup się na tych dziesięciu krokach:

1. Każdego dnia dam sobie przynajmniej 15 minut na refleksję

Gdy przechodzimy przez trudniejszy okres w naszym życiu, najczęściej do listy naszych kłopotów dochodzą jeszcze problemy ze snem. Kładąc się spać przez długi czas nie możemy uwolnić się o nachodzących nas myśli. W całej swej frustracji przychodzi nam do głowy to jedno pytanie: Dlaczego zdarza mi się to akurat teraz? Kiedy bardziej niż kiedykolwiek potrzebuję się wyspać? Gdyby się zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego. Każdy z nas potrzebuje w ciągu dnia kilku minut na refleksję. Na to, by w cichym i spokojnym miejscu pobyć przez chwilę sam na sam ze swoimi myślami. Zaplanuj więc sobie, że codziennie przynajmniej przez 15 minut, dasz sobie czas na naładowanie baterii. To oczyści twój umysł i uzbroi cię w motywację, jakiej potrzebujesz by uzyskać swój cel.

2. Raz w tygodniu będę szlifować swoje umiejętności

Tym, co najbardziej trzyma nas w miejscu, jest bezczynność. Dlatego zastanów się, co mogłabyś robić choć raz w tygodniu tylko dla siebie. Niech to będzie coś rozwijającego. Coś co pozwoli ci szlifować swoje umiejętności, a czego do tej pory nie robiłaś tylko dlatego, że się bałaś, albo brak ci było wiary w siebie. Może to będzie kurs fotografii, tańca towarzyskiego, założenie bloga. Cokolwiek to jest, nie pozwól, by stres był tym, co cię ogranicza. Zastanów się od czego mogłabyś zacząć i zrób pierwszy krok. Pamiętaj, że właśnie ten zwykle jest najtrudniejszy.

3. Będę zapisywać rzeczy, za które jestem wdzięczna

Każdego dnia zapisuj sobie chociaż 3 rzeczy, za które jesteś dziś wdzięczna. To pomoże ci zmienić sposób, w jaki patrzysz na świat. Pozwoli zasnąć w spokoju i zmniejszy napięcie, które w sobie masz. Potrwa to zaledwie kilka minut, a bardzo pomoże ci we wzmocnieniu siły psychicznej.

4. Zadbam o swoje zdrowie

By odzyskać psychiczną kontrolę nad swoim życiem, najpierw musimy zadbać też o swoje ciało. Jak mówią: w zdrowym ciele zdrowy duch. Zadbaj więc o własny umysł, dbając o dobry sen, wykonując ćwiczenia i odżywiając się w zdrowy sposób. Zamiast skupiać się na tym, by zrzucić zbędne kilogramy, zatroszcz się o to, by żyć w zgodzie ze swoim ciałem. Szczuplejszy nie zawsze znaczy zdrowszy – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

5. Spróbuję być dla siebie bardziej wyrozumiała

Sposób w jaki do siebie mówimy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Jeśli jesteśmy dla siebie zbyt krytyczni, pozbawiamy się tym samym siły i motywacji do działania. Postaraj się więc być dla siebie bardziej wyrozumiała. Dzięki temu odblokujesz potencjał, jaki w tobie tkwi.

6. Zwrócę więcej uwagi na moje uczucia

Kiedy ktoś pyta nas jak się czujemy, zazwyczaj odpowiadamy, że „dobrze”, albo „mogło by być lepiej”. Tak jakby nasze emocje ograniczały się do zero-jedynkowej skali. W rzeczywistości jest ich w nas tak wiele, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy, albo nie potrafimy ich nazwać. Postanów, że od teraz będziesz bardziej zwracać na nie uwagę. Nazywaj swoje uczucia, zobacz jaki wpływ mają na twoje zachowanie i to, o czym myślisz. Dzięki temu łatwiej będzie ci je zrozumieć i kontrolować.

7. Przygotuję program realizacji moich marzeń

Ile razy powiedziałaś sobie: „Kiedyś otworzę swój własny biznes” lub „Pewnego dnia napiszę książkę”. Minął kolejny dzień za dniem, a ty dalej stoisz w tym samym miejscu. I dopóki „ten wyjątkowy moment” nie nadejdzie nie podejmiesz w tym kierunku żadnych działań. Muszę cię jednak zmartwić, bo jeśli teraz czegoś nie zrobisz, ten dzień może już nigdy nie nadejść. By przekuć swoje marzenia w rzeczywistość, potrzebujesz do tego odpowiedniego planu działania. Jeśli więc nie możesz zająć się realizacją swojego celu w najbliższym czasie, przygotuj swój własny program, który pozwoli ci się do tego zbliżyć. A w międzyczasie możesz zaopatrzyć się odpowiednie „narzędzia”.

8. Będę spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną

Łatwo jest wpaść powtarzający się każdego dnia schemat, w którym nie ma czasu dla naszych bliskich. Badania pokazują jednak, że spędzanie czasu z ludźmi, których kochamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i tego, jak bardzo jesteśmy efektywni. Pomyśl więc nad tym, czy kontakty z rodziną i przyjaciółmi, nie powinny stać się dla ciebie sprawą priorytetową.

9. Zadbam o to by moje życie, pokrywało się z wyznawanymi przeze mnie zasadami

Każdy z nas spytany o kwestię ekologii, odpowiedziałby, że środowisko naturalne jest dla niego bardzo ważne. To samo tyczy się troski o innych – „Oczywiście, że martwię się o zdrowie mojej Babci”. Mało kto dba jednak o to, by to co mówimy, miało rzeczywiste przełożenie na nasze życie. Postaraj się zastanowić, co mogłabyś zrobić, aby sposób w jaki żyjesz bardziej odpowiadał zasadom, które wyznajesz. Im większa zgoda istnieje między naszymi czynami i myślami, tym większą mamy siłę psychiczną.

10. Zrezygnuję z jednego złego nawyku

Trudniej jest trzymać się ogólnych postanowień, typu „od dziś będę się zdrowiej odżywiać”, niż zrezygnować z jednego złego nawyku, na przykład nie jedzenia chipsów przed snem. Skup się więc na konkretnym nawyku, jaki chciałabyś wyeliminować ze swojego zachowania. Gdy uda ci się to osiągnąć, po jakimś czasie poczujesz, że masz realny wpływ na swoje życie.

Jak w przypadku każdej zmiany, nie powinnaś narzucać sobie zbyt wielu rzeczy naraz. Zacznij więc od wybrania kroku, od którego chciałabyś zacząć, a potem co miesiąc wprowadzaj kolejne. Budowanie siły psychicznej długi proces, ale jego skutki będą odczuwalne w każdej dziedzinie twojego życia.


 

Źródło: psychologytoday.com


Zobacz także

Nie narzekaj na samotność, bo to najlepszy sposób na… relaks

30 rzeczy, które wiesz i które rozumiesz tuż przed 40-tką!

Seks hiszpański – na czym polega? Jak wygląda pozycja na Hiszpana?