Go to content

Baba babie wrogiem. Połóż kres nienawiści do innych kobiet

fot. iStock/ Jacob Ammentorp Lund

Zawiść, zazdrość i nienawiść. Niby nic, niby nie dotyczy każdej z nas, ale jednak obiektywni obserwatorzy (czyt. faceci) zawsze mówią, że właśnie to najbardziej ich w nas denerwuje. Jesteśmy pewne siebie, zdobywamy świat, ale wystarczy jedna ładniejsza i młodsza dziewczyna w pobliżu… Solidarność jajników przestaje istnieć. Nienawidzimy innych kobiet za atrakcyjny wygląd, przystojniejszego faceta u jej boku, ale chyba najbardziej boli nas poczucie własnej wartości. Zwłaszcza, gdy nasza koleżanka wcale nie jest idealna.

Solidarność jak w Polsce

Z jednością wśród kobiet jest trochę jak z tą wśród Polaków. Jak trzeba, potrafimy być najsilniejszym narodem na świecie i walczyć o swoje. A świat patrzy wzruszony i nie dowierza, że tak można. Mija kilka chwil, sytuacja się normuje i znów słychać okrzyki wojenne. Bo w zgodzie i miłości żyć trudno, kiedy każdy ma inne poglądy. Z kobietami jest dokładnie tak samo. Wystarczy przypomnieć sobie akcję „Dziewuchy Dziewuchom”. Dało się licznie zgromadzić i walczyć o nasze wspólne prawa? Dało się! Byłyśmy solidarne tak bardzo, że dziewczyny na całym globie dołączały do nas. Może to prawdziwa oznaka polskości, ale wystarczyło, że skończył się kolejny marsz, a na ulicach dało się słyszeć „patrz, jak ona się ubrała!” lub „za grosz szacunku do siebie nie ma!”. Tak, to te same kobiety, które chwilę wcześniej walczyły ramię w ramię o równe i godne traktowanie.

Zazdrościsz? Coś jest nie tak 

Czasami stwierdzenie, że kogoś nie lubimy wcale nie znaczy, że dana osoba nie pasuje nam charakterologicznie. Wcale nie musiała nam też wyrządzić wielkiej krzywdy. To akurat z czasem przestaje być istotne. Nie lubić kogoś bardzo często znaczy zazdrościć mu czegoś. Ludzie, którzy w zupełności akceptują siebie i swoje życie, bardzo rzadko odczuwają zazdrość. A to uczucie, które potrafi wypalić w nas prawdziwą dziurę. Niby jak? Ano w bardzo prosty sposób. Przestajesz zajmować się swoim życiem, a energię potrzebną do np. ugotowania swojego ulubionego obiadu, spożytkujesz na przeglądanie zdjęć tej dziewczyny, która akurat niedawno podpadła ci najbardziej. No i nie zapominajmy o najważniejszym – złość piękności szkodzi! Twojej piękności. Dlatego następnym razem, zastanów się, czego tak bardzo brakuje ci w życiu i zmień to. Energii wystarczy ci na wszystko, jeśli tylko przestaniesz zazdrościć.

Sukces nie jest zerojedynkowy

Ile razy usłyszałaś, że robisz karierę przez łóżko? Bo ja kilka. I ani razu od faceta. Zawsze była to inna kobieta, która nie potrafiła zrozumieć mojej pasji do ciężkiej pracy. To właśnie ten błąd, który popełniamy bardzo często. Społeczeństwo sprawia, że automatycznie porównujemy się do innych kobiet, jakby były naszą konkurencją. W pracy, w życiu, w związku. A przecież to bzdura. Równie dobrze w pracy konkurencją może być dla ciebie młody praktykant, który zdążył zrobić kilkanaście wolontariatów i staży. Związek nie rozpadnie się, kiedy na horyzoncie pojawi się młodsza dziewczyna, jeżeli naprawdę się kochacie. Czyjś sukces wcale nie oznacza twojej przegranej. Wręcz przeciwnie! Pora nauczyć się czerpać inspirację z sukcesów innych kobiet. Niejednokrotnie stoi za nimi wielka historia.

Młodsza, piękniejsza, wcale nie konkurentka 

No dobra, przyznajmy wszystkie. Szczerze. Choć raz zaczęłyśmy mieć kompleksy, bo w otoczeniu pojawiła się piękna dziewczyna, z nogami do nieba i biustem Pameli Anderson. Tylko takim naturalnym. Chciałybyśmy być jak ona. Porównujemy się, wzmagając w sobie ten cudowny stan nienawiści. Bo czemu nie? Milion razy wszyscy powtarzają, że nie można porównywać się do innych. A my robimy to z uporem godnym osła. Efekt? My mamy więcej kompleksów, kolejnego wroga, a piękna dziewczyna jest o krok dalej. Pamiętacie Madonnę całującą Britney? Królowa pop’u wiedziała, że nie może być już księżniczką, więc postanowiła ją pocałować. Bądź jak Madonna, nie hejtuj, kochaj swoje Britney!

Spędzaj czas z innymi kobietami 

To proste  i każda z nas niby to wie. Spędzanie czasu z innymi kobietami to przyjemność, która edukuje. I tego się trzymajmy! Nikt nie zrozumie cię tak dobrze, jak druga kobieta. Zwłaszcza wtedy, gdy jest źle, niedobrze i każdy facet jest okropny. Masz przyjaciela-faceta? Super! Ale nie rezygnuj z przyjaźni innych kobiet. Jest warta więcej niż majątek Donalda Trumpa.