Lifestyle

Jak zminimalizować przedślubny stres?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
3 marca 2022
 

Do ślubu zostało kilka tygodni, a może nawet dni. Szczęście i ciekawość mieszają się z nerwowym ściskiem w żołądku i stresem uniemożliwiającym zjedzenie czegokolwiek. To o Tobie? Radzimy więc: rzuć wszystko, schowaj się gdzieś na chwilę, weź głęboki oddech. I przeczytaj nasz artykuł. Także wtedy, gdy dopiero zaczynasz planowanie wesela.

Stwórzcie harmonogram dnia ślubu

Warto założyć margines czasowy przy każdym zadaniu zaplanowanym na ostatnie doby, a już na pewno godziny przed ślubem. Już nawet dziesięć minut opóźnienia u fryzjera może spowodować nerwówkę w czasie zakładania strojów, co może być naprawdę przykre – na przykład w czasie błogosławieństwa. A komu to potrzebne…

Budżet i śledzenie wydatków

Jeśli musicie liczyć się z kosztami, albo po prostu tego chcecie, ustalenie ram finansowych i śledzenie wydatków to mus. Od ustalonej na ślub i wesele kwoty, odejmijcie 5% i dopiero wtedy zacznijcie planowanie. Na początek: wybór i rezerwacja sali, zespołu lub DJ-a i fotografa plus kamerzysty. To największe wydatki. Po załatwieniu tych spraw, będziecie mieli, czarno na białym, na co będziecie mogli sobie pozwolić, chcąc zrealizować pozostałe pomysły. PS Tych 5% nie ruszajcie aż do dnia imprezy! Serio!

Umowy z podwykonawcami

Dopilnujcie, aby w umowie doprecyzowane było, czy przekazywane kwoty rezerwacyjne są zaliczką czy zadatkiem. Ta pierwsza podlega zwrotowi w przypadku Waszej rezygnacji – na określonych w umowie warunkach. Druga przepada – ale! w sytuacji wycofania się z umowy przez usługodawcę, zadatek musi on zwrócić w podwójnej kwocie, co pozwala Wam na szybsze znalezienie zastępstwa.

Z motyką na słońce

Przemyślany podział obowiązków, delegowanie zadań, korzystanie ze wsparcia i pomocy to mądrość. Narzeczeni niejednokrotnie
chcą załatwić wszystko sami. To jednak rodzi niepotrzebny stres, którego tak łatwo można przecież uniknąć. Wesele i ślub mają być pięknymi uroczystościami, czasem wolnym od negatywnych emocji. – Odpuszczenie nieco kontroli i zaufanie ludziom, którzy dobrze Was znają i są Wam życzliwi, to naprawdę dobra pierwsza wspólna inwestycja – radzi ekspertka Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Od stóp do głów

– W butach ślubnych warto trochę pochodzić wcześniej, aby je rozchodzić i przekonać się, że nie będą sprawiały dyskomfortu lub powodowały otarć, a więc i niszczyć dobrego nastroju w czasie ceremonii i zabawy. Dobrym pomysłem jest też nauka pierwszego tańca w butach, w których wybieracie się do ślubu – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Nie dawajcie kopert… gościom

Nie wiecie, co zrobić z gotówką, którą na pewno dostaniecie od części gości? Najbardziej niekomfortowe jest powierzanie kopert na czas wesela komuś z weselników, szczególnie, jeśli są to rodzice – stres związany z odpowiedzialnością uniemożliwi takiej osobie zabawę. Niebezpieczne jest natomiast zostawienie kopert w pokoju hotelowym bez sejfu lub w samochodzie.

Wielkie „tak” w zgodzie

Rozmawiajcie ze sobą, nie zgubcie siebie nawzajem w szale ślubnych przygotowań. Mówicie o tym, jak wyobrażacie sobie ślub i o tym, czego na pewno nie chcielibyście w tym wielkim dniu. Tylko dzięki rozmowom będziecie ze sobą z realizacją zadań „na bieżąco”, a żadne ważne aspekty ślubu nie umkną Waszej uwadze. Jeśli to głównie przyszła panna młoda jest pochłonięta przygotowaniami, a jej partner „usuwa się”, aby nie przeszkadzać w tworzeniu dzieła, kluczowe sprawy i tak warto ustalać oraz spisywać. Na przykład budżet i listę gości.

Ucieczka we dwoje

Jeśli od wielkiego dnia dzieli Was mniej niż 14 dni, to zdecydowanie rozważcie zatrzymanie ślubnej machiny i ucieczkę we dwoje. Uprzedźcie najbliższych o swoich planach i spędźcie ze sobą cały dzień z dala od wielkich przygotowań. Dzika plaża nad rzeką, wyczerpujący fizycznie i czyszczący głowę spacer, obiad w eleganckiej restauracji, słodkości i kawa w przytulnej kafejce, popołudnie w day spa, czy choćby wylegiwanie się w łóżku. Jeden warunek – wyłączone telefony i żadnego sprawdzania wiadomości! Dzięki temu odpoczniecie i zregenerujecie siły, a do ślubnej weselnej gorączki nabierzecie bezcennego dystansu. Spędzicie też czas tylko we dwoje, do czego, paradoksalnie, w najbliższych dniach nie będziecie mieć zbyt wiele okazji. Bardzo polecamy!

Ostatnie godziny przed ślubem

To już dziś. Właśnie się obudziłaś (o ile w ogóle udało Ci się w nocy usnąć) i dotarło do Ciebie, że to Twój ostatni panieński poranek? Weź głęboki oddech, poleż w łóżku jeszcze chwilę, poprzeciągaj się w nim leniwie i na spokojnie zacznij dzień. Zjedz powoli pożywne śniadanie i wypij kawę czy herbatę. W ciągu dnia pozwalaj sobie na lekkostrawne przekąski, by nie dopuścić do wygłodzenia
się. Będzie tylko skutkować ono będzie zawrotami i bólem głowy, a w najgorszym wypadku – rozstrojem żołądka w momencie zjedzenia obfitego weselnego obiadu. Pij też dużo wody niegazowanej i rób sobie przerwy w przygotowaniach. I zapewniamy – to naprawdę jest możliwe do zrealizowania.

Łapcie chwile!

Bądź na własnym ślubie i weselu ciałem i duchem. Nie rozmyślaj o nieistotnych niuansach, o ewentualnych wpadkach albo niemiłych zdarzeniach. – To wasz dzień – chwytajcie wszystkie chwile, by potem przez wiele lat móc go wspominać. Niektóre małżeństwa przyznają, że zdecydowanie za mało czasu w dniu ślubu spędziły… razem – zauważa Karolina Dokić-Pietuszko z
portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Tuż przed ślubem nie zapomnij o:

  • nałożeniu na twarz sprawdzonego utrwalacza do makijażu lub przekazaniu świadkowej chusteczek higienicznych – w trakcie ślubu na pewno uronisz niejedną łzę,
  • przygotowaniu tzw. zestawu awaryjnego – pilniczek do paznokci, sprej do włosów, wsuwki, mały zestaw do szycia i tabletki przeciwbólowe – warto mieć te rzeczy pod ręką!
  • śledzeniu prognozy pogody – niby banał, a jakże istotny!

——————-
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. Urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.


Lifestyle

Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową

Redakcja
Redakcja
2 marca 2022

Otyłość to stan organizmu wynikający z nadmiaru tkanki tłuszczowej, który nie jest jedynie problemem estetycznym. Może nieść dużo poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu czy cukrzyca. Mgr Ewa Gajko, dietetyk z Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna tłumaczy, że żeby skutecznie leczyć otyłość, kluczowe jest ustalenie jej przyczyny, która bardzo często tkwi w nieprawidłowych nawykach żywieniowych. Następnie oprócz wprowadzenia odpowiedniej diety i innych środków terapeutycznych, należy równolegle zmienić podejście do jedzenia.

Aby skutecznie wyleczyć otyłość, w pierwszym kroku trzeba bardzo dokładnie zdiagnozować cierpiącą na nią osobę – zarówno pod kątem medycznym, jak i psychologicznym. Sama zmiana diety może dawać krótkotrwałe efekty lub nie dawać ich wcale, jeśli problem leży w innych zaburzeniach.

Ważne jest, aby spojrzeć na pacjenta holistycznie. Pomóc mu schudnąć, ale również zidentyfikować przyczyny otyłości – tak, aby zminimalizować ryzyko ponownego wzrostu masy ciała. Często należy również obrać ścieżkę, która pozwoli wyleczyć powstałe w wyniku nadmiaru tkanki tłuszczowej powikłania. A tych, jak wiemy, może być wiele. Tylko taka całościowa, często interdycyplinarna opieka różnych specjalistów przynosi trwałe rezultaty mówi dietetyk mgr Ewa Gajko z Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna, które od ponad 20 lat specjalizuje się w tego typu terapiach.

Skąd bierze się problem?

Otyłość może mieć różne podłoża. Metabolizm programuje już to, w jaki sposób matka żywiła się w ciąży, czy miała cukrzycę lub też jaka była masa urodzeniowa dziecka. Nabywane w ciągu życia zaburzenia hormonalne, insulinooporność, cukrzyca czy SIBO to inne czynniki, które według specjalistów również łączą się z nadwagą. – Problem może wynikać z nieprawidłowych stanów metabolicznych organizmu, dlatego każdy otyły pacjent jest zawsze przez nas szczegółowo diagnozowany. Najczęściej jednak nadwaga oraz otyłość są skutkiem regularnego przyjmowania większej ilości kalorii, niż jest nam potrzebna wyjaśnia specjalistka.

Zmiana złych nawyków żywieniowych

Przyczyną otyłości są więc najczęściej złe nawyki żywieniowe. Pierwsze z nich kształtują się już w dzieciństwie. Z przyzwyczajenia jemy niezdrowe produkty i zbyt kaloryczne posiłki, o złych porach, nieadekwatnie do ilości aktywności fizycznej i trybu życia. Do tego dochodzi aspekt psychologiczny, gdy sięgamy po coś do zjedzenia nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale aby zaspokoić inny deficyt.

To również może wynikać ze schematów nabytych w przeszłości. Wiele osób otyłych już od najmłodszych lat było nagradzanych i pocieszanych za pomocą jedzenia. W dorosłym życiu powtarzają te zachowania, nie znając lepszego sposobu na regulację swoich emocji i odreagowywanie stresu – tłumaczy ekspertka CLO.

Na podstawie szczegółowego wywiadu dobry dietetyk powinien więc ustalić, nie tylko co i ile dana osoba je, ale również, dlaczego i w jakich sytuacjach zdarza jej się pochłaniać nadmierną ilość pokarmu. Pomocna może się więc okazać wiedza z zakresu psychodietetyki.

– W tym aspekcie bardzo ważna jest rola takich miejsc jak nasze. Szkodzące schematy postępowania są często nieuświadomione lub pacjenci nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. My edukujemy każdą osobę, zwracając uwagę na nawyki i ucząc ją, jak je zmieniać. Pokazujemy, jak zapanować nad swoim zachowaniem. Tłumaczymy skąd się bierze chęć podjadania itp. Kontroli nad tym można się nauczyć. I powiedziałabym, że jest to konieczność, inaczej odchudzanie może szybko pójść na marne – dodaje mgr Ewa Gajko.

Właściwa dieta

W leczeniu otyłości niezbędna jest gruntowna modyfikacja jadłospisu. Najczęściej dietetycy, z których pomocy można skorzystać, układają zindywidualizowany plan żywieniowy, uwzględniający produkty i dania, które pacjent lubi. Dzięki temu dieta staje się przyjemna.

Aby działała na dłużej, nie wystarczy, że pacjent korzysta z kilku gotowych przepisów. Musi również nauczyć się komponować samemu zdrowe, odpowiednie dla niego posiłki. Takie żywienie należy wyćwiczyć, aby weszło w nawyk.

Ważne jest również, żeby dietę redukcyjną odpowiednio zmodyfikować, dostosowując ją do potrzeb zdrowotnych, jeśli u pacjenta występują dodatkowe problemy na przykład z insuliną, cholesterolem, kwasem moczowym, niedoborem pewnych składników lub jelitami. Dlatego też tak ważne jest wykonanie na początku szczegółowych badań.

Leki i operacje bariatryczne

Osoby chorujące na otyłość bardzo często są zmęczone całym procesem chudnięcia. Ważne jest, aby były świadome, że możliwe jest korzystanie z nowoczesnych leków lub operacji zmniejszenia żołądka.

Pacjenci o bardzo dużej otyłości, wręcz zagrażającej życiu, są przez nas informowani o możliwości farmakologicznego wsparcia leczenia – mówi dietetyk Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna. – Najczęściej stosowany lek, dostępny i zarejestrowany do obrotu w Polsce, powoduje znaczne zmniejszenie odczuwania głodu. W efekcie pacjent zjada mniej kalorii, a reszta zapotrzebowania energetycznego organizmu uzupełniana jest z tkanki tłuszczowej. Skuteczność leczenia farmakologicznego różni się jednak w zależności od osoby.

Tak jak w przypadku samej diety, tak i tutaj ważne jest równoległe wypracowanie zmiany nawyków żywieniowych, co po odstawieniu farmakoterapii pozwoli uniknąć efektu jojo. Podobnie jest z operacjami zmniejszania żołądka i innymi metodami bariatrycznymi. Zabiegi z reguły przynoszą szybkie i spektakularne efekty w postaci redukcji masy ciała, ale aby uzyskany rezultat utrzymał się na stałe, po operacji trzeba pracować nad odpowiednim podejściem do odżywiania.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Nadmiar tkanki tłuszczowej może oznaczać wiele negatywnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Sam w sobie wpływa na poziom odczuwanego apetytu. Dlatego osoby z nadwagą bardzo często wpadają w „błędne koło”. Jedzą, jednocześnie nie odczuwając sytości po posiłku. Decydują się na dalsze jedzenie, przez co tkanki tłuszczowej wciąż przybywa. Wyjście z tej fizjologicznej pułapki bez profesjonalnej pomocy jest bardzo trudne.

Rzadko mówi się o społecznych i psychologicznych skutkach otyłości. Wiele osób na nią cierpiących zmaga się z niską samooceną. Często spotykają się one z odrzuceniem ze strony otoczenia, nie mogą znaleźć pracy lub partnera, co może przyczynić się do obniżenia nastroju. Rozwijające się schorzenia współwystępujące i coraz większy brak sprawności mogą stopniowo uniemożliwiać wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego, a tym bardziej samodzielnego radzenia sobie z odchudzaniem.

Dlatego w przypadku chorych na otyłość niezwykle ważne jest wsparcie specjalisty lub wręcz zespołu ekspertów. Pomogą oni w ustaleniu rzeczywistej przyczyny nadmiaru kilogramów, a następnie w podjęciu walki z problemem, który bardzo często może tkwić w głowie samego pacjenta.

Podstawą opieki dietetycznej nad osobą otyłą są regularne spotkania kontrolne. Początkowo odbywają się raz na dwa tygodnie, później mogą być rzadsze. W trakcie wizyt pacjent na bieżąco opowiada o swoich postępach, jak i trudnościach związanych z leczeniem.

Pracujemy nad tym co sprawia pacjentowi największą trudność. Pokazujemy pacjentowi odpowiednie ćwiczenia z zakresu psychodietetyki i coachingu, które pomogą mu radzić sobie z problemami podczas zmiany nawyków żywieniowych. Zwiększają one motywację do odchudzania, jednocześnie pozwalając na odzyskanie poczucia kontroli nad spożywanym jedzeniem mówi dietetyk CLO Grupa Medyczna.

Dzięki właściwej opiece dietetycznej, leczone osoby tracą zazwyczaj od 2 do 4 kilogramów miesięcznie, w zależności od tego jaki jest wyjściowy poziom tkanki tłuszczowej. W przypadku otyłości olbrzymiej, gdy masa ciała sięga nawet ponad 180 kg, proces odbywa się jeszcze szybciej. Terapia trwa do momentu, w którym poziom tkanki tłuszczowej w ciele osiąga pożądaną wartość, a pacjent uzyska kontrolę nad zachowaniami, które doprowadziły do wzrostu masy ciała. Równie ważne jest jednak, aby nie powróciła, dlatego tak istotne jest mądre podejście do odchudzania.


Zobacz także

Ratunku, mój facet ma depresję! Jak być wsparciem w chwilach kryzysu i samemu nie zwariować

Co decyduje o tym, czy mężczyzna jest gotowy związać się z nami na stałe? Naukowcy znają odpowiedź na to pytanie

Wyrzuć swój emocjonalny bagaż i uwolnij się od przeszłości