Lifestyle

Ma 90 lat, jest chirurgiem i nadal operuje oraz zajmuje się swoimi pacjentami. Tylko pozazdrościć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 listopada 2017
Fot. Facebook/CGTN
 

W maju Alla Levushkina skończyła 90 lat. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pochodząca z Rosji, mieszkająca w Riazaniu kobieta tygodniowo wykonuje cztery operacje. Co prawda musi stanąć na stołku, by mieć jak najlepszy widok na swoich pacjentów leżących na stole operacyjnym, ale nie jest to dla niej żadną uciążliwością. 

Alla Levushkina rozpoczyna dzień o ósmej rano prowadząc klinikę dla swoich pacjentów, a o jedenastej w szpitalu w Riazaniu rozpoczyna operacje. W trakcie trwającej 67 lat kariery zawodowej Alla wykonała ponad 10 000 operacji. Jednak nie zawsze chciała być chirurgiem, jako dziecko marzyła o tym, by zostać geologiem, jej plany zmieniły się pod wpływem przeczytanej powieści o lekarzach. Zdecydowała się więc na studia w Moskiewskim Instytucie Medycznym, jako specjalizację wybrała proktologię, choć wcześniej myślała o endokrynologii. Jednak w czasach, gdy studiowała to właśnie proktologów można było w Rosji policzyć na palcach dwóch rąk.

Czasy studiów nie były łatwe, wszystkiego wówczas brakowało. Alla wspomina, że studentom medycyny raz w miesiącu przysługiwała butelka alkoholu, tę wymieniali na jedzenie, wymieniali się między sobą wszystkim, co mieli. Rodzice Alli wysyłali jej ziemniaki, inni dostawali mięso, ryby – każdy się dzielił tym, co miał.

Alla nigdy nie wyszła za mąż, nie ma dzieci, mieszka z ośmioma kotami. Kiedy ma wolne pomaga w opiece nad niepełnosprawnym siostrzeńcem. Pytana, czy wybiera się na emeryturę, mówi, że praca to wszystko co ma, a na emeryturze nie miałaby co robić. Powtarza, że lekarz to nie tylko zawód, to też sposób życia.

Za swoje zawodowe zaangażowanie i osiągnięcia Alla została nagrodzona w Rosji nagrodą dla najlepszego lekarza.

 

źródło: dailymail.com.


Lifestyle

20 życiowych wskazówek, które pozwalają uniknąć wielu rozczarowań

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2017
Fot. iStock/oatawa
 

W codziennym pędzie rzadko znajdujemy czas na chwilę refleksji nad życiem i najczęściej trudna prawda dociera do nas wtedy, gdy spotykamy na swojej drodze problemy. Szczęście i poczucie bezpieczeństwa najczęściej doceniamy dopiero w momencie, gdy je tracimy. Wtedy jesteśmy skłonni zrobić wiele, by wrócić do tego, co dla nas dobre.

Konfrontacja marzeń i pragnień z rzeczywistością bywa bolesna. Gdy coś w nas uderza z całą mocą, od razu do głowy przychodzi myśl, że gdyby wysłuchać dobrych rad lub własnej intuicji, nie zostałoby zmarnowane tak wiele czasu na rzeczy, które nie mają znaczenia. Chcąc żyć bardziej świadomie, warto przyglądać się temu, co zostawiają nam inni. Przyjęcie do wiadomości trudnych lekcji od życia, pozwala pełniej przeżyć własne i mądrze budować szczęście.

20 życiowych wskazówek, o których każdy powinien pamiętać 

1. Otwórz uszy na prawdę

Z wygody zamykasz się na czasem bolesną prawdę i wolisz żyć w komfortowej, choć nie do końca prawdziwiej bajce. Warto dosłyszeć rzeczy autentyczne, choć nie zawsze wygodne, bo tylko prawda daje siłę.

2. Liczy się tu i teraz

Nie zakopuj się w przeszłości, nawet jeśli kiedyś było ci o wiele lepiej. Nie uciekaj w przyszłość, oddając się marzeniom, ale nie robiąc nic, by je zrealizować. Bądź tu i teraz, zanim ucieknie twój czas.

3. Nie czekaj na idealną chwilę

Ona może nie nadejść, a podczas oczekiwania może cię ominąć wiele dobrego. Idź do przodu, bo ścieżki życia są stworzone do stawiania po nich kolejnych kroków, a nie czekania. Nigdy nie poczujesz się bardziej pewna siebie i gotowa do działania, niż teraz.

4. Poczuj różnicę między pustym zmęczeniem, a satysfakcjonującym wyczerpaniem 

Zainwestuj w działania na których ci zależy, a nie w te, które akurat masz pod ręką. Nadaj kierunek swojej energii, skoncentruj się na tym, co ważne i odpuść to, co nic nie wnosi do twojego życia.

5. Nie ignoruj własnych potrzeb

Zrozumiałe jest, że najczęściej działasz z myślą o najbliższych. Ale nie możesz ignorować własnych potrzeb, bo sama będąc wyczerpaną, nie będziesz w stanie zaopiekować się innymi. Nie ma nic złego w uszanowaniu własnych potrzeb.

6. Doceń to, co masz

Mimo że wiele osób ma znacznie więcej, pomyśl, że inni mają jeszcze mniej, niż ty. Los zawsze daje coś za coś, więc doceniaj swój wysiłek w wykorzystaniu tego najlepiej jak potrafisz. Życie nie zawsze daje ci to, czego oczekujesz, ale daje ci wiele, byś mogła kochać, uczyć się i cieszyć nim każdego dnia.

7. Cierpliwość nie polega na czekaniu

Cierpliwość to nie czekanie, ale pozytywna, skoncentrowana postawa przy ciężkiej pracy nad dalszym rozwojem. Czekanie na szczęście nie sprawi, że ono nadejdzie. Wyjście jemu naprzeciw zdecydowanie przyspieszy spotkanie.

8. Życie powinno być twoim wyborem

Nie osób najbliższych, znajomych czy wróżki. Decyduj za siebie i żyj zgodnie z własnymi przekonaniami. Spędzaj czas z ludźmi, którzy cię inspirują, a nie pouczają, czytaj, ucz się i rozwijaj.

9. Wyjdź z utartego schematu 

Im dłużej tkwisz w ramie, tym trudniej będzie ci z niej wyjść. Toksyczne nawyki zawsze starają się wkraść do życia z powrotem, więc nie pozwól, by bierność trzymała cię w miejscu.

10. Czasem trzeba cofnąć się o krok, by wygrać

Nie idź bezmyślnie do przodu, gdy czujesz, że coś po drodze zadziało się nie tak, jak powinno. Nikt nie wygrywa w szachach, poruszając się tylko do przodu, czasami trzeba się cofnąć, aby wygrać. To doskonała metafora życia.

11.  Najtrudniejsze wyzwania są najlepszymi lekcjami

Takie momenty nie są łatwe i często wymagają heroizmu, by podnieść się z kolan. Jednak trudne sytuacje umożliwiają głębsze zrozumienie siebie i wykorzystanie tej wiedzy do poprawy swojego życia. Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono.

12. Nie chodzi o to, by raz na zawsze pozbyć się złych myśli

Na ich miejsce mogą przyjść nowe, czasem nieokiełznane, o wiele gorsze. Prawdziwą sztuką jest nauczyć się zarządzać nimi tak, by nie czyniły krzywdy. Najsilniejszą oznaką wewnętrznego rozwoju jest umiejętność kontroli.

13. Siła spokoju jest nie do przecenienia

Zbyt gwałtowne lub „osobiste wycieczki” podczas konfliktów, powoduje niepotrzebne nerwy i stres. Kiedy przedłożysz swój wewnętrzny spokój nad swoją potrzebą zareagowania i racji, utrzymasz więcej wewnętrznego spokoju i szczęścia. Nie zawsze jest sens walczyć o rzeczy mało istotne.

14. Nie ignoruj intuicji

Kierowanie się logiką i wytycznymi pozwala na unikanie pomyłek, jednak ignorowanie intuicji powoduje przytępienie zmysłów. W konsekwencji zbyt wiele osób słucha zgiełku świata i gubi się w tłumie.

15. Sama buduj poczucie własnej wartości

Nie czekaj na to, aż inni powiedzą ci, jaka fajna jesteś. Prawdziwą wartość znajdziesz nie w uznaniu otoczenia, ale w sobie. Gdy to zrozumiesz, przyciągniesz tych, którzy są godni twojej energii, a nie tych, którzy mają jakiś interes sącząc pochwały i dobre słowa.

16. Działaj z pokorą

Lepsza jest cicha satysfakcja, niż próżny poklask. Działaj z pasją, pokorą i uczciwością. Rób to, co robisz, nie dla aplauzu, ale dlatego, że jest to właściwe i zgodne z twoimi przekonaniami.

17. Oczekuj więcej od siebie, nie od innych

Największe rozczarowania są wynikiem niesłusznych lub zbyt wielkich oczekiwań. Mniejsze oczekiwania względem otoczenia wpłyną na zmniejszenie twojej frustracji oraz oczyszczoną relacje. Oczekuj więcej od siebie, by móc się rozwijać.

18. Życie jest zbyt krótkie na kłótnie i walki 

Nawet jeśli wydaje ci się, że na odpuszczeniu walki o swoje ucierpi twoja duma, wcale nie musi tak się stać. Szanuj swój czas i emocje, nie angażuj się w kłótnie, które wcale ciebie nie dotyczą. W czasie pokoju osiągniesz więcej, niż marnując siły na wojowaniu.

19.  Szanuj to, z czym się nie zgadzasz

Nie masz monopolu na wiedzę i mądrość, nie wciskaj na siłę innym własnych przekonań, szanuj ich odmienność. To w jaki sposób traktujesz innych, świadczy o twojej wrażliwości.

20. Przebacz, by osiągać spokój ducha

Ciągłe rozpamiętywanie ran i dawnych dramatów nikogo nie zaprowadziło do szczęścia. Pozwól ranom się zabliźnić, a ich winowajcom odpuść. Czas uśmierzy ból, a spokój serca z tobą zostanie.


 

źródło: www.marcandangel.com


Lifestyle

10 faktów na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
22 listopada 2017
10 faktów na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć
Fot. iStock/ChesiireCat

Niby starasz się trzymać zdrową dietę, a jednak tyjesz. Masz suchą skórę i zwykłe balsamy dają tylko chwilową ulgę. Cierpisz na zmiany nastroju, coraz częściej jesteś zdołowana. A może od jakiegoś czasu próbujesz zajść w ciążę i się nie udaje? Twój organizm ewidentnie nie pracuje tak, jak powinien. Zamiast się zamartwiać, zbadaj tarczycę. Gdy jej praca zaczyna szwankować, z organizmem dzieją się różne, dziwne rzeczy. Objawy mogą być nieswoiste, co znacznie utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Właśnie dlatego wiele kobiet zmaga się z chorobą tarczycy i nawet o tym nie wie. Oto kilka podstawowych faktów, z którymi powinnaś się zapoznać.

10 faktów na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć

Tarczyca wpływa na pracę całego organizmu

Ten niewielki, motylkowaty gruczoł umiejscowiony jest w przednio-dolnym odcinku szyi, między krtanią i tchawicą. Wytwarza on trzy główne hormony: tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. Każdy z nich ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Jeżeli produkcja i uwalnianie hormonów są zaburzone, pojawiają się różne, niepokojące objawy – od problemów z termoregulacją organizmu, przez spadek nastroju, aż po trudności z zajściem w ciążę.

Problemy z tarczycą są powszechne u kobiet

Panie zdecydowanie częściej zmagają się z niewłaściwą lub niewystarczającą produkcją hormonów tarczycy niż mężczyźni. Co więcej, ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że nastolatki i młode kobiety mogą spać spokojnie.

Na początku objawy bywają subtelne

Kiedy tarczyca zwalnia, ty też zwalniasz. Twój metabolizm traci parę, spada energia, jest ci zimno i czujesz się słabsza, a w głowie coraz częściej pojawia się pustka, zamglenie. Niedoczynność tarczycy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 i niepłodności. Odwrotnie dzieje się w przypadku nadczynności tarczycy, kiedy to następuje przyspieszenie wszystkich funkcji, jednak choroba to diagnozowana jest rzadziej.

Menopauza może uśpić czujność

Problemy z tarczycą często przypominają początki menopauzy – pojawia się nieregularny okres, przyrost masy ciała, spadek energii i obniżony nastrój. Jeżeli masz około 40 lat, prędzej pomyślisz o przekwitaniu niż o poziomie hormonów tarczycy. Zamiast bagatelizować objawy, idź do lekarza. Spróbuj sobie przypomnieć, czy ktoś w twojej rodziny miał problemy z tarczycą.

Do dyspozycji są różne badania

Niektórzy lekarze ograniczają się do badania tyreotropiny (TSH), hormonu przysadki mózgowej, który reguluje pracę tarczycy. Przy niedoczynności, wynik TSH wzrasta powyżej normy. Czasem jednak mimo niepokojące objawy występują, choć wynik mieści się w granicy normy. Lekarz może zlecić badania hormonów T3 i T4 i wdrożyć leczenie na podstawie objawów i wywiadu. Można zastosować także USG tarczycy czy scyntygrafię, pozwalającą ocenić morfologię tego gruczołu i budowę jego tkanek.

Leczenie jest skuteczne

Regularne zażywanie przepisanych leków, w połączeniu ze zmianą diety i stylu życia, przynosi konkretne efekty. Z chorobą można się zaprzyjaźnić i zapanować nad nieprzyjemnymi objawami, jednak musi zostać spełniony jeden warunek. Konieczna jest właściwa diagnoza i odpowiedni dobór leków.

Łatwo zwalić na tarczycę

Ponieważ coraz więcej mówi się o chorobach tarczycy (a w szczególności o Hashimoto), bardzo łatwo obwinić ją za wszystkie problemy zdrowotne. Tymczasem chroniczne zmęczenie może być wynikiem niedoboru witamin, przyrost masy ciała może być spowodowany przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych, a stany depresyjne wynikać ze zbliżającej się menopauzy. Gdy coś nas martwi, warto wybrać się najpierw do internisty lub lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze szczegółowy wywiad i zleci wstępne badania, pozwalające ocenić pracę całego organizmu.

Dieta ma znaczenie

Nie tylko dlatego, że pozwala zapanować nad wagą w przypadku niedoczynności tarczycy. Zdrowa, zbilansowana dieta pomaga w walce z niemal każdą chorobą. Chcąc usprawnić pracę tarczycy, warto sięgać po produkty bogate w jod, selen i magnez. Jedzenie mniejszych, częstszych posiłków w ciągu dnia może mieć pozytywny wpływ na poziom T3. Dzieje się tak najprawdopodobniej poprzez zwiększenie poziomu insuliny, co pomaga organizmowi przekształcić T4 w T3 – tak wynika z badań, przeprowadzonych w Rush University Medical Center w Chicago.

Zbadaj się przed ciążą

Niedoczynność tarczycy może mieć zły wpływ na rozwijający się płód, spowodować odklejenie się łożyska i poronienie. Dlatego też planując ciążę, warto wykonać badania laboratoryjne, określające poziom hormonów. Diagnoza często jednak pojawia się przypadkiem, gdy pacjentki bardzo długo nie mogą zajść w ciążę.


 

Źródło: Woman’s Day/Hello Zdrowie


Zobacz także

5 zalet utrzymywania przyjaźni z czasów dzieciństwa

Skutecznie i bezboleśnie! SECRET RF

W pułapce botoxu

Boskie kosmetyki pod choinkę. Mikołaj wie, co dobre! Prezentownik Oh!me 2018