Lifestyle Związek

9 rzeczy, które możesz zrobić dla faceta, a on ci się odwdzięczy. Sprawdziłyśmy!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021
Dlaczego kobiety kochają drani?
 

To są nasze sprawdzone sposoby na partnerów. Faceci lubią, kiedy się ich chwali, docenia i mówi miłe słowa. Nie znoszą, gdy się im rozkazuje, gdera i złości. Poczucie wolności, fajny seks i pełna akceptacja. Czy to wystarczy, by on był zadowolony?

1. Spytaj, jaką ma fantazję seksualną

Rozmawialiście już na ten temat? A nawet jeśli „tak”, to pamiętaj, że fantazje seksualne się zmieniają. Wyobraźnia nie śpi. Może twój facet jeszcze nie zdążył opowiedzieć ci wszystkiego, na co miałby ochotę zrobić z tobą w łóżku. Zaryzykuj, a być może będzie ci się to opłacało.

2. Wyślij go na miasto z kumplami

Czasami nawet najlepsi partnerzy w długoletnich związkach muszą trochę odetchnąć i spędzić czas bez swojej drugiej połówki. Dajcie sobie okazję na pobycie osobno. Twój ukochany czasem potrzebuje męskiej energii, by się wyszaleć, wykrzyczeć, nie kontrolować swojego słownika, opowiadać kretyńskie dowcipy, wyluzować się i „Bóg jeden wie”, co oni tam jeszcze robią. Dla ciebie babski wieczór, dla niego męska impreza, oglądanie Ligi Mistrzów, albo surwiwalowa wyprawa.

 

Fot. Materiały prasowe

3. Pochwal go, ale szczerze

Nie od dziś wiadomo, że mężczyzna chwalony jest bardziej zadowolony! Niekiedy o wiele łatwiej przychodzi nam mówienie: co zrobił źle, w czym zawalił i wytykanie, że nie dał z siebie stu procent. Dlaczego więc z równym entuzjazmem nie miałybyśmy cieszyć się z tego, co zrobił fanie i starannie? Pomyśl – nie ma osoby, która nie lubi czuć się doceniona. Komplement, zwłaszcza ten wypowiedziany publicznie, cieszy podwójnie. Dlatego czasem pochwal go w obecności osób, na których mu zależy. Ale nie rób z niego idioty lub małego dziecka. Nie bij braw za podlane kwiatki i za to, że wynosi śmieci. Raczej za to, że nigdy nie musisz tankować swojego samochodu i że on genialnie pomalował kuchnię. Tu jednak liczy się twoje wyczucie.

4. Wyjdź z inicjatywą w łóżku

Z pewnością twój mężczyzna będzie ci wdzięczny, jeśli w sypialni dasz mu do zrozumienia, że masz ochotę na zbliżenie. Seks to nie tylko potrzeba fizyczna, ale też intymność. Dając mu znak, że go pragniesz i jest dla ciebie atrakcyjny, podnosisz jego samoocenę i wpływasz na dobre samopoczucie. A może spróbuj coś zmienić w waszej alkowie. To nie muszą być oczywiste zmiany z gatunku tych spektakularnych. Jeśli zwykle robicie to wieczorem, nastaw budzik 15 minut wcześniej i zafunduj mu niespodziankę z samego rana. Przełam rutynę ! 🙂

5. Pozwolenie na głupkowate zachowania

Sztuczki na imprezie, opowiadane sucharów, wygłupy – faceci tego potrzebują! Chcą poczuć się od czasu jak nastolatki, poddać rytmowi zabawy i zrzucić maskę poważnych panów dorosłych. Dlatego nie susz mu głowy, że zachowuje się jak idiota i opowiada kretyńskie dowcipy. Nic nie smakuje lepiej niż pełna akceptacja ze strony partnera. Kochaj go ze wszystkimi niedoskonałościami i niedociągnięciami. Dzikie pląsy, wrzaski, za krótka koszulka, niemodne spodnie i odrobina alkoholu ponad „przyzwoitość” są okej! Jeśli nikomu nie dzieje się krzywda i nikt nie czuje się urażony, to pozwól mu na więcej luzu i swobody.

6. Przestań gderać, odpuść!

Źle poukładał skarpetki, niedokładnie pozamiatał i znów zapomniał wyrzucić śmieci przed pracą? Przestań w koło poprawiać go i narzekać na krzywo złożone ubrania czy niedokładnie umytą podłogę. Nie marudź, że znów zabrudził kuchenkę i spalił garnek, gdy przygotowywał niespodziewaną kolację dla ciebie. Pomyśl sobie: starał się. Krytyka i gderanie naprawdę nie budzą w drugim człowieku entuzjazmu do dziań na przyszłość. A docenienie i wdzięczność  – już tak.

7. Niech pomaga ci, ale jak chce

Pozwól mu sobie pomóc, ale na jego warunkach. Często, gdy chcemy, by mąż poodkurzał, krzyczymy, że ma to zrobić teraz i natychmiast, jakby się świat walił. To błąd. Lepiej powiedzieć: „Dziś chciałabym cię prosić, byś rozpakował zakupy i poodkurzał mieszkanie. A o której godzinie to zrobisz, to już twoja sprawa”. Ludzie lubią mieć poczucie wolności, sprawczości i nie znoszą, kiedy się im rozkazuje robienie czegoś na akord.

8. Wrzuć z nim na totalny luz

Mężczyźni często narzekają, że kobiety traktują ich instrumentanie, jak służących. Bo jeszcze trzeba odwieźć do domu teściową, pojechać do granicznego kupić trzy drzewka i wysłać paczkę za rogiem. A gdybyś tak którego dnia zaproponowała mu, że jedziecie na weekend tylko we dwoje (koniecznie bez dzieci!)? Albo możecie cały dzień jeść chipsy, słodycze i snuć się po domach w piżamach. Jeden warunek. Nikt od nikogo niczego nie chce. Pełen luz.

Jak zepsuć związek

Fot. iStock / AleksandarNakic

9. Mów dziękuję i doceniaj!

To wydaje się takie oczywiste, tak proste, że często pomijamy i zapominamy o zwykłym „Dziękuję”, „Kocham cię”, „Tęskniłam”. Bierzemy za pewnik, że on coś zrobił, był miły, pamiętał. Podziękuj, okaż wdzięczność, a sprawi mu to olbrzymią radość i satysfakcję. I jeszcze jedno – jeśli zaczniesz doceniać nawet małe rzeczy, on, prawdopodobnie, odwdzięczy ci się tym samym! To się może ci opłacać!


Lifestyle Związek

7 rzeczy, które dojrzały mężczyzna musi wiedzieć o kobietach. Panowie, czas przejrzeć na oczy!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021
Fot. iStock/Pekic
 

Przygotowałyśmy poradnik dla facetów – podstawowe ABC dla każdego, który zamierza zaangażować się w poważny związek. Jeśli wasz partner, nie wie tych kilku prostych rzeczy, podsuńcie mu koniecznie ten tekst. Panowie, 99 procent kobiet powie wam: „Wkurza mnie, gdy zapominasz o moich urodzinach albo Nie mam obowiązku o wszystkich dbać„, albo Nie będę uprawiać z tobą seksu dzień po awanturze, potrzebuję czasu”.  Chcecie nas lepiej zrozumieć? Czytajcie!

1. Wkurza nas, gdy zapominacie

O tym, że mieliście kupić dziś choinkę, a wczoraj obiecaliście umyć okna. Albo o tym, że właśnie minęła nasza piąta rocznica ślubu, albo były Walentynki. Dla kobiet daty to powody do świętowania, celebracji i cieszenia się… Są po prostu ważne!

Lubimy chwalić się, że to już enta rocznica naszego małżeństwa. Jesteśmy z tego dumne.

Kochamy też patrzeć na nadgarstek, na którym nosimy bransoletkę od ukochanego, która dostałyśmy z okazji urodzenia synka. To drobiazg, ale śliczny. To drobiazg, ale przypomina nam o ważnym uczuciu. To drobiazg, ale gdy na niego patrzmy, robi nam się miło. W środku grudnia, kiedy niebo za oknem jest stalowe, wieje wiatr i nic innego już nie przynosi nam radości.

2. Czasem nie mamy ochoty na seks

Zwłaszcza jak dzień wcześniej nie potrafiliście zapanować nad swoimi emocjami i urządziliście nam awanturę. Zwłaszcza jak usłyszałyśmy niemiłe słowa. Zwłaszcza jeśli jeszcze nie powiedzieliście „przepraszam”. To zadziwiające, że tak szybko zapominacie. My potrzebujemy czasu, by znów móc przychylniej na was popatrzeć i iść do łóżka.

3. Nie mamy obowiązku stale o wszystkich dbać

Wiele różnic między nami nie wynika z biologii, ale z kultury, w jakiej zostaliśmy wychowani. Zachowujemy się tak, jak nas nauczono, jak nam wpojono, a nie ze względu na płeć, jaką reprezentujemy. Warto o tym pamiętać, bo to oznacza, że kobiety nie muszą być ciągle stawiane w roli opiekunek, gospodyń, czułych matek i ogarniaczek codzienności. Panowie, te czasy już minęły. My wcale nie musimy, a przede wszystkim nie chcemy już tego wszystkiego robić solo.

Pragniemy partnerstwa. Ja mogę jechać na myjnię, a ty ugotuj dziś obiad. Ja pobiegam rano z psem, a ty poodkurzasz. Ja poprasuję, a ty pójdziesz z kolegami na piwo. Dziś dla wielu z nas rola poświęcenia się dla innych, wcale nie jest naturalna.

Pomału zapominam, że naszym babkom wmawiano, że ich powołaniem jest jedynie dbanie o to, by inny byli szczęśliwi. Fajnie, że coraz więcej facetów to rozumie.

4. Każda kobieta zasługuje na szacunek

Tak jak na szacunek zasługuje mężczyzna. Tu nie ma żadnej różnicy. Dlaczego więc kobietę, która ma wielu kochanków, traktujecie jak „dziwkę”, a swojego kolegę, który wychodzi co wieczór z inną babką do łóżka podziwiacie? Na czym polega różnica? Dlaczego szanujecie swojego szefa – mężczyznę, a kobiety już niekoniecznie? Dlaczego uważacie, że wasze żony nie zasługują na szacunek, kiedy wy go nieustannie oczekujecie? Dlaczego wychowywanie dzieci jest mniej warte niż praca na etat? Panowie – wbrew temu, co byście nie myśleli, czego by wam nie wmawiano – jesteśmy równi. Wy chcecie szacunku? Dajcie nam go najpierw, na pewno to docenimy.

5. Lubimy, gdy jesteście mili i mówicie „kocham”

My kobiety zupełnie nie rozumiemy, dlaczego tak wielu facetów niezmiernie oszczędnie używa słów: „kocham”, „tęskniłem”, „nie mogłem się doczekać”, „lubię się do ciebie przytulić”. Przecież te zdania brzmią jak zaczarowane i wywołują uśmiech na naszej twarzy. Mówienie ich nie tylko wam się opłaca. To po prostu opłaca się całemu światu. Bo szczere „kocham cię” od ukochanych osób wypełnia nasze akumulatory błyskawicznie. To jest jak benzyna dla pustego baku. Po prostu chce nam się żyć.

6. Kochamy prezenty i niespodzianki

Nie znam kobiety, która tak na serio nie lubi dostawać upominków i kwiatów. Po pierwsze „bez okazji”, a po drugie „z okazji”. Zazdrościmy przyjaciółce, której mąż zabiera ją do Wiednia tylko po to, by mogła zobaczyć i posłuchać ulubioną operę. Doceniamy to, że on wtedy zakłada frak i wszystko organizuje potajemnie. Dla nas liczy się gest i wysiłek. Jeśli facet postarał się, czytamy to bardzo prosto: „zależy mu” oraz „docenia nas, bo jesteśmy dla niego bezcenne”. To dla nas tak oczywiste, że aż nie kapujemy, że musimy to wciąż tłumaczyć.

7. W łóżku nie tylko liczy się szał

Na kobiety działa podniecenie partnera – twoje odgłosy, przyspieszony oddech, westchnięcia. Nic wystudiowanego, po prostu – bliskość. To nas nakręca.  Ale jest też inna ścieżka, taka bardziej slow. Mam na myśli te wszystkie chwile, kiedy obserwujecie reakcje naszego ciała. Jesteście pomysłowi i sprawdzacie, co sprawia nam przyjemność, co przynosi rozkosz.

Niestety prawda jest taka, że wszelkie pytanie w stylu: „Dobrze ci kochanie?” albo „Tak dobrze?”, tylko psują nastrój.

Dlatego lepiej róbcie swoje, ale z uwagą. Nasze ciała wam podpowiedzą, co nam najbardziej się podoba.

 


Lifestyle Związek

Potęga zdrowego i szczerego uśmiechu

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021

Śmiech to zdrowie i to nie tylko w przysłowiu. Choć uśmiech podświadomie poprawia nam nastrój, to niewiele osób wie, jakie tak naprawdę korzyści przynosi. Liczne badania wskazują na jego pozytywne efekty zarówno od strony fizycznej, jak i psychologicznej oraz społecznej. Uśmiech jest też wizytówką człowieka i wpływa na to, jak postrzegają nas inni, dlatego warto o nim pamiętać podczas codziennej pielęgnacji.

Uśmiech a zdrowie

Uśmiechanie się i śmiech korzystanie wpływają na układ odpornościowy, stymulując produkcję przeciwciał, a także poprawiają samopoczucie, zwiększając wydzielanie endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Jednocześnie obniżają poziom hormonów stresu i poprawiają krążenie krwi, przyczyniając się do lepszego ukrwienia narządów. Jak wykazali naukowcy z University of Kansas*, nawet wymuszony uśmiech ma dobroczynne działanie i w trakcie stresujących sytuacji obniża częstotliwość uderzeń serca. Śmiech ma dodatkowo działanie relaksujące – podczas tej czynności najpierw oddech staje się szybszy, ćwiczy przepona i gardło, a już po minucie śmiechu nasze mięśnie rozluźniają się na kolejnych 45 minut.

Psychologia uśmiechu

Zalety uśmiechu nie kończą się na oddziaływaniu na nasze zdrowie. Ważnymi aspektami są także funkcje psychologiczne i społeczne – zdecydowanie częściej śmiejemy się w towarzystwie, tworząc przy tym więzi z innymi. Zdaniem psycholog Hanny Godzińskiej sprzyja to nawiązywaniu autentycznych relacji z ludźmi oraz nabieraniem dystansu do siebie. Badacze z Uniwersytetu Penn State dodają, że kiedy się uśmiechamy, mamy większe prawdopodobieństwo na postrzeganie świata w jaśniejszych barwach. Podczas uśmiechu stymulujemy ciało migdałowate do uwalniania neuroprzekaźników, pobudzając tym pozytywne emocje.

Magnetyczny uśmiech

Efekt pierwszego wrażenia to czynnik, który na długo pozostaje w naszej podświadomości. Według psychologów kluczowych jest kilka pierwszych sekund po zetknięciu się z nowym doświadczeniem lub osobą. W ich trakcie nasz mózg zwraca uwagę na wygląd, gesty, tembr głosu, mimikę, a więc również uśmiech i automatycznie koduje opinię na jego temat. Jak w takim razie dobrze wypaść na pierwszym, często stresującym spotkaniu? Przede wszystkim warto być świadomym i pewnym siebie, a jak się okazuje, duży wpływ na to ma zadowolenie ze swojego uśmiechu. Osoby uśmiechające się są postrzegane jako milsze i uprzejmiejsze. Co więcej, w naszych mózgach istnieją „neurony lustrzane”, które rozpoznając emocje u innych, same uruchamiają obszary odpowiedzialne za te emocje. Uśmiechem jesteśmy więc w stanie wpłynąć na odbiór nas przez innych, a także poprawić ich nastrój. To nie koniec – jeśli podczas spotkania odczuwamy stres, warto się uśmiechnąć. Usprawnimy tym dotlenianie organizmu, obniżymy poziom hormonów stresu i odwrócimy uwagę od negatywnych emocji, redukując jednocześnie poziom zdenerwowania.

Jakie uśmiechy lubimy najbardziej?

Preferujemy uśmiechy odsłaniające zęby, kojarzone są ze spontanicznością i szczerością. Z pokazywaniem uzębienia wiążą się jednak pewne zagrożenia – przebarwienia czy nieprzyjemny oddech wywołują odwrotną reakcję obniżając naszą pewność siebie. By tego uniknąć i móc cieszyć się świeżym oddechem i pięknym uśmiechem każdego dnia, warto odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej.

Codzienna troska o zdrowy uśmiech

Jak zatem prawidłowo troszczyć się o uzębienie, by w pełni wykorzystać walory uśmiechu i dobrze się z nim czuć? Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowy uśmiech, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Poza regularnymi kontrolami u stomatologa, warto zatroszczyć się o odpowiednią, codzienną pielęgnacje. Kluczowe znaczenia ma tutaj szczoteczka do zębów, która powinna dokładnie oczyszczać zęby, a równocześnie być delikatna dla dziąseł. Z testów klinicznych wynika, że nowa technologia magnetyczna szczoteczki Oral-B iO dokładnie czyści zęby i dziąsła, umożliwia dzięki temu utrzymanie zdrowia jamy ustnej – usuwa do 100% więcej płytki bateryjnej w porównaniu do szczoteczki manualnej. Do codziennej higieny jamy ustnej warto włączyć także płukanie jamy ustnej płynami oraz nitkowanie.
Taki komplet zabiegów sprawia, że nasze zęby są zdrowe i piękne, a my chcemy częściej się uśmiechać i zarażać swoim uśmiechem innych.


* Grin and Bear It: The Influence of Manipulated Facial Expression on the Stress Response; September 2012, Psychological Science 23(11)


Zobacz także

„On taki jest, ma wybuchowy charakter, tak naprawdę, to mnie kocha”. Jak długo będziesz go tłumaczyć udając, że nie tkwisz w przemocowym związku?

Dziś już się chyba nie boję, tylko żałuję. Że nie poczułam, czym jest dotyk kochającego mężczyzny, nie mogłam zostać matką. I księżniczką, która żyję długo i szczęśliwie

Dzika radość kina na DVD! Kultowe filmy powracają na Dzień Dziecka