Go to content

8 typów ludzi, którzy zatruwają nasze życie i których powinniśmy unikać, żeby żyć szczęśliwie

Na naszej drodze spotykamy ludzi, którzy nas inspirują, sprawiają, że chcemy się rozwijać, sięgać po więcej. Ale trafiamy też na tych, którzy zatruwają nasze życie i nas samych, trzymają nas w miejscu, budzą nasze lęki, wątpliwości, podkopują pewność siebie. 

Bywa, że zajmuje nam trochę czasu rozpoznanie osób, które nam szkodzą. Nie jesteśmy pewni, czy z relacji w jakiej się znajdujemy, powinniśmy się wycofać, czy mamy prawo powiedzieć, że czujemy się źle bez poczucia winy. Jest kilka typów ludzi, które zatruwają nam życie i których powinniśmy unikać, a przynajmniej stawiać im mocne granice, by ich obecność w naszym życiu nam nie szkodziła.


źródło: brightside.me

 

Fot. iStock/elenaleonova

1/8 Krytycy

„Fantastyczna spódnica,  idealne dla kobiet z szerokimi biodrami, świetnie w niej wyglądasz. Szkoda, że takiej nosić…”.   Brzmi znajomo?

Krytykujący, to ludzie, którzy na ogół używają sarkazmu i surowych uwag połączonych z pozornie zwyczajnymi komplementami. Co zrobić? Najlepiej odpowiedzieć im w tym samym tonie, oni rzadko słyszą krytykę na swój temat. Kiedy poczują twoją siłę, odpuszczą. Pomyśl, czy kogoś takiego nie spotkasz przy świątecznym stole, może warto skończyć z grzecznym przyjmowaniem krytycznych komentarzy i w końcu inteligentnie się odgryźć?

Fot. iStock/betyarlaca

2/8 Ofiary

Nie widzieliście się od wieków, właściwie nie znacie żadnych szczegółów z życia dawnego przyjaciela, bo on nie ma czasu się z wami spotkać, oddzwonić, wysłać maila. I nagle się odzywa, bo potrzebuje pożyczyć pieniądze, bo ma problemy prawne, finansowe. Możesz spokojnie odmówić takiej pomocy, to nie przyjaciel, to ktoś, kto ciebie używa.

Fot. iStock/AntonioGuillem

3/8 Ostrzegający

„Naprawdę jedziecie TAM na wakacje. A czy ty wiesz, jak tam jest niebezpiecznie, co się może wydarzyć. Zastanów się nad tymi planami poważnie”. To osoby, które potrafią wywołać panikę w dowolnym czasie i dowolnym miejscu zupełnie bez powodu. W ich obecności czujesz niepokój, boisz się mówić o swoich planach, ponieważ obawiasz się, ze zaraz znajdą tysiąc wątpliwości, będą mieć setkę uwag. Nawet nie myśl o tym, by z takimi osobami wybrać się na wakacje, na pewno się nie zrelaksujesz.

Fot. iStock/Liderina

4/8 Hipokryci

W twojej obecności są zawsze dla ciebie mili, ale nienawidzą cię, kiedy tylko się odwracasz. Będą mówić o tobie straszne rzeczy, kłamać, przesadzać. Tobie powiedzą: „Fantastycznie, że dostałaś awans, należało ci się”, a za twoimi plecami: „Podlizywała się szefowi od roku, żeby dostać ten awans”. To osoby, które starają się przypodobać wszystkim. Nie można im ufać, ponieważ zdradzą cię za każdym razem, kiedy będzie się im to opłacać.

Fot. iStock/soup__studio

5/8 Egoiści

Najczęściej mówimy o zdrowym egoizmie, który jest bardzo ważny, jednak w tym przypadku nie o ten egoizm chodzi. Egoiści, którzy pojawiają się na naszej drodze karmią się naszą miłością i uwagą. Trzymają się blisko nas, obiecują wiele, mówią, że dadzą ci wszystko, a w efekcie nie robią nic, tylko biorą. Uciekaj od takich ludzi, oni kochają tylko siebie, na pewno nie ciebie.

6/8 Cienie

Ludzie – cienie pochodzą z naszej przeszłości, opuścili nasze życie już bardzo dawno temu. Jednak, gdy ich spotykasz, czujesz się nieswojo, masz wyrzuty sumienia, że o nich nie pamiętasz na co dzień. Ale to już było, nie analizuj tego, puść te osoby, tak już jest, że jedni odchodzą, inni się pojawiają. To naturalne. Idź do przodu, nie oglądaj się za siebie.

Fot. iStock/svetikd

7/8 Albo mnie akceptujesz albo spadaj

Trudno jednym słowem określić ten typ ludzi, którzy są wybuchowi, emocjonalnie, rozkręcają awanturę bez powodu, krzyczą, wściekają się, rzucają na ciebie oszczerstwa, a ty kompletnie nie wiesz, o co chodzi. Po czym mówią, że cóż, tacy po prostu są i albo ty to zaakceptujesz, a jak nie, to spadaj.

I ja ci mówię – lepiej naprawdę spadaj, bo poczucie winy w tej relacji do niczego dobrego cię nie doprowadzi. Poza tym, co to za bliska relacja, jeśli jedna osoba nie ma zamiaru się zmienić, wykazać odrobiną empatii, a oczekuje tego od ciebie?

Fot. iStock/Poike

8/8 Zazdrośnicy

Są chodzącą pretensją. W ich życiu wszystko jest złe, gorsze niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Zazdroszczą ci wszystkiego – nawet twojego dobrego nastroju, a ty, jedyne co przy nich czujesz, to zmęczenie emocjonalne. Chcesz tkwić w tej relacji? Takich ludzi nic nie zadowoli, nie jesteś w stanie ich „uratować”. Jeśli jesteś zmęczona tą relacją, zrezygnuj z niej, ogranicz kontakty, energię lepiej skieruj w swój dobry nastrój.