Go to content

7 typów toksycznych ludzi, których lepiej unikać

Fot. iStock / KatarinaBlazhievskaya

To my wybieramy ludzi, którymi chcemy się otaczać. Decydując, z kim chcemy spędzić czas, bierzemy pod uwagę wygodę, potrzeby, wspólne zainteresowania. Może się jednak zdarzyć, że do naszego życia wkradnie się toksyczna osoba, która zrujnuje nasze plany, marzenia i wpłynie niekorzystnie na nasze samopoczucie.

Toksyczni ludzie wywierają na nas negatywny wpływ. Doprowadzają do niepotrzebnego stresu, konfliktów, nieporozumień. Niektórzy czerpią satysfakcję z tego, że wprowadzą do czyjegoś życia chaos i zamieszanie. Oto 7 rodzajów toksycznych ludzi, których powinniśmy unikać, by zachować spokój.

Manipulanci

Chyba każdy z nas spotkał na swojej drodze manipulanta, który wysysał energię, pozbawiał pozytywnego nastawienia, a w zamian podsycał złość i niechęć. Manipulanci udają, że traktują nas jak prawdziwych przyjaciół. Zapewniają, że możemy na nich liczyć. Wiedzą co lubimy, co sprawia nam przyjemność i bez żadnych skrupułów wykorzystują te informacje. To część ukrytego planu. Zrobią wszystko, by wykorzystać, zamieszać i skrzywdzić.

Krytycy

Dobrze jest mieć wokół siebie osoby, które udzielają nam cennych rad. Konstruktywna krytyka jest czymś naprawdę wartościowym. Jednak ta zamierzona, dokładnie przemyślana i często wyssana z palca, przynosi wiele złego. Według złośliwych krytyków nigdy nie jesteśmy wystarczająco dobre, zawsze nam czegoś brakuje, coś robimy źle.

Plotkarze

W „zdrowym” plotkowaniu, takim od czasu do czasu, nie ma nic złego. Jesteśmy tylko ludźmi, zdarza nam się kogoś obgadać. Jednak jeśli masz blisko siebie osobę, która nieustannie plotkuje, krytykuje i wyśmiewa, powinnaś się poważnie zastanowić, czy taka znajomość ma sens. Jeśli ktoś obgaduje innych w twoim towarzystwie, to z całą pewnością plotkuje również i o tobie.

Zazdrośnicy

Przyjrzyj się, czy nie masz w swoim pobliżu osoby, która nieustannie jest o wszystko zazdrosna. O osiągnięcia, awans, rodzinę, miłość, podróże. Dosłownie o wszystko. Osoby zazdrosne są w stanie zrobić naprawdę wiele, by poczuć się bardziej wartościowymi. Za wszelką cenę będą chciały pokazać, że są lepsze od ciebie. Tacy ludzie mogą być naprawdę niebezpieczni.

Zobacz również: 11 sygnałów, które zdradzają zazdrosnych ludzi

Potrzebujący

Wszyscy mamy potrzeby, czasami jest ich tyle, że nie jesteśmy ich w stanie zaspokoić. Prosimy o czyjąś pomoc, wsparcie. Są jednak tacy, którzy nieustannie jej potrzebują. Wyręczanie się innymi osobami weszło im w krew, stało się niezdrowym nawykiem, z którym nawet nie próbują walczyć. Często zaczyna się zupełnie niewinnie, na małej prośbie. Może się jednak skończyć na prośbie dotyczącej większej sumy pieniędzy lub drogocennych przedmiotów.

Temperamentni

Są ludzie, którzy nie mają żadnej kontroli nad swoimi emocjami. Zupełnie niespodziewanie zaczynają atakować, okazywać negatywne uczucia. Zakładają, że to ty jesteś przyczyną ich niepowodzenia, że to ty za wszystkim stoisz. Nie przyjmują do siebie żadnych racjonalnych argumentów.

Kłamcy

Każdemu z nas zdarza się zataić prawdę, przekręcić fakty. Trzeba przyznać wprost – od czasu do czasu kłamiemy. Są jednak notoryczni kłamcy, których głównym celem życia jest oszukiwanie. Bycie z osobą, której nie można ufać, jest niezwykle irytujące.

Źródło: Mysticalraven