Lifestyle

7 sposobów, by przestać zachowywać się jak zazdrosna wariatka. Nikt tego nie wytrzyma na dłuższą metę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 marca 2018
Następny

Powiedz całkiem szczerze: czujesz się niepewna w swoim związku? Często wątpisz w uczucie swojego partnera i nie ufasz nawet samej sobie? Zjada cię zazdrość i lęk przed tym, że on cię zdradzi albo zakocha się w kimś innym? Czy chciałbyś nauczyć się, jak nie być zazdrosną w związku?

Niepewność może sprawić, że zazdrość stanie się twoim najlepszym przyjacielem i wrogiem jednocześnie. Przyjacielem dlatego, że cię nie opuszcza. Wrogiem, bo wyrządza ci krzywdę. Ale przede wszystkim na zawsze zrujnuje więzy między tobą a twoim partnerem. Jeśli nie wierzysz w głębi serca, że on naprawdę cię kocha, wasze życie będzie przypominało dramatyczną przepychankę, niekończący się cykl twojego gniewu, depresji i chaosu, które nie tylko powodują problemy w twojej głowie, ale poważnie zagrażają twojemu związkowi.

Jeśli masz już naprawdę dość tych dramatów i jesteś zmęczona niekontrolowanymi wybuchami zazdrości, powinnaś postarać się wcielić w życie 7 kroków, które pomogą ci pokonać niepewność i uratować tę miłość. Przestań wariować i weź się do pracy nad sobą.

Bądź świadoma reakcji swojego ciała

Kiedy widzisz swojego chłopaka lub męża patrzącego w kierunku innej kobiety, co dzieje się z twoim ciałem? Czy twoje serce zaczyna bić szybko? Czy spinasz się, pocisz lub zaciskasz zęby?

Zapisz sobie to wszystko w zeszycie. Możesz użyć reakcji swojego ciała na sytuacje, które wyzwalają poczucie niepewności jako wskaźnik fizyczny, podobny do czerwonego światła, które każe ci się zatrzymać przed przejściem na drugą stronę ulicy. Zatrzymaj się, zanim zrobisz lub powiesz coś, czego pożałujesz.

Załóż sobie gumową opaskę na nadgarstku i „wyrwij się” zazdrości

Zanim wpadniesz w gniew, pociągnij za gumową bransoletkę tak mocno, żeby nieco oprzytomnieć. Taki gest zakłóci wewnętrzny zazdrosny dialog toczący się w twojej głowie.

Zastąp negatywny głos głosem realistycznym

Staraj się to robić za każdym razem, gdy wyzwala się w tobie twoja niepewność i zaczynasz myśleć, „spojrzał na nią” „wiem, że on uważa, że ​​jest ładniejsza ode mnie” „założę się, że on chce być z nią”. Zamiast tego powiedz sobie – „po prostu spojrzał w jej stronę, ale wiem, że to mnie kocha. ”

Kontroluj rzeczywistość 

Zadaj sobie to pytanie w każdej sytuacji, gdy poczujesz się zazdrosny: Czy były jakieś realistyczne powody, bym mogła poczuć się zazdrosna? Jeśli poświęcisz na taką analizę trochę czasu, prawdopodobnie zdasz sobie sprawę z tego, że twoje poczucie niepewności było spowodowane twoimi osobistymi, nierozwiązanymi problemami z przeszłości.

Dlaczego on miałby płacić za błędy twoich dawnych partnerów? Kiedy czujesz się niepewnie, pamiętaj, że nie ma się czym martwić. Pracuj nad rozwiązywaniem przeszłych rozczarowań z terapeutą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Kiedy nie możesz przestać rezygnować. Czy to już zaburzenie, czy charakter nad którym musisz pracować

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 marca 2018
Następny

Ala nie pamięta, żeby kiedykolwiek w życiu cokolwiek zrobiła do końca, „od A do Z” i była z tego zadowolona. W ogóle od dzieciństwa miała problem z rezygnowaniem. Nie kończyła rysunków, kiedy tylko „coś się jej w nich nie podobało”, ani kolorowanek, jeśli wyszła za linię. Potrafiła podrzeć kartkę w złości, wyżyć się na niej, wyrzucić i pójść dalej, zacząć coś nowego. Wszystko pod wpływem impulsów, emocji. Rodziców to bawiło, nie widzieli problemu, dopóki mała nie podrosła trochę i okazało się, że brak konsekwencji przysparza jej realnych kłopotów.

„Bo ty zawsze ze wszystkiego rezygnujesz” – mówiła jej mama, potem pani w przedszkolu i wychowawczyni w szkole. I przyjaciółka, która nie mogła nigdy liczyć na Alę. Bo Ala umawiała się, że przyniesie jakąś pracę do szkoły, albo że pojawi się na jakimś spotkaniu i … guzik z tego wychodziło. Coś jej się w głowie przestawiło i plany się zmieniały. Nie, ona tego nie zrobi. Albo nie pojawiła się na lekcji albo pracę zrobiła zupełnie nową, od początku, w całości sama, zamiast dokończyć tamtą, wspólną. A na spotkania towarzyskie nie przychodziła bo… nie. Zmieniła zdanie. Nie musi się przecież zaraz usprawiedliwiać, skoro straciła ochotę. Nagle jej się odechciało, to nie przyjdzie. A że ktoś na nią czekał? Tak, miała poczucie winy, nawet duże. Nikt nie wiedział, ile razy zanosiła się od płaczu, myśląc o tym, że „znowu to zrobiła”.

Ale to poczucie winy, że kogoś zawiodła powodowało jedynie, że jeszcze bardziej zamykała się w sobie, odsuwała od innych. I dużo myślała o tym, jaka jest beznadziejna. Zresztą w takim przekonaniu ją wychowywano. „Bo Ala to nigdy nic do końca, jak trzeba nie zrobi” – mówił tata i kiwał głową. Po kim ona to ma? On przecież taki pracowity, dokładny, sumienny. Mama Ali tak samo. Wymagająca perfekcjonistka. Krew ją zalewała, kiedy córka „zacinała się” w sobie, robiła buzię w podkówkę i oznajmiała, że nic z tego, ona dalej nie chce i już. Że nie pójdzie więcej na ten kurs hiszpańskiego, bo jej się znudził, nie będzie kontynuowała szachów, nie podejdzie do kolejnego egzaminu. Bo już nie chce. Rodzice mówili, że to lenistwo, przyjaciółka się obrażała. Ala rosła w poczuciu, że jest złą córką, złą koleżanką, niezbyt pojętną uczennicą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

3 wiadomości, które otrzymuje emocjonalnie zaniedbane dziecko i jak sobie z nimi poradzić w dorosłym życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 marca 2018
Fot. istock/
Następny

Dorośli, którzy byli zaniedbywani emocjonalnie w dzieciństwie, mogą być szkodliwymi dla innych i dla samych siebie perfekcjonistami. Generalnie, bywają „trudni” i mają problemy z okazywaniem zaufania, a także z wiarą we własne umiejętności. Brak doświadczenia bycia kochanym w dzieciństwie zostaje z nimi całe życie. Najgorsze jest związane z dzieciństwem poczucie winy i wstydu.

Trzy wiadomości „winy lub wstydu”, które zostają z zaniedbanymi emocjonalnie dziećmi przez całe życie

Pierwsza wiadomość: Nikogo nie obchodzą twoje uczucia

Rodzice, którzy nie wykazują emocjonalnego zainteresowania swoim dzieckiem, przekazują mu wiadomość, że jego uczucia są dla nich ciężarem, że „przesadza” lub po prostu przeszkadza im swoją próbą zdobycia uwagi.  Dzieci nie chcą przeszkadzać, dlatego odpychają swoje emocje, spychają je gdzieś wgłębi siebie, byle nie czuć. I ta genialna strategia zwykle działa całkiem dobrze, do czasu.  Jako dziecko powoli stajesz się kimś nieszczęśliwym, niezadowolonym, niepotrzebnym i pozbawionym emocji, a twoi rodzice mają „spokój”.  Życie rodzinne staje się na pozór łatwiejsze, ale twoje wewnętrzne życie to prawdziwa katastrofa.

Druga wiadomość: Twoje uczucia to coś, czego powinieneś się wstydzić

Jako dziecko czułeś, że jesteś ciężarem lub że „coś jest z tobą nie tak”.  Syndrom emocjonalnego zaniedbania znacznie wpływa na twój związek z własnymi uczuciami, sprawiając, że ​​czujesz się winny i wstyd ci za wszelkie bardzo osobiste, nieuniknione ludzkie doświadczanie trudnych uczuć.

Czujesz się źle konfrontując się z własnymi emocjami, uważasz, że nie powinieneś ich nikomu pokazać. Chcesz je jak najlepiej ukryć.  Możesz nawet spróbować nie mieć żadnych uczuć. Jednak twoje uczucia są najbardziej osobistym, biologicznym wyrazem twego prawdziwego ja. Nie uda ci się ich do końca odrzucić. Próba zaprzeczania uczuciom działa tymczasowo, ale nadchodzi moment, w którym emocje wybuchną. Wtedy brak możliwości opanowania ich lub całkowitego powstrzymania spowoduje, że poczujesz się słaby i niekompetentny. Będzie ci wstyd.

Trzecia wiadomość: Coś jest z tobą nie tak, jak trzeba

Ponieważ wielu zaniedbanych emocjonalnie dorosłych nie było źle traktowanych w dzieciństwie, mogą oni pamiętać ten okres jako dość szczęśliwy i beztroski. Kiedy spoglądają wstecz na swoje dzieciństwo, aby spróbować zrozumieć swoje problemy i zmagania w dorosłym życiu, nie mogą wskazać żadnych incydentów ani czynników, które mogłyby stanowić ich źródło. Naturalnym wnioskiem jest założenie, że to jednak ty masz jakiś „defekt”.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Jak odświeżyć swoją garderobę małym kosztem

Jak nie wydawać pieniędzy, a zawsze dobrze wyglądać? Lista rzeczy, które każda kobieta powinna mieć w szafie

Britney Spears tuż przed ślubem odstawiła leki stabilizujące nastrój. Czy będzie w końcu szczęśliwa?

Zacznij opłakiwać matkę, której nigdy nie miałeś. 5 strategii, które pomogą ci zarządzać relacją z toksyczną matką