Lifestyle

7 rzeczy, które staną się, gdy będziesz robić każdego dnia „deskę”

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/undrey
 

„Deska” (plank), to ćwiczenie, za którym może mało kto przepada, ale nie można zaprzeczyć, że daje rewelacyjne efekty. Ten, kto marzy o wyćwiczeniu wielu partii mięśni na raz, powinien pokochać „deskę”. Jej zwolennicy twierdzą, że już po miesiącu ćwiczeń widać efekty, a z upływem czasu i regularnymi ćwiczeniami bywają one naprawdę spektakularne. 

Plank sprawia, że angażowanie są mięśnie całego ciała i choć z pozoru wydaje się, że nie wymaga ono wielkiego wysiłku, to ćwiczenie potrafi być dość dokuczliwe.

Wykonuje się je twarzą do podłogi, podpierając się łokciami i utrzymując napięte ciało w linii prostej. Nie można wyginać pleców, utrzymując je w jednej linii z barkami i nogami, jednocześnie napinając mięśnie brzucha. Wystarczy kilkanaście/kilkadziesiąt sekund próby wytrwania w tej pozie, żeby przekonać się, że jest zupełnie inaczej. Początkujący mogą zacząć od 15 sekund, wydłużając co tydzień czas o 10 sekund, by wytrwać w niej minimum 3 minuty.

Zalety regularnego wykonywania „deski”

Ponieważ pozycja „deski” angażuje mięśnie kręgosłupa, brzucha, ramion, nóg, genialnie wpływa ona na kształtowanie odpowiedniej postawy. Ćwiczy również świadome oddychanie i zdecydowanie warto ją włączyć do zestawu treningowego. Jest ku temu kilka powodów:

1. Wzmocnione mięśnie brzucha

„Deska” angażuje wewnętrzne mięśnie korpusu, co wpływa na wzmocnienie brzucha. Gdy dodatkowo zastosujemy lekkostrawną dietę, „sześciopak” jawi się jako łatwiejszy do wyrzeźbienia.

2. Silne plecy

Wzmocnione mięśnie pleców chronią przed wystąpieniem kontuzji i urazów kręgosłupa. Silny gorset chroni przed bólem i urazami układu ruchu.

3. Silne mięśnie głębokie

Mięśnie, które chronią narządy wewnętrzne, czyli mięśnie tułowia, pozwalają utrzymać poprawną postawę i dobrą równowagę. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko powstawania kontuzji.

4. Lepsza równowaga

Równowaga, czyli kontrolowanie i utrzymywanie odpowiedniej pozycji ciała, jest bardzo istotna nie tylko podczas chodzenia. Dobra równowaga zmniejsza ból górnej części pleców i ułatwia zachowanie wyprostowanej sylwetki.

5. Swoboda poruszania się

„Deska” wpływa na wzmocnienie wielu mięśni, a więc otrzymujemy w zamian silny korpus. To wpływa na większą swobodę poruszania się i zwinność ruchów.

6. Silna wola

Utrzymanie tej pozycji wymaga nie tylko mięśni, ale i samozaparcia. Wytrwanie w planku od dwóch, do trzech minut, bywa nie lada wyzwaniem, ale gdy czas stopniowo jest wydłużany, uzyskanie tego daje niesamowitą satysfakcję.

7. Elastyczne ciało

Ćwiczenie deski pozwala rozciągnąć wszystkie tylne mięśnie, ramiona, łopatki, mięśnie ud, stóp, palców. Z kolei boczna deska pozwala pracować nad mięśniami skośnymi, co dodatkowo rozciąga ciało i czyni je bardziej elastycznym.

źródło:  www.lifehack.orgekoist.pl


Lifestyle

7 cech, które dzieci najczęściej dziedziczą po ojcach

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/Todor Tsvetkov
 

Podobny do mamusi czy tatusia? Oczywiście mówimy tu pół żartem, pół serio, przyglądamy się naszym dzieciom, przy okazji szukając i podkreślając wyjątkowe podobieństwa do jednego bądź drugiego rodzica.

Ta „zabawa” zaczyna się zazwyczaj od razu, gdy dziecko pojawia się na świecie. Bliżsi i dalsi krewni, znajomi, a nawet i nieznajomi  zaczynają konkurs pod tytułem „a do kogo on czy ona jest podobny(a)?„. Na szczęście ta drobna buzia małego dziecka w przyszłości zdąży się jeszcze zmienić kilka razy i dopiero w wieku dojrzałym ostatecznie będzie wiadomo, w kogo się wdało pod kątem urody i charakteru.

Tymczasem naukowcy udowodnili, że dzieci po matkach dziedziczą iloraz inteligencji. Są także pewne rzeczy, które mogą dostać w spadku właśnie po ojcu.

7 cech, które dzieci najczęściej dziedziczą po ojcach

1. Problemy z sercem

Istnieje gen przekazywany z ojca na syna, który zwiększa ryzyko zawału serca o 50%. Ten śmiercionośny gen jest chromosomem  haplogrupy IY, przekazywanym w linii męskiej. Jeśli ojciec ma problemy z sercem, szczególną uwagą należy otoczyć również syna.

2. Wzrost

Większość osób zakłada, że wzrost jest średnią wzrostu ojca i matki, jednak w wielu przypadkach gen ojca ma większy wpływ na wzrost dziecka.

3. Problemy ze zdrowiem psychicznym

Szanse na to, że dziecko odziedziczy psychiczne zaburzenia od ojca, rośnie wraz z wiekiem ojca. DNA mutuje wraz z wiekiem, a że  plemniki produkowane są w ciele mężczyzny w sposób ciągły, podczas gdy u kobiet komórki jajowe pozostają nienaruszone od czasu urodzenia, mężczyźni narażeni są na przekazywanie dzieciom wadliwego DNA.

4. Problemy z zębami

Męskie geny, które odpowiadają za rozmiar zębów, kształt szczęki, są dużo bardziej dominujące niż geny ze strony kobiet. Jeśli ojciec miał problem z uzębieniem, istnieje wielkie ryzyko, że dziecko będzie miało z tym problem.

5. Kolor oczu

W większości przypadków stwierdzono, że ojciec jest tą jednostką, której geny mają większy wpływ na kolor oczu u dziecka. Jednak jeszcze większe znaczenie ma fakt, że ciemne oczy są bardziej dominujące, niż te o jasnych kolorach. Zatem jeśli jedno z rodziców miało ciemne oczy, to dziecko ma większe szanse posiadać ciemne oczy.

6. Płeć dziecka

Jest z określana wyłącznie przez ojca. Plemnik może posiadać chromosom X (żeński) lub Y (męski). Komórka jajowa kobiety natomiast ma zawsze tylko chromosom X. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem może dać  wynik XX (dziewczynka) lub XY (chłopczyk). Mężczyźni o prawidłowym poziomie męskich hormonów częściej płodzą synów.

źródło: themindsjournal.com


Lifestyle

10 znaków, które mówią o obecności anioła obok ciebie

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/stock_colors
Następny

Wiele osób wierzy, że w życiu towarzyszą im aniołowie, chroniący ich przed niebezpieczeństwami. A tych jest wiele, zarówno pochodzących od wewnątrz, wynikających z naszego postępowania, jak i tych, które wynikają z przyczyn zewnętrznych. Ci, którzy wierzą w ich istnienie twierdzą, że niebiańscy towarzysze chronią nas w każdej chwili, co dzień wędrując obok, przez drogę życia.

Zwolennicy aniołów podkreślają, że każdy człowiek ma swojego opiekuna tak długo, jak długo jest wędrowcem na tej ziemi. Aniołowie postrzegani są jako specyficzni przewodnicy, którzy pozwalają nam odnaleźć drogę, gdy się pogubimy w życiu. Bardzo często zwracamy się do nich bezpośrednio w modlitwach, a niektórzy interpretują zaistniałe sytuacje, jako impuls od duchowego opiekuna. Wg nich, istnieje wiele sygnałów, które w pewien sposób pokazują, że aniołowie podążają obok nas.

10 znaków, które mówią o obecności anioła obok ciebie

1. Znalezione pióro

Znalezienie na swej ścieżce pióra może być sposobem, w jaki Anioł Stróż próbuje okazać swoją obecność. Szczególne znaczenie ma pióro w kolorze bieli oraz to, znalezione w nietypowym miejscu.

2. Moneta na drodze

Znalezienie monety również może oznaczać, że anioł jest w pobliżu. To zwiastuje również szczęście w tym tygodniu w sprawach pieniężnych lub w związku. Po znalezieniu monety to dobry czas na dokonywanie właściwych wyborów z dobrym podszeptem anioła.

3. Tęcza bez deszczu

Tęcza bez deszczu jest szczególnym symbolem błogosławieństwa wysyłanego przez Anioła Stróża. Pokazuje one, że nie idziesz sama przez życie i że anioł wraz z tobą pokonuje twoje trudy. Ten bardzo piękny znak jest szczególnie ważny dla tych, którzy mocno  wierzą w swoich opiekunów.

4. Chmury o dziwnych kształtach

Anioły jako istoty mistyczne mogą się porozumiewać ze swoimi podopiecznymi poprzez kształt chmur, z których obserwują ludzi. Przybieranie formy kształtu twarzy, piór, zwierząt lub roślin, może być takim znakiem, że nie jesteś sama.

5. Odczuwanie nagłej zmiany temperatury

Gdy jest ciepło, a ciebie nagle przebiega chłód lub odwrotnie, w zimny dzień odczuwasz gorąco, oznacza to, że Anioł Stróż jest bardzo blisko ciebie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Jak się zmienia organizm mężczyzny, który zostaje ojcem

Portret Prawie Romansu

Magia codzienna, czyli dlaczego trzymasz w portfelu zdjęcie ukochanej osoby