Go to content

10 przykazań współczesnej kobiety. Pamiętaj o nich, gdziekolwiek zaprowadziło cię życie

Fot. iStock / PeopleImages

Być kobietą nie jest łatwo, być kobietą i żyć w zgodzie ze sobą bywa jeszcze trudniej. Choć możliwości mamy mnóstwo, zbyt często boimy się wyciągnąć po nie rękę. Rezygnujemy z siebie, z własnych potrzeb, z planów i marzeń. Zapominamy już jak widziałyśmy swoją dorosłość w dzieciństwie, gdy przyszłość malowała się w jasnych barwach. Gdziekolwiek zaprowadziło nas życie, starajmy się nie zapominać o 10 przykazaniach współczesnej kobiety.

1. Wymagaj szacunku, zwłaszcza od tych, których kochasz

Bo zawsze zasługujesz na to, by cię wysłuchać, by wziąć pod uwagę twoje zdanie, twoje potrzeby i twoje priorytety. Relacje z bliskimi, które nie opierają na poszanowaniu drugiej osoby – ciebie –  nie dadzą ci szczęścia, zamiast tego trwale pokaleczą twoje poczucie wartości.

2. Naucz się mówić „nie” (także tym, których kochasz)

Nie poświęcaj się, nie ponoś wysokich kosztów emocjonalnych tylko dlatego, by nie sprawiać zawodu innym. To ty wyznaczasz granice, ty decydujesz o tym, co możesz zrobić dla twoich bliskich, ile z siebie im dać. Jeśli twoi bliscy wykorzystują cię jako środek do zdobycia celu, próbują tobą manipulować, możesz i powinnaś powiedzieć „stop”, odmówić, a nawet zamknąć przed nimi drzwi.

3. Nie odmawiaj sobie prawa do szczęścia

Tak samo jak każdy inny człowiek, tak jak twoi przyjaciele i znajomi, masz prawo być szczęśliwa, na twoich warunkach. Jeśli trwasz w sytuacji, która cię unieszczęśliwia, masz obowiązek dążyć do zmian na lepsze. Nie musisz poświęcać swojego szczęścia w imię innych wartości, nikt nie może cię z tego rozliczać. To ty bierzesz odpowiedzialność za swoje życie.

4. Nie zapominaj o swoich potrzebach

Bo zaniedbując je wtłaczasz się w rolę osoby, która cierpi na własne życzenie, a swój los dobrowolnie składa w ręce innych. Przegapisz swoje życie.

5. Wspieraj inne kobiety

W razie potrzeby otrzymasz od nich taką samą pomoc i zrozumienie. Nie lekceważ siły kobiecej solidarności, nikt nie zrozumie cię lepiej niż druga kobieta.

6. Nie rezygnuj z możliwości, które daje ci życie

Bo możesz przegapić szansę jedną na milion na lepsze życie, zmianę, na miłość, na odzyskanie wiary we własne siły i możliwości.

7. Rozwijaj się

Bo stawanie się to istota człowieczeństwa. Inwestuj czas i energię w swoje umiejętności, w talent, w to, co sprawi że będziesz lepsza. Nie, nie musisz być najlepsza. Jesteś wyjątkowa, nikt tego nie przebije. Po prostu daj sobie szansę na próbowanie swoich sił w nowych dziedzinach, to bardzo wzbogaca.

8. Naucz się odpuszczać

Złe emocje, negatywne wspomnienia, dążenie do doskonałości i próby pogodzenia za wszelką cenę wszystkich swoich życiowych ról. Jednym słowem, wszystko to, co podcina ci skrzydła, ogranicza i blokuje twoje działania. Koncentruj się na gromadzeniu pozytywnej energii, która uniesie cię i poprowadzi tam, gdzie (życiowo)chciałabyś się znaleźć.

9. Dbaj o swoje poczucie wartości

Nie daj się tłamsić. Twoje sukcesy to nie przypadek, ale zwieńczenie twojej pracy, zasłużyłaś sobie na nie. Nie zdobyłaś tego co masz „fartem”, nie dostałaś tego w prezencie. Jesteś kimś wartościowym, ważnym, potrzebnym.

10. Żyj w zgodzie z własnymi przekonaniami, zaakceptuj siebie

To ty decydujesz o swoim życiu, o tym, czy czujesz się gotowa na stały związek, na rodzinę, na dziecko. Nie pozwól innym wpędzać cię w poczucie winy z tego powodu, że podejmujesz wybory, których oni nie potrafią zaakceptować. Bądź świadoma swoich zalet i niedoskonałości, sama oceniaj co jest dla ciebie najlepsze. Tylko takie życie pozwoli ci wstać co rano z poczuciem, że twój los jest w twoich rękach.