Lifestyle

7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2018
Fot. iStock/Favor_of_God
Następny

Gdy nadchodzą dni, w których wszystko układa się na odwrót niż zaplanowaliśmy, czujemy się pozbawieni energii, smutni, zniechęceni do wszystkiego. Ten spadek formy, złe samopoczucie w wielu przypadkach nie mija samoistnie i przeradza się w stany depresyjne, które wymagają działania.

Depresja siedzi głęboko w głowie i jest bardzo częstą przypadłością, która dotyka i mężczyzn i kobiety, bez względu na wiek. Niestety jej objawy bywają bardzo często ignorowane, co prowadzi do tego, że osoby na nią cierpiące pozostają ze swoim bólem, niepokojem, niechęcią życia same.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na jej rozwój i czasem trudno ustalić przyczynę zachorowania. Najczęściej jednak są to sytuacje nagłe lub długotrwałe, które odciskają się na psychice.

7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję 

1. Przewlekły stres

Każdy z nas ma na co dzień stresu pod dostatkiem, bo to jest naturalna część życia. Im więcej mamy zadań do wykonania i mniej czasu na relaks, tym częściej ulegamy wpływowi przewlekłego stresu. Sytuacje, które nakładają się na siebie stają się pułapką, zapętleniem. Trudno przestać myśleć o czymś, co nas każdego dnia dezorganizuje i przygniata, a nadmiar negatywnych bodźców przyspiesza rozwój depresji.

2. Negatywne myślenie

Zarówno rozdrapywanie tego, co już się stało, jak i czarnowidztwo skierowane w przyszłość, jest bardzo szkodliwe. Skupianie się na takich rzeczach, na tym, co mogłoby nie wyjść, powoduje jeszcze większy stres, który napędza depresyjne myśli. Najlepiej zakorzenić się w teraźniejszości, aby móc przestać obsesyjnie myśleć o przyszłości.

3. Problemy finansowe

Problemy finansowe są jedną z ważniejszych przyczyn popadania w depresję. Sytuacja finansowa, która ulega drastycznie w załamaniu, pociąga za sobą szereg konsekwencji. Trudno jest żyć bez pieniędzy i wcale nie łatwo jest odbić się od problemów, by znów wskoczyć na poprzedni standard życia. Bardzo często osoby, które mają problemy finansowe wpadają w pętlę zadłużenia, kredytów i pożyczek, co pogarsza sytuację i nakręca czarne myśli.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

5 sygnałów, które wskazują, że nie jesteś gotowa na nowy związek

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2018
Fot. iStock/Milan_Jovic
 

Mówi się, że najlepszym lekiem na rozstanie jest nowy związek. Nie zawsze jednak zasada „klin klinem” sprawdza się tak, jak powinna. Bardzo często kolejny związek staje się jedynie środkiem zastępczym dla tego, co było i z czym nie do końca jeszcze możemy się pogodzić.

Co prawda, nie należy zbyt długo płakać po byłym partnerze, jednak bezpieczniej jest nie rzucać się od razu w wir nowych spotkań. Warto wykorzystać ten specyficzny kryzys, aby dowiedzieć się, co jest dla nas ważne, w którą stronę chcemy pójść. Gdy pojawia się pytanie, czy jesteśmy gotowi na nową miłość, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą świadczyć o tym, że jednak to nie jest najlepszy czas.

5 sygnałów, które wskazują, że nie jesteś gotowa na nowy związek

1. Tęsknisz za byłym chłopakiem

Masz świadomość tego, że poprzedni związek nie miał szans powodzenia, jednak trudno jest pogodzić się z jego zakończeniem. Być może przez głowę przechodzą ci myśli, że chciałbyś się z nim skontaktować, sprawdzić co u niego słychać. Takie sygnały są wyraźnym zaprzeczeniem twojej gotowości do wchodzenia w nowy związek.

2. Potrzebujesz nowej relacji z niewłaściwych powodów

Być może nie wiesz, jak wypełnić pustkę i dlatego rozglądasz się z nowym facetem, aby po prostu mieć kogoś obok siebie. To nie jest dobre, bo dopiero gdy pogodzisz się z zamknięciem poprzedniego związku, będziesz mogła stworzyć nowy na podstawie miłości, a nie potrzeb towarzystwa na wakacje, czy na odczepnego przed rodzicami.

3. Lubisz flirtować

W tym kontekście ponowna próba przywiązania się do kogoś, dla emocji i adrenaliny, może nie potrwać długo. Lepiej szukać mocnych podstaw na budowę związku, opartym na ilości, a nie chęci sprawdzenia możliwości.

4. Nie masz czasu na randki

Chciałabyś kogoś poznać, ale nie zawsze masz ochotę wyjść do ludzi i poznawać nowe osoby. Brakuje tobie czasu w codziennym biegu i być może to być znak, że wolałbyś, póki co cieszyć się życiem sama dla siebie. Teraz po prostu potrzebujesz wolności i opcji skorzystania z tego, co ci życie niesie.

5. Nie chcesz się dopasowywać do partnera

Trudno jest znaleźć idealnie pasującą drugą połowę, by spędzić z nią resztę życia. Związek wymaga kompromisów i jeżeli nie jesteś na to gotowa, nie chcesz się dopasowywać do kogoś, to znaczy, że powinnaś jeszcze poczekać. Być może po prostu nie jesteś gotowa, aby wprowadzić kogoś nowego w swoje uporządkowane życie.

źródło: www.instyle.de


Lifestyle

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2018
Fot. iStock/Vertigo3d
Następny

Ból głowy jest ostatnią „przyjemnością”, o której marzymy. Zaczyna się z reguły niewinnie, delikatnym pulsowaniem w jednym miejscu, uczuciem ucisku, aby następnie objąć część lub całą głowę i spowodować złe samopoczucie. Zazwyczaj wystarczy uchylić okno i pooddychać świeżym powietrzem lub uciąć sobie krótką drzemkę, a czasem jest tak, że jedynie sięgnięcie po leki przynosi ukojenie w bólu.

Na bóle głowy skarży się większość z nas, ale u różnych osób mogą go powodować  zupełnie inne czynniki. Świadomość tego, co powoduje problemy, pozwala uniknąć problemu  oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że sami działamy na naszą szkodę. Nie zawsze powodem bólu głowy jest niskie ciśnienie czy zarwana noc.

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

1. Życie w stresie

Tak, nawet to może być nawykiem! Jeżeli na co dzień funkcjonujemy na wysokich obrotach, bardzo często w weekend nie potrafimy usiąść, odpocząć, zrelaksować się. Odczuwanie konieczności natychmiastowego, intensywnego działania powoduje ból głowy, bo przecież organizm buntuje się, dając wyraźny sygnał, że potrzebuje odpoczynku.

2. Zaglądanie do smartfona

Problemem są nie tylko smartfony, ale tablety, laptopy, komputery stacjonarne, które uzależniają w sposób bardzo wyraźny. Większość z nas nie wyobraża sobie godziny, aby machinalnie nie sięgnąć do telefonu komórkowego sprawdzając, co słychać na profilach portali społecznościowych. Bardzo często jest tak, że niewinne zerknięcie przeradza się w dłuższe posiedzenie przy ekranie. Sumując, nawet powyżej 5 godzin dziennie promieniowania i światła bijącego od monitorów, powoduje bóle głowy, które są naturalną konsekwencją przeciążenia mózgu.

3. Zła dieta

Nawyk podjadania śmieciowych przekąsek, dieta uboga w witaminy i mikroelementy, negatywnie odbija się nie tylko na funkcjonowaniu ciała, ale również na mózgu. Mózg potrzebuje doskonałego paliwa, aby mógł skutecznie działać. Jeżeli ktoś funduje sobie dietę złożoną z niezdrowych produktów, trudno, aby wszystko działało bez zarzutu. Winą za problemy można obarczyć także pewne pokarmy, takie jak czekolada, nabiał oraz alkohol, które są najczęstszymi wyzwalaczami bólu głowy.

4. Przebywanie w hałasie

Przebywanie w hałasie powoduje ból głowy i to nie jest coś nowego. Najczęściej sami fundujemy sobie problemy, bo wracając na przykład z pracy do domu natychmiast włączamy telewizor, radio, aby tylko coś nam towarzyszyło, brzęczało. Nasze uszy cały czas atakują bodźce, więc mózg ma prawo buntować się przeciwko nim, sygnalizując nadmiar bólem głowy.

5. Sięganie po leki

Nawet przyjmowanie leków może powodować w skutkach ubocznych bóle głowy. Warto czytać ulotki informacyjne dołączone do lekarstw, żeby uniknąć nieprzyjemności. Jeżeli zauważysz związek pomiędzy lekami, które przyjmujesz, a bólem głowy, warto skonsultować się z lekarzem, aby zmienić lek.

5. Garbienie się i zła postawa

Najczęściej garbimy się, zajmujemy pozycje dla wygody w zapadających się w fotelach czy miękkich łóżkach, co może powodować nadmierne obciążenie mięśni, bóle kręgosłupa. Krzywiąc kręgosłup możemy wpływać na wzorce oddychania, ograniczając właściwy przepływ powietrza w organizmie. Tym samym niedotleniona krew może powodować napięcia i bóle głowy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

15 prostych rzeczy, które są ważne dla twojego dziecka, tato

Baw się i korzystaj z życia. Z tego nie powinnaś rezygnować, kiedy kończysz 50 lat

Robol prawdę Ci powie! Obiecała sobie, że nigdy nikomu nie opowie tej historii, taki wstyd i upokorzenie