Lifestyle Zdrowie

Masz ochotę na coś słodkiego? Być może to 1 z 7 objawów niedoboru serotoniny

Redakcja
Redakcja
11 maja 2018
Fot. iStock/wundervisuals
 

Serotonina jest ważnym hormonem i neuroprzekaźnikiem przenoszącym sygnały między neuronami oraz komórkami nerwowymi a innymi komórkami organizmu. Jej rolę można określić jako posłańca, który ciągle krąży między organizmem i mózgiem. Wiemy, że wraz z innymi neuroprzekaźnikami odpowiada za dobry humor. A to nie wszystkie jej funkcje.

Serotonina jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego organizmu i jej niedobór może wiązać się z różnymi objawami, które mogą być bardzo mylące.

7 objawów niedoboru serotoniny w organizmie 

1. Niepokój

Według naukowców osoby, które odczuwają częsty niepokój, uwalniają mniejszą ilość serotoniny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę emocji.  Co prawda niedobór serotoniny nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój zaburzeń lękowych, ale może wywierać znaczny wpływ na to.

2. Bezsenność

Zbyt niski poziom serotoniny wpływa na obniżenie produkcji melatoniny, która odpowiada za dobry sen. Gdy poziom jest zbyt niski, rozregulowuje się naturalny rytm snu i czuwania, pojawiają się kłopoty z zasypianiem i głębokim relaksującym snem.

3. Obniżenie funkcji poznawczych

Serotonina poprawia zdolności poznawcze i wpływa na umiejętności uczenia się i doskonałą pamięć. Osoby ze zbyt niskim poziomem serotoniny mają większe problemy z zapamiętywaniem różnych informacji.

4. Apetyt na słodycze

Węglowodany, które są obecne w produktach słodkich, takich jak czekoladki, ciastka oraz bogatych w skrobię np. frytki, hamburgery, wpływają na poziom serotoniny. Ludzie o zbyt niskim poziomie tego neuroprzekaźnika bardzo często zajadają się produktami bogatymi w cukier, ponieważ dzięki temu poprawiają samopoczucie.

5. Problemy z trawieniem

95% serotoniny powstaje nie w mózgu, ale w jelitach, co udowodniły badania. Jeżeli w organizmie jest zbyt mało serotoniny, mogą pojawić się problemy trawienne. Naukowcy udowodnili związek pomiędzy niskim poziomem serotoniny i zespołem jelita drażliwego. Wiadomo, że podniesienie poziomu serotoniny u osób cierpiących na tą chorobę często pozwala zmniejszyć lub pozbyć się problemu.

6. Niskie libido

Niski poziom serotoniny powoduje spadek zdolności emocjonalnego porozumienia z partnerem. To przekłada się na relacje, także te w strefie erotycznej.

7. Zmęczenie

Ponieważ serotonina odgrywa istotną rolę przy produkcji energii, ci, którzy mają zbyt niski poziom tego hormonu, bardzo często skarżą się na przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie.

źródło:  pieknoumyslu.comdieta.pl


Lifestyle Zdrowie

Zepsuła mi się pralka! Pomocy, jaką najlepiej kupić?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 maja 2018
Fot. iStock/RapidEye
 

Pralka jak pralka – każdy widzi. Na myśl o tym, jaki sprzęt jest w domu niezbędny, rzadko kiedy wymieniamy akurat to urządzenie, bo przecież ono było, jest i będzie. Jak naturalne wyposażenie każdego domu. Ha. Nawet nie wiecie, jak się mylicie w ten sposób myśląc. Otóż pralka jest sprzętem niewidzialnym do momentu aż… się popsuje. I wtedy zaczyna się prawdziwy dramat. Bo jak zepsuje się zmywarka – naczynia umyjesz na bieżąco, jak lodówka – jest ciężej, ale też sobie poradzisz. Ale pralka? Przecież to coś, co jest niezniszczalne, jest jak przedłużenie naszej ręki. Jak wyprać stos ubrań – po dzieciach, po dzieci treningach, zajęciach, po swojej pracy i jeszcze ręczniki wrzucić, bo akurat czyste się kończą?

Dopiero, kiedy jej nie ma, zaczynamy doceniać jej walory i niezbędność. Ba, pralkę trudno zastąpić czymś innym. Nijak się nie da. Moja wysłużona pralka była z nami tak długo, że nawet nie pamiętam, ile lat. Pewnego dnia odmówiła jednak współpracy i musiałyśmy się pożegnać. Tak to jest, że jedne sprzęty pojawiają się w naszym życiu, a inne odchodzą. 😉

Pomyślałam: „Cóż… potrzebna nowa pralka”. I dopiero wtedy zaczęły się schody, bo przez ten czas rynek zalała cała masa pralek przeróżnych. Żyłam w jakieś głębokiej nieświadomości, nie wiedząc jak wiele zmieniło się w kwestii domowego sprzętu piorącego. I jak wybrać tę najlepszą?

Hm… najlepiej mieć plan. W życiu warto zadawać sobie różne pytania, nawet te dotyczące pralki, więc spytałam siebie: „Czego potrzebujesz?”. Na kartce zaczęłam spisywać, że pralki z dużym wkładem – żebym nie musiała robić pięciu prań w ciągu dnia, kiedy moje dzieci wracają z obozów, kolonii, kiedy chcę wyprać pościele i odświeżyć koce. Duża pojemność bębna jest niezwykle istotna. Oczywiście ważne jest, by przy tym pralka nie pożerała ogromnej ilości prądu i dozowała sobie sama wodę, w zależności do tego jak duże jest pranie.

Ufff, tyle już mam. Co jeszcze? Nie potrzebuję wymyślnych programów prania, ale super by było, gdyby można dostosowywać tryb do materiałów, które akurat chcemy wyprać.

Skłamałabym, gdybym powiedziała, że bez znaczenia jest dla mnie wygląd pralki. Co to, to nie. Zawsze oglądam się za rzeczami, które odbiegają trochę od zwyczajowo przyjętych standardów.

I jak mogłabym zapomnieć – po latach suszenia rzeczy na tarasie bądź w domu, chcę w końcu mieć pralko-suszarkę i skończyć z czekaniem, aż wyschnie mi bluzka, którą chciałam założyć do pracy czy ulubiona bluza mojego syna, w której chce iść do szkoły.

Z przygotowaną listą tego, czego oczekuję od mojej nowej pralki, usiadłam przed komputerem i… zaczęłam szukać. Przyprawiło mnie to o niemały zawrót głowy, ale piętrzące się w łazience pranie, skutecznie przypomniało mi o priorytetach.

Już miałam zrezygnować, gdy nagle moją uwagę przykuła pralka wyglądająca trochę inaczej niż cała reszta (nikt mi nie powie, że pierwsze wrażenie się nie liczy).

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Pralka biała jednak z dymioną szybą. Nie mogłam w pierwszym momencie znaleźć różnicy, ale okazało się, że nie dość, że pralka potrafi zmieścić do 15 kilogramów rzeczy, to jeszcze bęben znajduje się wyżej niż w zwykłych pralkach, nie musisz więc na kolanach upychać rzeczy czy wyciągać prania. Uwierzcie, to naprawdę niepozorne, a jednak duże ułatwienie.

Pralko-suszarka Candy BWD 596PH3 skradła moje serce. Naprawdę. Oczywiście design zrobił odpowiednie wrażenie, a cała reszta tylko upewniła mnie w wyborze, bo czego można chcieć więcej od pralki, która:

– mieści 15 kg rzeczy

– ma 9 podstawowych trybów prania – na dobry początek

– personalizuje tryb pracy w zależności od tkanin i potrzeb

– nie gniecie ubrań podczas suszenia

– pozwala sterować się głosem dzięki specjalnej aplikacji

– ma funkcję ZOOM i dzięki Mix Power Jet + umożliwia skracanie programów prania poniżej godziny, bez szkody dla ich czystości

– jest banalna w obsłudze, nie trzeba tracić specjalnie czasu na czytanie instrukcji obsługi

– posiada delikatny panel dotykowy, na którym wszystkie funkcje wyświetlają się, a ich odczytanie nie nastręcza żadnych problemów.

I wiecie co, cały opis pralko-suszarki BWD 596PH3 nie był oszustwem, marketingową zagrywką. To naprawdę fantastyczny sprzęt i cieszę się, że mam go u siebie. Co prawda z żalem rozstawałam się ze starą pralką, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam, że tuż za rogiem czeka na mnie coś takiego. To jednak prawda, że jedno się kończy, żeby coś innego mogło się zacząć. Ja zdecydowałam się zacząć przygodę z pralko-suszarką BWD 596PH3 marki Candy i z pewnością była to dobra decyzja.

Arch. prywatne

Arch. prywatne


Lifestyle Zdrowie

7 piosenek, które według naukowców pozytywnie wpływają na nasze życie

Redakcja
Redakcja
11 maja 2018
Fot. iStock/martin-dm

Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Każdy bez wyjątku ma swoje ulubione utwory, które wprowadzają w dobry nastrój, dodają energę lub dla odmiany, przynoszą ukojenie, spokój. Naukowcy są zgodni, że rytmiczna muzyka naprawdę może wpływać na nasze życie i  regulować emocje, gdy coś dzieje się nie po naszej myśli.

Holenderski badacz Jacob Jolij zajmujący się psychologią poznawczą i neurologią na uniwersytecie w Groningen, zajął się tematyką wpływu muzyki na ludzkie życie. A dokładnie skoncentrował się na znalezieniu pewnych zależności stosując równania matematyczne. W efekcie swoich prac Jolij stwierdził, że jednak nie chodzi o słowny przekaz. Kompozycje, których tempo przekracza 150 uderzeń na minutę, dostarczają mózgowi więcej dobrej energii, co wpływa na nasze samopoczucie i chęć do podejmowania działań.

7 piosenek, które wpływają na nasze życie

Jesteście ciekawi, jakie piosenki znalazły się na tej chlubnej liście? Oto one:

1. Don’t stop me now, Queen

2. Dancing Queen, ABBA

3. Good Vibrations, The Beach Boys

4. Uptown Girl, Billy Joel

5. Eye of the Tiger, Survivor

6. I’m a Believer, The Monkeys

7. Girls Just Want to Have Fun, Cyndi Lauper

Oczywiście to nie są jedyne piosenki, które doskonale wpływają na nasze samopoczucie i dodają energii do działania. każda piosenka, która daje „dobrego kopa” warta jest uwagi.

Zgadzacie się powyższym zestawieniem?

źródło: pieknoumyslu.com

 

 


Zobacz także

Drogie Panie, a może wy też przejrzycie na oczy, zamiast tylko nas oskarżać o błędy! Wy też je popełniacie

Domowe science fiction. Jak podróżować w czasie, nie wstając od stołu? #BabaPisze – pisakiem, bo lubi, potrafi i tak jest ładnie. Akcja #BabaCud – wyzwanie #9

Danie samo zło, czyli nie jedz zupek typu „chińska”