Lifestyle

Niezwykłe spotkanie, które daje siłę, by iść wspólnie równym krokiem

Redakcja
Redakcja
3 października 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Leonard, 4 lata –  obustronny brak kości strzałkowych , Maks, 13 lat, wrodzony niedorozwój kości udowej prawej, Antosia, 6 lat – obustronny brak kości strzałkowych… To tylko kilkoro podopiecznych fundacji Równym Krokiem, która latem zorganizowała już po raz drugi absolutnie wyjątkowe spotkanie – Ogólnopolski Zjazd Integracyjny Dzieci z Wadami Kończyn Dolnych.

Fibular hemimelia, FH-hemimelia strzałkowa, to brak lub niedorozwój kości strzałkowej jest wadą wrodzoną, charakteryzującą się brakiem całej kości strzałkowej lub brakiem jej części, jednocześnie występuje nierówność kończyn, deformacja stopy oraz kolana. FH to bardzo rzadkie zaburzenie, występujące raz na 40 000 do 140 000 urodzeń. Oznacza to, że w Polsce rocznie rodzi się średnio troje do siedmiorga dzieci z tą wadą rocznie.

Obustronna hemimelia strzałkowa (obejmująca obie nogi) jest jeszcze rzadsza. W obrębie zaburzeń rozwoju kończyn dolnych występuje jeszcze: CFD, która charakteryzuje się krótką kością udową oraz deformacją, niedorozwojem lub niestabilnością biodra i kolana.

Fot. Materiały prasowe

Bardziej poważne rodzaje tego schorzenia wcześniej znane jako PFFD, to niedorozwój bliższego końca kości udowej) oraz Tibial hemimelia, TH, która charakteryzuje się skróceniem chorej nogi, któremu towarzyszy deformacja stawu kolanowego i stawu skokowego. Leczenie tego rodzaju schorzeń jest niezwykle czasochłonne, indywidualne i bardzo trudne dla całej rodziny. Nie są znane przyczyny ich występowania, wady nie są genetyczne.

Fot. Materiały prasowe

Dzieci, wraz z rodzicami, przyjechały w tym roku do niezwykle uroczego miejsca, podwarszawskiego Rancho pod Bocianem. W tym roku program spotkania obfitował w bogate atrakcje, spotkania i warsztaty. Nie zabrakło animacji sportowych, magicznych eksperymentów, specjalnej strefy kreatywnej – Kolorowego świata Bambino, konkurencji sportowych. Dzieci brały udział w warsztatach piosenki, które poprowadziła piosenkarka Lidia Kopania, wspólnego treningu z Akademią AMP Futbool Varsovia.

Fot. Materiały prasowe

Rodzice wymieniali doświadczenia ze specjalistami firmy Ottobock z zakresu protetyki i ortotyki dziecięcej. Psychodydaktyk, Marta Majorczyk poprowadziła warsztaty dla rodziców, by dać im motywację i siłę do działania. Pełne emocji i wzruszeń było również wieczorne „spotkanie z gwiazdą” – Joanną Racewicz, która nie szczędziła rodzicom słów uznania, dzieląc się swoją historią i trudami samodzielnego wychowania syna. Anna Kerth poprowadziła swoje znakomite zajęcia relaksacyjne – Warm Up.

II Ogólnopolski Zjazd Dzieci z Rzadkimi Wadami Kończyn Dolnych został zorganizowany dzięki zaangażowaniu przyjaciół, znajomych, miłośników Fundacji Równym Krokiem, która wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Fundację Lotto i dzięki tysiącom przejechanych kilometrów na rowerach – otrzymała nagrodę w postaci dofinansowania do swojego projektu 🙂

 


Lifestyle

„Koloratorium”, czyli o tym jak Śnieżka zmienia dziecięcy świat na lepszy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 października 2018
Fot. iStock/Ondine32
 

Jeśli mieszkacie na Podkarpaciu, zapraszamy was do udziału w  projekcie „Koloratorium”, nowym programie edukacyjnym Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Program ruszył 18 maja i potrwa do 25 czerwca. Doświadczona w projektach społecznych Śnieżka wie, jak ważne jest, by dać dzieciom dobry start, zachęcić je do zdobywania wiedzy i ułatwić im dostęp do niej.  Projekt „Koloratorium” to właśnie jedna z takich cudownych inicjatyw, to pomysł na to, jak pokazać dzieciom, że przyroda, biologia czy chemia, to część ich życia, a nie jedynie przedmiot w szkole. Że te dziedziny mogą stać się pasją, która na dłużej zagości w ich życiu. A dla szkół „Koloratorium” to po prostu szansa na doposażenie sal w niezbędny sprzęt.

Przez 11 lat firma organizowała „Kolorowe boiska”, czyli konkursy, w których nagrodą były radosne, barwne miejsca, w których można było podejmować sportowe wyzwania, bawić się z przyjaciółmi, grać, rozwijać. W całej Polsce powstawały wspaniale wyposażone boiska marzeń, kilkaset szkół zostało obdarowanych farbami i sprzętem multimedialnym. Choć ten projekt dobiegł końca, Śnieżka chce dalej malować świat dzieci i kontynuuje swoją społeczną misję.

18 maja wystartowała pilotażowa edycja nowego programu. Tym razem uczniowie z Podkarpacia grają o szkolne biologiczno-chemiczne pracownie marzeń. Grają o to, by uczyć się w takich warunkach, które pozwolą im rozwinąć pasję do przedmiotów „ścisłych”. Bo nie od dziś wiadomo, że w nauce najważniejsze są dwie rzeczy: nauczyciel, który potrafi zarazić ucznia swoją miłością do wiedzy i przyjazne środowisko, w którym odkrywanie nawet najbardziej skomplikowanych formuł i zasad będzie wspaniałą przygodą, zabawą.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w „Koloratorium?” Żeby przystąpić do gry wystarczy zgłosić szkołę poprzez witrynę internetową  www.koloratorium.pl. A potem, po pierwsze, wziąć udział w konkursie i nakręcić film przedstawiający wasze laboratorium marzeń, „Pracownię bez zasad”, po drugie, być aktywnym w proponowanej przez Śnieżkę innowacyjnej formie edukacji, czyli „grywalizacji”. A grywalizacja jest warta świeczki.

Co można wygrać?

Oprócz uśmiechu od ucha do ucha, przede wszystkim, profesjonalne wyposażenie sali biologiczno-chemicznej oraz zestawy farb Śnieżka niezbędne do ich remontu. Nagrody trafią do trzech placówek, które zaangażują największa liczbę uczniów i przygotują najciekawszą pracę konkursową. Wartość wygranych przedstawia się następująco

 • I nagroda – 30 tys. zł,
 • II nagroda – 15 tys. zł,
 • III nagroda – 10 tys. zł.

Trochę szczegółów

Rywalizacja dla szkół składać się będzie  z dwóch etapów: w pierwszym szkoły zamieszczają film i zbierają punkty w grywalizacji. Do finału trafią najaktywniejsze placówki  i to ich prace filmowe zostaną ocenione przez jury.

Przewidziano jednak również część indywidualną konkursu, w którym to poszczególni uczniowie mogą konkurować między sobą o cztery multimedialne tablety marki Apple. Wygrają je ci, którzy w najciekawszy sposób przedstawią wizję wybranego przez siebie pierwiastka chemicznego w formie superbohatera. Aktywność uczniów jest także premiowana punktami dla ich szkół, co oznacza że im więcej uczniów danej placówki zaangażuje się w grywalizację, tym większe szanse na awans do finału dla ich szkół. Poza nagrodami głównymi do zdobycia są także wyróżnienia w postaci produktów marki Śnieżka dla szkół i zestawów gadżetów dla uczniów. Gra „Koloratorium” zakończy się 15 czerwca 2018 roku.

Jednak „Koloratorium” to dużo więcej niż konkurs z nagrodami. To również, a może przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń między specjalistami Śnieżki, a uczniami i nauczycielami. Inspirujące konspekty lekcji, filmiki nagrane specjalnie na potrzeby projektu, wszystko to ma pokazać, jak ważna i fajna może być chemia – nauka stanowiące podstawy działalności Śnieżki. I może zachęcić początkujących chemików do rozwijania swojej pasji.

Kolor to radość, kolor to wyobraźnia, kolor to magia, która sprawia, że najmłodsi czują, że są ważni, że mogą wszystko. Kolor to kreatywność i pomysł na siebie, na swoje przyszłe życie. A inwestycja w dziecięcy rozwój i odpowiednie dla dzieci warunki do nauki, to wielki fundament dobra, przejaw społecznej odpowiedzialności za nas samych i za innych.


Lifestyle

Podręcznik dla mamy karmiącej piersią – bądź gotowa na wszystko!

Redakcja
Redakcja
3 października 2018
Fot. iStock / Eva-Katalin

Myśląc o prawidłowym rozwoju i odpowiednim żywieniu dziecka w kluczowym dla niego okresie 1000 pierwszych dni, warto aby mama zwracała się z pytaniami i problemami do ekspertów, np. do lekarza lub położnej. Karmienie piersią jest naturalną czynnością, jednak kobieta często napotyka trudności. Większość z nich da się pokonać! Oto zestaw najważniejszych wskazówek na czas laktacji dla każdej mamy.

Na początek – odpowiednia technika karmienia

Znajomość prawidłowej techniki karmienia daje mamie poczucie spokoju, że dziecko się najada, a ona może w odpowiedni sposób zadbać o swoje piersi – poprzez właściwe przygotowanie ich do karmienia niemowlęcia. Prawidłowe trzymanie piersi podczas karmienia uchroni kobietę przed uciskiem przewodów mlecznych, a dziecku ułatwi jej dobre uchwycenie i prawidłowe ssanie. Mama powinna czterema palcami podtrzymywać pierś od spodu, a kciuk trzymać na górze – daleko od otoczki. Jeśli dziecko zacznie ssać, należy się upewnić, czy nie słychać cmokania oraz czy ssanie nie jest bolesne. W pierwszych chwilach połykanie mleka przez malucha jest dość szybkie, później zaczyna wolniej pić pokarm. Jeśli mama stwierdzi, że niemowlę nie jest prawidłowo przystawione do piersi, powinna przerwać karmienie i spróbować przystawić dziecko jeszcze raz.

Fot. Materiały prasowe

Odpowiednia technika karmienia, spokój oraz cierpliwość pomagają zazwyczaj przezwyciężyć wiele trudności. Mleko mamy to najlepszy pokarm, jaki kobieta może dać swojemu dziecku, dlatego warto wiedzieć, jak pokonać najczęstsze dolegliwości, które mogą się pojawić w okresie karmienia piersią. Oto kilka przykładów:

Zapalenie piersi

Dolegliwością, która może okazać się poważnym problemem, jest zapalenie gruczołu piersiowego. Wiąże się z opuchnięciem, zaczerwienieniem lub bólem piersi czy gorączką. Może łączyć się z objawami charakterystycznymi przy infekcjach: dreszczami, zmęczeniem, bólami głowy. W takiej sytuacji trzeba być czujnym, ponieważ zapalenie piersi może doprowadzić do zmniejszenia ilości pokarmu lub pojawiania się ropnia piersi, który jest bardzo bolesny i wiąże się z antybiotykoterapią.

RADY NA ZAPALENIE PIERSI:

 • Mimo bólu często przystawiaj dziecko do piersi – niemowlę najszybciej ściągnie pokarm zalegający w kanalikach mlecznych, a tym samym odblokuje je.
 • Po karmieniu jak najczęściej stosuj chłodzące okłady na piersi.
 • Pij dużą ilość płynów, szczególnie wodę.

Ulewanie

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego (CZPP) występują często u dzieci, zwłaszcza najmłodszych. Ulewania występujące co najmniej 2 razy na dobę przez przynajmniej 3 tygodnie stwierdza się nawet u 67% niemowląt w wieku do 4 miesięcy[1]. Ulewania to przypadłość charakterystyczna dla okresu niemowlęcego, wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego. Zwieracz przełyku w pierwszych miesiącach życia dziecka nie jest na tyle sprawny, by utrzymać jedzenie w żołądku i dlatego często następuje cofnięcie się mleka do jamy ustnej niemowlęcia.

RADY NA ULEWANIE:

 • Zadbaj o prawidłowe przystawianie dziecka do piersi, przy czym najbardziej zalecaną dla mamy i dziecka jest pozycja leżąca.
 • Karmienie powinno odbywać się w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu. Zdenerwowanie będzie wpływało na dziecko. Może spowodować łapczywe jedzenie i połykanie zbyt dużych ilości mleka lub za dużo powietrza, które potęguje ulewanie.
 • Po każdym karmieniu dziecku powinno się prawidłowo odbić. W tym celu należy położyć je na ramieniu i delikatnie poklepać po plecach.
 • Jeśli nie jest to konieczne, nie przewijaj dziecka zaraz po jedzeniu.
 • Jeśli lekarz zdiagnozował nadmierne ulewanie u dziecka, może zalecić podawanie mu specjalnego preparatu, który zagęszcza Twoje mleko (więcej o tym rozwiązaniu możesz dowiedzieć się na bebiprogram.pl).

Nawał mleczny

Nawał pokarmu jest naturalną reakcją organizmu, który nastawiony jest na zaspokojenie potrzeb dziecka. Najczęściej pojawia się między 4. a 6. dobą po porodzie, kiedy zmienia się skład mleka. Piersi stają się ciężkie i przepełnione, co często wiąże się z bólem i stanem podgorączkowym lub nawet wysoką temperaturą.

RADY NA NAWAŁ MLECZNY:

 • Często przystawiaj dziecko do piersi – trzeba dbać, by nie doszło do zapalenia piersi lub zatkania przewodów mlecznych.
 • Zwróć uwagę, aby dziecko opróżniało pierś.
 • Karm naprzemiennie – raz z jednej piersi, raz z drugiej.
 • W razie problemu z wypłynięciem pokarmu zrób ciepłe okłady na piersi bezpośrednio przed karmieniem.
 • Pamiętaj o odpowiednim biustonoszu – musi być wygodny i dopasowany, by nigdzie Cię nie uciskał.

Bolące brodawki

Oprócz nawału pokarmu mogą pojawić się problemy z brodawkami, które muszą się przyzwyczaić do nowej funkcji. Brodawki mogą być zaczerwienione, czasem poranione czy bolesne. W niektórych przypadkach może być to również efekt nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi.

RADY NA BOLĄCE BRODAWKI:

 • Przed karmieniem zrób ciepły okład, by pokarm sprawniej wypływał z piersi.
 • Zwróć uwagę na pozycję karmienia i sposób przystawiania dziecka – dziecko musi mieć w buzi całą brodawkę, wraz z otoczką.
 • Przy wyjmowaniu piersi z buzi dziecka wsuń palec do jego ust, by „rozszczelnić” buzię zanim odstawisz niemowlę – to pozwoli uniknąć dodatkowego podrażnienia w sytuacji, gdy dziecko samo nie puszcza piersi.
 • Po karmieniu posmaruj brodawkę obrobioną swojego mleka.
 • Pozwól piersi oddychać – w miarę możliwości zapewnij dostęp świeżego powietrza, nie przykrywaj od razu bielizną.

Borykając się z różnymi problemami, warto pamiętać, że karmienie piersią jest nie tylko najlepszym z możliwych sposobów karmienia niemowlęcia, ale też idealnym momentem na nawiązanie niepowtarzalnej więzi między mamą i dzieckiem. Właśnie dlatego z pomocą najbliższych i ekspertów warto pokonać wszelkie trudności, aby dać dziecku to, co najcenniejsze – swój pokarm.


Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Vandenplas Y, Rudolph CD, Di Lorenzo C i wsp. Pediatric gastroesophageal re­flux clinical practice guidelines: joint recommendations of the North Ameri­can Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASP­GHAN) and the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009;49:498-547.

Artykuł powstał we współpracy z Nutricia


Zobacz także

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad

3 typy narcyzów, których możesz spotkać podczas randki. Nie polecamy!

6 najbardziej emocjonalnych znaków zodiaku