Go to content

7 niezwykłych korzyści ze spania z psem

Fot. iStock / vgajic

Psy towarzyszą nam od tysiącleci. Więź, jaka się wytworzyła na przestrzeni upływającego czasu, jest rzeczywiście niezwykła. Pies stał się najlepszym przyjacielem człowieka, traktowany często jako członek rodziny. Troszczymy się o futrzastych towarzyszy, karmimy, kochamy i układamy, by wspólny żywot był jak najmilszy.

Oczywiście, w podzięce za wikt i opierunek, pies staje się lojalnym towarzyszem życia codziennego. Może przy tym odgrywać rolę obrońcy, stróża, przewodnika czy psa terapeutycznego. Wszystko zależy od predyspozycji psa i czasu włożonego w jego wyszkolenie. Ale to nie najważniejsze, co pies jest w stanie podarować człowiekowi.

Śpij z psem dla własnego zdrowia

Okazuje się, że z pozoru tak niewinna, choć postrzegana jako mało higieniczna czynność, jak spanie z psem w łóżku, może mieć wiele zalet. W tej materii nawet sceptyczni właściciele psów będą mile zaskoczeni. Nie tylko koty mają moc leczenia, psy również.

7 powodów, by wpuścić psa do łóżka

1. Relaksuje 

Miękkie, ciepłe futerko, równomierny oddech i dodatkowe ogrzewanie stóp to znakomity powód, by zapaść się w stan głębokiego relaksu. Odprężenie, jakie towarzyszy obecności psa w pościeli, pozwala uwolnić myśli od trosk, wsłuchanie się w bicie psiego serca, ułatwia bezstresowe zasypianie. Obecność psa pozwala na skuteczniejsze wyzbycie się nagromadzonych w ciągu dnia emocji.

2. Poprawia komfort snu

Fizyczny i psychiczny komfort spowodowany obecnością psa w łóżku, może przyczynić się do poprawy snu. Wielu właścicieli psów odczuwa spokój i bezpieczeństwo, gdy ich kudłaty domownik towarzyszy w sypialni. Co ciekawe, w wielu przypadkach wpuszczenie psa do łóżka, zaowocowało zmniejszeniem  problemu  bezsenności. Bliskość z psem jest poza tym bardzo przyjemna.

3. Niweluje niepokój

Bliskość psa uspokaja skołatane nerwy, możliwość przytulenia ciepłego futerka uspokaja rozszalałe tętno, umożliwia relaks ze strony ciała, jak i umysłu. Psy są troskliwymi, cierpliwymi zwierzętami i często same próbują nawiązać szczególny kontakt z człowiekiem, który zmaga się z różnymi kłopotami. Psy terapeutyczne, pomagające osobom z problemami natury psychicznej, śpią z właścicielami w ramach terapii.

4. Cudownie grzeje

To takie miłe, mobilne grzejniki, które doskonale dzielą się ciepłem swojego ciała ze zmarzniętym właścicielem. Są lepsze od dodatkowego koca, bo ich ciepło, rytmiczny oddech i skłonność do bliskiego kontaktu fizycznego są wystarczające, by dawać niesamowite ciepło i komfort w łóżku.

5. Pełni funkcję terapeuty

Dogoterapia znana jest jako fantastyczna forma pomocy osobom zmagającym się z różnymi chorobami. Psie towarzystwo pomaga także w przypadku osób chorych na depresję, czujących się osamotnionymi. Psy często dają poczucie bezwarunkowej miłości i lojalności, a tego często brakuje chorym. Uczą także odpowiedzialności, co sprzyja poprawie samooceny i zdrowia psychicznego. Pies to cierpliwe stworzenie, które nie tylko słucha słów właściciela, ale reaguje na okazywane emocje. 

6. Gwarantuje bezpieczeństwo

Spanie z psem, szczególnie podczas samotnych nocy nie tylko w dużym domu, doskonale wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Psie towarzystwo na wyciągnięcie ręki w łóżku, może wywołać silne poczucie spokoju i dobrego samopoczucia. Świadomość tego, że pies jest niezwykle czujnym i szybko reagującym stworzeniem nadającym się doskonale do obrony, podnosi komfort snu.

7. Coś dla psa…

Psy uwielbiają nasze towarzystwo zawsze i wszędzie. Chodzą krok w krok, włażą na kolana i śpią z właścicielami w łóżkach. Kochają nas najbardziej na świecie, a bliskość i miłość również jest im potrzebna do życia. Wspólne spanie tylko pogłębia więź, która dotychczas zaistniała na linii właściciel — pies.


źródło: www.powerofpositivity.com