Lifestyle

7 niezwykłych korzyści ze spania z psem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 grudnia 2016
Fot. iStock / vgajic
 

Psy towarzyszą nam od tysiącleci. Więź, jaka się wytworzyła na przestrzeni upływającego czasu, jest rzeczywiście niezwykła. Pies stał się najlepszym przyjacielem człowieka, traktowany często jako członek rodziny. Troszczymy się o futrzastych towarzyszy, karmimy, kochamy i układamy, by wspólny żywot był jak najmilszy.

Oczywiście, w podzięce za wikt i opierunek, pies staje się lojalnym towarzyszem życia codziennego. Może przy tym odgrywać rolę obrońcy, stróża, przewodnika czy psa terapeutycznego. Wszystko zależy od predyspozycji psa i czasu włożonego w jego wyszkolenie. Ale to nie najważniejsze, co pies jest w stanie podarować człowiekowi.

Śpij z psem dla własnego zdrowia

Okazuje się, że z pozoru tak niewinna, choć postrzegana jako mało higieniczna czynność, jak spanie z psem w łóżku, może mieć wiele zalet. W tej materii nawet sceptyczni właściciele psów będą mile zaskoczeni. Nie tylko koty mają moc leczenia, psy również.

7 powodów, by wpuścić psa do łóżka

1. Relaksuje 

Miękkie, ciepłe futerko, równomierny oddech i dodatkowe ogrzewanie stóp to znakomity powód, by zapaść się w stan głębokiego relaksu. Odprężenie, jakie towarzyszy obecności psa w pościeli, pozwala uwolnić myśli od trosk, wsłuchanie się w bicie psiego serca, ułatwia bezstresowe zasypianie. Obecność psa pozwala na skuteczniejsze wyzbycie się nagromadzonych w ciągu dnia emocji.

2. Poprawia komfort snu

Fizyczny i psychiczny komfort spowodowany obecnością psa w łóżku, może przyczynić się do poprawy snu. Wielu właścicieli psów odczuwa spokój i bezpieczeństwo, gdy ich kudłaty domownik towarzyszy w sypialni. Co ciekawe, w wielu przypadkach wpuszczenie psa do łóżka, zaowocowało zmniejszeniem  problemu  bezsenności. Bliskość z psem jest poza tym bardzo przyjemna.

3. Niweluje niepokój

Bliskość psa uspokaja skołatane nerwy, możliwość przytulenia ciepłego futerka uspokaja rozszalałe tętno, umożliwia relaks ze strony ciała, jak i umysłu. Psy są troskliwymi, cierpliwymi zwierzętami i często same próbują nawiązać szczególny kontakt z człowiekiem, który zmaga się z różnymi kłopotami. Psy terapeutyczne, pomagające osobom z problemami natury psychicznej, śpią z właścicielami w ramach terapii.

4. Cudownie grzeje

To takie miłe, mobilne grzejniki, które doskonale dzielą się ciepłem swojego ciała ze zmarzniętym właścicielem. Są lepsze od dodatkowego koca, bo ich ciepło, rytmiczny oddech i skłonność do bliskiego kontaktu fizycznego są wystarczające, by dawać niesamowite ciepło i komfort w łóżku.

5. Pełni funkcję terapeuty

Dogoterapia znana jest jako fantastyczna forma pomocy osobom zmagającym się z różnymi chorobami. Psie towarzystwo pomaga także w przypadku osób chorych na depresję, czujących się osamotnionymi. Psy często dają poczucie bezwarunkowej miłości i lojalności, a tego często brakuje chorym. Uczą także odpowiedzialności, co sprzyja poprawie samooceny i zdrowia psychicznego. Pies to cierpliwe stworzenie, które nie tylko słucha słów właściciela, ale reaguje na okazywane emocje. 

6. Gwarantuje bezpieczeństwo

Spanie z psem, szczególnie podczas samotnych nocy nie tylko w dużym domu, doskonale wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Psie towarzystwo na wyciągnięcie ręki w łóżku, może wywołać silne poczucie spokoju i dobrego samopoczucia. Świadomość tego, że pies jest niezwykle czujnym i szybko reagującym stworzeniem nadającym się doskonale do obrony, podnosi komfort snu.

7. Coś dla psa…

Psy uwielbiają nasze towarzystwo zawsze i wszędzie. Chodzą krok w krok, włażą na kolana i śpią z właścicielami w łóżkach. Kochają nas najbardziej na świecie, a bliskość i miłość również jest im potrzebna do życia. Wspólne spanie tylko pogłębia więź, która dotychczas zaistniała na linii właściciel — pies.


źródło: www.powerofpositivity.com

 


Lifestyle

3 rzeczy, których nauczyła mnie śmierć mojej matki

Karolina Krause
Karolina Krause
7 grudnia 2016
Fot. iStock/paule858
 

„– Śmierci nie ma, córeczko. Ludzie umierają tylko wtedy, gdy się o nich zapomina – wyjaśniła mi matka krótko przedtem, nim odeszła. – Jeśli mnie nie zapomnisz, zawsze będę z tobą.”*

Matka. Prawdopodobnie najważniejsza osoba w całym naszym bożym świecie. To ona nas wychowała i ukształtowała. To jej zawdzięczamy największy dar jakim, ktokolwiek, kiedykolwiek mógłby nas obdarować – nasze życie. Jej wpływ na to, jak postrzegamy wszystko to, co nas otacza, jest nieoceniony. Zawsze bowiem będziemy patrzyli na świat jej oczami. Bez względu na to, jak długo mieliśmy szanse żyć pod ochroną miłości jej skrzydeł. Osoby, które doświadczyły śmierci tej ukochanej ponad wszystko istoty, mówią o przeżyciu związanym z nieoszacowaną stratą i cierpieniem. Ale też głębokiej nauki, jaka płynie do nas z tego doświadczenia.

Oto, trzy rzeczy, których uczymy się po odejściu naszej matki:

1. Żal po tych, których kochamy najbardziej, nie jest czymś ciągłym i nie wyraża się wyłącznie poprzez łzy

Kiedy los odbiera nam tych, których najbardziej kochamy, nasze serce rozpada się na tysiące małych kawałków, a w naszym życiu pojawia się ogromna pustka. Żal i tęsknota za bliską osobą, są czymś naturalnym, ale każdy z nas doświadcza tego w inny sposób. Żałoba może przejawiać się w złości, cierpieniu, poczuciu winy, strachu, a w niektórych przypadkach w uzyskaniu wewnętrznego spokoju. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, a czasami nawet udźwignąć.

„Płakałam wtedy, kiedy umarła moja mama i wtedy, gdy na jej pogrzebie, mój szkolny chór śpiewał o tym, że nie mam czego się bać. To był ostatni moment, kiedy przyszło mi płakać. Nic nie mogło się bowiem równać z bólem, jaki wtedy czułam. Po takiej stracie, człowiek inaczej podchodzi do kwestii cierpienia. Przesuwa się granica. Złość i strach zadomowiły się w moim sercu na dobre, przez wiele długich lat. Aż do momentu, kiedy ukończyłam 20 rok życia. Fala rozgoryczenia i smutku zalała mnie od stóp do głów, gdy jeden z moich przyjaciół nieoczekiwanie zapytał o moją matkę. Nigdy przedtem nie dzieliłam się swoją stratą z nikim poza najbliższą rodziną. Załamałam się. Ale mimo wszystko, dobrze było w końcu dać upust swoim emocjom. Różne sytuacje w moim życiu, wprowadzały mnie w kolejne etapy żałoby.”

Najtrudniejszym dniem w roku dla osób, które straciły tę najważniejszą osobę, prawdopodobnie jest właśnie Dzień Matki. Kobiety, które tego doświadczyły, często mówią o równie bolesnym przeżyciu, jakim było dla nich poszukiwanie wymarzonej sukni ślubnej, bez mamy u swego boku. Czasami to rozdzierające poczucie straty przychodzi do nas, w trakcie wykonywania najzwyklejszych czynności, takich jak robienie zakupów. Kiedy przymierzając ubrania, w jednej z sklepowych przymierzali, słyszą jak matka i córka wymieniają się wzajemnie komplementami na temat swojego wyglądu. Gdy matka mówi swojej córce, jak pięknie wygląda… Albo, kiedy jedna z przyjaciółek mówi im, że dziś w planach ma obiad ze swoją mamą, a one nie są sobie w stanie nawet wyobrazić, jakie to uczucie. Jak cudownie byłoby usiąść razem z nią, zjeść wspólny posiłek i porozmawiać, ot tak po prostu, o czymkolwiek. Nie ma domknięcia. Ta żałoba będzie w twoim sercu przez całe życie. Choć można nauczyć się z nią żyć, dostosowywać własne fale do wibracji pojawiających się emocji – miłości, cierpienia i straty. Starać się je właściwie przeżywać, zrozumieć.

2. Nigdy nie znajdziesz kogoś na zastępstwo

Nikt nie jest w stanie zastąpić ci matki. Taka więź zdarza się tylko jeden, jedyny raz w życiu. Nasze mamy troszczą się o nas, kiedy jesteśmy chore, martwią się, gdy coś nie układa się po naszej myśli, doradzają nam w sprawach życiowych, najlepiej jak tylko potrafią. Słuchają nas, a przede wszystkim kochają, bezwarunkowo. Dla każdej matki dziecko, jest kimś najważniejszym, ważniejszym nawet od niej samej. A my to czujemy. Podświadomie wyczuwamy, nawet jeśli nie ubiera tego w słowa. Takiej relacji nie da się niczym zastąpić. Tego ciepła. Radości, którą dostrzegamy w jej oczach. Blasku, który od niej bije.

Tych cech powinniśmy poszukiwać w innych ludziach. Tej miłości, dobroci, życzliwości, zdolności do współodczuwania. Poczucia humoru, głosu rozsądku i siły charakteru. Nigdy jednak nie odnajdziemy w nich dokładnie tego czego szukamy. Nigdy nie znajdziemy drugiej takiej jak ona. Ona jest tylko jedna. Niezastąpiona pod tyloma względami…

3. Dookoła ciebie jest wielu ludzi, którzy szczerze cię kochają i wielu takich, którzy potrzebują twojej miłości

Wielu bliskich nam ludzi, nasza rodzina i przyjaciele, szczerze nas kocha, ale nie wie jak ma to okazać. Czasami nie wiedzą też jak do nas dotrzeć. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, dopóki nie znajdziemy w sytuacji, w której będziemy potrzebowali wsparcia z każdej możliwej strony. Dobrze jest wyciągnąć w ich stronę pomocną dłoń.

Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, w których miłość, która powinna płynąć do nas ze strony najbliższych członków rodziny, z jakiegoś powodu do nas nie dociera. Może są właśnie gdzieś bardzo daleko stąd, albo dystans jaki się między wami wytworzył wynika z innych powodów. Cokolwiek jest przyczyną takiego stanu rzeczy, nie powinno to powstrzymywać cię przed rozglądaniem się wokół. Bo w każdym miejscu na ziemi znajdą się ludzie, którzy pokochają nas takich jacy jesteśmy. Musimy tylko nieco bardziej się wysilić, aby ich znaleźć. Czasami nawet bardziej niżbyśmy tego chcieli. Ale oni na pewno gdzieś tam są. Ludzie, czekający tylko na to by cię pokochać i ci, którzy bardzo potrzebują twojej miłości.

Nasze matki były pierwszymi osobami, które nauczyły nas, na czym polega prawdziwa miłość. Z szacunku do nich powinniśmy dzielić się nią, z kim tylko się da…

*Isabel Allende. Ewa Luna

Źródło: upworthy.com


Lifestyle

10 wskazówek, które mogą okazać się pomocne na każdym etapie życia

Karolina Krause
Karolina Krause
7 grudnia 2016
Fot. iStock/mammuth

W życiu każdego z nas przychodzą takie momenty, kiedy czujemy się zagubieni. Nie wiemy w jaką stronę powinnyśmy się udać, ani gdzie ta droga może nas poprowadzić. Warto wtedy przypomnieć sobie to, czego już się nauczyliśmy. Poszukać drogowskazów na dnie własnego serca, które nieustanie zdaje się udowadniać, że jest dla nas najlepszym GPS’em w życiowych sprawach. Oto 10 wskazówek od serca, które mogą okazać się pomocne na każdym etapie naszego życia:

1. Zaakceptuj fakt, że nie wszystko w życiu potoczy się tak, jakbyś tego chciała

Niektórzy z ludzi, których w tym momencie uważasz za swoich przyjaciół, odwrócą się do ciebie plecami, w chwili kiedy najbardziej będziesz tego potrzebowała. W całym życiu przydarzy ci się to więcej niż raz. Tak już po prostu jest i choćbyś bardzo chciała nie uda ci się tego zmienić. Zaakceptuj fakt, że twoje szczęście nie zależy od innych ludzi, ale ukryte jest gdzieś w środku ciebie samej. Ludzie mogą przynosić do naszego życia dużo radości, ale mogą też odchodzić i ranić. Za każdym zranieniem zawsze kryje się jednak dla nas jakiś większy sens – lekcja życia. Każdy człowiek zmienia też coś w naszym życiu. Jedni mogą motywować nas do zmiany na lepsze, a drudzy ciągnąć za sobą w dół. Zaakceptuj to. Akceptacja jest kluczem do szczęścia.

2. Prawdziwy świat, to dużo więcej niż kiedykolwiek mogłaś sobie wymarzyć

Nauczyliśmy się, że za wszelką cenę powinniśmy starać się wpasować w schemat. Najpierw dobre studia, potem jeszcze lepsza praca (która pozwoli nam na spełnienie kilku kolejnych punktów z listy), samochód, znalezienie „tego jednego”, ślub , dzieci, szczęśliwe życie rodzinne. Uff, nieźle. Tylko, że jakoś tak się dzieje, że im bardziej staramy się dopasować do tego „idealnego” życia w systemie, tym mniej jest w tym nas, tym mniej jesteśmy szczęśliwi.

Taki „przepis na życie” został nam wpojony przez społeczeństwo, które taki wzorzec traktuje równocześnie jako „przepis na sukces”. Jeśli w jakimś stopniu wykraczamy poza ustalone ramy to jesteśmy skończeni, przegrani.

Ale życie to coś więcej niż funkcjonowanie w społeczeństwie. To dokonywanie własnych wyborów i radzenie sobie z problemami, jakie przynoszą nam kolejne zmiany, etapy. Powinniśmy żyć według własnych reguł. Więc nie bój się odstawać od schematu, nie bój się być inna, nie bój się porażki. Przejmij kontrolę. Postaw siebie na pierwszym miejscu.

3. Nigdy nie błagaj o miłość

Jeśli on jasno daje ci do zrozumienia, że nie chce z tobą być, pozwól mu odejść. Nigdy nie proś kogoś o jego czas, zaangażowanie, miłość czy uwagę. Gdyby naprawdę cię kochał, nigdy nie dopuściłby do sytuacji, która by tego ciebie wymagała. Jeśli musisz prosić, on nie jest tego warty. Nikt nie zasługuje na twoje błaganie.

4. Czas kiedy potrzebujesz chwili dla siebie, to czas przemiany

W twoim życiu pojawią się takie momenty, kiedy ponad wszystko będziesz potrzebować czasu dla siebie. Nie będziesz miała ochoty na to, by z kimkolwiek rozmawiać. Ot, tak po prostu, bez większych powodów. Odetniesz się wtedy od zgiełku świata, staniesz się mniej aktywna, a wszystko dookoła zwolni swój bieg. Taka faza wewnętrznej hibernacji. Zarówno nasz umysł, jak i ciało potrzebują czasem chwili wytchnienia. Jeśli sami im go nie damy, znajdą swój sposób, aby do tego doprowadzić – po przez chorobę lub stan wyciszenia. To naturalny proces regeneracji. Spowalniamy wtedy aktywność ciała, by ożywić naszą duszę. Odnaleźć na nowo sens życia, wyznaczyć kolejne cele. Kiedy skończysz, poczujesz świeży przypływ energii do życia, w nowej, lepszej wersji siebie.

5. „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. Nie bardziej

Fot. iStock/pixelfit

Fot. iStock/pixelfit

Czasami oddajemy klucz do naszego serca w ręce innych ludzi. Kochamy ich tak bardzo, że zapominamy o własnych potrzebach. Wielu z nich wcale na to nie zasługuje i łamie nam serca. Często też nie zauważamy lub odrzucamy tych, którzy nigdy by do tego nie dopuścili. Życie. Niezależnie od tego jakie błędy popełnimy, zanim właściwie ulokujemy nasze uczucia, nigdy nie powinniśmy zapominać o miłości do samej siebie. Niech będzie taka, jak ta którą obdarowujemy ludzi w naszym otoczeniu. Ni większa, ni mniejsza.

6. Nie oczekuj, że ludzie zawsze będą cię ratować

Sama powinnaś wiedzieć jak to zrobić. Każdy ma swoje granice. Ludzie mogą mówić, że „zawsze możesz na nich liczyć”, ale to nie oznacza, że powinnaś korzystać z tej „boi ratunkowej” za każdym razem. Przestań oczekiwać, że gdy tylko powinie ci się noga, to ktoś złapie cię zanim upadniesz. Przestań polegać na innych i naucz się polegać na sobie. Koniec, końców może się okazać, że nikt nie uratuje cię przed pójściem na dno, bo wszyscy wokół będą zbyt zajęci ratowaniem samych siebie.

7. Miłość nie kończy się wraz z końcem związku

Ona nie umiera, ona ewaluuje. Nawet kiedy udało ci się w końcu pójść dalej. Nawet kiedy już dawno zdążyłaś pokochać kogoś innego. On zawsze będzie miał specjalne miejsce w twoim sercu i nie uda ci się go wypełnić nikim innym. Może nie będzie to już tak silne jak kiedyś. Może zmieni się to w coś na kształt przyjaźni czy wzajemnej troski, ale pozostanie w tobie na zawsze.

8.To, że widzisz kogoś każdego dnia, nie oznacza, że powinnaś się do niego od razu przywiązywać

Pewnego dnia ta osoba odejdzie, zabierając ze sobą cząstkę ciebie. Mniej pewność, że na pewno chciałaś jej ją dać.

9. Pamiętaj, że z tej drogi nie ma odwrotu

Im dalej jesteś w swojej wędrówce przez życie, tym dłuższą drogę masz już za sobą. W trakcie tej drogi przydażyły ci się różne rzeczy, które mogą cię spowalniać i utrudniać dalszą podróż. To bagaż przeszłych doświadczeń. Jeśli ciągle będziesz obracać się za siebie, nigdy nie dojdziesz tam, gdzie chciałabyś się znaleźć. Przeszkody, które pokonałaś sprawiły, że jesteś teraz silniejsza i widzisz świat z szerszej perspektywy. Nie obracaj się. Jesteś teraz na lepszym etapie swojego życia. Idź do przodu. A przeszłość zostaw tam, gdzie jej miejsce – daleko w tyle.

10. Nie musisz przyjaźnić się z każdym człowiekiem na ziemi

Nie musisz dodawać do grona swoich znajomych każdej osoby, która wysyła ci prośbę w społecznościowych mediach. Nie musisz karmić się całą masą negatywizmu, nieistotnych szczegółów i dramatów z ich życia, tylko po to, aby ktoś nie pomyślał o tobie źle. Życie ma w sobie więcej radości i prostoty, kiedy liczbę swoich przyjaciół możemy określić na podstawie wąskiego grona. Uważnie dobieraj ludzi, których postanawiasz obdarzyć swoim zaufaniem. Wybietaj tych, którzy motywują cię do zmiany na lepsze, podzielają twoje wizje, przynoszą pozytywną energię do twojego życia. Otaczaj się takimi osobami, jaką sama chciałabyś być. W końcu – z kim przystajesz, takim się stajesz – czyż nie? Wybieraj mądrze. Szanuj wszystkich, ale ufaj niewielu.


Źródło: themindsjournal.com


Zobacz także

„Nie mam własnych pieniędzy, nie mogę sama wyjeżdżać, duszę się”

5 sposobów na pokonanie jesiennej chandry

5 sposobów na pokonanie jesiennej chandry

Zwolnij. Jeśli jeszcze nie wiesz dlaczego – przeczytaj