Go to content

Stresujący tydzień? Czas na relaks!

Fot. iStock / g-stockstudio

Trudny tydzień pełen stresu? Na szczęście już weekend! Nie ma nic lepszego od piątkowego wieczoru spędzonego na totalnym lenistwie. Bo od tego są ostatnie dwa dni tygodnia. Odłóż pracę na bok, zajmij się sobą i naładuj się na kolejny tydzień. Dzięki weekendowemu relaksowi w poniedziałek rześka i wypoczęta ruszysz na podbój świata. A jeżeli nie masz pomysłu na odstresowanie, przychodzimy z pomocą!

Niech muzyka przejmie kontrolę

Długa droga do domu? Wyłącz powiadomienia w telefonie i daj się porwać muzyce. Pierwsza wybrana przez ciebie piosenka pewnie będzie czymś pełnym agresywnego bitu lub po prostu czymś głośnym, co pozwoli ci wyrzucić z siebie stres. Tak, tak – to normalne! Mamy jednak inną propozycję. Muzyka klasyczna. Nie bez powodu lekarze proponują przyszłym mamom słuchanie Beethovena czy Chopina. Muzyka klasyczna niweluje stres, a przy tym jest promotrem dobrego zdrowia. Nie musisz od razu kupować całych płyt czy plików na iTunes. W każdym mieście znajdziesz stację radiową, która zajmuje się tylko i wyłącznie muzyką klasyczną. A co jeszcze lepsze – nie puszcza reklam! A kiedy wrócisz do domu… spróbuj nauki gry na instrumencie! Pierwsze podejście przyniesie jeszcze więcej stresu, ale z czasem nie będziesz sobie wyobrażała odstresowania bez godziny gry na ukulele, pianinie czy gitarze.

Chodź, pomaluj swój świat! 

Wszystkie kochałyśmy kolorowanki, bez wyjątku. Jednym kolorowanie wychodziło lepiej, drugim gorzej, ale zawsze pozwalało się skupić na obrazku, który miał zostać wypełniony wszelkimi barwami. Kolory mają magiczną moc. Jeżeli jesteś typem artystki lub kiedykolwiek o tym marzyłaś, pora zaopatrzyć się w pudełko kredek i kolorowankę! Ewentualnie czystą kartkę. Nie przejmuj się tym, jak powinien wyglądać ukończony obrazek, po prostu daj się ponieść emocjom. Stwórz coś pięknego lub coś zupełnie bezsensownego. Sęk w tym, że pozwalasz sobie na uwolnienie emocji. Wszystkich emocji. Dzięki temu poczujesz ulgę i będziesz wiedziała, że pora pora relaksu właśnie się rozpoczęła.

To również świetne ćwiczenie dla wzroku, szczególnie jeśli postawisz na modne i bardzo szczegółowe kolorowanki do ART-terapii.

Faza filmowa 

Pora włączyć swojego laptopa w innym celu niż służbowy. Ulubiony kanał na YouTubie? A może serial na Netflixie? Cokolwiek wybierzesz pamiętaj, że po ciężkim tygodniu w pracy nie potrzebujesz kolejnej dawki negatywnych emocji w wersji filmowej. Wybierz coś, dzięki czemu się uśmiechniesz. Coś, co sprawi, że poczujesz się dobrze. Najlepiej niech padnie na komedię! Śmiech to przecież zdrowie! Pamiętaj tylko, żeby nie oglądać serialu do dwóch godzin przed snem. Zamiast relaksu, twój mózg może stać się bardziej aktywny. A przecież chodzi o to, żeby go wyciszyć!

Masażysta potrzebny od zaraz

Nie ma nic lepszego niż długi, rozluźniający masaż. Każdy spięty mięsień, który odczuł stres ubiegłego tygodnia zasługuje na odrobinę luksusu! Zarezerwuj wizytę w pobliskim SPA lub… poproś o pomoc partnera! Wcześniej zaopatrzcie się w olejki do masażu lub świeczki, które po rozgrzaniu stają się gorącym olejem do masażu. Brzmi kusząco? A będzie jeszcze lepiej! To idealny początek wspólnego wieczoru, na który oboje zasłużyliście. No i najważniejsze, oboje na tym skorzystacie.

Wypoć się 

Możliwości masz wiele. Od sauny, która nie wymaga zbyt wiele twojego wysiłku po ostry trening na siłowni. Wybierz to na co starczy ci jeszcze sił. Najprostszą opcją byłby szybki spacer po okolicy. Park, ulubione uliczki? Wszystko zależy od ciebie. Weź ze sobą słuchawki i ulubioną muzykę i mknij przez miasto! Kto wie, może w pewnym momencie poczujesz przypływ energii i będziesz miała ochotę na bieg? Basen będzie dobry dla kręgosłupa, który na pewno jest obciążony przez tygodniową pracę za biurkiem, a boks pozwoli ci szybko wyładować całe napięcie. Pomyśl sobie, że worek treningowy to ktoś, kto bardzo cię zdenerwował i voila! Gotowe!

Spędź czas z bliskimi

Możesz starać się odstresować na wiele sposobów, ale tym najlepszym i tak będzie spędzenie czasu z najbliższymi. Może czasem denerwują i irytują, ale ostatecznie i tak mają zbawienny wpływ na nasze skołatane nerwy. Wybierzcie się na spacer, zorganizujcie kolacje lub po prostu posiedźcie przed telewizorem. Najważniejsze, żeby być razem. I pamiętaj o dotyku! Kiedy kogoś kochasz, jego dotyk jest najlepszym lekarstwem na stres. Czasem naprawdę wystarczy się przytulić, a wszystkie problemy znikają.

Miłego weekendu!