Lifestyle Związek

6 typów rozstań, które mogą spotkać każdą z nas. Różnią się od siebie, ale utracona miłość boli podobnie

Redakcja
Redakcja
20 września 2017
Fot. iStock/martin-dm
 

Nie każdy związek ma szansę na długie i szczęśliwe „trwanie”. Nawet dobre chęci obojga partnerów, gdy nie wystarcza miłości lub różnice nie są do pogodzenia, nie uratują wspólnego życia. Do ruiny doprowadza wiele rzeczy, a sposób rozejścia się pary może mieć odmienny przebieg. Jedni podają sobie rękę na do widzenia, życząc szczęścia, inni skaczą sobie do gardeł.

Wiele zależy od tego, co było powodem rozpadu relacji i od długości jej trwania. Krótką znajomość zazwyczaj opłakuje się mniej intensywnie, a nawet i wcale, gdy para nie zdążyła wytworzyć prawdziwej więzi. Długoletnie związki, szczególnie gdy przyczyną ich rozpadu była zdrada albo oszustwo jednego z partnerów, o wiele trudniej jest zakończyć. Do tego wspólne zobowiązania finansowe, dzieci, zwierzęta, nad którymi trzeba rozdysponować opiekę i obowiązki. Zazwyczaj zerwanie nie jest nagłą sprawą, ale wynikiem wieloetapowego rozpadu więzi w związku. Typów rozstań jest kilka, różnią się one przyczyną i przebiegiem, ale w efekcie utrata bliskiej osoby boli podobnie.

6 typów rozstań, które mogą się tobie przytrafić 

1. Rozpad związku skazanego na niepowodzenie 

To rzecz najczęściej naturalna. Zdaje się, że oboje partnerzy przeczuwają wygaszenie relacji i nie zawsze o nią walczą. Przytrafia się to w sytuacji, gdy czynnikiem luzującym więzi jest znaczna odległość, czy zbyt duża różnica wieku lub potrzeb. Wtedy więzi albo nie są możliwe do głębokiego i trwałego nawiązania lub obumierają powoli, a ścieżki związanych ze sobą osób, po prostu się rozbiegają. Byli partnerzy zazwyczaj bez większych problemów utrzymują koleżeńskie relacje, bo rozstanie przebiega zazwyczaj bez większych perturbacji.

2. Przyczyną jest zdrada

To jedno z najbardziej bolesnych i upokarzających przyczyn rozpadu związków. Zdrada, tak samo emocjonalna, jak i fizyczna, pozostawia po sobie zgliszcza w związku. Najczęściej po akcie wiarołomstwa, nie ma chęci pokrzywdzonej strony do utrzymania poprawnych relacji w późniejszym czasie. W przypadku małżeństw z dziećmi i wspólnym dorobkiem zdrada bywa przyczyną walki do upadłego, by ukarać niewiernego partnera.

3. Zabrakło „chemii”

Nawet początkowo płomienna miłość może ulec wypaleniu. Żadne zaklęcia, dobre chęci i działania nie pomogą, gdy partnerzy przestają czuć wobec siebie chemię i pożądanie. Może tak się stać i po kilku miesiącach („to nie było TO”) lub po wielu latach wspólnego, udanego życia (miłość wygasła, pozostało wypalenie). Kwestia rozstania zależy wtedy od tego, jak się między sobą porozumieją partnerzy. Przy obopólnej zgodzie i chęci rozpoczęcia nowego życia, byli już partnerzy potrafią świetnie się ze sobą dogadać i pozostać w przyjacielskich stosunkach.

4. Brak chęci naprawy związku

W dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest wyrzucić zepsutą rzecz i zastąpić ją nową. Podobnie traktuje się związki, których często nie chce się naprawiać, tylko szuka się szczęścia gdzie indziej. W przypadku, gdy decyzja partnera jest zaskoczeniem, bo mimo problemów nic nie wskazywało na taki finał, rozstanie jest szokiem i bardzo boli. Osamotniona osoba najczęściej nie chce poddać się bez walki i próbuje odzyskać utraconą relację, ale z efektami bywa różnie. Po niespodziewanym rozstaniu niełatwo jest się pozbierać i potrzeba czasu, by poukładać świat na nowo.

5. Konieczność ucieczki

To ekstremalna przyczyna rozpadu związków. Tam, gdzie jest przemoc fizyczna czy psychiczna, a terapia nie ma szans powodzenia z różnych względów, lepiej jest się rozejść. Takie rozstanie jest bolesną, ale słuszną ucieczką, próbą ratowania się przed destrukcyjnym wpływem partnera, który burzy spokój i uniemożliwia normalne życie.

6. Gdy miłość zamienia się w nienawiść

Mówi się, że od miłości do nienawiści jeden krok. Oczywiście zmiany w postawie partnerów dokonują się w dłuższym czasie, ale efekt jest podobny — brak spokojnej rozmowy, odmienny światopogląd, który staje się powodem do kłótni, robienie sobie na złość czy odczuwanie pogardy, a nawet nienawiści względem siebie. Gdy atmosfera między partnerami staje się napięta do granic możliwości i jest wyjątkowo toksyczna, nie pozostaje nic innego, jak tylko rozstać się. Samo rozstanie rzadko kiedy bywa kulturalne, bo byli partnerzy nie zamierzają niczego sobie odpuszczać i zwalczają się do ostatniej kropli krwi.


 

źródło: www.ofeminin.pl


Lifestyle Związek

Być może najlepsze dopiero przed tobą. W jakim wieku dzieją się najważniejsze rzeczy w naszym życiu?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 września 2017
Fot. iStock/pixelfit
 

Starzenie się napawa nas lękiem. Czujemy, jakby nic dobrego już na nas nie czekało, a najlepsze lata już dawno za nami. Jako dwudziestolatki mamy w sobie więcej energii i łatwiej podejmujemy ryzykowne decyzje. Bliżej czterdziestki jesteśmy już natomiast wyposażone w bagaż doświadczeń, który umożliwia nam spokój, stabilizację i sukcesy zawodowe. Dzięki wieloletnim obserwacjom i licznym ankietom, badaczom udało się określić, w jakim wieku dzieją się najważniejsze rzeczy w naszym życiu. Wiele z nich dopiero przed tobą. Jesteś gotowa sprawdzić, co jeszcze cię czeka?

7-8 lat

To najlepszy moment, by zapisać dziecko na drugi, obcy język, ponieważ właśnie wtedy ma najlepsze predyspozycje do jego szybkiego przyswojenia. Zdaniem naukowców, najlepiej zrobić to, zanim wejdzie w okres dojrzewania.

18 lat

W tym wieku nasz mózg najlepiej przetwarza informacje. Można sprawdzić to, wykonując tzw. test kodowania cyfr. Polega on na przypisaniu konkretnego symbolu do każdej cyfry. Następnie należy w jak najkrótszym czasie przetworzyć podany w teście ciąg cyfr na symbole. Z badań, opublikowanych w 2016 roku, wynika, że najlepsze wyniki osiągają 18-latkowie.

22 lata

To czas, w którym szybko zapamiętujemy imiona nowo poznanych osób. Nawet te dziwne i rzadko spotykane. Do takich wniosków naukowcy doszli w 2010 roku.

23 lata

To w tym wieku kobiety wydają się mężczyznom najatrakcyjniejsze. Z danych portalu randkowego „OKCupid” wynika, że panowie (niezależnie od swojego wieku), interesują się kobietami, które mają właśnie około 23 lat. Panie natomiast wolą rozglądać się wówczas za starszymi mężczyznami. Co ciekawe, około 30-tki preferencje kobiet się zmieniają i atrakcyjni wydają im się młodsi panowie. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy portalu randkowego siłą rzeczy nie mogą reprezentować całej populacji. Niemieckie badania, przeprowadzone na grupie 23 tysięcy osób wykazały natomiast, że w wieku 23 lat odczuwamy największą satysfakcję z życia.

25 lat

W tym wieku jesteśmy najsilniejsi. Sprawność mięśni możemy też z powodzeniem utrzymać na takim poziomie przez najbliższe 10-15 lat, pod warunkiem, że będziemy regularnie uprawiać sport i wykonywać ćwiczenia siłowe.

26 lat

To moment, w którym zaczynamy myśleć o stabilizacji i rodzinie oraz rozglądać się za partnerem, który spędzi z nami resztę życia. W ostatnich latach można jednak zaobserwować, że powoli odchodzimy od wczesnego zamążpójścia i coraz częściej decydujemy się na ślub koło 30-tki.

28 lat

Z 50-letniej obserwacji maratończyków wynika, że najwięcej osób, którym udało się osiągnąć dobre wyniki, miały właśnie 28 lat.

30 lat

Właśnie wtedy twoje kości są najmocniejsze. Możesz utrzymać ten stan jeszcze przez kilka lat, jeśli będziesz pamiętać o witaminie D i diecie bogatej w wapń.

32 lata

Najwyraźniej musi minąć dziesięć lat, byśmy zapamiętywali twarze tak dobrze jak imiona. Właśnie w wieku 32 lat wychodzi nam to najlepiej. Tak wynika z eksperymentu, w którym ankietowanym pokazywano dwukrotnie zdjęcia obcych osób i proszono o ich rozpoznanie.

39 lat

To moment, gdy kobiety zarabiają najwięcej w całym swoim życiu. Osiągają ten etap znacznie szybciej niż mężczyźni, u których podobny szczyt wypada w wieku 48 lat. Z analiz, przeprowadzonych przez firmę Payscale, wynika jednak, że najwyższe zarobki kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Panie zarabiają mniej.

40 lat

Idealny moment, by stworzyć jakieś wybitne dzieło lub osiągnąć spektakularny sukces. Może zdobyć Nobla? Tyle właśnie wynosi średnia wieku zdobywców tej prestiżowej nagrody.

40-50 lat

Naukowcy pokazali 10 tysiącom osób różne fotografie i kazali szczegółowo opisać uczucia, jakie w nich wzbudzają. Okazało się, że osoby w wieku 40-50 lat były najbardziej empatyczne i potrafiły utożsamiać się z bohaterem ze zdjęcia.

50 lat

W tym wieku poprawiają się nasze zdolności matematyczne. 50-latkowie szybciej i sprawniej udzielają odpowiedzi na zadania arytmetyczne, choć przecież tabliczki mnożenia uczyli się dawno temu.

69 lat

Niemieckie badania wykazały, że największą satysfakcję z życia odczuwamy, mając 23 lata. Musi minąć sporo czasu, by ten stan powrócił. W wieku 69 lat znów czujemy się spełnieni.

70 lat

Może zabrzmi to zabawnie, ale właśnie w tym wieku czujemy się najlepiej w swoim ciele.

60-90 lat

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości – mądrość przychodzi z wiekiem. Udowodniły to badania, podczas których proszono ludzi, by przeczytali historię pewnego konfliktu. Potem zadawano im pytania, proszono o ocenę postaw i ich skutków, zaproponowanie rozwiązania. W testach najlepiej wypadły osoby w wieku od 60 do 90 lat.

Magiczna „9”

Ważne, kluczowe decyzje podejmujemy zazwyczaj wtedy, gdy zbliżamy się do rozpoczęcia kolejnej dekady życia, a więc mając 29,39 czy 49 lat. To momenty, kiedy uświadamiamy sobie upływ czasu i jesteśmy gotowi ryzykować, by choć przez chwilę poczuć się znów młodo.

Na jakim etapie ty właśnie jesteś?


 

Źródło: Business Insider


Lifestyle Związek

Orzechy podziałają na ciebie lepiej, niż multiwitamina. 8 rodzajów orzechów, po które należy sięgać jak najczęściej

Redakcja
Redakcja
20 września 2017
Fot. iStock/Daisy-Daisy
Następny

Po orzechy najczęściej sięgamy w okresie świątecznym, i to najczęściej jako ozdobę lub dodatek do wypieków. Orzechy mają specyficzny smak, który nie wszystkim odpowiada, oraz skorupkę, z której czasem trudno je wydobyć. Ale warto sięgać po mieszankę ich różnych odmian, ponieważ cenne właściwości rekompensują minusy.

Dietetycy zalecają jedzenie garści najlepiej świeżych orzechów kilka razy w tygodniu. Jedzenie garści orzechów zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, pewnych nowotworów, udaru mózgu, czy zawału serca. Dostarczają one ubichinon, który jest przeciwutleniaczem pomagającym zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi. Wspierają pracę mózgu i układ nerwowy, więc są idealną przekąską dla uczniów czy pracowników umysłowych. Poza tym są źródłem białka roślinnego, błonnika, witamin (E, A, B, B1, PP), magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, cynku, kwasu foliowego.

Orzechy są kaloryczne (500-600 kcal/100 g w zależności od gatunku), jednak trzy garści w tygodniu raczej nie zaszkodzą figurze. Wysoka zawartość tłuszczu (ok. 80%), to w większości cenne tłuszcze nienasycone, cenne dla naszego zdrowia. To jeden z nielicznych przykładów kalorycznych produktów, po które warto sięgać, o ile nie stwierdzono alergii na nie. Oto 8 rodzajów orzechów, które warto ze sobą łączyć.


 

źródło:  bonavita.pl, nutrina.plwww.poradnikzdrowie.pl

Zobacz także

10 rzeczy, dzięki którym poczujesz się znów jak dzieciak! Pogłaszcz swoje wewnętrzne dziecko, bo dorosłość może być równie fajna!

Dlaczego chcesz udowadniać, że jesteś ode mnie lepsza? Pomyśl, nim zaczniesz flirtować z moim mężem

9 powodów, by pokochać pływanie miłością wielką! Akcja „Polka na diecie”, dzień #10