Lifestyle Związek

6 sposobów na to, by być bardziej spontanicznym w związku. Dzięki nim znowu poczujecie się, jak na początku znajomości

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
15 czerwca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Na początku waszej znajomości nie mogliście się sobą nacieszyć. Uwielbialiście wspólnie spędzać czas, robiliście szalone rzeczy i nigdy nie nudziliście się w swoim towarzystwie. Jednak z biegiem czasu ta iskra zaczęła się wypalać i coraz ciężej jest wam się zmotywować do przerwania codziennej rutyny.

To nie jest złe i nie zawsze świadczy o tym, że wasza relacja zmierza w złym kierunku. Może być wręcz przeciwnie – jest to znak, że staje się dojrzała oraz wchodzicie na wyższy poziom bliskości i zaangażowania. Ale jeśli tęsknisz za zrobieniem czegoś zwariowanego i chciałabyś podkręcić temperaturę w waszym związku, zróbcie wspólnie coś spontanicznego. Nie masz pomysłu? Podpowiemy ci.

Zaplanuj podróż-niespodziankę

Planowanie podróży już samo w sobie jest ekscytujące. Wybierz miejsce, w którym jeszcze nie byliście, przeglądaj zdjęcia w sieci i dowiedz się, co jest warte zobaczenia. Wspólny wypad, nawet na weekend, przypomni wam, jak dobrze czujecie się w swoim towarzystwie. Pojawią się nowe emocje, za którymi na pewno tęskniliście oboje. Pojawią się tematy do rozmowy oraz staniecie się tak nakręceni, że będziecie chcieli próbować coraz więcej nowych rzeczy.

Zróbcie piknik

Aby zerwać z rutyną, wcale nie musicie robić nie wiadomo jak wymyślnych i szalonych rzeczy. Piknik w ogrodzie lub w parku jest także świetnym pomysłem, który wyzwoli w was nowe emocje. Przygotuj pyszne jedzenie, szampana i truskawki. Pokażesz mu, że dalej ci na nim zależy i przypomnisz mu, dlaczego z tobą jest.

Seks inny niż zawsze

Wasz seks od dłuższego czasu wygląda tak samo – wiesz, gdzie on zaraz położy rękę, jak cię dotknie i zawsze wybieracie tę samą pozycję. Niezależnie od tego, jak często się kochacie, nadszedł czas na zmiany. Pomyśl teraz, czego masz już dość. Może tego, że zawsze uprawiacie seks przy zgaszonym świetle? Gdy już wiesz, zmień to i wprowadź do waszego życia seksualnego w końcu swoje fantazje. Nie wstydź się swoich pragnień. On będzie zachwycony, a wasze życie, nie tylko to seksualne lecz także codzienne, zyska na jakości i przestanie być nudne.

Spróbujcie czegoś nowego

Codzienne obowiązki, nadmiar pracy i pęd sprawiają, że nie macie sił ani ochoty na próbowanie nowych rzeczy. Zawsze chodzicie do tej samej restauracji, na podobne filmy oraz kochacie się według schematu. Jeśli chcesz zerwać z rutyną, następnym razem wyskoczcie zjeść gdzieś indziej, wybierzcie film, który nie do końca wam odpowiada. Nowe bodźce wpłyną pozytywnie na wasz związek i dodadzą świeżości. Poczujecie się jak na początku, kiedy ciągle próbowaliście nowych doznań.

Fot. iStock/wundervisuals

Fot. iStock/wundervisuals

Ćwiczcie razem

Wspólne ćwiczenia to naprawdę świetny pomysł. Wykonywanie tych samych czynności zbliży was do siebie i sprawi, że będziecie dobrze się razem bawić. Wybierzcie coś, co wam obojgu da radość – może to być rower, zumba, pilates. Będziecie się wzajemnie motywować oraz spędzicie więcej czasu razem.

Prezent bez okazji

Nie potrzeba okazji, by wręczyć komuś prezent. I nie musisz wydawać majątku. Ważne, żeby był dowodem na to, że słuchasz potrzeb partnera, wiesz czym się interesuje i co może sprawić mu przyjemność. Mogą to być bilety do kina na film, który chce obejrzeć, zaproszenie do ulubionej restauracji bądź kosz ulubionych owoców. Liczy się gest, który on na pewno doceni. I może, po cichu licząc, się odwzajemni:)

Żeby zerwać z rutyną w związku, nie trzeba wiele wysiłku. Małe, spontaniczne gesty znaczą wiele i są w stanie poprawić jakość waszego życia. Nie musisz wydawać majątku, ani poświęcać na nie wiele czasu. Jak widzisz, drobne zmiany mają duże znaczenie.


Lifestyle Związek

Jak usunąć kleszcza? Wszystko, co powinniście wiedzieć

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
15 czerwca 2017
Fot. iStock / andriano_cz
 

Co zrobić, gdy w nasze ciało wpije się kleszcz, gdzie najczęściej można spotkać te groźne pajęczaki i czy wypalanie traw to dobry pomysł na ograniczanie ich populacji? Odpowiadamy na pytania zadawane przez internautów.

Jak usunąć kleszcza?

W usuwaniu kleszcza najważniejsze jest, by nie sprowokować go do wymiotów i usunąć w całości (włącznie z narządem gębowym), w przeciwnym razie wzrasta ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chrobotwórczymi drobnoustrojami. Wbitego w skórę pajęczaka nie wolno smarować żadnym tłuszczem, sokiem z cebuli ani czymkolwiek innym. Trzeba go jak najszybciej usunąć, co jednak może nie być łatwe. Narząd gębowy kleszcza przypomina „piłę tarczową”, a w połączeniu z substancją „cementującą” zaaplikowaną wraz ze śliną może stawiać skuteczny opór przy wyjmowaniu.

Aby pozbyć się pasożyta, chwytamy go tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia. Kleszcza nie należy wykręcać, gdyż grozi to ukręceniem i pozostawieniem części jego aparatu gębowego w ciele. Trzeba też uważać, by nie nacisnąć na jego opity odwłok – nie wolno dopuścić, by pajęczak zwrócił zawartość treści pokarmowej. Wtedy ryzyko zakażenia drobnoustrojami znacznie wzrasta.

Ranę dobrze jest przemyć środkiem odkażającym. Trzeba też sprawdzić, czy pasożyt został usunięty w całości. Dobrze przy tym skorzystać ze szkła powiększającego. Jeśli w miejscu ugryzienia widoczne są czarne punkciki, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Czym wyciągnąć kleszcza?

Użycie pęsety do wyciągnięcia tego pajęczaka wymaga pewnych zdolności manualnych. Na szczęście na rynku jest wiele łatwiejszych w obsłudze przyrządów takich jak szczypce, lasso, pompka czy kleszczołapki. Niektóre z nich będą przydatne także w przypadku zbyt bliskich spotkań z innymi owadami. Można za ich pomocą wyjąć np. żądło osy, pszczoły czy szerszenia. Co będzie najlepsze?

„Dla osób niemających doświadczenia w usuwaniu kleszczy najlepsza będzie działająca na zasadzie podciśnienia pompka lub urządzenie do wymrażania z dołączonymi narzędziami do usunięcia pajęczaka. Zamrażanie jest dobrą alternatywą, ponieważ natychmiastowo blokowane jest zwrócenie treści pokarmowej wraz ze śliną kleszcza. Za pomocą takich narzędzi łatwo wyciągnąć zarówno postać dorosłą, jak i larwę czy nimfę [= wcześniejsze  stadia rozwojowe, czyli kleszcze, które optycznie mają mniejsze rozmiary]. Przyrządy tego typu mogą być stosowane na owłosionych częściach ciała” – radzi mgr inż. Ewa Sady.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Co zrobić z wyjętym kleszczem?

Im mocniej opity kleszcz, tym mniej ruchliwy. Na pewno jednak po wyciągnięciu ze skóry podejmie próbę ucieczki. Jak się go pozbyć ostatecznie? Samo zgniecenie kleszcza może być tylko pozornym jego unicestwieniem.

„Najlepiej przed przystąpieniem do zabiegu przygotować sobie niewielkie naczynie z alkoholem. Wystarczy tu najzwyczajniejszy alkohol 40%, w którym zanurzamy kleszcza od razu po wyjęciu. Po około 40 sekundach będzie martwy. Przez jakiś czas po śmierci może on jeszcze wykonywać mimowolne ruchy. Wynika to ze specyfiki jego układu nerwowego. Sama woda jest mniej skuteczna – pajęczak będzie topił się w niej znacznie dłużej. Nie chodzi tu bynajmniej o względy humanitarne, a o możliwość ucieczki z naczynia.” – mówi Ewa Sady.

Borelioza bez kleszcza?

Wielu chorych na boreliozę nie przypomina sobie faktu ukłucia przez tego pajęczaka. Nic dziwnego? Boreliozę przenoszą zarówno także kleszczowe larwy i nimfy, które są tak małe, że niekiedy trudno je zobaczyć. Ponadto nie potrzebują one spędzać zbyt dużo czasu ze swoim żywicielem- wszystko jest kwestią osobniczą. Samce żerują znacznie krócej – zaspokajają swój głód i uciekają. Obecności kleszcza możemy niekiedy po prostu nie zauważyć.

„Chociaż przyjmuję się, że do 12 h od wpicia ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami jest stosunkowo niewielkie, nie znaczy, że go nie ma – wszystko zależy od „prawidłowego usunięcia”. W każdym przypadku wystąpienia objawów przypominających boreliozę warto zrobić odpowiednie badania krwi – mówi Ewa Sady.

Wypalanie traw

Czy wypalanie traw jest skuteczną metodą zabezpieczania ludzkich siedlisk przed kleszczami? „Jest skuteczne tak samo jak w przypadku pozbycia się innych organizmów żywych, ale nie jest to dobra metoda. W trawie żyje także wiele innych organizmów: bażanty, perliczki, zające, jeże, jaszczurki i wiele gatunków pożytecznych owadów. Przez wypalanie skazujemy na je śmierć w męczarniach. Ponadto wypalanie traw może przerodzić się w niekontrolowane pożary i przyczynić się do wzniecenia ognia w lasach. Żeby zabezpieczyć się przed kleszczami, mamy naprawdę wiele lepszych sposobów. Wypalanie traw można porównać do rzucenia napalmu, który zabija i wrogów, i sprzymierzeńców” – twierdzi Ewa Sady.

Siedliska kleszczy

W jakich miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania kleszcza?

„Pajęczaki te lubią wilgotne i cieniste stanowiska. Nigdy nie zasiedlają całego terenu równomiernie, wybierają miejsca dogodne dla nich”. Chętnie bytują na wysokich trawach, na krzewach szczególnie liściastych (leszczyna) oraz miejscach, w których uprzednio stała woda. Niestety, bardzo głodne kleszcze nawet podczas suszy potrafią opuścić komfortowe stanowiska i udać się na polowanie w inne tereny. Proces pierwszego ich wysypu obserwujemy po diapauzie zimowej. Kleszcze perfekcyjnie lokalizują szlaki najczęściej uczęszczane przez kręgowce (zwierzynę dziką i gryzonie) – mówi Ewa Sady.

Żeby zabezpieczyć przed kleszczami własny ogród, trzeba pamiętać o regularnym koszeniu trawy i niedopuszczaniu do powstawania skupisk chwastów. Pomóc może także sadzenie roślin, których zapachów kleszcze nie lubią, jak np. wrotycz czy lawenda. Trzeba jednak mieć świadomość, że wygłodniałych kleszczy te zabiegi wcale nie muszą odstraszyć.


Konsultacja merytoryczna: mgr inż. Ewa Sady, Samodzielny Zakład Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW

Redakcja: Anna Ziółkowska


 

Źródło: inforwire.pl

 


Lifestyle Związek

Jesteś zazdrosna o przyjaciółkę? Spróbuj zmienić swoje nastawienie, w imię przyjaźni

Redakcja
Redakcja
15 czerwca 2017
Fot. iStock / DaniloAndjus

Przyjaźń to niezwykłe uczucie, porozumienie dwóch dusz. Bezwarunkowe wsparcie najbliższej osoby jest  cenne, ale trzeba wzajemnego zaangażowania, by taka relacja kwitła. Najczęściej zaprzyjaźniamy się z osobami podobnymi do nas, ze wspólną pasją czy też doświadczeniami. Prawdziwa przyjaźń oferuje poczucie bezpieczeństwa i dodaje otuchy, gdy przychodzi trudny czas w życiu i wiele jest w stanie wybaczyć.

Na taki układ zazwyczaj pracujemy latami i bywa, że uzurpujemy sobie prawo wyłączności do przyjaciółki. Zapominamy, że mimo wspólnych przeżyć, planów, tajemnic, jesteśmy dwoma bliskimi sobie, lecz odrębnymi bytami. I gdy na horyzoncie pojawia się np. niespodziewany awans i opcja zmiany miejsca zamieszkania, czy nowa miłość, zaczynamy odczuwać delikatne ukłucia zazdrości.

Zazdrość o przyjaciółkę jest normalna

Odczuwanie zazdrości o najbliższą osobę jest naturalne, choć traktowane jako wyraz braku dojrzałości. Człowiek, który przeżywa zazdrość o ukochaną osobę może odczuwać też emocje takie jak: osamotnienie, strach, zranienie, żal, smutek, zagrożenie, niepewność, odrzucenie, i wiele innych. Nie mamy tej osoby na własność i choć wiemy to, trudno jest pogodzić się, że ktoś inny zakrada się naszym zdaniem, w nasze dotychczasowe miejsce. Czujemy się z tym nie do końca fair, ale trudno jest zdusić w sobie tak intensywne uczucie. Niekiedy sami odsuwamy się, wycofujemy się ze wspólnego czasu, aby ustąpić miejsca nowej miłości. Niestety, bez szczerej rozmowy, nasze intencje mogą zostać źle zrozumiane i nawet najlepiej zapowiadająca się przyjaźń, może nie przetrwać tej próby.

Zwalcz zazdrość, pozwól odetchnąć obu stronom

Zazdrość, która gniecie w środku i zatruwa relację, można pokonać. Musisz sobie uświadomić, skąd tak negatywna reakcja na sukces czy nową sympatię przyjaciółki. Zastanów się, co możesz dla siebie zrobić, by poczuć ulgę. Zajmij swoje myśli w innym kierunku, nie analizuj ciągle słów i zachowań, tak łatwiej będzie wyjść z emocjonalnego zapętlenia. Wzmocnij poczucie własnej wartości, wykorzystaj swoje mocne strony i rozwijaj własne zainteresowania. Daj bliskiej ci osobie maksymalną przestrzeń, co pozwoli stworzyć harmonię i miejsce dla was obojga.

Zazdrość bywa sygnałem, że twoje potrzeby odzywają się, bo nie są zaspokojone. Rozmawiaj otwarcie z przyjaciółką o tym, co czujesz i wspólnie podejmijcie decyzje, jak wyjść obronną ręką z trudności.


 

źródło: www.lifehack.org, kobieta.wp.pl


Zobacz także

4 oznaki, że jesteś na skraju załamania nerwowego

Uspokajasz się, że to chwilowy kryzys? 10 sygnałów, że twoje małżeństwo wisi na włosku

Jak być szczęśliwą bez poczucia winy? Egoistycznie, na luzie, bez specjalnych planów