Go to content

5 typowych błędów, których nie jesteśmy w stanie wybaczyć w związku

Fot. Unsplash / dahiana candelo / CC0 Public Domain

Dobrze jest mieć wybaczające serce. Przydaje się na co dzień, ponieważ ludzie nie są doskonali i co i raz ranią innych, psują relacje, nadużywają zaufania. Kiedy jesteś w związku, skupiasz wszystko jak w soczewce – jest miłość, wiele wartości, ale przez to i bólu – często trzeba wybaczać i iść dalej. To ważne, żeby związek trwał, żeby nie lądował w śmieciach jak zepsuta zabawka. Są jednak pewne rzeczy, które bywają niewybaczalne. To problemy, które dotyczą tylko ciebie i twojego partnera, ale też kilku innych osób (co oczywiście może być jeszcze gorsze). Jeśli utknęłaś, chcesz wybaczyć, ale po prostu nie możesz, wiedz, że możesz mieć rację, że nie musisz wybaczać. Bywają sytuacje, w których lepiej zakończyć toksyczny związek.

Kiedy ludzie cię rozczarowują lub denerwują, trudno sobie z tym poradzić, ale zawsze jest nadzieja na to, że dojdziesz do rozwiązania, wybaczysz i pójdziesz dalej. Jednak w rzadkich przypadkach nie ma miejsca na przebaczenie, po prostu dlatego, że czegokolwiek dotyczyła kłótnia lub zachowanie, było to po prostu zbyt dotkliwe, aby przezwyciężyć niechęć do osoby, która to zrobiła. Chociaż nadal możesz kochać, trwanie w tej relacji nie będzie dobre dla twojego dobrego samopoczucia na dłuższą metę, a ta relacja i tak nigdy nie będzie już taka sama.

Powody, dla których to ok nie wybaczyć

Chociaż dobrze jest wybaczyć komuś, kto cię skrzywdził, nie zaleca się wpuszczania z powrotem do swojego życia kogoś, kto konsekwentnie wykazywał wzorzec nadużycia. Oto kilka przykładów, w których lepiej byłoby wstrzymać się z wybaczeniem komuś:

  • Jeśli nadal doświadczasz PTSD w wyniku działań tej osoby (szczególnie istotne w przypadku przemocy w dzieciństwie).
  • Jeśli naprawdę czujesz, nawet po tym, jak ten ktoś wyraził skruchę i przeprosił, obiecał poprawę, że nie jesteś gotowa, aby mu wybaczyć. Można to powiedzieć głośno.
  • Jeśli to, że wybaczysz, spowoduje, że ta osoba wróci do twojego życia i narazi osoby wokół ciebie (takie jak twoje dzieci lub rodzinę) na ryzyko.
  • Jeśli ta osoba naciska na ciebie, abyś brał udział w negatywnych zachowaniach, na przykład pijąc, jeśli jesteś trzeźwy.
  • Jeśli ta osoba nie szanuje twoich granic. Jeśli kontaktuje się z tobą o każdej porze dnia i nocy, błagając o przebaczenie, nie myśląc o twoim dobrym samopoczuciu.

Nigdy nie czuj presji, aby zrobić coś, czego nie chcesz robić. Pamiętaj również o ryzyku, że dana osoba odczyta to jako uchylenie drzwi i ponowne zaproszenie jej do twojego życia.

Oto 5 rzeczy, które mogą być „niewybaczalne”. I to jest ok.

Przemoc fizyczna

Nadużycia nigdy nie powinny być tolerowane i nie ma nic złego w byciu bezlitosnym w tym temacie. Jeśli w związku doszło do przemocy fizycznej, trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy wybacza się oprawcy i żyje dalej jak gdyby nigdy nic. Jeszcze gorzej, gdy w świadkami tej przemocy były dzieci. Dorośli znają różnicę między dobrem a złem, dzieci wciąż się uczą. Jako dorośli musimy być wzorem do naśladowania. Przemoc powoduje traumę i uczy nadużyć. To absolutnie niewybaczalne.

Zdrada

Zdradził. Zaliczył skok w bok. Teraz twierdzi, że to nic nie znaczyło. Mówi, że kocha tylko ciebie. Że to była pomyłka. Że żałuje. Że chce zacząć od nowa, albo chociaż od momentu sprzed zdrady. A ty? Chcesz wybaczyć, naprawdę chcesz. Ale niestety wciąż szukasz winy w sobie, albo wciąż widzisz go oczami wyobraźni w objęciach z tamtą. Niektórzy ludzie mogą być bardziej skłonni do zrozumienia i wybaczeni, innym razem zdrada jest niewybaczalna i jest to całkowicie uzasadnione, ponieważ pokazuje poziom braku szacunku – zwłaszcza jeśli zdradzający nie wydaje się tym tak bardzo przejmować. Utrata czyjegoś zaufania może zająć zaledwie pół sekundy, ale odzyskanie go wymaga czasu. Przebaczenie jest długotrwałym procesem. Bez względu na to, jak bardzo chcesz, aby wszystko się skończyło i aby wszystko wróciło do normy, nie stanie się to od razu. Zawsze znajdziesz myśl, wspomnienie ukryte gdzieś głęboko, czekające na odpowiedni czas, aby przypomnieć ci, że twoje serce jest złamane i że twoja próba uśmiechu nie ukrywa tego wystarczająco dobrze. Trudno wybaczyć komuś, komu dałaś wszystko.

Kłamstwo

Może to wiązać się ze zdradą, ale także po prostu kłamaniem w ogóle. Jeśli twój partner cię okłamuje, nie można mu ufać, a to jest wyraz braku szacunku, a to wybaczyć i przejść nad tym do porządku dziennego. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, a jeśli on lub ona nadal kłamie i wszystko wskazuje na to, że nic tego nie zmieni, nadszedł czas, aby to zakończyć tę relację.

Przemoc emocjonalna

Przemoc emocjonalna, nawet nieuświadomiona, uderza w nasze poczucie wartości, burzy miłość własną i pewność siebie. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, która sprawia realny, fizyczny ból, a bywa, że pozostawia widoczne ślady, sygnały krzywdy emocjonalnej nie są tak oczywiste. Większość niepowodzeń w związku, romantycznych lub nie, jest wynikiem niskiej inteligencji emocjonalnej. Może ujawnić się ona w intensywnych reakcjach emocjonalnych i wrogości, szczególnie w czasie kłótni. Niezdolność do kontrolowania wyzwalaczy i eskalacji emocjonalnej staje się „kwaśnym deszczem „, który niszczy związek.

Patologiczna kontrola

Czasem jest tak, że jedna osoba próbuje zagarnąć dla siebie niezależność partnera. Niektórzy mogą wykazywać toksyczne podejście do związku, chcąc zagarnąć każdą chwilę i uwagę drugiej osoby wyłącznie dla siebie. To, co może niepokoić, to fakt, że osoby, nad którymi przejmowana jest ta kontrola, często nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę dzieje się w związku. Jeśli twój partner próbuje kontrolować twoje myśli i działania, upodobania i antypatie, a także krąg przyjaciół, może to być niewybaczalne, ponieważ pokazuje brak szacunku i przerażającą, apodyktyczną naturę. Dobrym przykładem może być sytuacja, w której twój partner grzebie ci w telefonie lub przegląda dziennik. Może wtedy wykorzystać te informacje, aby cię zmienić lub manipulować.