Lifestyle

5 sposobów na to, by stać się bardziej życzliwym i zjednać sobie ludzi

Karolina Krause
Karolina Krause
21 listopada 2016
Fot. iStock/Geber86
 

Każdego dnia spotykam ich na swojej drodze do pracy i w głowie tworzę listę osób, które najchętniej poprosiłabym o to, żeby (najłagodniej mówiąc) pocałowały mnie tam, gdzie światło nie sięga. Sąsiadka z piętra wyżej, która ma wieczne pretensje o wszystko, „baba w sklepie”, co to chyba specjalnie rolki w kasie wymienia tylko wtedy, kiedy akurat mnie obsługuje i ten „kolega” z pracy, który z przymilnym uśmieszkiem zajął mi ostatnie miejsce parkingowe tuż przed nosem. D*pek. Ale nie. Nie dziś. Dziś jest Światowy Dzień Życzliwości i jakoś żadnej z nich nie udało się jeszcze zajść mi za skórę. Przeciwnie! Są wręcz jakoś podejrzanie mili… Nie wiem, czy to przez to, że założyłam dziś moje różowe okulary i zarażam wszystkich wokół najszczerszym uśmiechem, na jaki mnie stać. Czy oni sami z siebie tak? Cokolwiek to jest. Działa! Spróbujcie same i dajcie znać, czy na was też 🙂

Oto 5 sposobów na to, by stać się bardziej życzliwym i zjednać sobie ludzi:

1) Uśmiechaj się

Czasem po prostu nie chce nam się uśmiechać. Nie jesteśmy w humorze, albo zwyczajnie nie widzimy ku temu powodów. W świecie emocji istnieje jednak jedna prosta zasada „Co na zewnątrz, dzieje się wewnątrz i na odwrót”. Nawet jeśli akurat „nie jesteśmy w sosie”, uśmiechając się pobudzamy te związki chemiczne, które odpowiadają w mózgu za nasz pozytywny nastrój, co automatycznie sprawia, że czujemy się lepiej. A do tego świat sprzyja ludziom, którzy się uśmiechają. Gołym okiem widać to na południu Europy, gdzie prawie każdą sprawę można załatwić jednym uśmiechem. Spróbuj więc uśmiechać się nieco więcej niż przeciętnie, a szybko przekonasz się, jak twoje relacje z innymi ludźmi zmieniają się na plus.

2) Dawaj

To niesamowite ile radości może płynąć z dawania. A poza tym, Im więcej dajesz, tym więcej do ciebie wraca. Zamiast więc staropolskim zwyczajem chomikować wszystko co masz pod ręką, podziel się z kimś kto tego potrzebuje. Masz dwa bilety na koncert, na który nie możesz pójść? Nie sprzedawaj. Oddaj je znajomym. Idziesz do sklepu i widzisz, że ktoś nie ma akurat drobnych na wózek? Wrzuć 2 złote. Nasz charakter kształtują okazje. To czy je wykorzystujemy zależy od nas samych. Jeśli chcesz być bardziej życzliwą. Naucz się dostrzegać małe okazje na bycie lepszą i wykorzystaj je. Nigdy nie wiesz, kiedy to do ciebie wróci (P.S. Do mnie już wróciło 🙂 ).

3) Naucz się przyjmować

Komplementy, pomoc. Ta sama radość, która wynika z tego, że możemy kogoś czymś obdarować, ma także drugą stronę medalu – branie. Bo, aby ktoś mógł komuś coś dać, ten drugi musi chcieć to przyjąć. Zrób więc przyjemność drugiej osobie i naucz się przyjmować.

4) Troszcz się o innych

Koleżanka z pracy zachorowała? Wpadnij do niej z ciastem lub pyszną zupą. Małe gesty to sprawa wielkiej wagi. Nawet jeśli tego nie okazują, ludzie naprawdę doceniają kiedy się o nich dba. To zbliża nas do siebie. Wzmacnia relacje. Przeświadczenie, że ktoś o nas myśli i dba dodaje nam pewności w życiu.

5) Przełam się

Zdarza się, że chcemy komuś pomóc, powiedzieć coś miłego ale tego nie robimy. Zwłaszcza, kiedy nie znamy tej osoby osobiście. Boimy się, że może sobie o nas coś pomyśleć. Tym czasem w większości przypadków ta druga osoba, tylko czeka na to, aby ktoś z nią porozmawiał. Otwórz się na drugiego człowieka. Przełam się, wyjdź z inicjatywą. A zatem do dzieła!


Źródło: lifehack.org, elephantjournal.com


Lifestyle

Rozwiązanie konkursu: „Jaka jest podróż twoich marzeń?”

Redakcja
Redakcja
21 listopada 2016
KONKURS "Jaka jest podróż twoich marzeń?"
Fot. iStock / lolostock
 

Czasem plan podróży wcale nie musi zawierać drogiej, ekskluzywnej wycieczki na koniec świata, czasem nasze marzenia są znacznie bliżej niż mogłoby się wydawać. A nasz upragniony koniec świata, możemy znaleźć w Moskwie, Europie czy na Bliskim Wschodzie. Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest nasza głowa, bo najważniejsze, to nie zapominać, że marzenia są po to, by je spełniać – a nie tylko marzyć.

Dziękujemy, że pomarzyliście nieco z nami. I odważnie, i łagodnie – właśnie dokładnie tak, jak tego potrzebujecie! Razem z biurem podróży Rainbow – serdecznie gratulujemy laureatom!

Laureaci:

  1. Karolina Kaczyńska-Piwko
  2. Marta Kowalska

Laureatów prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników, tj do dn.: 27.11.2016 roku. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Voucher na wakacje o wartości 500 zł do wykorzystania w biurze podróży Rainbow*

 

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.


* voucher do wykorzystania na R.pl z wyłączeniem oferty myway.r.pl oraz biletyczarterowe.r.pl . Voucher będzie ważny przez 12 miesięcy od dnia wygenerowania kodów dla zwycięzców.

 


Lifestyle

Niekochane córki tracą emocjonalną równowagę. 4 destrukcyjne zachowania dorosłych kobiet

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 listopada 2016
Fot. iStock / martin-dm

Miłość rodzicielska, poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, są niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Od rodziców zależy, jakie dane dziecko będzie w przyszłości, czy będzie umiało kochać i być kochane, czy znajdzie równowagę w dorosłym życiu. Jeśli tej miłości i akceptacji brakuje w dzieciństwie, powstaje luka, którą trudno samodzielne wypełnić. Córka, a następnie dorosła kobieta może nie udźwignąć ciężaru dorosłości, z którym kochanym dzieciom radzenie sobie przychodzi naturalnie. 

Gdy niekochane córki wchodzą w dorosłe życie

Normalną koleją rzeczy jest, że dorastamy, dojrzewamy, nabieramy nowych doświadczeń i korzystamy z tych wzorców zachowań, które zdążyłyśmy poznać od wczesnego dzieciństwa. Braki emocjonalne z dzieciństwa, często odbijają się echem w życiu dorosłym, choć często są nieuświadomione lub wypierane, czy racjonalizowane. Wiele kobiet nieświadomie mści się na samych sobie, chcąc zapełnić pustkę, która powstała nie z ich winy. Mogą się pojawić zachowania autodestrukcyjne, które dają wyraźny sygnał o problemie lub takie, które w inny, bardziej subtelny sposób, uniemożliwiają odnalezienie spokoju i równowagi.

Wewnętrzny krytyk zwycięża

Niekochane córki, szczególnie krytykowane stale przez rodziców, nie wyrastają na pewne siebie osoby. W głębi duszy pozostają niewystarczająco piękne, mądre, szczupłe. Jeśli krytyka towarzyszyła im stale, mimo dorosłości i samodzielności, wewnętrzny głos stale przypomina o tym, jakie one są „niewystarczające”. A to z kolei zaniża poczucie własnej wartości, spycha na dalszy plan sukcesy i skłania do myślenia, że każda porażka jest związana z cechami charakteru i jest na stale do nich przypisana.

Skłonność do odczuwania odrzucenia

Dorosłe kobiety mają świadomość tego, że nie do każdego miejsca i każdej osoby zawsze się pasuje. Czasem porażki czy rozstania są wpisane w życie każdego z nas. Nie jest to miłe, ale tak bywa i należy iść dalej. Niekochane, dorosłe już córki mają ogromny problem z odrzuceniem. Trudne doświadczenia, pozbawienie bezpieczeństwa, powoduje, że skłonność do odczuwania poczucia odrzucenia, może działać jak samospełniające się proroctwo. Szczególnie w związku, gdy nawet neutralne sygnały odbierane są na wyrost negatywnie. Wg przeprowadzonych badań, stała potrzeba potwierdzania, że jest się kochanym oraz wyszukiwanie sygnałów, które mogą świadczyć o zdradzie, wprowadza do związku ogromne napięcie.

Tkwienie w chorych układach

Po przykrych, szczególnie długotrwałych zachowaniach ze strony rodziców, trudno jest wyjść z utartego schematu. Dorosła, niekochana córka grzęźnie w tym, co niedobre, nie potrafi sobie uświadomić, jakie są jej uczucia i czego tak naprawdę chce od życia, a zamiast tego czuje się nieszczęśliwa i samotna.

Powtarzanie niszczącego schematu

Rodzice mimowolnie stają się dla nas wzorcami, jakie naturalnie powielamy. Często podświadomie wybieramy parterów podobnych do nich z zachowania, nawet jeśli nie jest ono dla nas dobre, budujące. To, co znane kojarzy się z utartym schematem i daje poczucie bezpieczeństwa. Skoro to znamy, to znaczy, że tak powinno być a my umiemy się już poruszać w tym obrębie, nawet jeśli nas to niszczy. W ten sposób kobieta, chcąc radzić sobie z sytuacją, będzie używać wszystkich znanych z dzieciństwa zachowań, godząc się np. na agresję werbalną, poczucie niewystarczająco dobrej.

Można walczyć z takimi zachowaniami, jednak wymaga to od kobiety nauki zaufania do samej siebie i rozumienia tego, co i dlaczego w ten sposób czuje.


źródło: charaktery.eupsychika.net


Zobacz także

„Czy jesteśmy gotowi podjąć ryzyko bycia szczęśliwym?”. Jak znaleźć siłę, by życie było bardziej znośne

Jeden słoik śmieci rocznie? Tak, według filozofii Zero Waste nic się nie marnuje!

6 typów rozstań, które mogą spotkać każdą z nas. Różnią się od siebie, ale utracona miłość boli podobnie