Go to content

5 sposobów na to, by stać się bardziej życzliwym i zjednać sobie ludzi

Fot. iStock/Geber86

Każdego dnia spotykam ich na swojej drodze do pracy i w głowie tworzę listę osób, które najchętniej poprosiłabym o to, żeby (najłagodniej mówiąc) pocałowały mnie tam, gdzie światło nie sięga. Sąsiadka z piętra wyżej, która ma wieczne pretensje o wszystko, „baba w sklepie”, co to chyba specjalnie rolki w kasie wymienia tylko wtedy, kiedy akurat mnie obsługuje i ten „kolega” z pracy, który z przymilnym uśmieszkiem zajął mi ostatnie miejsce parkingowe tuż przed nosem. D*pek. Ale nie. Nie dziś. Dziś jest Światowy Dzień Życzliwości i jakoś żadnej z nich nie udało się jeszcze zajść mi za skórę. Przeciwnie! Są wręcz jakoś podejrzanie mili… Nie wiem, czy to przez to, że założyłam dziś moje różowe okulary i zarażam wszystkich wokół najszczerszym uśmiechem, na jaki mnie stać. Czy oni sami z siebie tak? Cokolwiek to jest. Działa! Spróbujcie same i dajcie znać, czy na was też 🙂

Oto 5 sposobów na to, by stać się bardziej życzliwym i zjednać sobie ludzi:

1) Uśmiechaj się

Czasem po prostu nie chce nam się uśmiechać. Nie jesteśmy w humorze, albo zwyczajnie nie widzimy ku temu powodów. W świecie emocji istnieje jednak jedna prosta zasada „Co na zewnątrz, dzieje się wewnątrz i na odwrót”. Nawet jeśli akurat „nie jesteśmy w sosie”, uśmiechając się pobudzamy te związki chemiczne, które odpowiadają w mózgu za nasz pozytywny nastrój, co automatycznie sprawia, że czujemy się lepiej. A do tego świat sprzyja ludziom, którzy się uśmiechają. Gołym okiem widać to na południu Europy, gdzie prawie każdą sprawę można załatwić jednym uśmiechem. Spróbuj więc uśmiechać się nieco więcej niż przeciętnie, a szybko przekonasz się, jak twoje relacje z innymi ludźmi zmieniają się na plus.

2) Dawaj

To niesamowite ile radości może płynąć z dawania. A poza tym, Im więcej dajesz, tym więcej do ciebie wraca. Zamiast więc staropolskim zwyczajem chomikować wszystko co masz pod ręką, podziel się z kimś kto tego potrzebuje. Masz dwa bilety na koncert, na który nie możesz pójść? Nie sprzedawaj. Oddaj je znajomym. Idziesz do sklepu i widzisz, że ktoś nie ma akurat drobnych na wózek? Wrzuć 2 złote. Nasz charakter kształtują okazje. To czy je wykorzystujemy zależy od nas samych. Jeśli chcesz być bardziej życzliwą. Naucz się dostrzegać małe okazje na bycie lepszą i wykorzystaj je. Nigdy nie wiesz, kiedy to do ciebie wróci (P.S. Do mnie już wróciło 🙂 ).

3) Naucz się przyjmować

Komplementy, pomoc. Ta sama radość, która wynika z tego, że możemy kogoś czymś obdarować, ma także drugą stronę medalu – branie. Bo, aby ktoś mógł komuś coś dać, ten drugi musi chcieć to przyjąć. Zrób więc przyjemność drugiej osobie i naucz się przyjmować.

4) Troszcz się o innych

Koleżanka z pracy zachorowała? Wpadnij do niej z ciastem lub pyszną zupą. Małe gesty to sprawa wielkiej wagi. Nawet jeśli tego nie okazują, ludzie naprawdę doceniają kiedy się o nich dba. To zbliża nas do siebie. Wzmacnia relacje. Przeświadczenie, że ktoś o nas myśli i dba dodaje nam pewności w życiu.

5) Przełam się

Zdarza się, że chcemy komuś pomóc, powiedzieć coś miłego ale tego nie robimy. Zwłaszcza, kiedy nie znamy tej osoby osobiście. Boimy się, że może sobie o nas coś pomyśleć. Tym czasem w większości przypadków ta druga osoba, tylko czeka na to, aby ktoś z nią porozmawiał. Otwórz się na drugiego człowieka. Przełam się, wyjdź z inicjatywą. A zatem do dzieła!


Źródło: lifehack.org, elephantjournal.com