Go to content

5 sposobów, które sprawią, że przestaniesz porównywać się z innymi

Fot. iStock / lzf

Porównywanie się do innych bywa zgubną praktyką. Dążąc do osiągnięcia własnych celów, mimowolnie zerkamy na tych, którzy podążali w podobnym kierunku lub dawno już dostali, to, czego chcieli i mierzą wyżej. Takie porównywanie może w wielu przypadkach być niezłym motywatorem — ale nie zawsze. W niektórych sytuacjach naprawdę nie warto tego robić. Dziś skupimy się na tym, jak przestać porównywać się do innych dla zwiększenia swojej satysfakcji.

W jakich sytuacjach powinniśmy przestać się porównywać?

Czasami wydaje się nam, że nie ma szans, by coś się udało, ale koleżance z pracy poszło to całkiem sprawnie. Jeżeli w takiej sytuacji pojawia się u nas chęć zrobienia tego samego, to dobrze. Dzięki temu, zamiast skazywać sprawę na klęskę, zbieramy siły i raz jeszcze podejmujemy wyzwanie. Satysfakcja z wykonania wtedy jest podwójna.

Jednak, gdy zbyt często przyglądamy się innym, porównujemy wygląd, osiągnięcia w pracy czy wielkość domu —odbija się to negatywnie na samopoczuciu. Zamiast iść własnym torem, stajemy w cieniu innych, czując się bezwartościowymi, mniej sprytnymi, a może nawet przegranymi. Odpuszczamy wysiłek lub zaczynamy działać sfrustrowani, szczególnie jeśli od dzieciństwa byliśmy porównywani przez rodziców czy nauczycieli do rodzeństwa lub koleżanek.

Jak przestać się porównywać do innych?

Pamiętaj, że sama jesteś kowalem swojego losu. Nie musisz czuć się gorsza i spoglądać z rezygnacją oraz zazdrością na ręce innym. Istnieją sposoby, które w prosty sposób wyzwolą Cię z pętli porównywania i prób dorównywania innym.

1. Zmień kierunek myśli

Nie koncentruj się na innych, lecz na sobie. Zadaj sobie pytanie, czy porównywanie się do innych daje Ci coś innego, niż złe samopoczucie. Gdy zauważysz bezsens takiego zadręczania się, przestaniesz sama sobie podcinać skrzydła. Zmień kierunek swoich myśli, skup się na tym, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze i z czego jesteś dumna. Nie każdy może pochwalić się tym samym osiągnięciem, więc nigdy nie powinnaś czuć się gorsza..

2. Oderwij się od mediów społecznościowych

Mimo że trudno jest obecnie funkcjonować bez uczestnictwa w wirtualnym świecie, lepiej ograniczyć obecność w mediach społecznościowych. Gdy widzisz na zdjęciach znajomych, którzy są na wakacjach w ciepłych krajach, mają na sobie modne ciuchy lub “wypasiony” dom, dostajesz doła, bo Ty wakacje spędzasz na działce i mieszkasz w małej kawalerce.. To sprawia, że czujesz się gorzej, nie mogąc się czymś więcej pochwalić — a przecież w dużej mierze, to co widzisz, to w większości świat wykreowany na potrzeby zaimponowania innym Napisać o sobie można wszystko, a rzeczywistość bywa zgoła odmienna.. Nie wiesz, co dzieje się w rzeczywistości, za zamkniętymi drzwiami. Dzięki odcięciu się od takich “wyfiltrowanych” relacji, możesz bardzo szybko zauważyć zmianę w swoim podejściu. To świetny sposób na to, jak przestać porównywać się z innymi.

3. Wypunktuj swoje mocne strony

Powiedz je głośno, spisz na kartce i zawieś tak, by o nich nie zapominać. . To doskonały powóddo budowania własnej wartości. Wiedząc, ile jesteś warta, nie będziesz marnowała czasu i energii na porównania do innych. Zamiast się dołować i wytykać sobie niedociągnięcia, nakręć się na pozytywy. W głowie szybko powstanie nowy obraz Ciebie i nowe, lepsze możliwości. Wszystko dzieje się w twojej głowie.

4. Odrzuć poczucie zagrożenia

Jeśli lubisz patrzeć na innych i za każdym razem powtarzasz sobie, że on/ona ma/potrafi coś wyjątkowego, a Ty nie, od razu dopada Cię zły humor. Pamiętaj o tym, że ludzie różnią się od siebie, posiadając odmienne predyspozycje. Doceń swoją indywidualność, Uwierz, że inni również z Ciebie mogą brać przykład. Bądź lepszą wersją siebie.

5. Odrzuć myśl, że tam, gdzie Cię nie ma, jest zdecydowanie fajniej

Tylko z początku może Ci się wydawać, że każdy ma lepiej od Ciebie. Warto docenić własne życie i zamiast porównywać się wciąż do innych, iść własnym tempem, obraną przez siebie ścieżką —bądź wdzięczna za to, co masz. Oszczędzi Ci to rozczarowań.

Jak przestać się porównywać — krótkie podsumowanie

Porównywanie się do innych może prowadzić do negatywnych emocji i obniżonej samooceny. Jednak istnieją skuteczne sposoby, aby zrezygnować z tej szkodliwej praktyki. Koncentruj się na własnych osiągnięciach i cechach, unikaj nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, doceniaj swoje mocne strony i odrzucaj poczucie zagrożenia. Przejdź na własną ścieżkę i ciesz się tym, co masz, aby uniknąć rozczarowań i poczuć wdzięczność za swoje życie. Przestań porównywać się do innych i stań się najlepszą wersją samego siebie.

źródło: www.powerofpositivity.com, coach4u.pl