Lifestyle Psychologia

5, odkrytych na nowo, faktów o męskiej agresji, złości i pojęciu męskości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2017
Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje
Fot. Pixabay / unsplash / CC0 Public Domain – Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje
 

Zależność pomiędzy płcią, gniewem i przemocą jest bardziej złożona niż nam się wydaje. Powinniśmy być dalecy od wysuwania tez, że agresja to zjawisko charakterystyczne jedynie dla mężczyzn i „niekobiece”. Badania naukowe potwierdzają jednak, że istnieje związek między męskością, a złością i to nie tylko w społecznym odczuciu.

1. Męskość kojarzy nam się ze złością

W 2014 roku na Uniwersytecie w Południowej Australii, Michelle Wharton wraz ze swoimi współpracownikami badał relacje między męskością i gniewem. Uczestnicy eksperymentu (kobiety i mężczyźni) musieli wypełnić szereg kwestionariuszy dotyczących ról płciowych i gniewu. Okazało się, że więcej gniewu miały w sobie kobiety o męskiej naturze, a mniej mężczyźni o „kobiecej tożsamości płciowej”.

2. Kiedy męskość jest zagrożona, mężczyźni reagują narastającym gniewem

W 2015 roku na Uniwersytecie w Penn State odkryto, że kiedy kwestionuje się ich męskość, mężczyźni reagują z jeszcze większą niż normalnie złością i zwiększonym poparciem społecznym dla dominacji nad kobietami. W kwestionariuszu pytano uczestników (tylko mężczyzn) o stereotypy dotyczące płci.  Połowie z nich powiedziano, że ich wyniki były zbliżone do średniej wyników kobiet, a nie mężczyzn. Ta właśnie połowa reagowała w drugiej części badania zwiększonym poziomem gniewu.

3. „Drażnienie” męskiego testosteronu daje podobny efekt

Podobne wyniki badań uzyskano w 2016 roku na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie odkryto, że mówienie mężczyznom, że mają niski poziom testosteronu wyzwalało w nich strach przed utratą męskości i prowadziło do angażowania się na siłę, w zachowania stereotypowo wiązane z płcią, na przykład bijatykę… Tymczasem mężczyźni, którym powiedziano, że mają wysoki poziom testosteronu byli bardziej skłonni do wspierania równości płci i częściej angażowali się w stereotypowo kobiece zachowania, takie jak dbanie o dom…

4. Męskość jest także kojarzona z mocno prawicowymi, autorytarnymi postawami

Osoby o skrajnie prawicowych poglądach mają szczególnie silne przekonanie, że mężczyźni powinni być szanowani i wzbudzać zaufanie, że powinni być silni fizycznie oraz agresywni w osiąganiu zamierzonych celów, a także unikać działań uznawanych stereotypowo za kobiece. Wszystkie trzy przekonania występują jednak zarówno u osób wyznających prawicowy autorytaryzm jak i u osób dopuszczających się przemocy na tle seksualnym i tych, które odczuwają agresję w stosunku do homoseksualistów.

5. „Uśpiona męskość” aktywizuje się, gdy mężczyźni się upijają

Podczas przeprowadzonych w 2015 roku badań okazało się, że mężczyźni, którzy cenią sobie siłę fizyczną i wyznają anty-kobiece postawy byli bardziej agresywni wobec swojego przeciwnika, pod wpływem alkoholu i gdy uważali, że ich  przeciwnik jest gejem.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle Psychologia

Odkryj w sobie talent! Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 kwietnia 2017
Fot. iStock / pixitive
 

Pomyślałyśmy sobie, że kwiecień, który przeplata i zimę i lato, w którym wiosna wybucha zielenią, to idealny moment na znalezienie swojej muzy. To czas, kiedy nasza kreatywność wychodzi spod ciepłego koca, kiedy wyobraźnia wraz z wiosną podsuwa nam wiele zabawnych historii, anegdot, kiedy puszczamy wodze fantazji wyciągając głowę do słońca. 

Dostajemy od was wiele listów, w których opisujecie różne historie – od tych zabawnych po te tragiczne. Trudno nie wykorzystać takiego potencjału, dlatego mamy dla was propozycję nie do odrzucenia – napiszcie do nas. Napiszcie ciekawą historię, która gdzieś wam w duszy gra. Mogą to być wasze wspomnienia, może to być historia, którą od wielu lat w sobie nosicie i czujecie, że w końcu nadszedł czas, by ujrzała ona światło dzienne, choćby w anonimowej formie, by inni ją poznali – wzruszyli się, zainspirowali.

Każdy z nas nosi w sobie taką historię, prawdziwą lub zbudowaną siłą naszej wyobraźni. Wiele chciałoby spróbować swoich sił pisarskich, ale się wstydzi, pisze do szuflady i nie wie, gdzie właściwie z tym, co w sercu i w duszy gra, się udać. A my powiemy wam gdzie – oczywiście do nas!

Od dziś zaczynamy naszą akcję: „Kwiecień-plecień, czyli utkaj nam ciekawą historię”, w które zachęcać was będziemy do przesyłania nam swoich opowiadań, listów – forma jest dowolna. My opublikujemy najciekawsze z nich oraz nagrodzimy te najlepsze! To jak pióra, a raczej klawiatury w ręce?

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię” prześlij do nas swoje opowiadanie, nie narzucamy formy, tematyki – napiszcie o tym, co wam w duszy od dawna, a może właśnie w kwietniu gra. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 12 kwietnia do 8 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 18 maja 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

Foksal_logo WAB-nowe-logo_wab

10 x zestaw książek, skłądający się z:

Steczkowscy. Miłość wbrew regule

SteczkowskaSteczkowscy

Postawili wszystko na jedną kartę – sprzeciwili się tradycji, zasadom i kościelnej regule. Wybrali siebie i miłość. Nikt ich nie wspierał, wszyscy się odwrócili. Było ciężko, ale wygrali swoje życie.

W latach sześćdziesiątych młody Stanisław Steczkowski jest księdzem w Duląbce, niewielkiej wsi w województwie podkarpackim. Charyzmatycznym, tryskającym energią, uwielbianym przez wiernych, dyrygentem chóru przykościelnego aktywizującego parafian. Danusia Wyżkiewicz, młodsza od niego o siedem lat, mieszka w tej samej wsi i śpiewa w chórze przykościelnym. Od dawna jest zakochana w Stanisławie, okazuje się, że z wzajemnością.

Ta książka mówi o pięknej miłości, ale też o borykaniu się przez całe życie z bytem, akceptacją społeczną, Kościołem i aparatem władzy, o nieustannym życiu poza nawiasem. Jest to też opowieść o bezprzykładnej walce o uznanie tej miłości przez Kościół, o dyspensę od ślubów kapłańskich i ślub kościelny. Walce wygranej na trzy lata przed śmiercią Stanisława.

Costello. Przebudzenie

Hermez_Costello

Drapieżna, bardzo zmysłowa próba zmierzenia się z cielesnością. 

Czy w obecnych czasach możliwe jest pełna akceptacja własnego ciała? Czy przyjemność z własnej cielesności zarezerwowana jest dla pięknych i młodych? Co z ciałami ułomnymi, niedoskonałymi, starzejącymi się, które nasza kultura skazuje na niebyt?

Elizabeth Costello, postać wykreowana przez J.M. Coetzeego, jest znaną pisarką. Do tej pory w swoich wykładach, wygłaszanych w uniwersyteckich aulach i podczas spotkań autorskich koncentrowała się na prawach uciskanych mniejszości, słowa służyły jej do stawania w obronie Innego. Żarliwie walczyła również z zabijaniem zwierząt.

Teraz, gdy odbywa serię spotkań w Europie, odkrywa zupełnie nowy rys swojej osobowości. Zaczyna na nowo doświadczać własnej cielesności, emanuje erotyzmem, zaraża nim. Prowokuje i buntuje się przeciwko ograniczeniom, jakie w tej sferze narzuca ludziom kultura, religia, ale i język, zazwyczaj tak giętki i bogaty, a tak ubogi w opisywaniu ludzkiej seksualności.

Noble Health logotyp kolor_jasne tło_CMYK

3 x Class A Collagen Complex

Zestaw Collagen COMPLEX

4 x Detox na Maxa 

zestaw Detox na Maxa

2 x Detox Tea + kubek

NH_zestaw_herbata+kubek

1 x Żelkowe love

NH_żelki

Regulamin akcji znajduje się tutaj.


Lifestyle Psychologia

Przepis na Wielkanocny Mazurek (dla leniwych). Akcja „Wielkanoc pachnąca tradycją z babcinymi przepisami oraz dekoracjami”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 kwietnia 2017
Fot. iStock

Najbardziej efektowne i najprostsze wielkanocne ciasto świata! Za tradycyjnym i pięknym mazurkiem kryje się kruche ciasto i masa kajmakowa. No i oczywiście duuuużo pysznych bakalii.

Specjalnie dla was, zgodnie z obietnicą, mazurek dla leniwych, czyli prosty przepis na ciasto i sprawdzona, gotowa masa krówkowa (czyli kajmakowa) – w tym roku nasze ciasto będzie nas relaksować, gdy będziemy podjadać migdały i układać z nich dekorację na górze. Do dzieła!

Kruche ciasto

Czyli nasz spód mazurka.

Składniki:

  • 40 dkg mąki pszennej
  • 15 dkg cukru pudru
  • 20 dkg masła (można użyć masła roślinnego do pieczenia, ale z tym”prawdziwym” smak jest niepowtarzalny, zaszalejcie)
  • 4 żółtka

Tak, to wszystko. Wyrabiamy w misce. Najlepiej przed rozwałkowanie wstawić ciasto na 15-20 min do lodówki, nie będzie się przyklejało do blachy.

Ciasto rozkładamy na posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, aby urosło równomiernie warto nakłuwać je gęsto widelcem. Grubość ciasta nie powinna przekraczać ok. 1 cm, tym razem ciasto będzie tylko dodatkiem niezbędnym do zaserwowania pyszności na górze 😉 . Gdy ciasto jest już rozwałkowane na brzegach formujemy obramowanie (można pokusić się o artystyczne plecionki lub przygnieść ciasto do brzegu blaszki). Pieczemy ok 15-20 min w temperaturze 175-180 stopni Celsjusza – aż do zrumienia ciasta.

Dobra wiadomość – możesz zamrozić część ciasta i gdy najdzie cię ochota na maślane ciastka wykorzystać już gotowe!

Możesz również skorzystać z wersji bardzo, bardzo dla leniwych i kupić zwykłe ciasto kruche w sklepie za ok 6-10 zł, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na podjadanie bakalii 🙂 .

Po upieczeniu czekamy aż ciasto wystygnie, wyciągamy je z blaszki. Na górę nakładamy naszą ulubioną masę kajmakową. Możecie kupić je praktycznie w każdym sklepie. My polecamy masy kajmakowe z Bakallandu, a do wyboru mamy:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Tajemnica kajmaków Bakalland tkwi w idealnie przygotowanej recepturze. Doskonały smak i aromat oraz odpowiednia konsystencja zapewnią sukces kulinarny.  Do wyboru są aż 4 warianty smakowe: tradycyjny, orzechowy, kakaowy oraz nowość – Tiramisu.

Potem już wystarczy zacząć dekorowanie – czyli najprzyjemniejszą część pieczenia. Wystarczy odrobina wyobraźni. Pamiętajcie, że najpiękniejsze bazie i kwiaty robi się z płatków migdałowych :). Zobaczcie kilka dekoracyjnych pomysłów.

Pamiętajcie, żeby wysłać do nas swoje przepisy i zdjęcia – super nagrody w naszej akcji czekają (szczegóły znajdziecie na dole artykuły)!

 

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Akcja „Wielkanoc pachnąca tradycją z babcinymi przepisami oraz dekoracjami”

Przez najbliższe dwa tygodnie serdecznie zapraszamy was do wspólnych przygotowań  i delektowania się wielkanocnymi smakami, dekoracjami i pomysłami na to, co zapada w naszej pamięci na długie lata. Piszcie do nas!

W ramach naszej zabawy będziemy publikować dla was artykuły pełne wielkanocnych inspiracji, trików i najlepszych przepisów. Przesyłajcie do nas swoje przepisy, zdjęcia i świąteczne aranżacje! Wszystko to, co dla was jest symbolem Świąt Wielkiej Nocy, jest fragmentem waszej tradycji, tworzy wasze najpiękniejsze wspomnienia.

Przepisy, zdjęcia, filmy – wszystkie chwyty dozwolone 😉 Czekamy na wasze wiadomości – piszcie na adres [email protected] w temacie wiadomości wpisując „Wielkanoc”.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Zaczaruj sobie święta

Najciekawsze propozycje opublikujemy na łamach naszego magazynu, a na autorów najlepszych, najpiękniejszych czy najbardziej chwytających nas za serca prac czekają fantastyczne nagrody!

Do dzieła!

Czas trwania akcji: 06.04.2017 – 19.04.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na www.ohme.pl do dnia 27.04.2017 roku.

Nagrody:

logo ze sloncem

3 x Zestaw bakalii marki Bakalland (o wartości ok. 200 zł każdy)

IMG_4041

Świąteczne zestawy nagród od Bakalland

Święta najlepiej smakują z bakaliami, dlatego nie może zabraknąć ich na naszych świątecznych stołach i w potrawach, które będziemy przygotowywać. Dla Laureatów Bakalland przygotował zestawy bakalii, które doskonale sprawdzą się zarówno w daniach wytrawnych, , sałatkach jak i deserach. Bakalie to również doskonała przekąska w takcie przygotowań. W zestawach znajdują się między innymi: Złote owoce (miechunka peruwiańska), Orzechy włoskie Chandler, Mango, Ananas, Migdały, Śliwki całe owoce, Chrupiąca Sałatka, Nerkowiec, Wiśnia soczysta, Rodzynki Bursztynowe, Żurawina z sokiem z granatu.

logo-210x120px

1 x POŚCIEL DWUSTRONNA PASTICHE BUTTERFLY BLUE

Posciel-dwustronna-Pastiche-Butterfly-blue

2 x Obrus prostokątny 130 x 160 cm

1 141-13

Obrus prostokątny to doskonała dekoracja stołu, umili czas przy porannej kawie, nada podniosły ton ważnej uroczystości, przykryje zadrapany blat ukrywając jego mankamenty – charakter i styl obrusu zależy od tkaniny z jakiej zostanie uszyty.

2 x Taca BUTTERFLY

Taca-Butterfly-45x31-cm

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

8 sytuacji, kiedy powinnaś milczeć i siedzieć cicho

KONKURS. Ostatnia szansa, by zobaczyć Krystynę Jandę w roli Marii Callas. Tylko u nas – ostatnie zaproszenie na spektakl!

Zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów. Tak Ukraińcy ratują swoje zwierzęta ❤