Go to content

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody
Fot. iStock/Eva-Katalin

Ponieważ ciało człowieka w dużej mierze składa się z wody, trzeba nieustannie ją dostarczać, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Większość z nas nie zaprząta sobie tym jednak głowy. Po butelkę wody sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy sobie przypomnimy lub zaczynamy odczuwać suchość w ustach. Tymczasem organizm na różne sposoby sygnalizuje, że jest odwodniony. Oto kilka objawów, których nie można lekceważyć.

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody

Problem z koncentracją

Badania z 2012 roku, opublikowane w czasopiśmie Journal of the American College of Nutrition dowodzą, że delikatne odwodnienie upośledza pamięć i koncentrację już o 2 proc. Inne badanie z 2015 roku wykazało, że odwodnienie organizmu sprzyja wypadkom drogowym.

Zaparcia

Przewlekłe problemy z wypróżnianiem mogą wynikać z niewystarczającego nawodnienia organizmu. Taki stan musi utrzymywać się jednak przez dłuższy czas. Jeżeli utrzymujesz dietę bogatą w błonnik, powinnaś jeszcze częściej sięgać po szklankę z wodą.

Problemy na treningu

W trakcie ćwiczeń pocimy się, to normalne. Ważne jednak, żeby uzupełnić wodę, którą stracił nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego, a także zadbać o nawodnienie zarówno przed, jak i po treningu. Jeżeli o to nie zadbasz, pojawią się takie objawy jak: zimna skóra, osłabienie i zawroty głowy.

Ciemny mocz

Gdy dostarczasz organizmowi zbyt mało wody, nerki nie mogą produkować odpowiedniej ilości moczu. Robią jednak co mogą i właśnie dlatego twój mocz jest ciemny i ma zdecydowanie intensywniejszy zapach. Zdecydowanie rzadziej w ciągu dnia odczuwasz też potrzebę skorzystania z toalety. To sygnały, których nie wolno bagatelizować.

Ból głowy

Ten objaw bardzo często tłumaczymy sobie zmianą ciśnienia, niewyspaniem, zmęczeniem czy głodem. Choć oczywiście mogą powodować ból głowy, często przyczyną jest też odwodnienie. Następny razem, gdy się pojawi się ból głowy, wypij dwie szklanki wody. A nuż pomoże?


 

Źródło: Woman’s Day