Go to content

Są kosmetyki, którymi z nikim nie powinnaś się dzielić

kosmetyki, którymi z nikim nie powinnaś się dzielić
Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Wspólny wieczór najpierw w domu, a następnie wypad na miasto z przyjaciółką lub siostrą? To fantastyczny plan na babskie spotkanie, niezależnie od tego, czy kończy się w kinie, na kręglach czy imprezie w największym klubie w mieście. Zaczynacie od wymiany ploteczek, pogaduch i tuż przed wyjściem robicie szybki makijaż, bo która z nas nie lubi się ładnie prezentować? 

Jeśli malujecie się wspólnie, przy jednym lustrze bawiąc się doskonale, pamiętajcie, że mimo bliskich relacji tak samo, jak nie pożyczacie sobie bielizny, tak samo nie pożyczajcie od siebie pewnych kosmetyków. Wynika to z ryzyka przeniesienia „obcych” drobnoustrojów na twarz, a w konsekwencji nabawienia się opryszczki, alergii i trądziku.

Kosmetyki, którymi z nikim nie powinnaś się dzielić

1. Tusz do rzęs

Jeśli wydaje ci się, że tutaj wielkiego zagrożenia nie ma, bo kontakt z rzęsami trwa kilka sekund, mylisz się. Maskara, szczególnie taka, która przechodzi przez kilka rąk, np. w toalecie na imprezie, jest niewiarygodnym siedliskiem drobnoustrojów. Występujące na szczoteczce bakterie i wirusy, zagrażają pojawieniem się  zapalenia spojówek bądź alergii. Podobnie sytuacja ma się z eyelinerem.

kosmetyki, którymi z nikim nie powinnaś się dzielić

Fot. iStock / veronicagomepola

2. Błyszczyk/pomadka

Aż chce się powiedzieć — jedna chwila i opryszczka gotowa. Szminki są kosmetykami, których absolutnie nie wolno nikomu, ani od nikogo pożyczać.

Fot. iStock / gilaxia

Fot. iStock / gilaxia

3. Kremy w słoiczku

Gdy wkładamy palec do kosmetyku, by nałożyć go na twarz, wprowadzamy do środka bakterie, które się namnażają. Następnie te bakterie wędrują dalej, np. na twarz przyjaciółki, i odwrotnie, bliska osoba zostawia własne bakterie w twoim kosmetyku. Nie wspominając już o sytuacji, w której zdarza się przed aplikacją kremu nie umyć rąk. Wyjątkowo niehigieniczne zachowanie.

Fot. iStock/Voyagerix

Fot. iStock/Voyagerix

4. Puder w kamieniu

Jeśli jego aplikacja polega na użyciu gąbeczki, to najczęściej dzielenie się nim niesie ryzyko rozniesienia nią drobnoustrojów. Tym bardziej że mało która z nas pamięta o regularnym myciu gąbeczki. Podobnie rzecz ma się z pędzlami, na których zbiera się mnóstwo kurzu i starego naskórka. Kto je myje raz w tygodniu?

Fot. iStock / xmee

Fot. iStock / xmee

5. Cienie do powiek w kremie

Najczęściej nakładamy je palcami, szybko i wygodnie. W konsekwencji niech staną się jedynie naszymi kosmetykami, ponieważ gromadzą w sobie dużo bakterii. Najlepiej z nich korzystać za pomocą czystego aplikatora.

Fot. iStock / gilaxia

Fot. iStock / gilaxia


źródło: dzielnicastylu.pl