Go to content

5 nieoczywistych oznak, że nie jesteś w formie

Fot. iStock/stock-eye

Co to znaczy być w formie? Każdy być może ma na to własną teorię, ale najczęściej myślimy o tym w kontekście zgrabnej figury, sprawności fizycznej i energii do działania. Jeśli pewne elementy nie spinają się ze sobą, trzeba się zastanowić, gdzie coś ważnego nam uciekło i co zrobić, by znów wrócić do formy.

5 nieoczywistych oznak, że nie jesteś w formie

1. Nie możesz zasnąć

O dziwo kłopoty z zaśnięciem i głębokim, relaksującym snem, często są efektem braku aktywności fizycznej. Organizm, który nie wyzbywa się nagromadzonej energii, nie jest wieczorem wyczerpany. Nadmiar energii wpływa na problem  z wyciszeniem i z wejściem w fazę odpoczynku. To żadna nowość, że im bardziej będziesz pozytywnie zmęczona, tym lepiej będziesz spała.

2. Masz fatalne samopoczucie

Odczuwanie smutku, lęku, wręcz stanów depresyjnych również jest powiązane z niewystarczającym brakiem ruchu. Udowodniono już dawno, że aktywność fizyczna ma związek z zapobieganiem depresji oraz łagodzeniem jej objawów. Ćwiczenia pobudzają wydzielanie endorfin, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, daje nam satysfakcje i chęć do bardziej intensywnego działania.

3. Boli cię ciało

Nie, to jeszcze nie starość, to po prostu brak aktywności fizycznej i rozruszania poszczególnych mięśni, kości i stawów. Organizm potrzebuje ruchu tak samo, jak wody i powietrza. Ruch pozwala utrzymać cały czas ciało w sprawności, rozwijając mięśnie i dobrze wpływające na cały układ ruchu.

4. Wolno myślisz

Otępienie, wolne kojarzenie faktów, problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy oraz z przypomnieniem tych mniej istotnych, także wynikają z braku odpowiedniego rozruszania. Badania dowiodły, że ćwiczenia odpowiadają za odczuwanie energii, a energia jest niezbędna także do pracy umysłowej.

5. Jesz produkty niezdrowe i bardzo kaloryczne

Jeśli cały czas odczuwasz pociąg do jedzenia typu fast food, a twoja waga rośnie, to zaczynasz mieć problem. Im więcej i częściej sięgasz po tego typu jedzenie, tym trudniej jest ci z nim zerwać. Brak ruchu powoduje, że jesteś znudzona, pozbawiona motywacji. Jeśli postanowisz się poruszyć sama dla siebie, zapewne nie będziesz miała tyle czasu, żeby siedzieć i jeść niezdrowe rzeczy.

źródło:  www.cosmopolitan.pl