Lifestyle Związek

5 koniecznych zmian, które pozwolą zerwać z nałogową miłością

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/praetorianphoto
 

Nie tylko alkohol i narkotyki mogą uzależniać. Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez mężczyzny u swojego boku. Ta swoista, toksyczna relacja, w której kobieta kocha za bardzo, jest zaburzeniem opartym na obsesji na punkcie partnera, presji podporządkowania jemu swojego życia. 

Takie podejście powoduje brak równowagi w związku, a nieumiejętność budowania dobrej relacji, paniczny lęk przed samotnością powoduje, że kobiety boją się zakończyć związek, nawet ten, który nie jest dla nich najlepszy.

Gdy już wydarzy się ostateczne i partner odchodzi, kobiety kochające zbyt mocno albo walczą o „miłość” do upadłego, albo od razu wchodzą w następny związek, nie umiejąc odnaleźć się w rzeczywistości. To bardzo dużo złożona sytuacja, do której trudno jest dać dwie proste rady mające zadziałać na każdą kobietę.

Wiele kobiet czeka długotrwały proces, który pozwala zajrzeć w głąb siebie i dotknąć przyczyny problemu. Psychoterapia to najlepsze rozwiązanie, ale równie ważne jest samodzielne zaangażowanie w wyjście z tego stanu.

5 koniecznych zmian, które pozwolą zerwać z nałogową miłością

1. Ustaw priorytety

Najpierw ty, później partner. Bardzo ważne jest, aby znaleźć czas na normalne życie, które pozwoli oderwać myśli od partnera. Zwykłe czynności, hobby, skupienie się na samej sobie, a nie na ukochanej osobie, pozwoli nabrać odrobiny koniecznego dystansu. Jednak wysiłek podjęty od czasu do czasu, nie da zauważalnych efektów, za to zmiana sposobu myślenia i reagowania, która prowadzona jest systematycznie, wiele może zmienić.

2. Zacznij pomagać sobie

Naucz się radzić ze swoimi uczuciami, pozwól sobie przeżywać emocje. Daj sobie margines zrozumienia, że to, co czujesz jest w porządku. Zaakceptuj emocje, gdy się złościsz — krzycz, gdy czujesz rozczarowanie — możesz płakać. Dąż do tego, by ulgi od natłoku emocji szukać w sobie, a nie w obecności drugiej osoby.

3. Przemyśl swoje związki

Nałogowa miłość może mieć swoje korzenie w dzieciństwie, w relacji z rodzicami lub w pierwszych kontaktach z partnerami. Przemyśl, jak relacje z bliskimi osobami wpłynęły na ciebie, co pamiętasz najbardziej, czego się bałaś. Często obsesyjna miłość jest odpowiedzią na deficyt miłości zaznany we wczesnych latach życia. Kobiety kochają zbyt mocno, tak jakby chciały kochać „na zaś”, by nigdy więcej nie brakowało im tego uczucia.

4. Weź odpowiedzialność za swoją przyszłość

Nie oddawaj swojego życia w ręce innej osoby, nie pozwól, by ktokolwiek tobą kierował. Zapisz się na psychoterapię, wejdź do grupy wsparcia, aby jak najbardziej świadomie zostawić za sobą problemy i zacząć żyć swoim życiem.

5. Naucz się odróżniać zachowania toksyczne od zdrowych 

Być może nie wiesz, jak wygląda zdrowy i szczęśliwy związek. Być może uważasz, że miłość oznacza poświęcenie, cierpienie, składanie siebie w ofierze. A to nie prawda. Jednak dopóki nie zrozumiesz, co jest dla ciebie (a nie dla partnera) dobre, będziesz tkwić w chorym układzie.

źródło: zmianywzyciu.pl


Lifestyle Związek

Rozwodnicy umierają wcześniej – dowodzą naukowcy. Jak temu zapobiec?

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/martin-dm
 

Jeśli właśnie pomyślałaś: „Matko, przecież ja jestem po rozwodzie!” – spokojnie. To, że się rozwiodłaś nie jest w 100% równoznaczne z tym, że umrzesz szybciej. Jednak naukowców z uniwersytetu w Arizonie zainteresowała rosnąca liczba badań łączących rozwód z szeroką gamą słabych wyników zdrowotnych, w tym z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Nowe badanie przeprowadzone przez University of Arizona wskazuje dwóch potencjalnych winowajców takiego stanu rzeczy: większe prawdopodobieństwo palenia papierosów po rozwodzie i niższy poziom aktywności fizycznej.

Naukowcy przeanalizowali dane niemal sześciu tysięcy rozwiedzionych uczestników badania, z których prawie tysiąc nie wyszło powtórnie za mąż. Badacze skupili się na zadowoleniu z życia, częstotliwości ćwiczeń i paleniu tytoniu, a także na na pomiarze czynności płuc.

Okazało się, że rozwiedzeni, którzy nie weszli w nowy, długotrwały związek, zgłaszali (zwłaszcza kobiety) mniejsze zadowolenia z życia niż pozostali uczestnicy. Mała satysfakcja z kolei związana jest z niskim poziomem aktywności, co wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci.  Ponadto rozwiedzeni częściej palili, niż żonaci i w rezultacie wykazywali gorszą funkcję puc.

Naukowcy kontrolowali zmienne takie jak płeć, samoocena zdrowia, wiek i status społeczno-ekonomiczny. I chociaż w badaniu nie wyjaśniono jednoznacznie, dlaczego rozwód wydaje się być związany z większym prawdopodobieństwem palenia i niższym poziomem aktywności fizycznej, jednym z możliwych wyjaśnień, popartych przez istniejące badania, jest to, że osoby rozwiedzione nie mają już małżonków, wobec których ponoszą odpowiedzialność za swoje zachowanie. Pod wieloma względami, kiedy relacje się kończą, tracimy ważną społeczną kontrolę nad naszymi zachowaniami zdrowotnymi.

Jesteś po rozwodzie? Zastanów się czy nadal dbasz o swoje zdrowie w tym samym wymiarze co wcześniej?


źródło: Neurosciencenews

 


Lifestyle Związek

9 znaków, które mówią, że ktoś myśli o tobie

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/pixelfit
Następny

Pewnie nie raz łapałaś się na tym, że gdy dopadała cię czkawka, od razu rzucałaś od niechcenia „chyba ktoś o mnie myśli”. Mówimy tak pół żartem, pół serio, ale często towarzyszy tej chwili dziwne podekscytowanie, a nawet zaniepokojenie. Zwolennicy potęgi podświadomości uważają, że obserwowanie takich znaków może pomóc rozpoznać, czy energia skierowana do kogoś ma pozytywny lub negatywny przekaz. 

Często sami o tym zapominamy, że bywamy nieświadomie źródłem energii, którą posyłam innym osobom. Miło jest wiedzieć, że ktoś o nas ciepło myśli, ale z drugiej strony, gdy zwykłe myśli zamieniają się w niezdrową obsesję, mamy prawo być zaniepokojeni. Tymczasem warto wiedzieć, jakie sygnały świadczą o tym, że ktoś o nas myśli.

9 znaków podświadomości, które mówią, że ktoś myśli o tobie 

1. Doświadczasz nieoczekiwanych emocji

Na pewno znalazłaś się kiedyś w sytuacji, w której pochłonięta przez wykonywane czynności, skupiona na pracy lub rozmowie, nagle odczułaś silne emocje. Być może bez ostrzeżenia dopadł cię smutek lub niepokój, co może być znakiem, że ktoś bardzo tęskni za tobą i cię wspomina. Twoja nieobecność sprawia, że ten ktoś odczuwa głęboki smutek, który wędruje do ciebie. Podobnie może być w przypadku, gdy jesteś zmęczona, zestresowana, zrozpaczona i poczujesz na sobie ciepło. Ten znak można interpretować jako troskę myśli pełne miłości i zainteresowania od sprzyjającej ci osoby.

2 Swędzą cię oczy

O ile nie jest to kwestia uczulenia lub nadwrażliwości oczu na światło, to być może ktoś właśnie myśli o tobie. Mówi się, że swędzenie oczu pokazuje, jakie myśli ktoś kieruje w twoją stronę. Jeśli lewe oko kobiety ją swędzi, ktoś ją chwali. A jeśli prawe oko powoduje dyskomfort, ktoś ma coś do zarzucenia. U mężczyzn sprawa przedstawia się odwrotnie.

3. Twoje uszy i policzki płoną

Mówi się, że gdy ktoś mówi o nas, odczuwamy pieczenie uszu lub policzków. Gdy stają się one czerwone bez żadnego powodu, to znaczy, że ktoś może być zły na ciebie. Wiele osób interpretuje to jako odległe uderzenia agresywnych myśli innej osoby, w stosunku do „ofiary”. Z kolei zaczerwienienie i pieczenie uszu traktowane jest jako oznaka, że ktoś myśli o tobie, jako o sobie pociągającej, zmysłowej.

4. Gęsia skórka

Ten znak interpretuje się jako przebywanie w centrum emocji należących do innej osoby. Może dotyczyć myśli i przekazu pozytywnego lub negatywnego, choć najczęściej mówi się, że to oznacza twoją atrakcyjność dla drugiej osoby.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Złamane serce, to nie tylko metafora. Zespół Takotsubo, czyli syndrom złamanego serca może doprowadzić nawet do śmierci

Szukasz ciekawej alternatywny dla tapetowania ściany?

Jesteś o wiele ode mnie lepsza, mądrzejsza… i prawdziwa. List do przyjaciółki z dzieciństwa