Lifestyle

20 strategii podejmowania decyzji. Nawet złe są lepsze, bo te niepodjęte to zwykła ucieczka!

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
3 grudnia 2021
Fot. iStock / CSA Images
 

„Nauczyłem się podejmować decyzje. Trzeba je dobrze przemyśleć, ale należy je podejmować. Nawet złe są lepsze niż żadne, bo dzięki nim można się uczyć. Te niepodjęte są niczym innym jak ucieczką”, powiedział Thomas Morgenstern, austriacki skoczek narciarski, trzykrotny mistrz olimpijski, ośmiokrotny mistrz świata. Długie zwlekanie, nadmierna analiza albo podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu to złe nawyki. Jak robić to sensownie?

1. Prześpij się z tym

Czasem warto nie podejmować decyzji pod wpływem emocji i cofnąć się o kilka kroków, dać sobie przestrzeń na przemyślenie wszystkiego. Zdarza się, że odpoczynek, który naturalnie „odłącza nas” od męczącego natłoku myśli, pozwala spojrzeć z perspektywy i łatwiej wtedy rozpoznać, czego chcemy. To może przebiegać jak inkubacja — wykluwanie się z podświadomości słusznych idei.

2. Ustal granice

Nie można jednak odkładać podjęcia decyzji w nieskończoność. Jeśli ustalisz limit czasowy i zapiszesz go sobie, łatwiej skupisz się na tym temacie. Twój umysł nie będzie rozpraszał się na inne wątki i zbierzesz wszystkie za i przeciw.

3. Co jest naprawdę ważne?

Wiele decyzji, które podejmujesz jest nieważna – około 80% z nich. Ustal priorytety i deleguj zadania, czyli pozwól sekretarce lub innym osobom zrobić coś za siebie.

4. Uprość wszystko

Z badań opublikowanych w „Psychological Science” wynika, że kiedy uczestnicy eksperymentu musieli podjąć decyzję, pomogło im myślenie w dobrze znanym, ale nie ojczystym języku. Ta strategia sprawia, że w prostych słowach definiujesz sedno sprawy i nie przekombinowujesz niczego.

5. Nie pozwól, by sprawy kumulowały się

„Błahą decyzję, nad którą długo myślisz, twój mózg omyłkowo kwalifikuje jako niezwykle ważną, podbijając jej znaczenie”, donoszą badacze z University of Florida i University of Pennsylvania Wharton School. Zanim pozwolisz, by myśl małej wagi zaczęła spędzać ci sen z powiek, oceń racjonalnie jej potencjalny wpływ na twoje życie i przestań się zadręczać.

6. Unikaj zmęczenia

Niektóre decyzje podejmujemy automatycznie, ale na niektóre zużywasz sporo nerwów i mentalnych zasobów energetycznych. Dlatego warto wiedzieć, które z nich są teraz najbardziej istotne. Nie podnoś sobie poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli zbyt dużo masz na głowie, pewnie poddasz się i pozwolisz okolicznościom decydować za siebie.

7. Kontroluj tylko to, co możesz

Przestań się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu. Wzięcie pod uwagę ewentualnych okoliczności zewnętrznych bądź ruchów konkurentów może być pożyteczne. Ale jeśli przybiera to formę obsesyjnego zamartwiania się rzeczami, na które nie masz najmniejszego wpływu, warto to przerwać.

fot. iStock/ SIphotography

8. Przykładaj szablony

Jeśli coś sprawdziło się w jakiejś sytuacji, jest duże prawdopodobieństwo, że zadziała kolejny raz w podobnej. Dlatego warto mapować swoje doświadczenia i ich wyniki i potem przykładać „gotowe szablony” do podobnej sytuacji.

9. Z niepewnością za pan brat

Raporty, dane, wykresy… Nigdy nie zbierzesz 100% informacji, dzięki którym podejmiesz nieomylną i jedynie słuszną decyzję.

10. Ucz się na błędach

Jeśli raz nie zadziałało, a kolejny raz też był dramat – to znaczy, że musisz tej sytuacji przyjrzeć się i rozpoznać, gdzie był błąd, by już nigdy go nie powtórzyć. „Ludzie są mistrzami w oszukiwaniu samych siebie”, twierdzą Zoe Chance i Michael Norton z Harvard Business School i dodaje: „Próbują usprawiedliwić swoje zachowanie, nawet przed samym sobą. Aby unikać oszukiwania samego siebie, postaraj się przyjrzeć się powtórnie problemowi bez myślenia, że to, co się stało, było nieuchronne. Rozważ także inne scenariusze i wyciągnij wnioski na przyszłość.”

11. Da się cofnąć?

Jeff Bezos, milioner i twórca Amazon powiedział, że istnieją dwa rodzaje decyzji: takie, które możesz cofnąć i te, których cofnąć już się nie da. Jeśli coś może zostać odwołane, bądź śmielsza i nie marnuj czasu na niezdecydowanie. W razie potrzeby przecież skorygujesz kierunek.

Zobacz także: Przewodnik dla opornych: jak zmienić toksyczne myślenie

12. Zasięgnij rady

Nie jesteś najmądrzejsza w danej dziedzinie, nie wstydź się do tego przyznać i zasięgnij rady. Na pewno jest ktoś, kto zna się lepiej na nurtującym ciebie temacie.

13. Ostatnie zdanie należy do ciebie

Ale uważaj! Nie musisz podążać nawet za zdaniem najmądrzejszego doradcy. Jego rada zwiększa twoje szanse, ale nigdy nie gwarantuje 100% sukcesu.

14. Unikaj presji

Jeśli jednak ktoś wymaga od ciebie, byś natychmiast się na coś zdecydowała, pamiętaj, że pod presją i w pośpiechu, łatwiej o popełnienie błędu.

15. Za i przeciw

To oczywista wskazówka, aby analizować korzyści i koszty danej decyzji, jednak zazwyczaj jest ona pomocna.

16. Szersza perspektywa

Pomyśl, jak decyzja wpłynie na istotne obszary twojego życia – osobistego, rodzinnego, zawodowego, finansowego czy duchowego. Zastanów się, czy to, co ewentualnie stracisz, jest rekompensowane przez to, co możesz zyskać.

17. Może nie jesteś sam?

Zastanów się, których osób dotyczy decyzja. Kiedy tylko jest to możliwe, zaangażuj ich w jej podjęcie np. zróbcie burzę mózgów.

18. Pomyśl o trzech słowach

Cel, alternatywa, ryzyko. Rozważenie tych trzech rzeczy jest bardzo racjonalnym podejściem do sprawy.

19. Każdy popełnia błędy

Nawet skuteczny menadżer powinien dać sobie luksus prawa do błędu.

20. I jeszcze paradoks

Nie trać czasu na podejmowanie decyzji, których nie trzeba podejmować. Nie podejmuj też decyzji, które nie należą do ciebie.


Lifestyle

Grudnik (szlumberegera) – kwiat Bożego Narodzenia. Jak dbać o te ciekawe kaktusy, by kwitły?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 grudnia 2021
Grudnik (szlumberegera) - kwiat Bożego Narodzenia
Fot. iStock
 

Grudnik (szlumbergera) to roślina pozornie mało dekoracyjna. Przez większą część roku wygląda niepozornie, natomiast najczęściej w okolicy Bożego Narodzenia obsypuje się pięknymi, złożonymi kwiatami w różnych kolorach. Warto się skusić na tę roślinę i cieszyć się jej kwitnieniem na święta. Jakiej opieki potrzebuje grudnik, by cieszył przyciągającymi spojrzenia kwiatami?

Grudnik (szlumberegera) — pochodzenie rośliny 

Grudnik (Schlumbergera truncata), znany również jako grudniak, szlumberegra, kaktus bożonarodzeniowy, czy też zygokaktus, pochodzi z Brazylii. Co ciekawe, jest on tak jak storczyki epifitem, czyli rośliną porastającą inne rośliny, w tym przypadku wierzchołki drzew. Wygląda charakterystycznie za sprawą  liści, które naprawdę są ciemnozielonymi, silnie spłaszczonymi, wieloczłonowymi łodygami. Na tych łodygach, traktowanych jak liście, pojawiają się drobne korzonki, z których można ukorzeniać nowe rośliny. Grudnik wydaje dzwonkowate kwiaty w kolorach białym, różowym, fioletowym, czerwonym, łososiowym, czy też są dwukolorowe, co jest skutkiem starań hodowców. Kwiaty wyróżniają się na tle rośliny, czyniąc ją w porze kwitnienia wyjątkowo dekoracyjne. Pojawiają się one najczęściej w listopadzie i grudniu, ale bywa, że  dopiero w styczniu się pokazują. Niemniej, przez kilka tygodni są piękną ozdobą rośliny.

Grudnik (szlumberegera) - kwiat Bożego Narodzenia

Fot. iStock/Grudnik (szlumberegera) 

Grudnik — pielęgnacja 

Grudnik nie ma wielkich wymagań, ale o kilku podstawowych rzeczach należy pamiętać, by roślina zdrowo rosła i zakwitła. Przede wszystkim należy znaleźć dla niego właściwe miejsce. Najlepsze będzie stanowisko jasne lub półcieniste, ale z daleka od ostrych promieni słonecznych. Najbardziej sprzyjają mu temperatury ok. 20 stopni Celsjusza latem, a zimą 6–10 stopni Celsjusza.

Grudnik jest dość specyficzną rośliną pod względem wrażliwości na zmiany. Gdy pojawiają się na nim pąki kwiatowe, szlumbergera nie powinna być przestawiana w inne miejsce, a nawet, jak twierdzą miłośnicy tej rośliny, nie należy obracać doniczki z kwiatami. Gdy tylko grudnik wykaże gotowość do zakwitnięcia, należy zostawić go w spokoju, by nie zgubił pąków.

Grudnik (szlumberegera) - kwiat Bożego Narodzenia

Fot. iStock/Grudnik (szlumberegera)

Grudnik — podlewanie i nawożenie

Grudniki bardzo lubią mieć w doniczce stale lekko wilgotne podłoże. Najlepiej, by ziemia była dobrze przepuszczalna, z dołożoną warstwą drenażową. Po zakwitnięciu szlumbergerę należy podlewać umiarkowanie, dobrze też raz w miesiącu zasilać ją nawozem płynnym dla roślin doniczkowych. Natomiast gdy nie kwitnie (wiosna, lato), wystarczy jej nawóz do kaktusów i sukulentów lub biohumus.

Przesadzanie grudnika

Grudnik, jak wspomniano wcześniej, kiepsko znosi zmiany miejsca. Jeśli już chcemy go przesadzić lub przestawić w inne miejsce, należy to zrobić po przekwitnięciu. Z reguły konieczność przesadzania pojawia się raz na kilka lat (3-4). Przesadza się go do nowej doniczki ze świeżą ziemią dla sukulentów, ale należy pamiętać, że grudnik ma mały system korzeniowy, więc wystarczy mu niewielki pojemnik.

Grudnik (szlumberegera) - kwiat Bożego Narodzenia

Fot. iStock/Szlumberegera

Rozmnażanie grudnika

Grudnik jest rośliną prostą w rozmnażaniu, szczególnie gdy pod ręką jest starszy egzemplarz, odpowiednio rozgałęziony. Wystarczy uciąć gałązkę z 3-4 członami. Gałązkę należy umieścić w pojemniku z wodą na ok. 2-3 tygodnie, a gdy wypuści korzonki, wsadzić ją do odpowiednio przygotowanej doniczki.

Można również wykorzystać gałązki z widocznymi już korzonkami. Po odcięciu takiego fragmentu z rośliny należy go włożyć od razu do przepuszczalnego, wilgotnego podłoża. Można również nałożyć na doniczkę worek foliowy, co ma ułatwić ukorzenianie się. Trzeba pamiętać tylko o konieczności codziennego zdejmowania woreczka na kilka minut, aby ułatwić wentylację.

Jak sprawić, by grudnik zakwitł ponownie?

Aby grudnik zakwitł, potrzebuje czasu na odpoczynek. Przed okresem kwitnienia, od września do października, warto przetrzymać grudnika  w niższej temperaturze (ok. 12 – 15°C). Można go wstawić do nieogrzewanego pokoju, ustawić pod zadaszonym tarasem lub balkonem. Należy przy tym pamiętać, że temperatura nie może spadać poniżej 10°C. Jeśli tak się dzieje, roślinę należy wnieść do cieplejszego pomieszczenia. W tym czasie nie należy nawozić grudnika, a podlewanie należy ograniczyć.

Grudnik (szlumberegera) - kwiat Bożego Narodzenia

Fot. iStock/Szlumberegera

Gdy, najczęściej pod koniec października, grudnik wypuści pąki, przychodzi czas na włączenie nawożenia oraz częstszego podlewania. Wtedy też szlumbergerę trzeba zanieść na miejsce, którym będzie docelowo stała, i już nie przenosić. Zmiana lokalizacji grudnika może skończyć się zrzuceniem pąków kwiatowych.

Po czasie kwitnienia, mniej więcej w lutym-marcu, trzeba pozwolić roślinie na odpoczynek. Znów zaleca się przeniesienie go w miejsce chłodniejsze, ograniczenie podlewania i zaprzestania nawożenia na kilka tygodni.


źródło: www.e-ogrodek.pl 

Lifestyle

Szczęście nigdy nie przychodzi do tych, którzy nie doceniają tego, co mają

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
3 grudnia 2021

Pewnie każdy z nas ma własną definicję szczęścia. Dla jednych szczęście to możliwość spędzenia wolnego czasu z książką i kubkiem ciepłej herbaty, dla innych szczęście to miłość i obecność bliskich. Nigdy nie wiadomo, co namw duszy gra” i jakie pragnienia są najważniejsze. Czy istnieją jednak jakieś uniwersalne czynniki, które podnoszą nasz poziom osobistej satysfakcji? Od czego zależy nasze szczęście? Podpowiem 😊

Wykorzystuj „małe szanse” każdego dnia

To najlepszy sposób, aby zmierzyć się z każdym problemem, pokonać strach i podejmować największe wyzwania życiowe. Masz dokładnie tyle szans w życiu, ile chcesz. Nigdy nie pozwól, aby twój strach decydował o twojej przyszłości.

Nie martw się o to, co myślą o tobie inni

Piękne życie to spędzanie czasu z samą sobą, radość z tego, kim jesteś i niemartwienie się małostkowymi osądami. Nie potrzebujesz niczyjej zgody, aby być szczęśliwym lub podążać za swoim sercem. Ignoruj sukcesy i osiągnięcia innych. Pokonuj własne ograniczenia, nie ścigaj się z innymi.

Inwestuj w siebie

Na tym świecie jest tylko kilka osób, które pozostaną w 100% wierne tobie, a TY powinnaś być jedną z nich. Nazwij swoje potrzeby, inwestuj w edukację, zdrowie i szczęście – codziennie. Stwórz życie, z którym dobrze czujesz się w środku, a nie takie, które wygląda dobrze na zewnątrz.

Stwarzaj sobie możliwości

Jeśli naprawdę czegoś pragniesz, udowodnij to. Sukces będzie twój, gdy uczynisz swoje cele priorytetem.

Kochaj to, co robisz

Nie obwiniaj innych za swoje niepowodzenia. Nie mów: „zrobię to jutro”. Po prostu zacznij działać. Od razu.

Musisz popełniać błędy i czasami czuć się jak głupiec

Czasami musisz stracić coś cennego, aby zyskać coś bezcennego. Nigdy nie żałuj swoich błędów i porażek, ponieważ to one dały ci siłę. Ten, kto upada i wstaje, jest o wiele silniejszy niż ten, który nigdy nie upadł.

Nie rozmyślaj o przeszłości

Historia twojego życia ma wiele rozdziałów. Jeden zły rozdział nie oznacza końca świata. Przestań go ponownie odczytywać i odwróć stronę. Przeszłość Cię doświadczyła, ale to swoją przyszłość budujesz i tylko na niej powinnaś się skupić.

Nie użalaj się nad sobą

Czasem jest bardzo ciężko, ale nigdy nie jesteś w tym sama. Poradzisz sobie lepiej, niż Ci się wydaje. Najsilniejsi, najszczęśliwsi, odnoszący największe sukcesy ludzie wiedzą, że czasem trzeba odpuścić lub poprosić o pomoc.

ilustracja: Katarzyna Laskowska

Warto walczyć do końca, w co wierzysz

Wielka siła pochodzi z pokonywania tego, co inni uważają za niemożliwe. Czasami trzeba przegrać bitwę, aby wygrać wojnę.

Bądź cierpliwa

Nie spiesz się. Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, „to” się wydarzy.

Musisz przejąć kontrolę nad swoimi myślami, zanim one przejmą kontrolę nad tobą.

Nie musisz być zawsze pozytywna

Szczęście jest w sercu i umyśle, nie w przypadkowych okolicznościach. Piękne rzeczy dzieją się, gdy dystansujesz się od negatywnego myślenia. Nie zawsze jest to możliwe. Nie zmuszaj się, zaczekaj na lepszy moment.

Poświęcaj swój czas odpowiednim osobom

A jeśli wiesz, że ludzie wokół ciebie nie są odpowiednimi ludźmi, musisz zmienić ludzi wokół siebie. To nie jest łatwe, ale warto. Nie spodziewaj się pozytywnych zmian w swoim życiu, jeśli otoczysz się negatywnymi ludźmi.

Broń siebie i tego, co dla Ciebie najważniejsze

Niektórzy ludzie zrobią wszystko dla własnej korzyści kosztem innych – przepychają się, zastraszają, umniejszają, wpędzają cię  w poczucie winy. Nie akceptuj takiego zachowania. Nie pozwól ludziom cię wykorzystywać.

Musisz wybaczyć wszystkim, którzy cię skrzywdzili

Umiejętność wybaczania nie może być mylona ze słabością ani przebaczeniem dla akceptacji. Chodzi o to, że chowanie urazy jest przeszkodą na drodze do szczęścia. Pamiętaj, że nie wybaczasz ludziom, ponieważ jesteś słaby. Wybaczasz im, ponieważ jesteś wystarczająco silny, by wiedzieć, że ludzie popełniają błędy.

Pomagaj innym

Nigdy nie jest tak, że nie możesz się podzielić, tym, co masz.

Bądź uważna

Kiedy życie jest dobre, ciesz się nim po prostu. Nie goń za lepszym. Szczęście nigdy nie przychodzi do tych, którzy nie doceniają tego, co mają.

Mam nadzieję, że mój planer natchnie Was do zmian, które będą początkiem Waszego dobrego życia!


Zobacz także

„Ty już tu nie wrócisz, Piotrze. Nie w sutannie”. Zostałem mężem i ojcem. I nie żałuję

Przyciągasz toksycznych facetów? Zacznij robić te 9 rzeczy, a skończą się twoje problemy

Droga przyjaciółko, sama już nie wiem, kim jesteś, miłość cię zmieniła