Go to content

20 rzeczy, które musi zrobić 30-latka, by być szczęśliwą po pięćdziesiątce

Fot. iStock/ XiXinXing

Czasem w najprostszych poradach kryje się największa mądrość i wartość. Grupę 50-latek poproszono o przekazanie życiowych wskazówek dla młodszych kobiet.  Zobaczcie co takiego powiedziały i jakie priorytety uznały za kluczowe dla naszego (kobiecego) szczęścia…

1. Zbieraj wspomnienia, nie rzeczy

Jesteś sumą swoich doświadczeń. Nie chcesz chyba obudzić się p 50-tce z poczuciem, że zmarnowałaś sobie życie kolekcjonując jedynie to, co materialne? Wspomnienia nie stracą na wartości i nie spłoną w razie pożaru…

2. Używaj kremów, jeśli wystawiasz ciało na słońce

Chyba, że chce mieć zmarszczki i przebarwienia na skórze.

3. Zacznij odkładać pieniądze

Nawet bardzo małe sumy. Tak, oczywiście to jest nudna porada, ale bardzo praktyczna. W wieku 30 lat, miewamy nieoczekiwane przychody, które można by rozdysponować na błahostki, a które rozsądniej byłoby odłożyć na później. A poza tym to bardzo dobrze, wyrobić w sobie nawyk oszczędzania.

4. Utrzymuj poprawne (albo napraw) relacje z rodzeństwem i rodzicami

Nawet jeśli łączą was bardzo skomplikowane relacje, a czasem w grę wchodzi nawet nienawiść, niech pewne kwestie będą jasne. Więzi rodzinne są ważne, dotykają bezpośrednio twoich emocji, rzutują na wszystko, co ci bliskie.

5. Nie pal

A jeśli już zaczęłaś, natychmiast rzuć palenie. Jest drogie, papierosy śmierdzą, i  z całą pewnością powodują problemy ze zdrowiem.

6. Bądź hojna – naucz się dawać coś od siebie innym

Dawaj innym by poczuć, że ten gest przynosi dobro. Cokolwiek dajesz, rób to z serca, szczerze, nigdy nie na siłę. Dając, nie oczekuj nic w zamian.

7. Bądź aktywna fizycznie

Zdobądź się na to już teraz, będziesz zdrowsza kiedy skończysz 50 lat. Pilnuj dobrego samopoczucia, trzymaj wagę i ćwicz. Dbaj o siebie.

8. Naucz się cieszyć tym, co masz

Spełnienie w życiu wzmacnia nasze poczucie wartości, a niedosyt i niespełnione oczekiwania je obniża.  Jeśli jesteś zadowolona z tego, co masz, być może rzadziej skończysz jako milionerka, ale będziesz miała szczęśliwe życie :).

9. Nie czekaj zbyt długo z  życiowymi planami

Chcesz mieć dom? Dzieci? Napisać książkę? Zdać egzamin, zmienić ścieżkę swojej kariery, nauczyć się grać na jakimś instrumencie? Nurkować? Założyć własny biznes? Zacznij robić już teraz wszystko, by to osiągnąc. Nie mów sobie: „kiedyś”.

10 .Wysypiaj się

Wiem, to bardzo trudne, bo zawsze jest TYLE do zrobienia. Ale naucz się już teraz jak ważny jest szacunek dla twojego organizmu. To zaprocentuje. Pamiętaj – zrezygnuj ekranu komputera i telefonu tuż przed snem. Staraj się kłaść spać i wstawać zawsze o tej samej porze.

11. Dbaj o… zęby

Nie unikaj dentysty. W przeciwieństwie do wielu innych problemów zdrowotnych organizmu, problemy z zębami  z wiekiem mogą się tylko pogorszyć.

12. Bądź ciekawa i nie pozwól by zabrano ci twoją przestrzeń

Wyjdź do ludzi, nie bój się świata. Nie daj się zamknąć w czterech ścianach, nie daj stłamsić swoich marzeń, zapomnieć o twoich potrzebach.  Teraz jest twój czas.

13. Przestań jeść byle co

Zdrowia sobie nie kupisz. Zrezygnuj z fast foodów.

14. Czytaj co najmniej 10 książek rocznie

Wtedy twój mózg nigdy nie przestaje się rozwijać. karm go tym, co co wartościowe.

15. Naucz się medytacji

Lista korzyści jest niewyczerpana. A medytacja kosztuje cię wcale dużo czasu w ciągu dnia. Zmieni za to świat i ludzi, których kochasz (a raczej twoje spojrzenie na nich…).

16. Podrózuj

Na tyle, na ile to możliwe, bo może masz już albo za chwilę będziesz miała małe dzieci. Podróżowanie cię zmieni. Sprawi, że łatwiej ci będzie nabrać dystansu w trudnych chwilach.

17. Przestań porównywać się z innymi

Kiedy dobiegniesz 50-tki, będzie ci kompletnie obojętne jaki robisz wrażenie na otoczeniu. Bądź silna. Znajdź swoją własną drogę..

18. Załóż pamiętnik

Po to, żeby zatrzymać na dłużej  wszystkie cenne momenty, z których składa się twoje życie. Ludzka pamięć jest zawodna.

19. Dbaj o znajomych

Otaczaj się  ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze, którzy  są dla ciebie jakimś przykładem, których towarzystwo jest wartością. Pielęgnuj te znajomości.

20. Miej „swoje” miejsce

Zakup mieszkania nie jest oczywiście taką prostą sprawą. Zrób wszystko by mieć takie miejsce, które możesz nazwać „swoim domem”, w którym czujesz się bezpiecznie, do którego wracasz, by odpocząć każdego dnia.


Źródło: brightside.me