Lifestyle Zdrowie

13 codziennych nawyków, aby być zdrowszym w 1 minutę

Redakcja
Redakcja
20 maja 2018
Fot. iStock/LightFieldStudios
Następny

Zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby być zdrowszym? Sport, zdrowe odżywianie, świadome życie są czynnikami, które pozwalają zachować pełnię sił i chęci do działania. Ale jest też mnóstwo innych, z pozoru nieistotnych rzeczy, które zajmują nie więcej niż minutę czasu, a pozytywne efekty, jakie przynoszą, zostają z nami znacznie dłużej.

Nie jest to wielka filozofia, która wymaga dużego nakładu pracy, a decydowanie może nam dać wiele dobrego. Koniecznie wprowadźcie je w życie!

13 codziennych nawyków, aby być zdrowszym w 1 minutę

1.Umyj język

Zazwyczaj szczotkujemy wyłącznie zęby, zapominając o konieczności wyczyszczenia języka. Język jest siedliskiem bakterii i groźnych drobnoustrojów, które nie tylko powodują nieświeży oddech, płytkę nazębną, ale również choroby. Czyszczenie języka pomaga usunąć wymiata maleńkie cząsteczki jedzenia uwięzione w języku i zapobiega problemom.

2. Stosuj krem do opalania przez cały rok

Naukowcy z Australii ustalili, że osoby, które stosowały filtry przeciwsłoneczne z filtrem SPF 15 lub wyższym przez cały rok, byli nie tylko zdrowsi, ale także mieli młodszą skórę bez plam i zmarszczek, niż ci, którzy używali filtrów okazjonalnie.

3. Wyparz gąbkę

Badania pokazują, że gąbka może być najbardziej zanieczyszczonym przedmiotem w domu, ponieważ wilgotna i porowata struktura sprawiają, że jest doskonałą pożywką dla bakterii, pleśni i grzybów. Wrzuć do zmywarki lub włóż do kuchenki mikrofalowej gąbkę i podgrzej przez 30 sekund, aby ją odkazić.

4. Zadzwoń do mamy

Nauka mówi, że słuchanie głosu matki powoduje, że ciało wytwarza dodatkową oksytocynę, która wpływa na lepsze samopoczucie i  pomaga ogólnemu zdrowiu organizmu.

5. Wypij szklankę wody

Pamiętając o wodzie zapobiegniesz takim problemom jak: powolne trawienie, utrudniona praca nerek, gromadzenie toksyn we krwi,  bóle głowy, suchość skóry, złe samopoczucie, błędne odczytywanie sygnału głodu. Woda naprawdę jest tożsama z życiem.

6. Włącz filmik z kociakami lub szczeniakami

Małe, słodkie zwierzęta powodują, że naprawdę się uśmiechasz. Dzięki krótkim filmikom poprawisz nastrój i zmniejszysz destrukcyjny wpływ stresu na organizm.

7. Wyjdź na balkon

Lub choćby wychyl twarz przez okno. To ważne, szczególnie gdy wiele godzin spędzasz przy ekranie komputera. Dotlenisz ciało, odświeżysz umysł, zmobilizujesz się do bardziej efektywnej pracy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

6 domowych i skutecznych sposobów na krostki po goleniu

Redakcja
Redakcja
20 maja 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Golenie zwykłą, jednorazową maszynką, jest najpopularniejszą formą pozbywania się zbędnego owłosienia. Jest to proces szybki, zazwyczaj bezbolesny i tani, w którym nie zniechęca nas konieczność częstego powtarzania i ryzyko zacięcia skóry. Maszynką traktujemy nie tylko nogi czy pachy, ale także delikatną okolicę bikini.

A tam szczególnie golenie może powodować wrastanie włosków i bolesne krostki, które są stale podrażnione przez bieliznę. Ten problem to może być dokuczliwy najmocniej latem, gdy ubieramy bikini np. na plażę. Wrastające włoski i bolesne krostki sprawiają dyskomfort i są naprawdę nieestetyczne. W dodatku ignorowanie tego problemu może prowadzić do powstania stanu zapalnego skóry. Gdy utworzą się krostki po goleniu, warto wypróbować proste domowe sposoby, której niejednej kobiecie przyniosły prawdziwą ulgę i przyspieszyły gojenie skóry.

6 domowych i skutecznych sposobów na krostki po goleniu 

1. Aspiryna

Aspiryna ma właściwości przeciwzapalne i odkażające, a zawarty w niej kwas salicylowy złuszcza górną warstwę skóry i pozwala łatwiej wydostać się na powierzchnię wrastającym włoskom. Zgnieć kilka niepowlekanych tabletek i rozpuścić w małej ilości wody. Nałóż na krostki i pozostaw na 10 minut, następnie spłucz.

2. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek wykazuje działanie antybakteryjne i jest znakomity nie tylko na krostki po goleniu, ale także na innego rodzaju wypryski. Zanurz wacik u mieszance wody i olejku z drzewa herbacianego i przetrzyj tym skórę. Powtórz to rano i wieczorem dla lepszego efektu.

3. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy leczy infekcje i podrażnienia skóry, pomaga przywrócić dobry poziom pH, co przyspiesza gojenie. Ocet rozcieńcz z wodą i przemywaj tym podrażniony obszar.

4. Czarna herbata

Jeżeli pijasz czarną herbatę w saszetkach, nie wyrzucaj fusów i torebki. Schłodzona torebka nałożona na okolice bikini załagodzi zaczerwienienia i stan zapalny, rozjaśni skórę.

5. Maści

Maści ze złuszczającym mocznikiem, leczniczym aloesem czy przeciwzapalnym hydrokortyzonem, dobrze redukują stany zapalne i ułatwiają wrastającym włoskom przebicie się na zewnątrz.

6. Gorący kompres

Gorący kompres (wystarczy zamoczyć wacik kosmetyczny w gorącej wodzie) pomoże otworzyć pory i ułatwi wyciek ropy i oczyszczenie krostki.

źródło:  www.ofeminin.pl


Lifestyle Zdrowie

Każdy kocha po swojemu, inaczej. I każdy przekonany jest, że nie ma innego sposobu. Style kochania

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 maja 2018
Fot. iStock / Good_Studio
Następny

Kiedy kochamy, chcemy dać z siebie więcej, lepiej, wszystko dla tej miłości, dla tej jedynej, wyjątkowej osoby. Piękne, prawda? A co dzieje się, gdy w zamian nie otrzymujemy tego samego? Uuuu, boli, uwiera nas w najdelikatniejszym miejscu duszy. I tak trudno zrozumieć nam, czy nawet przyjąć do wiadomości, że ona/on, mogą kochać zupełnie inaczej. Bo czy miłość da się zdefiniować, wyskalować tak, aby każdy mógł jednoznacznie ocenić, co miłością jest, a co już absolutnie nie?

Dla jednych kochać, znaczy oddać się totalnie, nie chcieć kompletnie nic, nie oczekiwać, poświęcić. Dla kogoś innego, kochać, to dawać przestrzeń, towarzyszyć. Jeszcze ktoś inny kocha wtedy, gdy jego każda komórka ciała eksploduje niekończącą się namiętnością. Ale są i tacy, którzy kochają tylko duszą, stabilnie, dojrzale – tylko tak.  Nie potrafią, nie chcą i nie wyobrażają sobie, że może być inaczej…  Tych miłości są miliony, złożone ze sposobów kochania każdego człowieka. Mówi się o stylach kochania. Każdy z nas ma swój, utkany z kilku powtarzalnych stylów. Są w nim cienkie nitki i grube, dominujące typ relacji przędze, na których opiera się nasza własna definicja miłości. Każdy kocha po swojemu, inaczej. I każdy przekonany jest, że nie ma innego sposobu.

Czasem spotykają się dwa style, których nie sposób pogodzić. I mogą kochać nad życie, szczerze, z całych sił. Czeka ich wtedy trudna droga kompromisów i rozmów. Bo bez nich, trudno było by uwierzyć, że to w ogóle może być miłość… Że można kochać tak inaczej, niż to, co sami czujemy.

Style kochania

1. Styl romantyczny

To styl ciepła, emocji i bliskości, również (a może przede wszystkim?) tej fizycznej. Mówi się, że styl romantyczny jest „elektryczny” pełen energii, pozytywnego napięcia, jakie wytwarza się między dwojgiem ludzi, dreszczy i uniesień. Kochający romantycznie fizycznie doznaje całej gamy odczuć. To motyle w żołądku i dreszcz na plecach, przyspieszony puls i oddech. To namiętność, która przyjmuje wymiar nie tylko erotyczny, ale i oznacza głęboko intymną relację dusz, umysłów i ciał.

W takim stylu kochania bliskość fizyczna i seks odgrywają bardzo ważną rolę. Trzymanie partnera kochającego romantycznie na dystans, jest dla niego doświadczeniem głęboko raniącym.

Ten styl jest dość idealistyczny i bardzo naładowany emocjami, przez co traci nieco na stabilności (o ile nie połączy się z innymi stylami).

2. Styl przyjacielski

Nie jest tak mocno naładowany emocjami. Związek zazwyczaj rozpoczyna się spokojnie, w wolnym i miarowym tempie. Na początku jest przyjaźń, która z czasem zaczyna się zazębiać na coraz to dalsze obszary życia. Pewnego dnia przyjaciele odkrywają, że łączy ich „coś więcej”.

Ta relacja jest chłodniejsza, nie epatuje namiętnością i seksem, bo seks nie jest dla kochających w stylu przyjacielskim najważniejszy. Dla nich liczy się przede wszystkim stabilność. Bardzo często długo nie idą ze sobą do łóżka, w pierwszej kolejności budują fundamenty związku.

Co ciekawe, kochający w tym stylu, potrafią pozostać przyjaciółmi nawet po rozstaniu czy rozwodzie. Ich miłość opiera się przede wszystkim na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

3. Miłość jako zabawa

Kochający w ten sposób uczestniczą  pewnej grze. To miłość jest grą. Grą według pewnych reguł. Gracze nie angażują się zbytnio emocjonalnie, jak w przypadku miłości romantycznej. Zasady bywają bardzo elastyczne i zmienne tak, by jak najlepiej pasowały graczowi. Bywa, że szukają szczęścia w kilku rozgrywkach jednocześnie…

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Jak ja to wszystko posprzątam?! Proste, nie wszystko i nie tylko ty! Akcja „Wielkanoc pachnąca tradycją z babcinymi przepisami oraz dekoracjami”

Skąd wiedzieć, że czas się zatrzymać. 9 sygnałów, że pora odpocząć

Zmieniłam dla ciebie życie, a ty mówisz, że się boisz. Że kochasz, ale nie wiesz. Chyba potrzebujemy przerwy